Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 16.03.2014, 23:45:10
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerinul Vezi mesajul
Eu mi-am vazut copilul din prima secunda si a fost ceva cu totul si cu totul special. Le-as dori tuturor barbatilor asta!
Dacă pentru tine a fost ceva special, pentru alți barbați (soți) ar putea fi ceva traumatizant. Eu nu văd nimic special, ci doar o modă prostească de doi bani. Am ajuns să tranformăm nașterea într-un spectacol, la fel și ecograful cu poze 4d. Taina Botezului sau Taina Căsătoriei mai nou sunt ședințe foto, filmate din două-trei unghiuri. Și uite așa încet o luăm pe arătură.

ps: Pe vremuri barbații (soții) asistau la naștere?
Reply With Quote
  #22  
Vechi 16.03.2014, 23:58:13
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerinul Vezi mesajul
Sigur, acum nici momentul in care spune primele cuvinte, intra la scoala sau se casatoreste copilul dumneavoastra poate sa nu va starneasca niciun interes sau vreo emotie.
Nu momentul în sine (cel a de a-ți surprinde copilul din prima secundă) este emoționant, ci faptul că a venit pe lume un copil al căruia ești tată. Mai ales că acel moment este unul cât se poate de dificil, atât pentru mamă, cât și pentru el.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 17.03.2014, 00:00:32
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerinul Vezi mesajul
Fratia ta, discutia asta o porti purta pe alte forumuri, laice, gen softpedia. Ai vreo experienta sau vreun cuvant de zis pertinent in acest subiect, sau ne dam cu parerea ca deh, poate facem 12 mii de mesaje postate.
Sigur ca am.
Cunosc vreo 3 cazuri medicale deosebite in care copilul murea cu zile daca nu i se acorda atentie de specialitate din primele ore si cand ma refer la atentie, nu inseamna ca avea o problema evidenta si trebuia dus la spital ci copii aparent normali.

Si inca vreo 2 cazuri de nasteri in care asa cum zic statisticile in care ai dreptul sa nu crezi daca iti condamna iresponsabilitatea, in care copii ar fi avut sanse de cel putin 25 ori mai mari ca sa moara cu moasa acasa, dar s-au nascut bine mersi, tot natural, la maternitate iar o injectie cu oxitocina n-a omorat pe nimeni, poate doar ar fi ranit grav orgolii a celor care vroia musai sa serveasca o nastere "bio".

Eu cred ca pentru un parinte adevarat, e mai importanta siguranta copiilor sai decat expansiunea fortata a propriilor emotii prin experiente extreme.

Citat:
Iti inteleg perfect ideea daca ar fi sa o port in alt registru de discutii, dar cand vin pe crestin ortodox ma astept sa gasesc alta abordare. Daca aici postez un psalm si sunt luat in deradere, atunci ori ti-ai gresit vocatia ori esti bagat sa pui fitile.
Om fi amandoi ortodocsi, dar sunt niste chestii care le judeam diferit.

Partea cu aruncatul de pe templul, ispita si pronia ar fi trebuit sa fie o indicatie in acest sens dar probabil am fost pre subtil pentru modul in care percepi matale religiozitatea.

Mai mediteaza la aspectul asta, ca tot suntem in Post si veni vorba de ispitirea Domnului, ca pana la urma asta faceti si voi.

Citat:
p.s. femeia a luat cat a luat ca pentru o nastere normala, ca a venit de la bucuresti la bacau, iar daca ai vazut emisiunea a si mentionat aspectul. Si cat a luat e mult sub salariul mediu pe economie, dar nu e treaba mea sa ii discut preturile
Nu, nu am vazut emisiunea, ca nu am televizor.

