Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 14.05.2010, 09:39:19
philalex philalex is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 517
Implicit

nu stiu, ce sa zic, dar in vremurile astea dure...cred ca e mai bine singur....bine sa si ajuti....dar e mai economic singur....sa faci copii, sa se chinuie in societatea asta...mai bine nu...my opinion
Reply With Quote
  #12  
Vechi 14.05.2010, 10:10:39
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de philalex Vezi mesajul
nu stiu, ce sa zic, dar in vremurile astea dure...cred ca e mai bine singur....bine sa si ajuti....dar e mai economic singur....sa faci copii, sa se chinuie in societatea asta...mai bine nu...my opinion
Desigur, e si asta un aspect de care sa tinem cont.

Daca nu voi fi eu un parinte bun? Sau daca e indoctrinat(a) de mic de societate ori de 'amicii' sai si da in alte pierzanii (sex, droguri, bautura etc) si eu nu pot sa il/o fac sa vada in ce pacate se scufunda?

Daca, din cauza desfatarilor acestea lumesti, nu voi reusi sa il/o scot sa mergem la Liturghie Duminica? Sau la Sfanta Spovedanie, Impartasanie?

Stiu ca daca esti un parinte bun si crestin, nu ar trebui sa te confrunti cu asemenea probleme, dar nu poti sa stii niciodata ce iti rezerva viata.
Daca moare copilul meu nespovedit / neimpartasit? Sau daca mor eu inainte sa-l invat pe el despre Crestinism?

Caci zice si Domnul, intr-un asemenea fel. Omul, decat sa duca o viata pacatoasa si sa ajunga in gheena, mai bine nu s-ar fi nascut.

S-ar putea sa aud: "Dar macar ii dai o sansa sa traiasca." Sansa sa traiasca unde? In societatea asta imorala, degradata, decazuta si plina de propaganda pacatoasa? O societate in care, incet, dispare influenta Crestinismului si se intensifica influenta pacatului si a vrajmasului ?
Reply With Quote
  #13  
Vechi 14.05.2010, 10:32:42
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Eu cred ca cea mai buna cale este aceia de a fi singura...dupa o casatorie esuata ! Sunt prea multi betivani pe lumea asta, prea multi curvari si prea multi barbati violenti, puturosi, materialisti, frustrati si fara minte, ca sa mai fii demna ca esti casatorita, asa ca, dupa ce te tapetezi bine cu riduri, peri albi si stomac ulcerat...este bine sa sezi in banca ta singura si nestingherita de mitul " dragostei celei vesnice ".
Cat despre trasatura acuta a femeii contemporane, cel putin sesizata in jurul meu...o lene si o comoditate de nedescris, pana si instinctul maternal a fost ingropat in aceasta delasare natanga.
Aaa! Am uitat sa spun ceva de Domnul in acest context ? Ce-are Domnul cu el, mai nimic ?! Domnul ti-a dat minte si rationament, restul, faci cum consideri tu mersul lucrurilor prin sufletelul si viata proprie.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "

Last edited by ory; 14.05.2010 at 10:45:46.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 14.05.2010, 14:22:30
caliyo caliyo is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 257
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirabela Vezi mesajul
Ori casatorie ori calugarie. Calea de mijloc nu exista.

Doamne juta
Eu nu simt acea chemare deosebita spre calugarie. Am ajuns la o varsta considerabila si nu am reusit sa ma casatoresc( nu pt. ca nu as fi incercat sau nu am vrut eu). Deoarece ,,cale de mijloc nu existaŽŽ, sunt condamnata la iad( desi momentan nu traiesc intr-o ,,relatieŽŽ adica desfrau). Ca sa ajung intr-una din cele doua stari ,,binecuvantateŽŽ ar fi doua solutii: sa ma calugaresc desi nu simt inclinatie spre calugarie sau sa ma casatoresc cu oricine imi iese in cale ca sa fiu si eu ,,in randul lumiiŽŽ.
E o vina chiar asa de mare sa nu fiu nici calugarita nici casatorita pt. a fi condamnata la iad? Eu am crezut ca pt. a ajunge in rai trebuie sa respectam cele 10 porunci si sa ne straduim sa dobandim Duhul Sfant.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 14.05.2010, 14:31:43
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

