Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Impartasania (Taina Euharistiei)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 06.10.2010, 09:14:00
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Am vrut sa spun impartasania la 40 de zile ,precedata de spovedanie.
Reply With Quote
  #92  
Vechi 06.10.2010, 11:51:51
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eduardd Vezi mesajul
Cheia a ceea ce am scris eu se afla chiar tu in raspunsul tau, Florin!
Nu doresc sa polemizam. Nici sa iti schimb gandirea. Insa, revin cu raspunsul pentru ca sunt datoare fata de cei ce imi citesc postarea.

Deci:
Nu e important cat de des ci CUM te impartasesti.
Si ca sa fie mai simplu de inteles o iau cu exemple concrete.
Daca dumneata minti, sau te spovedeti azi la un preot maine la altul sau mai rau spui pacatele grele la parinti diferiti si astfel ajungand la duhovnic "pari" un ravnitor si acesta te impartaseste, te numesti FUR DE CELE SFINTE. Iar Sf Euharistie este spre osanda nu spre mantuire.

Deci chiar daca te impartasesti zilnic dar Sf Impartasanie este obtinuta prin viclesug sau te apropii de ea cu indrazneala gandid ca ti se cuvine esti numit Fur de cele Sfinte. iar acestea Nu te mantuiesc ci te osandesc.

Sau! Daca mergi si alegi un parinte batran care nici nu prea aude sau din pacate este "prea grabit" si te spovedesti in graba fara a spune toate pacatele iar acesta te dezleaga spre Impartasire e iara pacatul tau!

Da! Impartasirea este DAR si va ramane DAR!
Dar...curateste-te pe deplin pentru a lasa loc Lui Hristos sa vina in tine...nu-L fura tu..apoi da vina pe preot ca..deh..el m-a impartasit!

Fratilor, este Taina MARE Euharistia, nu va jucati! Da! Nimeni nu-i vrednic de aceea o primim pentru ajutor si tamaduire dar pentru a obtine chiar si asa cerceteaza-ti constiinta si scoate tot ce e rau din ea. Numai asa iti va fi de folos!

Maria Egipteanca nu s-a atins de Sf Taine 40 de ani si cum se ruga ea? Nu ne cere Hristos sa fim ca ea. Fiecare in dreptul sau! dar nici nesimtitori sa nu fim. Pentru ca iata ce a spus pr ARsenie Papacioc:
Nimic nu-L supara pe Hristos mai multe decat nepasarea!

Aveti carti. Aveti exemple. Daca vi se pare ca obtineti prea usor Sf Taine nu va bucurati. Nici nu taceti. Ci vorbiti deschis cu duhovnicul si lamuriti ce va framanta! Numai asa va folositi.

Apoi, draga Florin, canoanele sunt facute pentru a ne ghida viata. Da! Drept si corect ai spus! Dar oare traim conform canoanelor? Sincer...traim? Eu una, nu! Ori daca nu traiesc..nici nu ma pot folosi de ele doar cand imi convine...asta nu-i Ortodoxie!

De ce am spus ca nu conteaza cat de des ci CUM...sper ca s-a inteles acum.
In incheiere vreau sa va mai spune ceva fratilor. Poate stiti deja..ma iertati!

Nu deznadajduiti voi cei care sunteti opriti de la Sf Taine. Ci cautati sa fiti mereu spovediti curat ( sa lasati pacatele ce va opresc, sa faceti cele ce va va spune duhovnicul fiecruia in parte) si credeti ca de va va prinde moartea sub canon cu mila Domnului si rugaciunile duhovnicului va veti mantui, poate. Nu ne garanteaza nimeni mantuirea decat numai Hristos. Noi datori suntem sa plinim poruncile Lui. restul, mila Domnului!