Nu stiu cat este in registrul matale "o nastere normala" si nici nu-mi dau seama daca te referi la salariul mediu pe economie ca si tarif orar (si tot ar trebui sa ghicesc numarul de ore) sau salariul mediu pe economie ca suma pentru o luna incasata in doar cateva ore.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 17.03.2014 at 00:02:38.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 17.03.2014, 00:01:21
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Nu momentul în sine (cel a de a-ți surprinde copilul din prima secundă) este emoționant, ci faptul că a venit pe lume un copil al căruia ești tată. Mai ales că acel moment este unul cât se poate de dificil, atât pentru mamă, cât și pentru el.
Cine stie, poate are nevoie de momentul acela pentru a se atasa emotional de copil, altfel..
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 17.03.2014, 00:06:42
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Dacă pentru tine a fost ceva special, pentru alți barbați (soți) ar putea fi ceva traumatizant. Eu nu văd nimic special,
-eu cred ca avortul(moarte) se poate numi traumatizant nu o nastere (viata),nu cred ca e folosit corect si bine acest cuvant:"traumatizant" alaturi de un proces normal,de o nastere,...
Reply With Quote
  #26  
Vechi 17.03.2014, 00:28:21
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu am folosit termenul la modul general. Sunt bărbați care nu suporta șocul cu ușurință. Nu degeaba nasc femeile și nu bărbații, femeile fiind mult mai rezistente din acest punct de vedere.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 17.03.2014, 00:35:53
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Am vazut un video din asta grotesc,pe YouTube ,unde o super femeie din asta,naste acasa din picioare ,in living room in fata lui barba-su care filma si-n fata copilului mai mare(3-4 ani),care se uita cand la partile ei intime cand o trage de sani etc... Un spectacol de toata jena !Se mai auzeau si alte femei pe fundal care dadeau cu gura,ce mai se stransese tot familionul sa vaza ce poate fatatoarea. Pana si femelele de caine si pisica pe care le-am avut se ascundeau din fata noastra cand fatau... Le dau dreptate unor Sfinti Parinti care accepta idea ca unii oameni pot fi mai ticalosi si mai prosti decat animalele.
Eu ca femeie stiu ca am nevoie de intimitate si mai ales de liniste ,in acele momente de maxima durere,nu barbat care sa filmeze nici copil care sa se uite in fundul meu la propriu.
Or sa ajunga parintii sa se acupleze si in fata copiilor ,ca doar ce problema asa grava este...noi suntem anormali ca nu putem privi aceste enormitati.
Filmuletul pe care l-ai vazut este cu adevarat nefiresc, deplasat, lipsit de normalitate, dar nu trebuie sa generalizam si sa spunem ca nasterea acasa inseamna asta. Se poate sa nasti acasa asa cum nasteau bunicile si strabunicile noastre, fara circ, fara nebunie. Eu recunosc ca nu am curajul sa nasc acasa, dar in acelasi timp marturisesc ca toate nasterile in spitalele de stat din Romania au fost pentru mine adevarate traume (nu nasterea in sine ci modul in care aceasta se petrece in spital).

Last edited by Ekaterina; 17.03.2014 at 00:38:14.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 17.03.2014, 00:48:47
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ekaterina Vezi mesajul
Eu recunosc ca nu am curajul sa nasc acasa, dar in acelasi timp marturisesc ca toate nasterile in spitalele de stat din Romania au fost pentru mine adevarate traume (nu nasterea in sine ci modul in care aceasta se petrece in spital).
-asta e problema pana la urma : ce servicii medicale se ofera in sistemul de sanatate din Romania,si cum bine stim ele (serviciile medicale ) sunt jalnice
-sa ne amintim de bebelusii care au murit in Bucuresti asfixiati pt ca asistentele erau la chef

Nașterea în maternitățile românești – abuzuri, umilință, situații degradante:
https://www.rfi.ro/articol/emisiunil...tii-degradante


"La solicitarea unor ascultătoare care acuză situațiile degradante și abuzurile din timpul nașterii, Sănătatea FM vă prezintă neregulile din maternitățile românești. Ce drepturi ale mamei și ale copilului sunt încălcate în timpul travaliului și imediat după naștere? De ce majoritatea femeilor nu sunt informate cu privire la procedurile medicale la care sunt supuse și nu li se cere acordul? Cum decurg primele minute din viața copilului și de ce mama îl întâlnește uneori abia a doua zi? În fine, care sunt efectele psihologice ale acestor abuzuri?

