Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #151  
Vechi 19.03.2013, 16:31:01
Amistad Amistad is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.03.2013
Mesaje: 141
Implicit

Multumesc.
Iar domnului Mihnea: Biblia cum o cunoastem astazi a fost sistematizata in jur de anul 300, chiar si cele asternute pe hartie cu sapte mii de ani inainte si cele asternute cu 250 de ani inainte. Nu? Pana atunci nu erau organizate sub forma Bibliei (ortodoxe) de astazi. Am inteles indeajuns de bine cum au stat lucrurile si cum stau lucrurile. Un om care cunoaste istoria ecleziala adevarata si invatatura crestina si este bine intentionat nu poate sa nu treaca la ortodoxie. (daca vrea sa se mantuiasca)
1. Credeti ca Dumnezeu a vorbit prin Sfintii Parinti?
2. Credeti ca Dumnezeu a dat doua invataturi opuse?
3. Credeti ca este necesara pentru mantuire legea si calea Dumnezeiasca sau este de ajuns o traire intensa personala gen sa zicem protestanta?
Reply With Quote
  #152  
Vechi 19.03.2013, 22:25:47
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Amistad Vezi mesajul
Cand Sf Petru a murit, cati din ceilalti apostoli mai erau in viatza? In virtutea primatului papal ceilalti apostoli ramasi in viatza, invatati direct de Hristos si de Duhul Sfant, ar fi trebuit sa fie condusi de noul episcop al Romei care a fost dupa Sfantul Petru. Nu? Adica de exemplu sa hotarasca el unde sa mearga fiecare si ce sa faca. Poate si ceva legat de dogme sau de invatatura divina revelata. Vi se pare normal asa ceva?
Ai dreptate, Amistad, ai prins destul de bine esența a ceea ce am spus în mai multe postări. Sfântul Ioan și-a scris Evanghelia și Epistolele mult după moartea lui Petru și Pavel, și a scris acelea pe baza descoperirilor dumnezeiești pe care le-a avut; doar nu crezi că avea nevoie de aprobarea cuiva, mai ales nu de a unui ignorant (în comparație cu el, Ioan Teologul) care ocupa vremelnic scaunul episcopal de la Roma. La fel stau lucrurile și cu Apocalipsa, carte unde Ioan mărturisește în modul cel mai clar și evident inspirația dumnezeiească a celor scrise; doar nu crezi că între Hristos care dădea Revelația și Ioan al Apocalipsei s-a interpus vreun "petrin" sau mai știu eu ce marțafoi imperialist.

Iată ce scrie Sf Ap Ioan la începutul Epistolei sale. Ai cumva impresia că un astfel de om, ca și alții ca el, Pavel, Petru și alții, care a cunoscut adevărul, care l-a văzut în Duhul cu ochii lui are nevoie de vreo aprobare din partea cuiva, mai ales în condițiile în care Duhul Sfânt i-a fost făgăduit lui ca și altora ca să fie călăuzit la Adevăr, mai ales în condițiile în care ca apostol (și mai ales ca apostol ales de Dumnezeu pentru descoperire dumnezeiască) avea autoritate inclusiv doctrinară? Cei care, ca Ioan, Pavel sau Petru, sau alții de după ei, au cunoscut cu adevărat și în mod neintermediat Adevărul nu mai sunt oameni care să ceară aprobări de la alții pentru Adevărul lor; numai cei care nu sunt siguri de Adevăr au nevoie de tot felul de aprobări, să le elibereze tot timpul cineva aprobări, adeverințe, etc, dar Ioan nu era dintre aceștia, pentru că el avea ungerea cu Duhul Sfânt și călăuzirea la Adevărul dumnezeiesc care îl învăța.

