Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Reguli in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 06.03.2007, 22:12:13
erzbet erzbet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2007
Mesaje: 535
Implicit

Clausemi, stiam ca este din Vechiul testament si m-ai lamurit, oricum eu adresasem o intrebare "cum trebuie interpretate" si mi s-a raspuns. Multumesc mult

Vsovo:"nu este instigare la crima ci mai mult, este binecuvantarea crimei facuta de o persoana cu minte simpla care constata ca femeia respectiva a facut asha ceva si face asha ceva, deoarece este curajul de a implini pana la distrugerea totala a pacatului respectiv. Si nu se numeshte crima deoarece crima este uciderea unui nevinovat, sau a unui posibil vinovat".
Crima se numeste orice fapt savarsit cu buna stiinta care ia viata unei fiinte umane, vinovat, nevinovat. Nu am auzit in viata mea de crime binecuvantate.

Reply With Quote
  #92  
Vechi 05.05.2007, 17:31:42
Ameera Ameera is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.05.2007
Mesaje: 16
Implicit

Si ar trebui sa apara de fiecare data un Si Mai Nou Testament,de cate ori nu gasim explicatie la Testamentele deja existente,care pana la urma fac ambele parte din Religia crestin ortodoxa.Pe site-ul asta lumea se bate in citate:crestinii zic ca de primesc o palma,trebuie sa intoarca si celalalt obraz,daca tot se lauda cu NV-UL;SI CATI DINTRE EVLAVIOSII CRESTINI FAC ASTA,DRAGII MEI?Laudati-va cu faptele voastre,nu cu cartile,deci.Cati criminali de tot felul,pedofili sau homosexuali,sau tot felul de deviati nu sunt,sau cel putin se nasc din parinti crestini?Dar nimeni nu va face din faptele lor"teroarea crestina",cum stiu sa numeasca"teroarea islamica" niste oameni care nu au nimic de a face cu religia,ci din simplul fapt ca ei sunt de origine araba.Sunt inca multe persoane care fac confuzii de genul:musulman inseamna arab.In incheiere as vrea sa va informez ca nu sunt nici musulmana(ca nu se zice musulmanca),nu am nici prieteni si nici iubiti musulmani.Eu sunt doar in cautarea adevarului.
Reply With Quote
  #93  
Vechi 05.05.2007, 17:32:39
Ameera Ameera is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.05.2007
Mesaje: 16
Implicit

Si ar trebui sa apara de fiecare data un Si Mai Nou Testament,de cate ori nu gasim explicatie la Testamentele deja existente,care pana la urma fac ambele parte din Religia crestin ortodoxa.Pe site-ul asta lumea se bate in citate:crestinii zic ca de primesc o palma,trebuie sa intoarca si celalalt obraz,daca tot se lauda cu NV-UL;SI CATI DINTRE EVLAVIOSII CRESTINI FAC ASTA,DRAGII MEI?Laudati-va cu faptele voastre,nu cu cartile,deci.Cati criminali de tot felul,pedofili sau homosexuali,sau tot felul de deviati nu sunt,sau cel putin se nasc din parinti crestini?Dar nimeni nu va face din faptele lor"teroarea crestina",cum stiu sa numeasca"teroarea islamica" niste oameni care nu au nimic de a face cu religia,ci din simplul fapt ca ei sunt de origine araba.Sunt inca multe persoane care fac confuzii de genul:musulman inseamna arab.In incheiere as vrea sa va informez ca nu sunt nici musulmana(ca nu se zice musulmanca),nu am nici prieteni si nici iubiti musulmani.Eu sunt doar in cautarea adevarului.:rolleyes:
Reply With Quote
  #94  
Vechi 09.05.2007, 22:20:31
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

dar noi nu ne inchinam la niciun chip cioplit... la acel lemn sau acea vopsea de pe lemn. icoana il reprezinta pe El sau pe Sfintii Lui, noi ne inchinam la Persoana pe kre o reprezinta... tu knd te uiti la o poza te gandesti la hartie? nu! te gandesti la persoana sau peisajul de acolo.
din kte stiu, prima icoana a Maicii Domnului s-a pictat ink de pe vremea knd Ea traia ;)
Reply With Quote
  #95  
Vechi 09.05.2007, 22:56:54
stef_sumner stef_sumner is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.04.2007
Mesaje: 20
Implicit

Bin_Adem, daca esti interesat in a gasi mai multe informatii despre inchinarea (cinstirea persoanei sfinte) a icoanelor poti gasi aici http://www.geocities.com/cortodox/arhiva/2001/09/icoanele.htm.
Mi s-a parut o explicatie buna, scurta si la obiect.
Reply With Quote
  #96  
Vechi 10.05.2007, 19:08:26
Nitro Nitro is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.05.2007
Mesaje: 45
Implicit

Deci ne omoram intre noi cand ne intalnim pe strada sau nu ? :D
Ca unii zic da...unii nu....mai lipseste sa zica unu poate :D

In Coran zicea sanu incepi tu lupta , ci doar sa raspunzi la lupta !
De ce majoritatea ( printre care si terroristii ) generalizeaza aceasta provocare la o natiune intreaga ?? Adica daca un american da cu pumnu in un musulman , ce ii da dreptul acelui musulman sa arunce in aer un mall american ?? De ce se generalizeaza aceasta expresie la o natie intreaga ? Cand ar fi trebuit sa fie luata drept individual !
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nu ar fi mai bine daca... Liviu33 Biserica Ortodoxa Romana 68 27.05.2011 10:32:38
va rog sa ma lamuriti daca puteti... mary_boo Stiri, actualitati, anunturi 0 27.05.2011 00:56:18
mai are har daca...? Ioana-Andreea Pocainta 12 07.01.2011 15:47:42
Un sfat daca va rog...:) madalina1705 Generalitati 6 15.06.2009 10:24:12
Daca ar fi trait... silverstar Generalitati 32 10.03.2009 00:15:08