Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 09.05.2007, 19:35:21
Nitro Nitro is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.05.2007
Mesaje: 45
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alexandr_Bazil
"Avand in vedere ca existenta noastra se bazeaza strict pe perceptia noastra, este imposibil sa afirmam cu certitudine absoluta ca noi existam."

Provocarea mea este urmatoarea: demonstrati ca putem afirma cu certitudine ca noi, si universul din jurul nostru, intradevar exista.
"se bazeaza stric pe perceptia noastra" <<<< tocmai , nu se bazeaza numai pe perceptia noastra , dar si pe celor din jurul nostru, si cum se spune , masele de oameni castiga , so dak 9 persoane percep aerul transparent , a 10 care il vede roz e cel care greseste , deoarece "si pentru ca" , 1 pers poate gresi , dar mai multe e mai putin probabil sa greseasca toti !


De fapt opinia unei majoritati nu reprezinta neaparat un adevar. Un exemplu simplu: 9 oameni cred ca o piatra oarecare este o divinitate, al 10-lea nu crede asta. Faptul ca majoritatea fac din bolovan un zeu, nu inseamna ca bolovanul este si zeu.


Ai uitat sa iei in considerare caracterul uman ! Oamenii sub nici un chip nu vor recunoaste ca au gresit si vor venera piatra aia , kit ca acel 1 om zice si stie ca nu e adevarat ! Chiar si Dumnezeu a zis ca suntem miei , adica ne miscam in turma , 1 sare in prapastie sarim toti , deh , sa fim in pas cu ceilalti O sa se mai gaseasca 1...2 sa vada ca e prapastie , dar ceilalti tot vor sarii !



ideea ca fiind automat adevarata si de necontestat <<<< daca te-ai fi prins care e ideea ... ideea e ca acel simplu cuvant , "strict" nu isi are locul ! Nu ne bazam numai pe perceptia noastra , ci avem si influente exterioare ! E ca si cum Dumnezeu iti zice sa pasesti in prapastie , perceptia ta stie ca e prapastie , dar influenta exterioara iti zice ca nu e , sa ai incredere si tu vei pasi !!


Asa si cum vad ca esti mai greu de convins...nu mai stau sa o iau pe ocolite si scot asul din maneca ;)

Dumnezeu si Iisus au zis ca existam , cine esti tu sa contrazici acest lucru ? :)
Orice crestin nu ar contesta acest lucru !
So daca continui te inndoieste de cuvantul lui Dumnezeu si u nu ai vrea sa faci asta , nu ? :)

So , problem solved !
NEXT !!
Reply With Quote
  #112  
Vechi 09.05.2007, 21:30:16
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

de existat, existam... dar suntem reali? :rolleyes: citeste putin mai sus postarile mele si o sa intelegi

Citat:
Dumnezeu si Iisus au zis ca existam , cine esti tu sa contrazici acest lucru ?
cu ce a contrazis? :)

Reply With Quote
  #113  
Vechi 10.05.2007, 00:06:49
Nitro Nitro is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.05.2007
Mesaje: 45
Implicit

"Avand in vedere ca existenta noastra se bazeaza strict pe perceptia noastra, este imposibil sa afirmam cu certitudine absoluta ca noi existam."

Asta vroiam sa demonstrez , ca existam !!
de existat, existam... dar suntem reali? <<< deja deviem de la subiect !

So am demonstrat ca existam , Topic solved !
NEXT !
Reply With Quote
  #114  
Vechi 10.05.2007, 15:06:53
Alexandr_Bazil Alexandr_Bazil is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2006
Mesaje: 352
Implicit

Nitro...am trecut de asta pe undeva printre primile pagini...apoi am tratat si problema realitatii. Spuneam ca o fiinta reala exista independent de vointa oricarei alte fiinte.
Reply With Quote
  #115  
Vechi 10.05.2007, 15:30:32
Nitro Nitro is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.05.2007
Mesaje: 45
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alexandr_Bazil
Nitro...am trecut de asta pe undeva printre primile pagini...apoi am tratat si problema realitatii. Spuneam ca o fiinta reala exista independent de vointa oricarei alte fiinte.
Spuneam ca o fiinta reala exista independent de vointa oricarei alte fiinte. <<< Asta e printre cele mai simple.... !! O fiinta reala nu exista neaparat independent de vointa oricarei alte fiinte !

