Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 02.05.2007, 23:09:06
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

calator daca tu zici asa sa fie, iti doresc spor la inchinat in fata unor astfel de icoane
Reply With Quote
  #12  
Vechi 02.05.2007, 23:27:12
calator calator is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.03.2007
Mesaje: 533
Implicit

nu zic eu dar in fine Nu cred ca sporul la rugaciune e dat neaparat de icona la care te inchini si nici nu am zis ca o sa o pun la capatai Mie mi-a placut si icoana si povestea
Reply With Quote
  #13  
Vechi 08.05.2007, 21:25:44
krabu krabu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.07.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 336
Implicit

Astazi, 9 mai este pomenirea acestui sfant, pe nume Hristofor. Aflat in Cluj, la vecernia de la Mitropolie, preotul a povestit pe scurt viata acestui sfant, deoarece o doamna din biserica a facut caz de icoana cu pricina care era pusa spre inchinare credinciosilor.

Pe scurt, pe vremea persecutiilor, acestui sfant i s-a taiat capul si pentru batjocorirea trupului i s-a pus un cap de caine. In timp ce-l purtau prin cetate au vazut cum capul cainelui se legase miraculos de trup. S-au dus inapoi la imparat sa-i arate acest lucru si spre uimirea tuturor, din gatul trupului, prin gura cainelui a fost marturisit Hristos, dovedinduse numele sfantului (Hristofor - Purtator de Hristos). Am inteles ca atunci doua prostituate care incercasera din porunca imparatului sa-l ademeneasca s-au convertit la crestinism. Acestora doua le-am uitat numele.

Reply With Quote
  #14  
Vechi 08.05.2007, 21:52:38
krabu krabu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.07.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 336
Implicit

Revin la cele spuse anterior si adaug numele celor doua prostituate care s-au convertit si care se pomenesc in aceeasi zi cu Sf Hristofor

Pomenirea sfantului mucenic Hristofor.
Pomenirea sfintelor doua femei mucenite, Calinica si Achilina, ce au crezut prin sfantul mucenic Hristofor,

De asemenea, preotul de la Mitropolia Clujului a mai spus ca aceasta reprezentare iconografica este foarte intalnita in Moldova si Tara Romaneasca. Mai jos pun un link catre Manastirea de la Tekirghiol unde este Parintele Arsenie Papacioc.

http://www.sfanta-maria.ro/
Reply With Quote
  #15  
Vechi 09.05.2007, 15:59:55
Ana_Oara Ana_Oara is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.04.2007
Mesaje: 37
Implicit

O icoana în care un sfânt apare cu un cap de câine (sau de cal) nu poate fi o icoana aprobata de biserica, chiar daca ea încearca sa reprezinte o minune din viata acelui sfânt.

Icoanele care reprezinta sfinti au - printre altele - rolul de a ne demonstra posibilitatea/capacitatea firii omenesti de a fi sfintita si patrunsa de energiile dumnezeiesti. Sfântul din icoana apare întotdeauna serios serios si gânditor. El sau ea nu plânge si nu râde, caci atentia este îndrepatata spre alt tarâm, spre o realitate pe care omul în pacat nu o poate vedea. El este transfigurat de aceasta apropiere de Hristos, si chipul lui se transfroma în chipul lui Dumnezeu.

Cum ar putea un cap de câine sa exprime acest fapt al omlui care ia chipul lui Dumnezeu?
Sa amintesc si faptul ca, o icoana, ca sa fie cu adevarat icoana, trebuie sa fie sfintita pe masa din Altarul bisericii; deci aprobata de Biserica, ceea ce nu cred sa fie cazul cu "icoana" disputata.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 09.05.2007, 20:08:00
calator calator is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.03.2007
Mesaje: 533
Implicit

si daca nu e aprobata ce cauta in Biserica sau ti-ai dat si tu asa cu parerea?
Reply With Quote
  #17  
Vechi 09.05.2007, 20:14:23
Ana_Oara Ana_Oara is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.04.2007
Mesaje: 37
Implicit

nu cred sa vezi aceasta "icoana" in vre-o biserica; la baba acasa e alta poveste.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 09.05.2007, 21:36:14
calator calator is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.03.2007
Mesaje: 533
Implicit

ce crezi tu e problema ta Am scris mai sus in ce manastiri se afla aceasta icoana (am dat doar doua exemple) ea insa este mult mai des intalnita. Daca citeai un pic ce au scris ceilalti ai fi vazut si ce a scris krabu ca (fiind 9 mai) icoana a fost pusa spre inchinare in Mitropolia din Cluj
Reply With Quote
  #19  
Vechi 10.05.2007, 01:07:38
Ana_Oara Ana_Oara is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.04.2007
Mesaje: 37
Implicit