Pentru ca spovedania este indispensabila! fara ea, nu exista mantuire. Sfanta Euharistie vine si desavarseste taina Spovedaniei. Dar Impartasire fara spovedanie curata nu este valabila. Si nu o spun eu. Ci Sfintii Parinti Pentru ca Hristos Insusi cand a fost pe pamant nu a spus impartaisti-va des...ci pocaiti-va! Sf Ioan Botezatorul si toti sfintii nu au spus impartaisti-va des. Ci pocaiti-va. Ori pocainta vine doar prin zdrobirea inimii si spovedanie curata si sincera! Apoi vine si Sfanta Taina a unirii cu Hristos si...Bucuria!

Asa sa ne ajute Stapana!
http://www.crestinortodox.ro/diverse...ui-121523.html

Orcand te apropii trebuie sa fii sub ascultare de duhovnic. Sa ne fie clar. Nu pentru ca scrie aici sau ca a zis nu stiu cine, ci pentru ca duhovnicul te-a invitat sa o faci.

Cazul Mariei Egipteanca este bine stiut, insa NU este un exemplu. Pocainta ei este exemplara, tinand cont de starea ei de decadenta la care ajunsese in tinerete, insa asta NU inseamna ca trebuie si noi sa ne izolam in pustie sau in padure ca sa fim iertati. Noi traim in lume si mergem frecvent la biserica (ea nu a mers nici la biserica zeci de ani de zile, nu-i asa?). Daca ea nu s-a impartasit decat extrem de rar, ea NU este un exemplu sa facem la fel.

Daca nu traim perfect in conformitate canoanelor, atunci sa ne spovedim de respectivele incalcari. De asta ni s-a dat Taina Marturisirii, pentru neputinele noastre. Insa dupa aceea trebuie sa indraznim sa ne apropiem si de Taina Sfintei Impartasanii. Cu dezlegare de la preot, evident.

Noi suntem intr-o inselare generala, pentru ca nu mai stim care este sensul Sfintei Liturghii. Mergem saptamanal si asistam ca jertfa nesangeroasa, insa la sfarsit se impartasesc numai clericii si copiii. Oare clericii toti traiesc in desavarsire, dupa normele canoanelor? N-as crede. Insa indraznesc sa se cuminece, altfel ar ignora Canonul 8 Apostolic.

Am dat destule citate din Sfintii Parinti ai bisericii noastre, texte pe care le ignorati cu stiinta. E foarte grav. Va rog, nu mai veniti cu citate ca asa a zis parintele Cleopa sau nu mai stiu cine. Pai, ce a zis parintele Cleopa? A subliniat ca trebuie sa ne impartasim macar o data la 40 de zile! Cel putin o data la 40 de zile. Ce insemana asta? Adica de cateva ori in cele 6 saptamani. Adica, poate, sa zicem de trei ori in aceasta perioada, deci nu lasati sa treaca 2 saptamani fara sa va impartasiti.

Evident ca avem nevoie de o constiinta treaza pentru asta. Si, nu aveti? Eu zic ca da. Insa, pentru o falsa smerenie, zaceti sub inselarea ca "sunteti nevrednici" si nu va apropiati de Sfantul Potir. Pana si cei mai desavarsiti Sfinti s-au considerat pacatosi si nevrednici, insa s-au impartasit si de PATRU ORI PE SAPTAMANA! Este alegerea voastra, dar sa nu ziceti ca nu ati stiut.

Spui ca spovedania este indispensabila? Atunci il contrazici pe Sfantul Nicolae Cabasila, care ii invita la impartasit pe cei care nu au comis infractiuni grave, de moarte, pe care le-am enumerat intr-o postare anterioara. Greseli se fac tot timpul, zilnic, dar acestea nu trebuie sa ne desparta de Painea Vietii. A, acest lucru nu s-a stiut? Nu-i nimic, acum se stie, l-ati aflat.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.