De ex. tu , daca seful tau , un amic , un aurolac decide sa treci in nefiinta , are sanse reale de reusita atat timp cat e motivat , ramane concentrat asupra tintei ( tu :P ) si nu afli dinainte de acest lucru !
So nu exista independent !!
Problem solved !

NEXT !

p.s. sorry ca am sarit peste primele pagini , dar cand am vazut la ultimul post ca inca incercati sa rezolvati am inteles ca nu e solved :D
Acum vi le-am rezolvat pe amandoua :D :P
Reply With Quote
  #116  
Vechi 10.05.2007, 21:25:16
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

oare? eu tot in ceatza sunt : )) sau, probabil, nu ai inteles tu prea bine despre ce e vorba :)
Reply With Quote
  #117  
Vechi 10.05.2007, 22:19:47
Alexandr_Bazil Alexandr_Bazil is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2006
Mesaje: 352
Implicit

:):):)
Reply With Quote
  #118  
Vechi 10.05.2007, 22:24:45
Nitro Nitro is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.05.2007
Mesaje: 45
Implicit

Spuneam ca o fiinta reala exista independent de vointa oricarei alte fiinte.

Aceasta propozitie , tradusa intr-un limbaj mai ..pe romaneste , suna ceva de genu : " orice om traieste pentru ca vrea el si el este stapanul absolut asupra vietii lui , oricare ar fi intentiile altor oameni "
Si cum stim toti ca daca mafia te vrea la 2 metri sub pamant pana duminica asa o sa fie , un om nu exista independent de vointa altei fiinte !!
Reply With Quote
  #119  
Vechi 10.05.2007, 22:50:52
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

pfoai.... pai nu despre asta era vorba : )) clar n-ai inteles.
deci...
existi = existi k fiinta reala sau k fiinta imaginara. ori esti real ori esti imaginatia cuiva... deci "ESTI", "EXISTI"
dar... real = ? ? ? ? ?
cum iti dai seama k esti real? dupa ce criterii te ghidezi? pana sa te omoare mafia tu chiar existi k fiinta reala sau k fiinta imaginara? poate k asa si-a imaginat tipul... k vine mafia si te baga la 2 metri.
acum intelegi? :D
Reply With Quote
  #120  
Vechi 10.05.2007, 22:57:33
Nitro Nitro is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.05.2007
Mesaje: 45
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ispita_ta
pfoai.... pai nu despre asta era vorba : )) clar n-ai inteles.
deci...
existi = existi k fiinta reala sau k fiinta imaginara. ori esti real ori esti imaginatia cuiva... deci "ESTI", "EXISTI"
dar... real = ? ? ? ? ?
cum iti dai seama k esti real? dupa ce criterii te ghidezi? pana sa te omoare mafia tu chiar existi k fiinta reala sau k fiinta imaginara? poate k asa si-a imaginat tipul... k vine mafia si te baga la 2 metri.
acum intelegi? :D
CRED CA CINEVA SA UITAT DE PREA MULTE ORI LA MATRIX !!!!

Mai sti ? ! :D

? pana sa te omoare mafia tu chiar existi k fiinta reala sau k fiinta imaginara? poate k asa si-a imaginat tipul... <<< Singura fiinta care are capacitatea intelectuala de a-si miagina o planeta intreaga , in cel mai mic detalui la nivel subatomic ar fi Dumnezeu ..... ! Cum , daca am lua afirmatia ca suntem in mintea lui Dumnezeu ca pe una corecta , inseamna ca noi suntem deja in rai si nu mai are rost sa traim fictivi ci pur si simplu sa ne eliberam de corp si ajungem instant in rai :D

Cum DUmnezeu zice ca nu suntem deja in rai , inseamna ca nu suntem in imaginatia lui => SUNTEM REALI !!!

PROBLEM SOLVED !
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Gandire intunecata aldea-daniela Generalitati 34 28.07.2011 12:42:32
Marea provocare OmuBun Teologie si Stiinta 2 18.02.2011 23:03:22
subiect de GANDIRE moro.d Despre Biserica Ortodoxa in general 62 04.06.2009 11:29:10
VRAJITORIA!!! ADEVAR SAU PROVOCARE sergiub Preotul 9 29.05.2008 22:28:25