Icoanele care reprezinta sfinti au - printre altele - rolul de a ne demonstra posibilitatea/capacitatea firii omenesti de a fi sfintita si patrunsa de energiile dumnezeiesti. Sfântul din icoana apare întotdeauna serios serios si gânditor. El sau ea nu plânge si nu râde, caci atentia este îndrepatata spre alt tarâm, spre o realitate pe care omul în pacat nu o poate vedea. El este transfigurat de aceasta apropiere de Hristos, si chipul lui se transfroma în chipul lui Dumnezeu.

Cum ar putea un cap de câine sa exprime acest fapt al omlui care ia chipul lui Dumnezeu?

Nu cred ca astfel de "icoana" sa fie aprobata de intreaga crestinatate (Biserica Ortodoxa de pretutindeni); nu cred sa treaca testul timpului, deasemenea.
Nu cred ca e o icoana canonica.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 10.05.2007, 09:37:22
Nitro Nitro is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.05.2007
Mesaje: 45
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ana_Oara
Icoanele care reprezinta sfinti au - printre altele - rolul de a ne demonstra posibilitatea/capacitatea firii omenesti de a fi sfintita si patrunsa de energiile dumnezeiesti. Sfântul din icoana apare întotdeauna serios serios si gânditor. El sau ea nu plânge si nu râde, caci atentia este îndrepatata spre alt tarâm, spre o realitate pe care omul în pacat nu o poate vedea. El este transfigurat de aceasta apropiere de Hristos, si chipul lui se transfroma în chipul lui Dumnezeu.

Cum ar putea un cap de câine sa exprime acest fapt al omlui care ia chipul lui Dumnezeu?

Nu cred ca astfel de "icoana" sa fie aprobata de intreaga crestinatate (Biserica Ortodoxa de pretutindeni); nu cred sa treaca testul timpului, deasemenea.
Nu cred ca e o icoana canonica.
Cum ar putea un cap de câine sa exprime acest fapt al omlui care ia chipul lui Dumnezeu? <<< Prin simplul fapt ca dovedeste ca God works in misterious ways !

Nu cred ca astfel de "icoana" sa fie aprobata de intreaga crestinatate (Biserica Ortodoxa de pretutindeni); nu cred sa treaca testul timpului, deasemenea. <<< De fapt este , ca doar nu s-au gasit niste biserici sa puna icoane fara accordul tuturor celorlalte !! A trecut deja testul timpului si atat timp cat reprezinta un sfant o sa treaca in continuare !!

El este transfigurat de aceasta apropiere de Hristos, si chipul lui se transfroma în chipul lui Dumnezeu. <<<< ai grija ce spui .... ! Capul lui este inlocuit de un imparat cu unul de caine , iar Dumnezeu a aratat ca puterea lui este infinita prin contopirea acelui cap cu trupul si vorbind cu imparatul prin acel trup !!


Sfântul din icoana apare întotdeauna serios serios si gânditor. <<<< Stiu cativa arhangheli care nu sunt chiar atat de ganditori... ! Asa ca mai vorbete si tu cu un preot inainte sa continui cu ideeile astea :D
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfant, Sfant, Sfant ESTE Domnul Savaot Eugen7 Dogmatica 4 16.01.2013 01:00:33
caut un SFANT! ilieradu Generalitati 3 15.12.2010 20:16:21
nume de sfant ginabadea Botezul 12 06.11.2010 00:02:30
Ce sfant este? pacatoasa Generalitati 8 04.09.2009 01:11:34
A fi sau a nu fi sfant Florin-Ionut Generalitati 27 20.10.2008 18:52:59