Last edited by Florin-Ionut; 06.10.2010 at 12:15:50.
Reply With Quote
  #93  
Vechi 07.10.2010, 10:05:23
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de daniil96 Vezi mesajul
nu exista "pacate mici"
1 Ioan 5, 16-17

Dacă cineva îl vede pe fratele său păcătuind - păcat nu de moarte –, să se roage, și [Dumnezeu] îi va da viață – celor ce nu păcătuiesc de moarte. Există și păcat de moarte; nu pentru un astfel de păcat zic eu să se roage.

Orice nedreptate este păcat, dar este și păcat care nu e de moarte.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #94  
Vechi 07.10.2010, 11:33:29
Grabriella Grabriella is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2009
Locație: Cluj
Religia: Ortodox
Mesaje: 288
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Oare chiar esti atat de trufasa? A ajuns egoismul tau asa departe? Ce insemna trufia pentru tine?
Chiar aduni bani la saltea, ti se intuneca mintea cand vezi euroii?
In ce fel te desfranezi zilnic? Cu gandul poate sau cum?
Chiar cauti cu orice prilej sa le faci rau celor care ti-au gresit? Iti sare tandara atat de usor?
Atat de mult mananci? Pana nu mai poti?
Le doresti rau celor carora le e bine?
Si chiar lasi sa treaca ziua fara sa spui o rugaciune, fara sa dai un ban saracului pe langa care treci, fara sa sfatuiesti pe cineva?

Vezi tu, Gabriela, ca nu prea te cred. :) Daca tu si Ana asteptati sa ajungeti la nepatimire si la desavarsire si abia apoi sa-L primiti pe Hristos, va inselati. Pentru ca El ni Se da in dar, nu pentru meritele noastre. Si a venit si vine inca pentru a-i ajuta pe cei pacatosi si cazuti sa se ridice, nu a venit pentru cei drepti. Stii bine asta, nu?
Eu sunt o persoana ce am venit in ortodoxie de 10 ani doar. Am o bucurie si o fericire fara margini cand primesc Sf. Taine. Nu pot sa-ti spun ce muuulttt imi doresc sa ma impartasec. Intotdeauna ma simt vinovata cand particip la Sf. Liturghie si nu pot sa ma impartasec pentru ca Domnul este acolo, viu, prezent si jertif pentru noi toti si eu,nemernica, nu m-am pregatit sa-l pot primi desi El ma cheama "Luati mancati.." Pentru mine este intocmai cum as fi invitata la o masa imparateasca si eu merg acolo murdara si rupta si zdrentaroasa, urat mirositoare .
Nu astept sa ajung la perfectiune pentru ca asta ar insemna ca numai sfintii ( si poate nici ei) ar putea sa se impartaseasca si parintele duhovnic mi-a spus ca toate patimile exista in noi, nu le putem extermina, dar le putem tine in frau. "Iar daca ai cazut, scoala-te !"
Pe mine ma doare si ma opreste neputinta si lenea mea de a ma pregati cum se cuvine sa stau la masa Domnului
Reply With Quote
  #95  
Vechi 07.10.2010, 11:46:41
Grabriella Grabriella is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2009
Locație: Cluj
Religia: Ortodox
Mesaje: 288
Implicit

Citind prima data Indrumarul de spovedanie m-am ingrozit.Nici prin gand nu mi-a trecut cat de subtil este pacatul. Ma consideram o persoana foarte morala, mai ales ca aveam o cultura neoprotestanta si aveam 'siguranta mantuirii' si apoi am avut marea binecuvantare sa primesc Sf. Botez la 43 de ani care sa-mi stearga toate pacatele.
Primii 7 ani nici nu am avut un duhovnic, ma spovedeam oriunde numai sa ma pot impartasii , dar cu cat citesc mai mult si cu cat trece timpul ma vad tot mai nevrednica si mai neputincioasa. Parintele duhovnic mi-a spus ca abia acum incep sa fac primii pasi, de fapt.
Reply With Quote
  #96  
Vechi 07.10.2010, 14:54:19
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Grabriella Vezi mesajul
Nu astept sa ajung la perfectiune pentru ca asta ar insemna ca numai sfintii ( si poate nici ei) ar putea sa se impartaseasca si parintele duhovnic mi-a spus ca toate patimile exista in noi, nu le putem extermina, dar le putem tine in frau. "Iar daca ai cazut, scoala-te !"
Pe mine ma doare si ma opreste neputinta si lenea mea de a ma pregati cum se cuvine sa stau la masa Domnului
Cum am mai zis, noi nu primim sfintele taine pentru efortul propriu sau pentru vreun merit. Ele ne sunt oferite in dar spre curatire si ridicare spre Cer. Ascetismul este asadar periculos in acest sens, pentru ca omul uneori ajunge sa cada in extreme - nu vreau sa intru in detalii. Trebuie sa discernem bine lucrurile, cu cumpatare si echilibru.

