Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 28.04.2009, 11:56:37
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Vai vai vai cum se poate Biserica Ortodoxa sa cinsteasca pe Sfantul Ioan Damaschinul , care nu avea deloc dragoste!
Mai mult ia auziti ca Nascatoarea de Dumnezeu i-a lipit mana la loc!
Pai ia uitati cum se adreseaza Sfantul asta fratilor nostri preaiubiti evrei,nu se poate dom-le asta e fundamentalism!

"Nu numim deloc pe Sfanta Fecioara Nascatoare de Hristos. Aceasta denumire a nascocit-o spurcatul, pangaritul Nestorie, cel cu cuget iudeu, vasul necuratiei, pentru a desfiinta termenul: "Nascatoare de Dumnezeu", ca suparator si spre a necinsti pe singura care cu adevarat este mai cinstita decat toata zidirea, pe Nascatoarea de Dumnezeu, chiar daca ar crapa el impreuna cu Satan, tatal sau."

Vai am inima insangerata de cuvintele grele adresate fratilor nostri evrei , cum se poate asa ceva, ii fac proces Sfantului Ioan Damaschinul la Tribunalul de la Geneva!
Vai vai vai ce lipsa de dragoste!
Vai ce limbaj!Ce lipsa de manere!
BO din Siria inca are un institut teologic numit chiar cu numele Sfantului Ioan Damaschin!
Ba mai rau Sfantul Ioan Damaschinul insista si numeste in cartea "Despre erezii" iudaismul drept o erezie!
Pacat ca a trecut la Domnul ca altfel trebuia si Sfantul Ioan Damaschinul rastignit ca pedeapsa ca tulbura "pacea mondiala"!
Din pacate, si parintii mai greseau, cum am incercat sa zic in alt thread si am fost contrazisa. Si Sf. Ioan Gura de Aur are diatribe care noua cel putin ne suna antisemit rau de tot - sau misogin.
Si are dreptate Scrabble ca au fost derapaje antisemite si in Biserica Ortodoxa actuala, si inca mai sunt.
Noi nu ii cinstim pe Parinti pentru ca ar fi fost perfecti, ci pentru tot ce au scris si au facut bine.
As mai adauga si ca totusi, erau alte timpuri si oamenii se exprimau altfel atunci, erau mai duri la vorba si scriau in alt context social.

De asta citarea sfintilor parinti cu lopata pentru chestiuni din vremea noastra nu e buna, dupa parerea mea, poate chiar sa dauneze daca nu e facuta cu discernamant.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 28.04.2009, 12:00:54
Saurian Saurian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.08.2006
Mesaje: 257
Implicit

Citat:
În prealabil postat de scrabble Vezi mesajul
Antisemitismul ortodox are radacini adanci in BOR, inca din vremea primului patriarh, Miron Cristea. Acesta a laudat public miscarea legionara si tot public a condamnat evreimea. Mai tarziu, la fel ca cea mai mare parte a clerului ortodox, a sustinut dictatura antonesciana.
Îți vine să plângi de milă bietului popor român, căruia evreul îi stoarce și măduva din oase. A nu reacționa împotriva evreilor, înseamnă a ne duce de vii la pieire… A ne apăra este o datoria națională și patriotică, iar nu “anti-Semitism”….[A]veți destule calități și posibilități, ca să vă căutați și găsiți și câștigați undeva un loc, un pământ, o țară, o patrie încă nelocuită de alții… Trăiți, ajutați-vă, apărați-vă, și exploatați-vă unii pe alții; dar nu pe noi și pe alte popoare, cărora cu rafinațiile etnice și talmudice le duceți și acaparați tot belșugul.

Miron Cristea in ziarul Curentul, 19 august 1937.
Cine nu-si cunoaste istoria este condamnat sa o repete.
Adică BOR e ceea ce susține niște preoți și episcopi? Îmi pare rău că doar atât înțelegi din Ortodoxie. Iar faptul că legionarii aveau ceva cu evreii... am citit în unele locuri că au fost de fapt înscenații făcute de alții. Să nu ne grăbim să judecăm astfel de lucruri știind că sunt multe probleme pe care nu avem de unde să le știm ci doar din ce ne prezintă cei de la putere ( recunosc că din ce am aflat în ultimul timp nu mai sunt adeptul gândirii că teoria conspirației e o aberație ).
Reply With Quote
  #13  
Vechi 28.04.2009, 12:06:48
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patinina34 Vezi mesajul
Poti sa-mi citezi sursa?
Cartea din care ai luat aceste cuvinte ale Sf Ioan Damaschin?