"Ce era de la început, ce am auzit, ce am văzut cu ochii noștri, ce am privit și mâinile noastre au pipăit despre Cuvântul vieții, - și Viața s-a arătat și am văzut-o și mărturisim și vă vestim Viața de veci, care era la Tatăl și s-a arătat nouă - ce am văzut și am auzit, vă vestim și vouă, ca și voi să aveți împărtășire cu noi. Iar împărtășirea noastră este cu Tatăl și cu Fiul Său, Iisus Hristos. Și acestea noi vi le scriem, ca bucuria noastră să fie deplină. Și aceasta este vestirea pe care am auzit-o de la El și v-o vestim: că Dumnezeu este lumină și nici un întuneric nu este întru El." (I Ioan 1, 1-5)

În cazul Apocalipsei lucrurile stau la fel; Ioan afirmă foarte clar, inclusiv pentru urechile care din prea multă rea-credință și rea-voință nu vor să audă, descoperirea, inspirația directă de la Dumnezeu. Ce aprobări să mai ceară de la un ignorant care ocupa scaunul de la Roma și care nu avea nici în clin și nici în mânecă cu revelațiile dumnezeiești? Chiar nu reușești să îți dai seama până la capăt și să te convingi că nu avea ce aprobări să ceară?

"Descoperirea lui Iisus Hristos, pe care I-a dat-o Dumnezeu, ca să arate robilor Săi cele ce trebuie să se petreacă în curând, iar El, prin trimiterea îngerului Său, a destăinuit-o robului Său Ioan, care a mărturisit cuvântul lui Dumnezeu și mărturia lui Iisus Hristos, câte a văzut. Fericit este cel ce citește și cei ce ascultă cuvintele proorociei și păstrează cele scrise în aceasta ! Căci vremea este aproape." (Apocalipsa 1, 1-3)

Iar aceste lucruri nu sunt valabile numai pentru vremea când Petru nu mai trăia. Ele sunt valabile și pentru vremea când Petru era în viață, iar apostolul Pavel confirmă foarte clar aceste lucruri. Pavel afirmă de mai multe ori vederea directă a lui Hristos, revelația dumnezeiască, inspirația, călăuzirea de la Duhul Sfânt, și îți dau doar două fragmente, deși sunt multe altele:

"Si intelepciunea o propovaduim la cei desavarsiti, dar nu intelepciunea acestui veac, nici a stapanitorilor acestui veac, care sunt pieritori, ci propovaduim intelepciunea de taina a lui Dumnezeu, ascunsa, pe care Dumnezeu a randuit-o mai inainte de veci, spre slava noastra, pe care nici unul dintre stapanitorii acestui veac n-a cunoscut-o, caci, daca ar fi cunoscut-o, n-ar fi rastignit pe Domnul slavei; ci precum este scris: "Cele ce ochiul n-a vazut si urechea n-a auzit, si la inima omului nu s-au suit, pe acestea le-a gatit Dumnezeu celor ce-L iubesc pe El". Iar noua ni le-a descoperit Dumnezeu prin Duhul Sau, fiindca Duhul toate le cerceteaza, chiar si adancurile lui Dumnezeu. Caci cine dintre oameni stie ale omului, decat duhul omului, care este in el? Asa si cele ale lui Dumnezeu, nimeni nu le-a cunoscut, decat Duhul lui Dumnezeu. Iar noi n-am primit duhul lumii, ci Duhul cel de la Dumnezeu, ca sa cunoastem cele daruite noua de Dumnezeu; pe care le si graim, dar nu in cuvinte invatate din intelepciunea omeneasca, ci in cuvinte invatate de la Duhul Sfant, lamurind lucruri duhovnicesti oamenilor duhovnicesti. Omul firesc nu primeste cele ale Duhului lui Dumnezeu, caci pentru el sunt nebunie si nu poate sa le inteleaga, fiindca ele se judeca duhovniceste. Dar omul duhovnicesc toate le judeca, pe el insa nu-l judeca nimeni; caci "Cine a cunoscut gandul Domnului, ca sa-L invete pe El?" Noi insa avem gandul lui Hristos. (I Corinteni 2, 6-16)

"Cunosc un om în Hristos, care acum paisprezece ani - fie în trup, nu știu; fie în afară de trup, nu știu, Dumnezeu știe - a fost răpit unul ca acesta până la al treilea cer. Și-l știu pe un astfel de om - fie în trup, fie în afară de trup, nu știu, Dumnezeu știe - că a fost răpit în rai și a auzit cuvinte de nespus, pe care nu se cuvine omului să le grăiască." (II Corinteni 12, 2-4)

