Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 28.11.2007, 16:07:46
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Dupa 4 de "Tatal Nostru" se mai aprinde o lumanare. Dupa pererea mea se formeaza un vartej de rugaciuni, care ajunge pana la Dumnezeu. Nu stiu de ce trebuie sa ne batem noi capul cu ce efect are Tatal Nostru spus de atatea ori, cand e stiut cat de eficient e "Tatal Nostru". De unde sa stim noi ce se intampla in ceruri? Dar vom vedea efectul. Nu as vrea ca ratiunea sa ne inchida drumul catre Dumnezeu, drum pe care il parcurgem prin rugaciune.

I-as ruga pe cei aflati in situatii grele si au incercat o rezolvare de la Dumnezeu prin "Rugaciunea lumanarilor aprinse", sa ne impartaseasca si noua.
Voi incerca si eu, dar mai intai trebuie sa fac rost de 40 lumanari.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 03.12.2007, 17:09:44
olo olo is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2006
Mesaje: 14
Implicit

Eu am incercat o singura data. Si vreau sa-ti spun ca atunci cand am aprins cele 40 de lumanari odata, aproape s-au topit din ele, si nu mai stateau in picioare. In primul rand trebuie sa ai conditii, in ce le pui ca sa stea in picioare. Daca le pui una langa alta, ele se topesc. Si nu mai stau in picioare. Cel mai bine este sa ai ruagciunea facuta dintr-un acatist. Daca ai citit un acatist este de ajuns. Sa stii ca este foarte puternica rugaciunea facuta din inima si cu credinta. Si sa stii ca rugaciunele nu raman niciodata neascultate. Indiferent ce, si cum.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 17.03.2008, 20:14:08
Corinanyc Corinanyc is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.03.2008
Mesaje: 3
Implicit

Rugaciunea lumanarilor aprinse este cea mai puternica dintre toate.
Va doresc tot binele din lume!

Last edited by Corinanyc; 16.08.2009 at 10:01:30.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 04.03.2011, 18:29:48
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Eu stiam de 33 de lumanari dispuse in forma de cruce...
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 04.03.2011, 18:37:38
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Eu stiam de 33 de lumanari dispuse in forma de cruce...
Cum e cu 33 de lumanari?
Reply With Quote
  #16  
Vechi 04.03.2011, 18:50:13
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de calator prin ploaie Vezi mesajul
Cum e cu 33 de lumanari?
Asta am vazut la biserica Sfantul Gheorghe din Bucuresti - rugaciunea aceasta se face cu acordul preotului, in fiecare vineri, timp de 6 saptamani, si o practica foarte multi. Primesc o tavita cu nisip in care sunt facute 33 de gropite pentru cele 33 de lumanarele care se aranjeaza astfel in forma de cruce si tot timpul cat acestea stau aprinse, se spune Tatal nostru si o rugaciune mica, pe care o primesti o data cu lumanarile, prin care se cere ajutor lui Hristos pentru indeplinirea unei dorinte.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 04.03.2011, 18:50:20
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

imi pare ca totusi lipseste o treaba din ritualul asta: indreptarea prin spovedanie si impartasanie a celui care cere ajutor. Greu de crezut ca minunea vine asa numai respectand "reteta" fara sa ne indreptam. Dar cine stie?

voodoo people!
__________________
"În zadar se numește creștin acela, care nu are dovadă sensibilă că Harul lui Dumnezeu sălășluiește în el" - Sf. Simeon Noul Teolog
Reply With Quote
  #18  
Vechi 04.03.2011, 19:00:48
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Smile

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Asta am vazut la biserica Sfantul Gheorghe din Bucuresti - rugaciunea aceasta se face cu acordul preotului, in fiecare vineri, timp de 6 saptamani, si o practica foarte multi. Primesc o tavita cu nisip in care sunt facute 33 de gropite pentru cele 33 de lumanarele care se aranjeaza astfel in forma de cruce si tot timpul cat acestea stau aprinse, se spune Tatal nostru si o rugaciune mica, pe care o primesti o data cu lumanarile, prin care se cere ajutor lui Hristos pentru indeplinirea unei dorinte.

Interesant ! Iti multumesc...La noi nu am vazut asa ceva , dar pana la urma imi iau nisip din curte...ps. sa vezi k daca citeste risipitorul.....ne face vrajitoare....hehehe
Reply With Quote
  #19  
Vechi 04.03.2011, 19:35:49
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Citat:
În prealabil postat de calator prin ploaie Vezi mesajul
Interesant ! Iti multumesc...La noi nu am vazut asa ceva , dar pana la urma imi iau nisip din curte...ps. sa vezi k daca citeste risipitorul.....ne face vrajitoare....hehehe
Daca mi se da voie sa va si ard pe rug atunci va declar vrajitoare!

(glumesc... evident)
__________________
"În zadar se numește creștin acela, care nu are dovadă sensibilă că Harul lui Dumnezeu sălășluiește în el" - Sf. Simeon Noul Teolog
Reply With Quote
  #20  
Vechi 04.03.2011, 21:12:42
Ioana-Andreea's Avatar
Ioana-Andreea Ioana-Andreea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2009
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 630
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Ioana-Andreea
Implicit

Mi se pare cam ciudat cum incepe:
Doamne, asa precum arde lumanarea mea de repede, luata din sfanta biserica, tot asa sa-mi ajute Dumnezeu".

Ca si cum 'Doamne' si 'Dumnezeu' nu ar fi Acelasi.

"sporul si prosperitatea casei, a serviciului, a locului unde lucrez, sa fiu binevazut, sa am spor in casa, in vite, in pasari[...],realizari ."

Cam multa dorinta de bani.
__________________
"Viata nu este nimic altceva decat un sir de apropieri si departari de Dumnezeu" - Pr. Emilianos Simonopetritul
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Aprinderea lumanarilor in biserici alikmi Sfanta Liturghie 10 15.02.2011 17:02:25
intorsul lumanarilor! adrianmihaih Vrajitoria 15 29.10.2010 15:03:22
Despre ,,Rugul aprins'' antoniap Biserica Ortodoxa Romana 12 06.04.2010 21:23:48
Organizatia 'RUGUL APRINS' Nosam Secte si culte 7 20.06.2008 22:08:18
despre aprinsul lumanarilor Annamarria Rugaciuni 8 05.01.2007 19:10:48