Spune-mi, de ce crezi ca esti vrednica de Sfanta Spovedanie deasa, dar nu si de Sfanta Impartasanie tot atat de deasa? Oare nu ambele ne-au fost date spre ajutor, in mod gratuit? Pai, daca e sa ne gandim in felul celalalt, gresit, cum poti sa-ti permiti sa vii la spovedit iar si iar, mereu gresind si pacatuind, si tot asa pana la sfarsitul vietii? Nu cumva fortezi mila Lui Dumnezeu? Vezi, nu-i normal sa gandesti asa. La fel cum si refuzul apropierii la indemnul preotului nu este normal.

De ce nu e firesc? Multi judeca total stramb, zicand: trebuie sa fac asceza, pocainta multa, sa vars lacrimi amare si abia atunci voi indrazni sa ma cuminec. Nimic mai fals! Pai, niciodata nu te vei considera vrednica de primirea Lui Hristos, iar daca te vei considera, atunci chiar nu vei fi vrednica, pentru pacatul greu al mandriei. Si atunci, cand te vei impartasi? La batranete? De unde stii ca vei ajunge vreodata la vreo "masura imbunatatita"? Chiar de vei ajunge, NU vei sti asta. Si atunci? Atunci, judecata corecta este asta, dupa cum ne spune Sfantul Nicodim Aghioritul: noi avem nevoie de Trupul si Sangele Mantuitorului pentru a ne ridica din pacat si pentru a ne sfinti. Altfel nu putem. Este anormal sa gandesti invers, ca pentru asceza primesti cumva curatie ca sa primesti apoi Sfintele Taine. Mare greseala, te rog sa cauti cartea "Impartasirea continua cu Sfintele Taine" a lui Ioan Ica Jr, care cuprinde referatul Sfantului Nicodim Aghioritul.

Inca o data: pana si cei mai desavarsiti oameni, marii Sfinti Parinti, toti s-au impartasit DE FIECARE DATA, nu vorbim de des sau rar aici. Pai cel mai mare sfant se considera automat cel mai pacatos dintre oameni, altfel nu e sfant. Si totusi se impartaseste! El nu zice ca stai sa vina postul si sa mananc vegetale cateva saptamani, ca mai apoi sa se impartaseasca. Sesizezi diferenta? El nevrednic (sfintii NU stiau ca sunt SFINTI), dar se apropie de Potir; tu nevrednica, dar tu stai departe. Cum vine asta? :)
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #97  
Vechi 07.10.2010, 20:52:01
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mai frate, te rog! stai nitel si analizeaza ce scrie interocutorul tau.. apoi raspunde... Nu ca vreau sa am eu ultimul cuvant dar intelege/simte si ceea ce spun eu. Numai daca vrei...e drept..

Ce e cu atata inversunare de a raspunde fecaruia? Crezi ca daca dumneata te impartasesti zilnic si altul o poate face doar ca ii spui dumneata? O va face ca ii fluturi in fata canoanele? Crezi ca va merge cineva sa spuna duhovnicului, parinte mi-a spus mie unul pe forum ca trebuie sa ma Impartasesti zilnic ca asa spune canonul?!?

Fiecare face ce ii spune duhovnicul! Scurt clar si la obiect! Crezi dumneata ca cineva se va apropia mai des de Taine doar pentru ca dumneata (sau eu sau altul ) sustii ca e bine? sa invatam sa traim corect. Si de vom reusi asta sunt convinsa ca vom avea parte de Sfanta Euharistie des..daca nu, indiferent ce spun eu sau altul duhovnicul nu ii va permite asta! A omului este doar schimbarea, pocainta, inceputul bun, Sfanta Impartasanie nu e "obtionala"...ci vine cu apropbarea duhovnicului! Indiferent de mine sau de altul.
Sa avem curajul sa fim noi insine si aici si in viata de zi cu zi si tot e mare lucru.. Nu ne cere Domnul sa fim sfinti, dar nici nepasatori.

Fiecare sa mearga in fata duhovnicului si sa faca ascultare. Atata tot! stie duhovnicul ce sa faca indiferent de ceea ce spui tu sau eu!
Am fost foarte concisa in mesajele mele anterioare. Si speram sa intelegi ca vorbim aceeasi "limba"..

Eu am spus tot ce avem de spus legat de subiect.
In rest,
folos duhovnicesc
si Bucurie!

Last edited by eduardd; 07.10.2010 at 21:03:31.
Reply With Quote
  #98  
Vechi 07.10.2010, 21:53:11
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eduardd Vezi mesajul
Ce e cu atata inversunare de a raspunde fecaruia? Crezi ca daca dumneata te impartasesti zilnic si altul o poate face doar ca ii spui dumneata? O va face ca ii fluturi in fata canoanele? Crezi ca va merge cineva sa spuna duhovnicului, parinte mi-a spus mie unul pe forum ca trebuie sa ma Impartasesti zilnic ca asa spune canonul?!?

Fiecare face ce ii spune duhovnicul! Scurt clar si la obiect! Crezi dumneata ca cineva se va apropia mai des de Taine doar pentru ca dumneata (sau eu sau altul ) sustii ca e bine? sa invatam sa traim corect. Si de vom reusi asta sunt convinsa ca vom avea parte de Sfanta Euharistie des..daca nu, indiferent ce spun eu sau altul duhovnicul nu ii va permite asta! A omului este doar schimbarea, pocainta, inceputul bun, Sfanta Impartasanie nu e "obtionala"...ci vine cu apropbarea duhovnicului! Indiferent de mine sau de altul.
Sa avem curajul sa fim noi insine si aici si in viata de zi cu zi si tot e mare lucru.. Nu ne cere Domnul sa fim sfinti, dar nici nepasatori.

Fiecare sa mearga in fata duhovnicului si sa faca ascultare. Atata tot! stie duhovnicul ce sa faca indiferent de ceea ce spui tu sau eu!
Am fost foarte concisa in mesajele mele anterioare. Si speram sa intelegi ca vorbim aceeasi "limba"..

Eu am spus tot ce avem de spus legat de subiect.
In rest,
folos duhovnicesc
si Bucurie!
subscriu mesajului..


Si mi-a mers la inima si cum a spus: Gabriella "Pentru mine este intocmai cum as fi invitata la o masa imparateasca si eu merg acolo murdara si rupta si zdrentaroasa, urat mirositoare ." pentru ca asa ma simt si eu.. si chiar daca ma impartasesc cu teama o fac.

In schimb NU mi-a placut exprimarea lui Ionut:
"Pocainta ei este exemplara, tinand cont de starea ei de decadenta la care ajunsese in tinerete"
Cum adica? Eu tare cred ca eu sunt mai decazuta decat Sf. Maria Egipteanca din simplu motiv ca ea si-a vazut starea de plans in care era! Iar eu nu-mi vad starea de pacat! (Cum adica? Ea avea nevoie de pocainta puternica pt ca era pacatoasa, iar noi de pocainta "moderata" ca nu suntem chiar asa "decazuti"? Poate am inteles gresit)
Noi nu vedem ca suntem de plans.. ci noi credem ca suntem bogati si ne-am imbogatit (duhovniceste, desigur), dar nu vedem ca suntem ticalosi, vrednici de plans si saraci si orbi si goi.