Care sunt neregulile din momentul internării unei femei în travaliu până la momentul nașterii? Proceduri inutile, situații degradante, drepturi încălcate, orice poate intra în această categorie…

Ca să începem cu internarea, există o practică foarte întâlnită a declanșării travaliului înainte de termen. Medicii spun „haideți că sunt de gardă, veniți la data cutare și să încercăm să declanșăm nașterea“. Sau mai rău: „veniți la data cutare și vă fac cezariană“. Fără motive medicale – așa se justifică și procentul enorm de cezariene în România. Motivele nu au nicio legătură cu sănătatea mamei sau a copilului. Deci declanșarea forțată a nașterii - acesta ar primul abuz.Apoi, faptul că femeile din România sunt internate și „puse“ să nască în ciuda faptului că uneori au ajuns cu dilatație mică sau contracții false. Li se spune: „Rămâi în spital și de aici încolo grăbim noi nașterea: rupem membranele, punem perfuzii, îți dăm medicamente, ne ocupăm noi, demarăm travaliul“. Ca și cum femeia nu e competentă să își nască propriul copil, ci trebuie să vină cineva să facă niște intervenții și iese copilul imediat. E o fabrică, o mașinărie care vrea să grăbească totul, să eficientizeze situația și mai ales să nu scape pacienta din spital.

Înainte să mergem mai departe, să lămurim ceva. De regulă, grăbirea nașterii se produce în preajma așa-zisului termen de naștere a copilului, stabilit de medic încă de la începutul sarcinii. Să înțelegem că e ceva relativ și că un copil trebuie să se nască fix atunci când se declanșează nașterea în mod natural?

Acea zi anunțată de medic nu reprezintă termenul de naștere, ci o dată probabilă a nașterii. Termenul nașterii este de 5 săptămâni în jurul acestei date. Adică o naștere normală poate apărea oricând între 37 și 42 de săptămâni. Atunci când declanșăm nașterea la 37 de săptămâni, pentru că oricum suntem chipurile la termen, facem un abuz. Poate că bebelușul ăla s-ar fi născut în mod normal la 41 de săptămâni, pentru că atunci ar fi fost plămânii lui maturi, atunci ar fi fost gata să respire, să mănânce și să facă tot ceea ce trebuie să facă odată venit în lumea asta. Dacă l-am forțat să iasă cu o lună mai devreme, înseamnă că am scos de acolo un prematur. Iar asta se întâmplă foarte des!

Sunt multe spitale care au într-adevăr o sală comună de travaliu. E o sală cu multe paturi în care mai multe femei, trei-patru-cinci-șase mame la un loc, care își trăiesc simultan travaliul și nașterea, fiecare în câte un pat. Ceea ce e groaznic de dureros și de umilitor. Din punctul meu de vedere, este pur și simplu o privare de libertate. În majoritatea cazurilor, nu există motive medicale pentru care să fii forțată să stai în pat. La mine urlau: „Stai în pat, că așa trebuie“. Și apoi: „Nu te dai jos că ți se rupe colul. Asta e o păcăleală foarte tristă! Nu are voie să intre nimeni, ești singură și părăsită.. Deci ești la mâna lor. Ai intrat într-un loc în care ești închis după uși cu pază, cu cartele la intrare, nu poți ieși, nu poate intra nimeni la tine.. trebuie să faci ce ți se spune, nu ai opțiuni. Chiar dacă ești informat, nu ai de ales. Lucrurile merg într-un tăvălug.

Toate astea se răsfrâng asupra stării emoționale a femeii, care e extrem de importantă în timpul nașterii. Ea ar trebui să se simtă confortabil, să se simtă în siguranță, are nevoie să se simtă repectată și acceptată cu durerea ei și cu felul în care se manifestă în această durere.