Ce poti spune despre cei care au ura fata de catolici?

Oare Biserica Ortodoxa promoveaza ura?
Cei care o promoveaza, rau fac!
Eu as spune despre cei care promoveaza ura fata de catolici sau despre oricine altcineva ca se opun poruncii dragostei si nu se comporta crestineste, deci nici in mod ortodox.

Parintele Sofronie (parca) zicea ca daca ne intreaba cineva daca suntem ortodocsi sa zicem 'incerc'. ;-)
Reply With Quote
  #14  
Vechi 28.04.2009, 12:47:04
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Marturisirea Adevarului si apararea celor dragi, in fata oamenilor rai si fara frica de Dumnezeu (evrei, tigani, romani, nemti, americani, orice natie) nu este ura, nici lipsa de dragoste.

Mi se pare atat de bun ceea ce spune Miron Cristea. Sune cuvinte venite dintr'o inima plina de dragoste si durere. A doua parte a textului este adresata lor, si cu cata dragoste le spune. Sa nu uitam ca in vremea sa, evreii jefuiau la greu pe la noi, violau si incalcau toata dorinta de odihna a taranului roman. Sa cunoastem istoria, mai inainte de a scoate din ea un pasaj.

Sfantul Ioan Damaschin este un sfant de temelie al Bisericii de Rasarit. El nu a facut decat sa marturiseasca Adevarul. Si daca vrem sa cautam radacinile acestei atitudine privind poporul evrei, ea se duce pana in Vechiul Testament, cand insisi Profetii acuzau cu grele cuvinte pe evrei. Dar sa lasam Legea cea Veche, sa ne uitam in cea Noua, sa cautam in chiar cuvintele lui Hristos:

"Pui de vipere, cum puteti sa graiti cele bune, odata ce sunteti rai? Caci din prisosul inimii graieste gura." (Matei 12,34) "Serpi, pui de vipere, cum veti scapa de osanda gheenei?" (Matei 23,33) "Ca sa se ceara de la neamul acesta sangele tuturor proorocilor, care s-a varsat de la facerea lumii, de la sangele lui Abel pana la sangele lui Zaharia, care a pierit între altar si templu. Adevarat va spun: Se va cere de la neamul acesta." (Luca 11,50-51) "Si vazand Pilat ca nimic nu foloseste, ci mai mare tulburare se face, luand apa si-a spalat mainile înaintea multimii, zicand: Nevinovat sunt de sangele Dreptului acestuia. Voi veti vedea. Iar tot poporul a raspuns si a zis: Sangele Lui asupra noastra si asupra copiilor nostri." (Matei 27, 24-25)

[COLOR=red]Oare este si Evanghelia antisemita?[/COLOR] Sa nu credem una ca asta.
Una este sa spui lucrurilor pe nume si alta este sa urasti un lucru sau un om.

Oricum, la sfarsit si evreii se vor intoarce la Hristos.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 28.04.2009, 13:44:53
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Este foarte recomandat sa se citeasca Dogmatica parintele Cleopa zice ca este cartea de baza a crestin-ortodoxiei.

Primul post e scris in stil ironic pentru cine nu si-a dat seama.
Sfantul Ioan Damaschinul e la ora actuala trecut in uitare in BOR si din mare Sfant Parinte a ajuns sa fie numit "cuviosul Ioan Damaschin".
Cum a ajuns sa fie asa nu stiu.
Oricum Sfantul Ioan Damaschinul e mai mare decat toata adunatura celor care sustin caci codul de bare ar fi nu stiu ce semn al lui Antihrist si care mai sustin caci actele biometrice ar fi nu stiu ce lepadare de Hristos.
Niciunuia din acestia nu i-a lipit Maica Domnului mana nici nu a dat marturie pentru el precum a dat pentru Sfantul Ioan Damaschinul.
Si anume Sfantul Ioan Damaschinul nu era lasat sa scrie de batranul sau si Maica Domnului i s-a aratat batranului Sfantului Ioan Damaschinul in vis si l-a mustrat pentru aceasta.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 28.04.2009, 13:47:20
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Sfantul Ioan Damaschinul nu era deloc antisemit si zicea ca pe toti ii iubeste Dumnezeu si ca Dumnezeu doreste ca toti sa se mantuiasca.
Este foarte de inteles ca Dumnezeu il iubeste si pe Antihrist.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 28.04.2009, 13:50:48
sherlock_holmes sherlock_holmes is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2008
Locație: commonwealth
Religia: Ortodox
Mesaje: 386
Implicit

Sfintul Ioan Gura de Aur

Cuvintul I :
Cuvintari impotriva anomeilor. Catre iudei.
....
Dar, negresit, mi se va spune ca si iudeii se inchina lui Dumnezeu. Doamne fereste! Sa nu se spuna una ca asta! nici un iudeu nu se inchina lui Dumnezeu.