Last edited by Decebal; 19.03.2013 at 22:43:46.
Reply With Quote
  #153  
Vechi 19.03.2013, 22:55:24
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Amistad Vezi mesajul
Primul episcop al Romei hirotonit de Sfantul Petru in mod normal ar fi avut de invatzat de la apostolii ramasi in viatza, probabil a cerut sfaturi, lamuriri, rugaciuni. Nicidecum nu cred eu ca episcopul Romei incepator in ale credintei crestine a preluat conducerea sfintilor apostoli ramasi in viatza, si a inceput sa hotarasca cine si ce sa faca si sa dezvolte invatatura crestina. Un novice. Cum sa fie posibil asa ceva? Apostolii erau purtatori de Duh Sfant si aveau invatatura direct de la Iisus Hristos, ei erau cei care invatzau, erau conducatori si stalpi ai Bisericii primare aici pe pamant. Iar Hristos conducator din cer dar si de pe pamant care comunica cu apostolii prin Duhul Sfant sau chiar direct prin aparitii. Evangheliile Sfantului Luca si Marcu si cartile apostolilor si scrierile crestine care au urmat nu au fost nicidecum aprobate sau verificate de noul episcp al Romei de dupa Sfantul Petru, de altfel nici de Sfantul Petru. Ci Duhul Sfant care graia si graieste prin prooroci a avut grija de dezvoltarea crestinatatii. Probabil ca al doilea episcop al Romei nici nu scris ceva care sa ramana in invatatura crestina in plina dezvoltare de atunci.
Ceea ce ai scris este în acord cu ceea ce susțin și am susținut și eu până acum, și nu doar eu, ci orice om care are un dram de înțelegere autentică a ceea ce se întâmplă în Biserică. Biserica mai târziu prin episcopi nu a făcut decât să ia act de cărțile care erau inspirate de Duhul lui Dumnezeu și care mărturiseau adevărul creștin; cărțile canonice au fost scrise în Biserică, evident, că doar apostolii erau "pietrele de temelie" ale Bisericii, dar Biserica ulterior nu a făcut decât să ia act de ele și să le generalizeze la nivel de biserică, să le așeze împreună constituind un canon, în primul rând în baza apostolicității despre care știa prin tradiție. Bineînțeles că Biserica și ulterior a fost și este călăuzită la adevăr, și a fost ajutată la recunoașterea cărților canonice ale Noului Testament, dar Biserica nu este cea care a instituit adevărul în aceste cărți, ea doar l-a recunoscut și a luat act de el, fiind călăuzită de Același Duh care a inspirat scrierea Cărților. Un criteriu fundamental pentru acceptarea unei cărți în canon era apostolicitatea, și asta pentru că apostolii erau și sunt pietre de temelie ale Bisericii lui Hristos (Apocalipsa 21, 14), evident Hristos fiind Piatra cea Vie care este temelia dumnezeiască a Bisericii, Capul ei și Piatra unghiulară.
Reply With Quote
  #154  
Vechi 19.03.2013, 23:04:30
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Toata faptura nu inseamna "a boteza și învăța toate neamurile în integralitatea numărului membrilor lor"?????????????
Am senzația că nu ați citit bine la ce am dat acel răspuns, care oricum era corect. Textele sunt foarte clare, Biserica nu are mandat de a boteza neamurile în integralitatea numărului lor, ci doar pe aceia care primesc Adevărul și Evanghelia. Ceilalți care resping propovăduirea creștină nu au ce căuta în Biserică și nici nu pot fi obligați să fie botezați. Că lucrarea Bisericii trebuie să fie una stăruitoare, răbdătoare sunt complet de acord, însă realitatea a demonstrat și demonstrează că sunt mulți oameni care din diverse motive nu se deschid adevărului, respingându-l și aceștia evident că nu trebuie băgați cu forța în Biserică împotriva voinței și credinței lor; va avea Dumnezeu grijă de ei, Biserica trebuie să își vadă de grijile ei.

Last edited by Decebal; 19.03.2013 at 23:10:36.
Reply With Quote
  #155  
Vechi 19.03.2013, 23:24:20
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Decebal Vezi mesajul
Ce aprobări să mai ceară de la un ignorant care ocupa scaunul de la Roma și care nu avea nici în clin și nici în mânecă cu revelațiile dumnezeiești?

Iar aceste lucruri nu sunt valabile numai pentru vremea când Petru nu mai trăia. Ele sunt valabile și pentru vremea când Petru era în viață,
N-am inteles exact cum se face ca va ingaduiti sa va autodenumiti ortodox in conditiile in care il faceti pe Sfantul Petru ignorant, dar, fie... De unde nu e, nici Dumnezeu nu cere...

Pe de alta parte, mi-ati ramas dator cu un raspuns, de mult....

Un copil botezat ortodox care moare imediat dupa botez se mantuieste, ajunge in Rai ?
Reply With Quote
  #156  
Vechi 19.03.2013, 23:24:43
Amistad Amistad is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.03.2013
Mesaje: 141
Implicit

<Un criteriu fundamental pentru acceptarea unei cărți în canon era apostolicitatea, și asta pentru că apostolii erau și sunt pietre de temelie ale Bisericii lui Hristos (Apocalipsa 21, 14), evident Hristos fiind Piatra cea Vie care este temelia dumnezeiască a Bisericii, Capul ei și piatra unghiulară.>

Ceea ce Hristos i-a invatzat pe apostoli in mod direct nu mai avea nevoie de nici o aprobare si recunoastere. Oare nu era un pacat impotriva lui Hristos insusi ca sa vina un novice (dintre primii episcopi ai Romei) care sa verifice si sa valideze invatzatura lui Hristos data prin apostoli, eventual sa mai scoata ceva din ea? Dar ar fi avut el indrazneala sa pretinda asa ceva? Si ce ar fi putu sa zica: Gata, Hristos nu mai e cu noi, e in ceruri, de acum eu hotarasc ce e bun si ce nu.

<"Descoperirea lui Iisus Hristos, pe care I-a dat-o Dumnezeu, ca să arate robilor Săi cele ce trebuie să se petreacă în curând, iar El, prin trimiterea îngerului Său, a destăinuit-o robului Său Ioan, care a mărturisit cuvântul lui Dumnezeu și mărturia lui Iisus Hristos, câte a văzut. Fericit este cel ce citește și cei ce ascultă cuvintele proorociei și păstrează cele scrise în aceasta ! Căci vremea este aproape." (Apocalipsa 1, 1-3)>

Apocalipsa Sfantului Ioan de exemplu a circulat si a fost propovaduita atatia ani si nici nu mai avea nevoie sa fie recunoscuta de Sfantul Sinod in mod oficial pentru a fi insusita de credinciosi, acesta doar a intarit si marturisit din nou adevarul ei Dumnezeiesc, a asezat-o in Biblie intr-o anumita ordine.

Alte si alte contraziceri grosolane in invatatura romano-catolica. Dar atata timp cat oamenii nu considera ca au nevoie de o dreapta invatzatura, de o dreapta cale, de poruncile cele adevarate ale lui Hristos, date de El insusi, pastrate, intarite si talcuite de Sfintii Parinti luminati de Duhul Sfant, nu ai ce sa le faci.
Reply With Quote
  #157  
Vechi 22.03.2013, 18:31:01
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Urmasul lui Petru a aprobat si verificat Evangheliile. El le-a promulgat, prin decret papal, in ceea ce cunoastem, azi, drept "Canon al Noului Testament". Urmasul lui Petru care a facut chestia asta se numea Damasus, al 37-lea Papa.
Istoria formării canonului Noului Testament este cu mult mai mult decât sinodul de la Roma, sinod local dealtfel, din timpul lui Damasus, care ar fi avut loc undeva prin 382. Însă până atunci există multe mărturii, și chiar neînțelegeri sau neconcordanțe, referitoare la cărțile canonice; nu sunt de trecut cu vederea Sindoul de la Laodicea din 360 unde s-a stabilit canonul, cel puțin pentru o anumită parte a creștinătății, format din 26 sau 27 de cărți pentru că se pare că Apocalipsa este posibil să nu fi fost acceptată de unii drept canonică pentru că era o carte care putea alimenta credințele milenariste; apoi Scrisoarea pascală a sf Atanasie al Alexandriei care include și Apocalipsa între cărțile canonice, stabilind canonul la cele 27 de cărți. Faptul că sinodul local de la 382 al episcopului Romei nu a fost un sinod cu valabilitate obligatorie pentru întreaga Biserică este dovedit spre exemplu, printre altele, de Sinoadele locale africane de la Hippo și de la Cartagina de la sfârșitul sec. IV, unde s-a adoptat canonul cu cele 27 de cărți, dar nu pentru că ar fi fost o consecință logică obligatorie a sinodului local de la Roma din 382. Și chiar și așa în zone din Răsărit canonul era deja stabilit înainte ca acest lucru să se întâmple și în Apus. Practic Canonul Noului Testament a fost validat, să zic așa, la nivelul întregii Biserici Creștine nu pentru că ar fi fost vreun decret sau sinod episcopal roman în acest sens, ci pur și simplu pentru că a fost un consens general, atât în bisericile răsăritene, apusene și africane cu privire la problema stabilirii canonului cărților Noului Testament, normative pentru Biserică.
Reply With Quote
  #158  
Vechi 21.07.2013, 19:26:30
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit Enciclica Patriarhală din 1895 - Un răspuns la Enciclica Papei Leon al XIII-lea