Atunci când nu îi sunt împlinite aceste nevoi de bază, firește că nesiguranța emoțională în care se află are efecte și așa ajungem la o patologie a travaliului, cu efecte fizice, recunoscută și studiată în lumea medicală.

Travaliul devine extrem stresant și mult mai dureros, dilatația poate să nu mai progreseze… Sunt zeci de astfel de cazuri la care am fost martor pur și simplu. Femeia intră într-o patologie pentru că hormonii travaliului nu au cum să mai funcționeze într-un mediu plin de stres și de intruziune până la urmă.. că travaliul se desfășoară cel mai bine pe întuneric. Ori peste 90% dintre femei stau ore în șir în niște lumini orbitoare, în maternități. Plus că stau cu alte femei lângă, plus că sunt controlate de cinci persoane diferite, fără să știe de ce. E controlul de internare, apoi controlul de pe secție și așa mai departe. Nu știm cine sunt oamenii ăia, dar vin unul după altul și ne fac controale ginecologice. Nu e doar o lipsă de respect, e o mare umilință prin care e nevoită să treacă femeia în timpul travaliului. E o situație absolut degradantă.

După un travaliu de felul ăsta, urmează cel mai important moment pentru mamă și pentru copil: nașterea. E momentul pentru care femeile se pregătesc cât pot de bine în cele 9 luni de sarcină, pentru care merg la cursuri, despre care citesc. Cum decurge?



Cel mai mare abuz e că experiența asta ne e furată. Se întâmplă zilnic, în maternitățile românești. Ar putea să fie o transformare, o împlinire extraordinară, dar ajunge să fie o traumă în cele mai multe cazuri. În primul rând din cauza privării de libertate, de alegere, de explicare a procedurilor, de a cere consimțământul. Mama trebuie să își exprime acordul înainte să fie apăsată cu cotul pe burtă. E vorba de cotul moașei. Mama ar trebui să își dea consimțământul înaintea unei epiziotomii, care se face pe bandă la noi și care nu e necesară decât în maxim 10-15% din cazuri. În alte țări, epiziotemia fără motiv medical clar este considerată mutilare genitală – exact așa se numește. În România, se practică în peste 90% din cauzuri și e considerată procedură de rutină. Mama nu e măcar avertizată ce urmează să I se întâmple. Nu au dreptul să își secționeze perineul pentru că așa se face. Ăsta nu e un motiv medical.

Mai departe, avem masa se naștere. Este de fapt o masă de consult ginecologic. Poziția de naștere ar trebui să fie la alegerea femeii, să decidă ea cum se simte confortabil să își nască copilul. Altfel se simte într-o zonă de panică și de stres, care dăunează foarte mult expulziei beblușului. Din nou ducem lucrurile într-o zonă de nesiguranță din punct de vedere medical. Complicăm lucrurile. Pur și simplu, copilul coboară mai greu, este impins.. adică vine asistenta care se urcă pe burta mamei și o forțează. E o procedură abuzivă.

Atâta timp cât nu există motiv medical, nicio persoană nu are dreptul să îi spună mamei cum să stea, să îi interzică să aibă pe cineva apropiat care să o țină de mână și să o încurajeze, să îi pună perfuzii, să îi taie perineul, să îi forțeze în alt fel nașterea pentru că durează prea mult, că se grăbește medicul sau pentru că trebuie eliberată sala. Astea nu sunt motive medicale, nu țin de sănătatea mamei și a copilului.

Încă ceva: la noi în țară, în majoritatea maternităților, mama e încurajată să împingă până nu mai poate, până îi ies ochii din cap, când nu simte încă să facă asta. Fie că nu are dilatația potrivită, fie că nu a coborât suficient copilul. Cum e încurajată să împingă? Vă spun ce am trăit eu și ce am văzut în alte situații de naștere: Împinge tare, împinge lung, haide că îți omori copilul. Nu înțelegi că îți omori copilul? Asta se aude încă în spitalele noastre și nu e încurajare. N-ai cum să aduci o mamă într-o zonă de panică doar pt că nu ai timp să o lași să împingă în ritmul ei, în felul în care simte. Expulzia decurge în mod firesc, în funcție de reflexul de expulzie al copilului. Mama îl simte și nu îl poate contracara. Deci împinsul forțat și la comandă este un abuz. Ca și amenințarea că îi faci rău propriului copil.