Last edited by anna21; 07.10.2010 at 21:55:30.
Reply With Quote
  #99  
Vechi 07.10.2010, 22:21:51
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Exclamation

Citat:
În prealabil postat de eduardd Vezi mesajul
Mai frate, te rog! stai nitel si analizeaza ce scrie interocutorul tau.. apoi raspunde... Nu ca vreau sa am eu ultimul cuvant dar intelege/simte si ceea ce spun eu. Numai daca vrei...e drept..
Florin nu o face din rea vointa ! Nu vreau sa-i iau apararea , dar deja il cunosc , cat de cat ! E ceva mandrie in mesajele lui , dar oare cine nu-i lovit de MANDRIE ? Florin e un mare iubitor de Dumnezeu , si poate si de aceea "incapatanarea " lui de a-i aduce pe toti la gandul si vorba lui . Pericolul nu-i nici pe departe la cel ce-i citeste mesajele , ci pericolul este chiar la el
, caci sunt sigur ca dupa atatea indemnuri , el singur a avut caderi nemaiputand sa-si duca planul pan la capat . Aici e marele pericol fratilor , caci diavolul nu doarme si te loveste din plin cand te falesti in ale credintei , cand pari foarte sigur pe tine si crezi ca toata lumea este a ta si poti infaptui tot ce-ti doresti . Florin a ignorat complet ispita , si tocmai ea il va lovi din plin ! Duhovnicul are aceasta mare sarcina de a ne indruma si de a lua asupra sa tot greul pe care un mirean nu-l poate intelege si nici nu-l poate duce ! Doamne ajuta !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #100  
Vechi 07.10.2010, 22:41:59
daniil96 daniil96 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.09.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 376
Implicit

"Se povestește că a fost odată un preot la care au venit să se spovedească o data doi oameni. Un bătrân și un adolescent.

Bătrânul spune preotului:

- Părinte eu am un păcat mare, mare…

- Du-te pe dealul din față și ai să găsești pe-acolo un bolovan destul de mare; adu-l aici.

Pleacă bătrânul și i-a cuvântul adolescentul. El spuse:

-Părinte, eu nu am păcate mari, doar așa… păcate mici… dar am venit și eu la spovedanie.

Părintele îi dădu o sacoșă de rafie și îi spuse:

-Urcă dealul din față iar când te vei întoarce să culegi în drumul tău pietre până ce vei umple sacoșa.

Zis și făcut. După câteva ore cei doi enoriași ajunseră cu bolovanul respectiv sacoșa cu pietricele.

Preotul li se adresă pe rând. Primul fu bătrânul căruia îi spuse:

-Tu zici că ai un păcat mare și vrei să-l îndrepți, du-te și du piatra ta cea mare exact în locul de unde ai luat-o.

Apoi zise adolescentului:

-Tu spui că ai nu ai păcate mari dar ai păcate mici. Ei bine dacă vrei sa-ți îndrepți păcatele mici du-te de du pietrele din sacoșă exact în locurile de unde le-ai luat.

Această istorioară exprimă perfect principiul “ atenție la păcatele mici ”. Oamenii pretind că sunt pocăiți pentru că nu fac păcate mari . Ei merg pe principiul “dacă nu dau în cap la nimeni e sunt ok”

Oameni buni trebuie să avem mare atenție la păcatele mici pentru că acestea sunt cel mai greu de îndreptat."

http://alt-om.com/atentie_la_pacatele_mici/
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sa ne impartasim des sau rar? Va_iubesc Impartasania (Taina Euharistiei) 978 17.05.2017 02:29:00
Cum sa ne impartasim? Adriana-Simona Impartasania (Taina Euharistiei) 21 09.01.2014 14:17:16