La ce se refera acest celibat? Banuiesc eu ca nu te referi la monahism.
Celibatul in lume este f.greu, pentru ca esti intr-o minoritate si privit si considerat ca atare.
Plus ca este greu ca existenta. Eu stiu cum este.
Si singuratatea este o cruce. Ai ales-o, trebuie s-o porti.
Sa fim bine intelesi: celibat inseamna total singur, fara a trai cu altcineva (in afara casatoriei).
In lumea de azi, cand te poti trezi bolnav sau chiar poti muri singur in casa, fara sa te stie nimeni, ca nimeni nu te baga in seama...e groaznic.
Da unii sunt singuri si fara sa vrea...
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #16  
Vechi 14.05.2010, 14:39:08
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Prin celibat ma refer la omul celibatar, ce este necasatorit, infranat in poftele sale sexuale.
Nu refer neaparat la singuratate, dar se pare ca aceasta este o consecinta al acestui drum anevoios.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 14.05.2010, 14:50:09
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

@colaps
Pai este singur. Nu inteleg problema. Nu are sot/sotie, nu are copii.
Prieteni si familia primara o avea, dar si pe astia pana la un punct, caci si ei au familie.
Sau...isi face prieteni tot celibatari.
Dar vorba unui prieten:
Daca esti singur zice lumea ca ori esti anormal, ori pacatuiesti in alt fel.
Daca esti singur dar prieten cu o familie, zice lumea: "ah, menaj a trois"
Daca esti singur si ai prieteni tot singuri: ori esti desfranat, ori esti homosexual.
Nu-i bine nici cum.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #18  
Vechi 14.05.2010, 14:58:09
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
@colaps
Pai este singur. Nu inteleg problema. Nu are sot/sotie, nu are copii.
Prieteni si familia primara o avea, dar si pe astia pana la un punct, caci si ei au familie.
Sau...isi face prieteni tot celibatari.
Dar vorba unui prieten:
Daca esti singur zice lumea ca ori esti anormal, ori pacatuiesti in alt fel.
Daca esti singur dar prieten cu o familie, zice lumea: "ah, menaj a trois"
Daca esti singur si ai prieteni tot singuri: ori esti desfranat, ori esti homosexual.
Nu-i bine nici cum.
Pai daca un crestin ar dori sa purceada pe calea infranarii nu cred ca i-ar pasa ceea ce spun cei din jur, sau in ce fel il barfesc vecinii.

Sa nu ne fie frica ori rusine sa ne inaltam sufletele spre Hristos. Nu ar trebui sa ne preocupe clevetirile altor oameni. Daca tu esti un bun crestin si stii ca staruiesti sa ajungi cat mai sus cu sufletul prin infranare, atunci asta e tot ce conteaza.

Ce-ti pasa tie ce crede lumea despre tine? Sa-ti pese doar ce crede Dumnezeu despre tine.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 14.05.2010, 17:11:23
Samy02's Avatar
Samy02 Samy02 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.02.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 196
Implicit

Prefer familia cu bune si cu rele......o sa accept cu draga inima si celibatu' ....dupa 80ani....
Reply With Quote
  #20  
Vechi 14.05.2010, 17:33:59
Sf.Asteapta's Avatar
Sf.Asteapta Sf.Asteapta is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.04.2010
Locație: La 2 saptamani dupa Pastele Cailor
Religia: Ortodox
Mesaje: 51
Talking

Eu sunt virgin si am numai 31 de ani ( Nu sunt pe invers - ci o problema fizica mi-a sacrificat placerile vietii inca din adolescenta ) Nu vreau sa ma calugaresc , pentru ca viata este frumoasa si fara sex. Intrebarea mea este daca D-zeu va face o diferenta intre mine, la Judecata si cineva care a avut viata sexuala normla si regulata de-alungul aniilor? Suna putin egoist dar asta este ....Doamne Ajuta
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Vreau o familie anonim30 Intrebari utilizatori 57 27.03.2014 10:00:27
Familie vs Cariera Mihailescu-Marin Daniel Generalitati 19 25.11.2013 18:52:31
Căsătorie sau celibat VladCat Nunta 4 04.11.2012 19:39:40
In familie cred_cu_adevarat Generalitati 6 21.11.2011 09:52:25
Familie vs celibat Gavrilia Nunta 23 03.12.2009 14:27:53