Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 21.03.2010, 23:51:10
maria121 maria121 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2010
Mesaje: 5
Question Casatorie in sambata mortilor..Se poate ?

Buna seara ! Am nevoie urgent de sfatul dvs.
Ne-am dori sa ne casatorim pe data de 22 mai 2010.Am inteles ca ca atunci sunt Mosii de vara - Sambata mortilor. Putem face cununia religioasa in ziua respectiva ? Dar botezul fetitei noastre ?
Mai trebuie specificat ca viitorul meu sot este in doliu dupa mama sa care a decedat in urma cu 1 luna ! Este pacat sa facem toate acestea atat de recent dupa inmormantare si mai ales in sambata mortilor ? familia lui nu este de acord.
va multumesc anticipat !
maria
Reply With Quote
  #2  
Vechi 22.03.2010, 00:01:00
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria121 Vezi mesajul
Buna seara ! Am nevoie urgent de sfatul dvs.
Ne-am dori sa ne casatorim pe data de 22 mai 2010.Am inteles ca ca atunci sunt Mosii de vara - Sambata mortilor. Putem face cununia religioasa in ziua respectiva ? Dar botezul fetitei noastre ?
Mai trebuie specificat ca viitorul meu sot este in doliu dupa mama sa care a decedat in urma cu 1 luna ! Este pacat sa facem toate acestea atat de recent dupa inmormantare si mai ales in sambata mortilor ? familia lui nu este de acord.
va multumesc anticipat !
maria
SIMBTA MORTILOR ESTE IN MARELE POST AL PASTELUI IN CARE NU SE FAC NUNTI!!!CITITI IN CALENDARUL CRESTIN ORTODOX DE LA BISERICI CARE SINT YILELE SI PERIOADELE IN CARE NU SE FAC NUNTI!Daca vreti sa va meaga bine in casnicie respectati posturile!!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 22.03.2010, 00:10:45
maria121 maria121 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2010
Mesaje: 5
Question

Citat:
În prealabil postat de sofiaiuga Vezi mesajul
SIMBTA MORTILOR ESTE IN MARELE POST AL PASTELUI IN CARE NU SE FAC NUNTI!!!CITITI IN CALENDARUL CRESTIN ORTODOX DE LA BISERICI CARE SINT YILELE SI PERIOADELE IN CARE NU SE FAC NUNTI!Daca vreti sa va meaga bine in casnicie respectati posturile!!
Ma refeream la Sambata mortilor ( MOSII DE VARA ) de pe data de 22 mai 2010 !
22 mai 2010 nu este in Postul Mare al Pastelui ! Este inainte de Duminica Rusaliilor si este zi destinata pomenirii mortilor !
Reply With Quote
  #4  
Vechi 22.03.2010, 00:35:07
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria121 Vezi mesajul
Ma refeream la Sambata mortilor ( MOSII DE VARA ) de pe data de 22 mai 2010 !
22 mai 2010 nu este in Postul Mare al Pastelui ! Este inainte de Duminica Rusaliilor si este zi destinata pomenirii mortilor !
aaaaa..da nu este post tunci ,tocmai m+am uitat pe calendar si nu este nici o restrictie ..dar tre sa spuneti la preot asta..ca el stie mai bine.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 22.03.2010, 23:31:16
maria121 maria121 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2010
Mesaje: 5
Question

Nu ma poate ajuta nimeni cu un sfat autorizat ?
va rog...
Reply With Quote
  #6  
Vechi 23.03.2010, 01:10:49
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Maria, din cate stiu eu pentru aceasta zi nu exista nici o restrictie canonica impotriva savarsirii cununiei.
Chiar cunosc un cuplu de prieteni ortodocsi care s-au casatorit in aceasta zi (adica, sambata dinaintea Rusaliilor).
(De fapt cel mai bine ar fi ca nuntile sa nu se faca sambata, ca lumea sa nu petreaca tarziu si sa nu mai poata sa mearga duminica la biserica.. dar in fine, in zilele noastre nu se mai tine seama de asta)
Despre chestiunea legata de doliu nu stiu ce sa spun. Banuiesc ca nunta ati planificat-o inainte de moartea viitoarei soacre. Nu este din cate stiu vreo oprire venita din partea Bisericii...
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 23.03.2010, 11:09:53
lazar_andreea lazar_andreea is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 15
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria121 Vezi mesajul
Buna seara ! Am nevoie urgent de sfatul dvs.
Ne-am dori sa ne casatorim pe data de 22 mai 2010.Am inteles ca ca atunci sunt Mosii de vara - Sambata mortilor. Putem face cununia religioasa in ziua respectiva ? Dar botezul fetitei noastre ?
Mai trebuie specificat ca viitorul meu sot este in doliu dupa mama sa care a decedat in urma cu 1 luna ! Este pacat sa facem toate acestea atat de recent dupa inmormantare si mai ales in sambata mortilor ? familia lui nu este de acord.
va multumesc anticipat !
maria
Maria, voi deja aveti o fetita !? In cazul acesta, Taina Cununiei este o necesitate pentru voi.

Nu este nici o oprire ca sa va casatoriti in sambata mortilor - Mosii de vara.
Singura observatie ca preotul este foarte aglomerat in ziua aceea.

Daca tu ai 40 de zile de la nastere, adica ai trecut de perioada de lauzie si ti s-a citit molifta de curatie, puteti sa programati si botezul fetitei si cununia voastra.

Cat despre decesul atat de recent din familia sotului, asteptati sa treaca macar 40 de zile de la inmormantare. Apoi, faceti Taina Cununiei, chiar daca familia lui nu este de acord.
Daca intre voi este deja un copil, nu e recomandabil sa mai traiti in desfranare.