<< XIV. Prin urmare, nesocotind aceste diferențe serioase și substanțiale dintre cele două biserici cu privire la credință, diferențe care, așa cum s-a spus mai înainte, au fost create în Apus, în enciclica sa, papa prezintă chestiunea primatului pontifului roman ca fiind principala și, ca să spunem așa, singura pricină a neînțelegerii și ne trimite la izvoare, ca noi să căutăm cu sârguință ce au crezut înaintașii noștri și ce ne-a lăsat moștenire prima vârstă a creștinismului. Însă, scăpând la Sfinții Părinți și Sinoadele Ecumenice ale Bisericii primelor nouă secole, noi suntem pe deplin convinși că episcopul Romei nu a fost niciodată socotit autoritatea supremă și capul infailibil al Bisericii și că fiecare episcop este capul și președintele Bisericii sale particulare, supus doar decretelor și hotărârilor sinodale ale Bisericii Universale ca fiind singura infailibilă, episcopul Romei nefiind în nici un fel exceptat de la această regulă, după cum arată istoria Bisericii.

<< Domnul nostru Iisus Hristos singur este Împăratul veșnic și Capul nepieritor al Bisericii, fiindcă El este capul trupului Bisericii (Coloseni 1, 18), care a spus de asemenea dumnezeieștilor Săi ucenici și apostoli la Înălțarea Sa la ceruri: Iată Eu cu voi sunt în toate zilele, până la sfârșitul veacului; amin (Matei 28, 20). În Sfânta Scriptură, Apostolul Petru, pe care catolicii, încrezându-se în scrieri apocrife din secolul al II-lea, pseudo-clementine, îl socotesc cu scop a fi întemeietorul Bisericii Romane și primul lor episcop, discută problemele ca un egal între egali în sinodul apostolic din Ierusalim, și într-alt loc este mustrat cu asprime de Sfântul Apostol Pavel, după cum se vede cu claritate în Epistola către Galateni (Galateni 2, 11).

<< Mai mult, catolicii înșiși știu bine că, în primele secole creștine, pasajul din Evanghelie la care se referă pontiful: Tu ești Petru, și pre această piatră voiu zidi Biserica Mea (Matei 16, 18) este tâlcuit cu totul diferit, într-un duh ortodox, atât prin tradiție, cât și de toți Sfinții Părinți fără excepție; piatra fundamentală și de neclintit pe care Domnul a zidit Biserica Sa și pe care porțile iadului nu o vor birui este înțeleasă metaforic ca fiind mărturisirea adevărată a lui Petru cu privire la Domnul, că Tu ești Hristosul, Fiul lui Dumnezeu celui viu (Matei 16, 16). Pe această mărturisire și credință se sprijină cu fermitate propovăduirea mântuitoare a Evangheliei de către toți apostolii și urmasii lor. De unde Sfântul Apostol Pavel, care a fost ridicat la cer, tâlcuind limpede acest fragment, face cunoscută insuflarea dumnezeiască, spunând: După harul lui Dumnezeu care este dat mie, ca un înțelept meșter, mai mare temelie am pus, iar altul zidește. Că altă temelie nimeni nu poate să pună afară de ceea ce este pusă, care este Iisus Hristos (I Corinteni 3, 10, 11).