- Cine spune asta?

- Fiul lui Dumnezeu! „ Daca ati sti pe Tatal Meu, spune El, M-ati sti si pe Mine; dar nici pe Mine nu Ma stiti, nici pe Tatal Meu nu-L stiti" .

Ce marturie mai vrednica de credinta decit aceasta sa-ti aduc?

Mai indrazneste cineva dar sa spuna ca sinagoga nu-i locas de inchinare la idoli, odata ce iudeii nu-L cunosc pe Tatal, odata ce iudeii L-au rastignit pe Fiul, odata ce iudeii au respins ajutorul Duhului? in sinagoga lor nu I se slujeste lui Dumnezeu, Doamne fereste!

Sinagoga lor e locas de slujire idoleasca.
....

Presedintele Simon Perez in apararea Bisericii ortodoxe de acum citeva decenii ,chiar daca cu mare intirziere....

http://www.youtube.com/watch?v=ohtU7...eature=related

Nici un ortodox nu poate fi antisemit,toti dreptii Vechiului Testament,Avraam,Isaac,Iacov,Iosif...sint fara de numar,sint si Parintii nostri,acum,la sfirsitul vremurilor,144 000 de evrei il vor recunoaste pe Iisus Hristos ca Dumnezeu si se vor mintui ( mare bucurie in cer dar si pe pamint pentru ei )...

A marturisi adevarul nu este ura ci iubire.La ce ne-ar folosi daca am desfiinta spitalele si i-am incarcera pe doctori ? Nu am mai lua medicamente amare,nu ni s-ar mai face injectii dureroase,vaccinuri,nu am mai fi taiati pe mesele de operatie...dar nu spre moarte ar fi aceasta ?

Sau daca i-am lasa pe hoti,violatori,criminali,etc liberi...poate gindi cineva ca este iubire pentru ei,dar nu ar fi moarte si suferinta pentru atitia altii,poate nevinovati ?

Sau de ce nu am construi casele cu acoperisul in pamint si fundatia in sus ? sau aria triunghiului sa fie suma laturilor,sau omul sa evolueze din libelula,sau pamintul sa fie un tetraedru,apa sa fiarba la - 23 de grade...etc ?...nu ne-ar cadea casele in cap sau altele si mai rele ?

Ce este asa de greu de inteles ca Dumnezeu-Omul are un singur trup...doar L-au vazut atitia,si nascindu-se,si mergind si propavaduind,si tintuit pe cruce...deci o singura Biserica,care trebuie sa existe in mod continuu de 2 milenii si ceva...doar nu S-a coborit Duhul Sfint pe pamint la 1500 si ceva,sau nici macar nu S-a coborit ci se va cobori miine,cind la Washington se va infiinta o noua secta protestanta care va spune despre sine ca este "biserica " adevarata si hop si ai nostri ecumenisti ca brazii sa-i aprobe...
Si cine a mai vazut un trup la care capul se bitiie,mina stinga ii trage palme obrazului,mina dreapta infige un cui in calcii,ochiul sting e rosu,cel drept negru,singele nu oxigeneaza si hraneste pentru ca e contaminat cu virusi,iar mintea astazi spune ca icoanele sint idoli,miine spune ca sint ferestre spre vesnicie,poimiine ca Dumnezeu sta undeva prin Calea lactee si loctiitorul distribuie niste merite la kg celor nevoiasi,pe duminica zice ca Dumnezeu nu e in calea Lactee ci chiar traieste in oamenii sfinti,deci e pe pamint..cel putin odata pe luna aceeasi minte spune ca Iisus Hristos nu este Dumnezeu ci numai om iar din ce in ce mai des ca trebuie sa fie rastignit tot trupul ca a hulit si S-a facut pe Sine Fiul lui Dumnezeu...asta este "biserica" ecumenista si "iubirea" pe care o propaga. Cine a mai pomenit minciuna care sa iubeasca ? Adica drac,mai pe sleau spus ?