Nici o pomenire facuta pentru morti de cineva necununat, nu este primita!!! Retine lucrul acesta!
Duceti-va la duhovnic si va spovediti amandoi. Explicati-i toata situatia aceasta.
Nunta sa fie decenta, mai ales daca aveti un deces in familie, cel putin pana se implineste un an de la inmormantare.

Intereseaza-te cum sa fac pomenirile pentru morti pana la un an. Plateste la manastire sarinar pentru 40 de zile.
Pune-ti un mare semn de intrebare pentru tine si pentru familia ta.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 23.03.2010, 16:32:27
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Eu nu stiu cum gandesc altii, dar sotul tau nu are durere in suflet pentru mama lui?
Daca ati planificat totul si mama a murit dupa, atunci e cam greu intr-adevar.
Altfel insa nu cred sa-i arda sotului se se bucure de nunta cu inima inlacrimata.
Eu una n-as sputea.
Din redespect pentru ea si pentru durerea lui, mai amanati nunta mai spre toamna. Daca tot n-ati facut-o cand trebuia, oricum nu mai conteaza.
Botezul il puteti face oricand (la biserica).
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #9  
Vechi 24.03.2010, 09:05:13
Danialex Danialex is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Arges
Religia: Ortodox
Mesaje: 50
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria121 Vezi mesajul
Buna seara ! Am nevoie urgent de sfatul dvs.
Ne-am dori sa ne casatorim pe data de 22 mai 2010.Am inteles ca ca atunci sunt Mosii de vara - Sambata mortilor. Putem face cununia religioasa in ziua respectiva ? Dar botezul fetitei noastre ?
Mai trebuie specificat ca viitorul meu sot este in doliu dupa mama sa care a decedat in urma cu 1 luna ! Este pacat sa facem toate acestea atat de recent dupa inmormantare si mai ales in sambata mortilor ? familia lui nu este de acord.
va multumesc anticipat !
maria
Doamne-ajuta, Maria!
Nunta crestina se face, dupa randuielile lasate de Sfintii Parinti, numai duminica dupa Sf. Liturghie. Moda aceasta cu sambata a fost "lansata" din cauza petrecerilor care dureaza mult dupa miezul noptii si pe multi i-ar incomoda sa stea duminica spre luni noaptea la nunta, iar dimineata sa plece la serviciu. Sfatul pe care ti l-as da eu (si pe care ni l-a dat si noua duhovnicul cand ne-am casatorit) este sa faceti nunta duminica.
Ar mai fi un aspect: presupun ca in sambata respectiva (22 mai) veti face si voi pomenire pentru mama sotului tau. Nu stiu cat de potrivit ar fi ca dupa pomana sa mergeti la nunta...
Botezul se poate face oricand, dar e de preferat sa nu fie in zi de post, intrucat petrecerea care urmeaza nu se potriveste cu atmosfera postului.
Daca nunta a fost deja stabilita si au trecut minim 6 saptamani de la moartea soacrei, eu cred ca nu e o problema. Totusi, cel mai bine este sa intrebi duhovnicul, mai ales daca aveti discutii in familie.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 25.03.2010, 16:39:13
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.182
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danialex Vezi mesajul
Doamne-ajuta, Maria!
Nunta crestina se face, dupa randuielile lasate de Sfintii Parinti, numai duminica dupa Sf. Liturghie. Moda aceasta cu sambata a fost "lansata" din cauza petrecerilor care dureaza mult dupa miezul noptii si pe multi i-ar incomoda sa stea duminica spre luni noaptea la nunta, iar dimineata sa plece la serviciu. Sfatul pe care ti l-as da eu (si pe care ni l-a dat si noua duhovnicul cand ne-am casatorit) este sa faceti nunta duminica.
Ar mai fi un aspect: presupun ca in sambata respectiva (22 mai) veti face si voi pomenire pentru mama sotului tau. Nu stiu cat de potrivit ar fi ca dupa pomana sa mergeti la nunta...
Botezul se poate face oricand, dar e de preferat sa nu fie in zi de post, intrucat petrecerea care urmeaza nu se potriveste cu atmosfera postului.
Daca nunta a fost deja stabilita si au trecut minim 6 saptamani de la moartea soacrei, eu cred ca nu e o problema. Totusi, cel mai bine este sa intrebi duhovnicul, mai ales daca aveti discutii in familie.
Foarte bun sfatul de mai sus la care aș adăuga faptul că în ajunul Cinzecimii nu se fac nunți și n-ar trebui să se facă în general sâmbăta. În ce privește situația în care se găsește Maria121 și familia ei, există destule motive să se amâne evenimentul. Însă, dacă nu faceți chef cu balamuc, lăutari, ci doar o agapă vă puteți cununa fără probleme.
De menționat: Cununiile nu se fac în anumite perioade sau zile din an deoarece sunt urmate de destrăbălare, prin urmare pogorămintele au la bază principiul răului cel mai mic.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sambata Mortilor - Mosii de iarna glykys Diverse Sarbatori 1 14.02.2015 05:47:33
Sambata Mortilor - Mosii de Iarna mirelat Diverse Sarbatori 44 23.02.2014 23:56:00
Dezgroparea mortilor la 7 ani chujo30 Generalitati 16 14.06.2011 10:27:15
Sambata, ziua mortilor bogdanm.marin Intrebari utilizatori 1 05.02.2010 20:18:06
casatorie mixta, rog raspuns de la preot, daca se poate lumar Nunta 5 13.10.2008 20:29:10