<< Însă, în alt sens, Pavel îi numește pe toți apostolii și proorocii laolaltă temelia zidirii întru Hristos a credincioșilor; cu alte cuvinte, mădularele trupului lui Hristos, care este Biserica (Coloseni 1, 24); când scrie efesenilor: Dar de acum nu mai sunteți străini și nemernici, ci împreună cetățeni cu sfinții, și deaproape ai lui Dumnezeu. Zidiți fiind pre temelia apostolilor și a proorocilor, fiind piatra cea din capul unghiului Însuși Iisus Hristos (Efeseni 2, 19-20; I Petru 2, 4; Apocalipsa 21, 14).

<< Astfel, aceasta fiind învățătura insuflată dumnezeiește a apostolilor despre temelia și Împăratul Bisericii lui Dumnezeu, firește că Sfinții Părinți, care au ținut cu tărie tradițiile apostolești, nu puteau avea, nici concepe vreo idee a unui primat absolut al Apostolului Petru și episcopilor Romei; nici nu puteau da orice altă tâlcuire acelui fragment din Evanghelie, cu totul necunoscută Bisericii, decât cea care era adevărată și dreaptă; nici nu puteau născoci cu samavolnicie și de la ei înșiși o nouă dogmă despre privilegiile exagerate ale episcopului Romei ca urmaș, dacă așa este, al lui Petru; mai ales că Biserica Romei a fost întemeiată nu de Petru, a cărui activitate apostolească la Roma este în întregime necunoscută în istorie, ci de Pavel, apostolul neamurilor, cel ridicat la cer, prin ucenicii săi, a căror slujire apostolească la Roma este binecunoscută tuturor.

<< XVI. Fiecare Biserică particulară auto-guvernată, atât din Răsărit cât și din Apus, era cu totul independentă și auto-guvernată din vremea celor șapte Sinoade Ecumenice. Și exact așa cum episcopii Bisericilor auto-guvernate din Răsărit, tot așa cei din Africa, Spania, Galia, Germania și Britania ocârmuiau treburile propriilor Biserici, fiecare prin sinoadele lor locale, episcopul Romei neavând nici un drept să se amestece, și el însuși era în egală măsură supus și ascultător față de hotărârile sinoadelor. Dar în chestiunile importante care necesitau consimțământul Bisericii Universale se făcea apel la un sinod ecumenic, care singur era și este tribunalul suprem în Biserica Universală. Aceasta era constituția din vechime a Bisericii; dar episcopii erau independenți unul de altul și fiecare era liber cu desăvârșire în propriile hotare, supunându-se doar hotărârilor sinodale, iar în sinoade ei ședeau ca egali unii față de alții.

<< XVII. În decursul celor nouă secole ale Sinoadelor Ecumenice, Biserica Ortodoxă de Răsărit nu a recunoscut niciodată pretențiile exagerate, de primat ale episcopilor Romei, prin urmare nici nu s-a supus vreodată lor, așa cum aduce mărturie clară istoria Bisericii. Tot așa, independența Răsăritului față de Apus este arătată în mod vădit și limpede în acele puține și extrem de semnificative cuvinte ale Sfântului Vasilie cel Mare, pe care le scrie într-o epistolă către Sfântul Evsevie, episcopul Samosatei: ,,Căci atunci când caracterele trufașe sunt curtate, este în firea lor să devină încă mai disprețuitoare. Căci dacă Domnul este milostiv cu noi, de ce alt ajutor avem nevoie ? Dar dacă mânia lui Dumnezeu zăbovește asupra noastră, ce ajutor avem de la aroganța Apusului ? Oameni care nici nu cunosc adevărul, nici nu pot suferi să-l afle, ci fiind păgubiți de suspiciuni false, se comportă acum așa cum au făcut mai înainte în cazul lui Marcel”.

sursa: http://www.catacombeleortodoxiei.ro/...stei/1433.html
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pacaleli, reclame mincinoase si pseudostiinta! UNNOOM Generalitati 7 14.11.2012 19:01:30
BO greacă răspunde unor acuzații mincinoase Mihnea Dragomir Generalitati 1 20.02.2012 01:20:53
Parintele Justin Popovici despre "Desfranatele Apocalipsei" sau bisericile mincinoase razvan_m Despre Biserica Ortodoxa in general 6 12.05.2009 19:50:07