Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 23.04.2013, 14:20:16
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Si noi cumparam miere de la Manastirea Turnu. Ne place in special cea care are culoarea galben aprins, este putin solida si foarte fina la gust (nu gasim mereu asa). Mai luam si de la Manastirea Nera miere cu tinctura de propolis. De cele mai multe ori cumparam de la Manastirea Antim sau de la Radu-Voda. De la Manastirea Nera imi plac cremele din plante, le folosesc in special pentru copii. Mai au si un bitter suedez, bun pentru tot felul de afectiuni.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 23.04.2013, 16:15:16
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Galben aprins era si cea pe care-am cumparat-o eu, dar mai mult pentru ca era zaharisita. Am mancat-o asa, zaharisita si a fost extraordinara.
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 23.04.2013, 16:30:21
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Dacă se zaharisește e de calitate.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #14  
Vechi 23.04.2013, 16:41:24
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de horatiu.miron Vezi mesajul
Galben aprins era si cea pe care-am cumparat-o eu, dar mai mult pentru ca era zaharisita. Am mancat-o asa, zaharisita si a fost extraordinara.
Exact, noi glumeam si ii spuneam aur, avea o aroma deosebita. Nu o gasim de fiecare data. Si noi tot zaharisita o mancam, nu ne deranjeaza acest aspect, important este sa fie naturala si de calitate, cum spune Dragos.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 23.04.2013, 17:07:53
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Dacă se zaharisește e de calitate.
Corect. Adică nu este falsificată, pt. că cea făcută cu zahăr nu cristalizează, din câte știu. Iarăși, cea de salcâm nu cristalizează, spre deosebire de cea de tei și polifloră, care cristalizează sub 17 °C.
Am văzut (dar n-am mâncat) și de rapiță, care cristalizează cel mai ușor, și e albă.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 23.04.2013, 17:09:37
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

In timpul unui pelerinaj la Manastirea Crasna din Prahova, am avut ocazia sa degust o miere extraordinara. Nu stiu insa daca parintii din aceasta manastire comercializeaza mierea.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 23.04.2013, 19:15:39
Heaven's Avatar
Heaven Heaven is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.02.2013
Locație: Tg-Jiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 46
Implicit

Eu zic totusi sa nu uitam ca,desi trebuie apreciata orice fel de mancare si sa-I multumim lui Dumnezeu ca ne-a ingaduit sa mancam unele mancaruri delicioase,sa nu ne lasam inrobiti de gust.Pentru noi mancarea ar trebui sa fie combustibil,necesara doar supravietuirii,nu placere,aceasta poate duce la lacomie.Nu ma intelegeti gresit,dar totusi,devreme ce tu zici ca aceea este miere adevarata,nu "clei ieftin"...si ca este "o incantare a simturilor",atunci cand te rogi tot o incantare a simturilor este pentru tine?Imi pare bine ca ai gasit o asemenea miere de calitate,dar hai sa nu ne preocupam prea mult de mancare si de placerile de cateva secunde pe care ni le produce ea.
__________________
Dulceata pentru suflet :
Canoanele Maicii Domnului (alcatuite de Sfantul Ioan Damaschin)
Canoanele aghioritice ale Maicii Domnului
"Luati seama ca tare este scump Raiul si TARE ESTE GREU de ajuns la Rai!" (Parintele Paisie Olaru)
Reply With Quote
  #18  
Vechi 24.04.2013, 02:08:10
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

http://nera-distributions.ro/produse...ste/miere.html
Reply With Quote
  #19  
Vechi 24.04.2013, 08:58:29
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Corect. Adică nu este falsificată, pt. că cea făcută cu zahăr nu cristalizează, din câte știu. Iarăși, cea de salcâm nu cristalizează, spre deosebire de cea de tei și polifloră, care cristalizează sub 17 °C.
Am văzut (dar n-am mâncat) și de rapiță, care cristalizează cel mai ușor, și e albă.
Apropo de mierea falsificata.

Exista o metoda, de care multi nu stiu, prin care mierea se poate falsifica "natural".

Se hranesc albinele cu zahar, preparat intr-un anumit fel.
E drept, culeg si miere naturala, dar majoritatea va fi procesata din zahar rafinat.
Se procedeaza de catre unii astfel mai ales in anii problema, de ex. cand este seceta si floarea nu se ridica la nivelul asteptarilor.

Desi propriuzis e luata din stup si contine si un anumit procent de miere din flori, de fapt este in mare parte, la origine, zahar industrial.
De asta nu are miros si nici gust.

Cine cumpara miere, sa cumpere neaparat din surse de incredere, nu de la tarabe sau magazine oarecare.

La fel si cu polenul, pentru a-si pastra proprietatile trebuie uscat si conservat intr-un anumit fel, cred ca sunt destui care sunt neglijenti vizavi de acest aspect.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 24.04.2013 at 09:00:39.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 24.04.2013, 09:16:12
adam000 adam000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.09.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 719
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Corect. Adică nu este falsificată, pt. că cea făcută cu zahăr nu cristalizează, din câte știu. Iarăși, cea de salcâm nu cristalizează, spre deosebire de cea de tei și polifloră, care cristalizează sub 17 °C.
Am văzut (dar n-am mâncat) și de rapiță, care cristalizează cel mai ușor, și e albă.
Cristalizeaza si cea de salcam. Ai mei au avut, cand eu eram copil iar ei in putere, vreo 40 de stupi, asa, de hobby, doar pt familia noastra, si este adevarat ca mierea naturala, fara nimic adaugat, cristalizeaza (orice fel de miere ar fi), in timp ce (povesteau ai mei ca au vazut unii apicultori cum procedau ca sa castige la vanzare mai mult...), unii adauga de ex ceai de tei (facut cu zahar ca un sirop) si astfel mierea capata o aroma mai puternica de tei si nu mai cristalizeaza; sau ceai de menta, etc.
Oricum, cand vezi miere cristalizata, aia e 100% naturala si poate sa tina foarte, foarte multi ani fara sa i se modifice calitatile (pentru ca ai mei tineau mierea doar pt noi, mereu aveam bidoane uriase cu miere zaharisita, din care am consumat foarte multi ani dupa ce ai mei nu au mai avut stupi, si a fost cat se poate de buna).
__________________
Ca sub stapanirea Ta totdeauna fiind paziti, Tie slava sa inaltam, Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor
Amin.
Reply With Quote
Răspunde