Last edited by antiecumenism; 17.03.2014 at 01:00:56.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 17.03.2014, 01:04:20
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Mai departe, cum ar trebui să fie primele clipe din viața mamei și a copilului, imediat după naștere? Destul de des se întâmplă că bebelușul e luat și e dus undeva, mama altundeva, iar când se întâlnescu depinde de bunăvoința cadrelor medicale.

Studiile medicale care arată că primele ore după naștere sunt vitale pentru bebeluș. Pot fi traumatice sau pot fi pline de extaz și atașament față de mama lui, cum ar fi firesc să fie. În alte țări, există niște proceduri stricte pentru asta. În primul rând, nimeni nu are voie să despartă mama de copil în primele două ore după naștere. De ce? Nu este o fiță, nu e un moft, nu e o excentricitate, ci e o nevoie a copilului de a sta lângă mamă. Acolo se încălzește, acolo o simte, îi aude inima și respirația, îi simte mirosul, ea e singurul reper cunoscut pentru copil. Pe pieptul mamei, copilul se colonizează cu singurii germeni prietenoși și nepericuloși pentru el. Nu are nevoie de germenii de la doamna asistentă din brațe, nici de cei din patul de spital. Acolo începe viața copilului în cel mai sigur mod, emoțional și fizic. Cordonul ombilical trebuie lăsat să pulseze atâta timp cât pulsează, nu trebuie secționat imediat – versul a ceea ce se întâmplă în majoritatea cazurilor, când este tăiat în primele secunde. În felul ăsta copilul este forțat să respire pulmonar și nu mai are back-up-ul de sânge și celule stem de care are nevoie în primele minute.

Mai departe, acest copil proaspăt născut este considerat din păcate un obiect murdar. Este privit ca ceva foarte murdar, care trebuie imediat luat, spălat, verificat, să vedem dacă nu e ceva în neregulă. Scorul APGAR (nota de la naștere) se poate face fără probleme pe pieptul mamei. Am făcut asta de zeci de ori, e foarte simplu și nu este nicio problemă. Așa se face și în alte țări. Nu trebuie dus undeva ca să îl evaluezi. Toate studiile arată că și prematurii care sunt stabili se recuperează mult mai repede dacă sunt lăsați pe pieptul mamei, în contact piele pe piele. Trebuie lăsați acolo ca să inițieze alăptarea.

Până aici am vorbit despre copil. Din punct de vedere al mamei, e altă problemă. E o situație absurdă: copilul pentru care a trecut prin travaliu, la care s-a gândit în cele 9 luni de sarcină, pe care abia aștepta să îl întâlnească, e luat dintr-o dată și dus nu se știe unde, ca să i se facă nu se știe ce. Îl vede doar așa de departe și îl aude urlând. Ba i se spune că are plămâni buni, auzi ce plânge. Cînd de fapt un copil pus pe pieptul mamei nu urlă, nu are o traumă, este un bebeluș liniștit. Sigur că scoate niște sunete, tușește, elimină secreții, dar nu pânge așa cum fac copiii născuți cu forța și apoi separați de mamele lor. E o traumă foarte mare pentru mamă. Chiar dacă la nivel conștient o mamă poate accepta că așa se face la spital, trauma la nivel subconștient rămâne pe viață. E cineva pentru care a suferit, pe care abia aștepta să îl vadă și nu se întâmplă. Sunt separați fără explicații și plâng unul după celălalt. Orice mamă simte că în momentul ăla se rupe ceva în ea și nu își găsește liniștea până când nu îi este adus înapoi copilul. Perioada asta e ca o prăpastie între ei doi. Cunosc mame ce au trăit puternic această traumă. După ce au ajuns acasă, era ca și cum și-ar înfia propriul copil - nu exista între ei nicio legătura, din cauza despărțirii de el în spital. Sunt copii care plâng foarte mult după ce au fost separați brusc de mamă, iar ea nu se simte competentă, nu reușește să îi liniștească. Au pierdut, fiecare, atașamentul care se instalează firesc în primele ore și în primele zile după naștere, adică tocmai când ei au fost separați.