Si daca asa cum dupa zi urmeaza noapte,soarele lumineaza,apa curge,omul se naste,femeia naste copii,triunghiul are 3 laturi...etc,mintuirea exista numai in Biserica ortodoxa ( chiar daca nici un ortodox nu se va mintui,teoretic posibil )...ce or sa zica ecumenistii la judecata lor ? Nu inseamna ca nu se vor mintui nici ei si nici pe altii nu i-au lasat ? ca le-au spus la oameni ca sint sanatosi ( ceea ce acestia poate ca isi doreau )...dat i-au mintit si i-au dus la moarte,ca de fapt erau bolnavi ?

Dar daca noi gresim si ei se vor mintui in credintele lor...cu atit mai bine,toata lumea se va bucura,si ingerii din cer si noi cei care am gresit.

Adica,daca eu trimit un om bolnav la doctor si se face bine,este bucurie.Daca trimit un om sanatos,si doctorul imi spune ca nu sint probleme cu el...iarasi bucurie.

Marturisind adevarul ( trimitind oamenii la doctor,chiar daca nu le convine uneori,cind sint bolnavi )...nu este ura.

PS.Bine spunea parintele Sofronie ca nu ar trebui sa ne numim ortodocsi...oare or mai exista ?
__________________
Singura dragoste adevarata este cea care încredinteaza aproapelui viata vesnica! Sfintul Iustin Popovici
Reply With Quote
  #18  
Vechi 28.04.2009, 13:53:20
Saurian Saurian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.08.2006
Mesaje: 257
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Este foarte recomandat sa se citeasca Dogmatica parintele Cleopa zice ca este cartea de baza a crestin-ortodoxiei.

Primul post e scris in stil ironic pentru cine nu si-a dat seama.
Sfantul Ioan Damaschinul e la ora actuala trecut in uitare in BOR si din mare Sfant Parinte a ajuns sa fie numit "cuviosul Ioan Damaschin".
Cum a ajuns sa fie asa nu stiu.
Oricum Sfantul Ioan Damaschinul e mai mare decat toata adunatura celor care sustin caci codul de bare ar fi nu stiu ce semn al lui Antihrist si care mai sustin caci actele biometrice ar fi nu stiu ce lepadare de Hristos.
Niciunuia din acestia nu i-a lipit Maica Domnului mana nici nu a dat marturie pentru el precum a dat pentru Sfantul Ioan Damaschinul.
Si anume Sfantul Ioan Damaschinul nu era lasat sa scrie de batranul sau si Maica Domnului i s-a aratat batranului Sfantului Ioan Damaschinul in vis si l-a mustrat pentru aceasta.
Și totuși spune în Sf. Scriptură, parcă la Daniil, că în vremurile cele din urmă se vor înțelepți și vor înțelege semnele sfârșitului. Dacă cineva i-ar fi spus Sf Ioan Damaschin și celorlalți Sf. Părinți mai vechi despre cipuri și restul oare ar fi putut înțelege acele lucruri? Și drept vorbind, de unde știi că nu cumva o consecință a acestor cipuri va fi și ceea ce spun Sfinții Părinți? Uite ce: îți fac o provocare. Fă un nou topic despre prevestirile Sf Părinți ( mă refer la cei de mai dinainte nu la aceștia contemporani ) despre sfârșitul lumii și semnul fiarei cu citate de la aceștia ( chestia e că eu nu prea am cărți cu Sf Părinți despre problema asta ) și să vedem dacă nu se aplică acum. Oricum nici eu nu sunt convins în totalitate de faza cu actele de identitate și ar putea fi o șansă pentru o clarificare.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum a aratat Sfantul Ioan Damaschinul la Dogmatica absurditatea geocentrismului mihailt Generalitati 454 16.11.2011 00:28:08
Un articol interesant despre Sfantul Ioan Damaschinul mihailt Generalitati 0 04.12.2010 13:11:11
cum ne petrecem anul nou?(Sfantul Ioan Gura de Aur, Pr.Gh. Calciu, Ierom. Ioan Buliga andrei_im Generalitati 8 31.12.2009 17:51:44
Pagina dedicata Sfantului Ioan Damaschinul mihailt Resurse ortodoxe on-line 0 24.03.2009 11:02:21
Sfantul Ioan Damaschinul despre ingeri mihailt Despre Biserica Ortodoxa in general 0 07.03.2009 15:09:42