În ce măsură putem vorbi de abuzuri și de stres post-traumatic în urma acestor proceduri greșite care se întâmplă în spitalele din România?

Am întâlnit foarte multe femei – fie înainte de prima naștere, fie la al doilea sau al treilea copil – care îmi spun: eu nu pot să nasc așa, în maternitate suntem ca niște vite la tăiere. Nu putem să ni se facă asta, e un chin, o oroare. Ori nașterea e cu totul altceva. Există mame care ies într-adevăr cu simptome de stres post-traumatic și ajung să facă depresii pe care le duc după ele.. Iar asta afectează relația părinte-copil, dar și relația de cuplu și de familie în general. Studiile ne arată că experiența nașterii influențează major riscul de depresie post-natală. Lucrurile astea sunt cunoscute, dar probabil că mai durează până vor ajunge la urechile celor din maternități. Rolul celor de acolo este să ajute mama și copilul. Din păcate, în momentul ăsta, ei sunt cei care abuzează grav atât mama cât și copilul în momentul nașterii. Sunt multe motive: din ignoranță, din rutină, din orgoliu, din cauză că sistemul merge prost, că salariile sunt mici… Sunt o grămadă de explicații, dar niciunul nu compensează ce trăiește mama și copilul la naștere, într-o maternitate care nu are pic de respect pentru ei."

Last edited by antiecumenism; 17.03.2014 at 01:07:52.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 17.03.2014, 01:13:09
Pelerinul's Avatar
Pelerinul Pelerinul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.04.2010
Locație: Bacau
Religia: Ortodox
Mesaje: 112
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antiecumenism Vezi mesajul

Studiile medicale care arată că primele ore după naștere sunt vitale pentru bebeluș. Pot fi traumatice sau pot fi pline de extaz și atașament față de mama lui, cum ar fi firesc să fie. În alte țări, există niște proceduri stricte pentru asta. În primul rând, nimeni nu are voie să despartă mama de copil în primele două ore după naștere. De ce? Nu este o fiță, nu e un moft, nu e o excentricitate, ci e o nevoie a copilului de a sta lângă mamă. Acolo se încălzește, acolo o simte, îi aude inima și respirația, îi simte mirosul, ea e singurul reper cunoscut pentru copil. Pe pieptul mamei, copilul se colonizează cu singurii germeni prietenoși și nepericuloși pentru el. Nu are nevoie de germenii de la doamna asistentă din brațe, nici de cei din patul de spital. Acolo începe viața copilului în cel mai sigur mod, emoțional și fizic. Cordonul ombilical trebuie lăsat să pulseze atâta timp cât pulsează, nu trebuie secționat imediat – versul a ceea ce se întâmplă în majoritatea cazurilor, când este tăiat în primele secunde. În felul ăsta copilul este forțat să respire pulmonar și nu mai are back-up-ul de sânge și celule stem de care are nevoie în primele minute.
Exact! Toata stima. Vad ca esti o parere avizata si stii despre ce vorbesti. In acest mod vei pune intr-o alta lumina nasterile acasa si nasterea ca act in sine.
__________________
"Nimic nu poate inlocui crestinismul; nici toată cultură antică precrestină. Eu sînt de părere că apogeul Europei nu e la Atena, ci în Evul Mediu, cînd Dumnezeu umbla din casă în casă. Eu definesc strălucirea epocilor istorice în functie de geniul religios al epocii, nu în functie de isprăvi politice"
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare