Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Moaste
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 31.03.2015, 15:58:04
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Haha, ce simt dezvoltat al responsabilitatii aveti voi cipcirofobii.

Asta nu e trufie e pura pervesitate cand apelezi la o retorica defecta incercand sa pui in gura altuia chestii care nu le-a zis.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 31.03.2015, 16:09:13
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Anakin Skywalker: "If you are not with me, you are my enemy !"
Obi Wan Kenobi: "Only a Sith deals in absolutes" (draws sword).

Este o altă caracteristică a sectarismului. După ce identifică criteriul de separare, pe care îl ridică la rand de realitate absolută, îl aplică în mod dualistic, maniheist: ești anticip, ești ortodox; nu ești anticip, înseamnă că ești PROcip, antiortodox. Cu noi sau împotriva noastră.

Ca întotdeauna, există o "logică", deși bazată pe premise false, în spatele acestui mod de gândire: dacă am identificat elementul X (cip, cod de bare, plombă etc.) ca fiind definitoriu pentru ANTIHrist, rezultă în mod logic că cei care se opun opunerii la elementul X sunt PRO X. Două negații dau o afirmație.

Premisa falsă este, evident, echivalarea unui subiect moral neutru cu un subiect care, prin natura sa, impune o alegere morală.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 31.03.2015, 16:15:44
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Ei se definesc ca ortodocsi, dar nu sunt.

Sau cel putin sunt tot atat de ortodocsi cat si cei care au facut din calendar criteriul suprem pentru a defini ortodoxia.

De asemeni nu fac diferenta intre o problema civica si una religioasa.

De altfel, de ce ar face, e mai frumoasa o poveste in care dobandesti peste noapte megavirtuti pentru ca iti impui o ascetica imaginara - a renunta la ceva care nu-ti afecteaza cu nimic viata de zi cu zi, pretinzand ca asta e "antrenament" pentru vremurile Apocaliptice.

Adica ceva gen sar micul dejun de duminica dimineata ca sa ma obisnuiesc cu aia 3 ani si jumatate de prigoana apocaliptica in care nu am sa pot cumpara si vinde deci nu o sa am nici ce manca
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 31.03.2015 at 16:18:27.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 31.03.2015, 22:59:59
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Haha, ce simt dezvoltat al responsabilitatii aveti voi cipcirofobii.

Asta nu e trufie e pura pervesitate cand apelezi la o retorica defecta incercand sa pui in gura altuia chestii care nu le-a zis.
Ba nu. ,,Perversitate'' e un cuvant total nepotrivit. Ce sa spun acum? Ca parintele Paisie Aghioritul a promovat cipul, iar eu afirm contrariul? Ha-ha-ha!

Dar sa ne intoarcem la surse:
https://vremuritulburi.wordpress.com...e-electronice/

Last edited by antoniap; 31.03.2015 at 23:08:05.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 01.04.2015, 02:27:11
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

N-a promovat nici n-a fost contra, el avea ce avea cu cartela cu banda magnetica, se temea ca toti o sa avem coduri de bare lnscriptionate pe frunte cu laser.

Ce mai zicea? Ca oamenii deja sunt pecetluiti cu "raze laser" ca si pecetluirea actuala cu cipuri, chipurile in derulare:

"""Lucrurile inainteaza in mod programat. In America cainii umbla fiind pecetluiti cu un emitator si, pac!, ii gasesc. Asa stiu unde se afla fiecare caine. Cainii care nu au marcaj si sunt fara stapan, ii omoara cu raze laser. Dupa aceea vor incepe sa-i omoare si pe oameni. Au pecetluit tone de pesti si-i urmaresc din satelit in ce mare sunt. Acum iarasi a aparut o boala, pentru care au aflat un vaccin care va fi obligatoriu si, ca sa-l poata face cineva, il vor pecetlui. Cati oameni nu sunt deja pecetluiti acolo cu raze laser, unii pe frunte si altii pe mana. ""

Povestile astea de la niscai neoprotestanti ticniti citire, in special una Mary Stewart Relfe cu cartea “The New Money System 666”, informatii care din pacate, dintr-un ecumenism gresit inteles, le-a luat de bune.

Si uite ca nu s-a intamplat nimic nu a existat si nu va exista nici o pecetluire cu laser.

Vremurile s-au schimbat iar neoprotestantii nostri au venit cu alte obsesii "ortodoxe"..

http://www.crestinortodox.ro/forum/s...t.php?p=540815
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 01.04.2015 at 02:34:14.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 01.04.2015, 09:29:04
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
N-a promovat nici n-a fost contra, el avea ce avea cu cartela cu banda magnetica, se temea ca toti o sa avem coduri de bare lnscriptionate pe frunte cu laser.

Ce mai zicea? Ca oamenii deja sunt pecetluiti cu "raze laser" ca si pecetluirea actuala cu cipuri, chipurile in derulare:

"""Lucrurile inainteaza in mod programat. In America cainii umbla fiind pecetluiti cu un emitator si, pac!, ii gasesc. Asa stiu unde se afla fiecare caine. Cainii care nu au marcaj si sunt fara stapan, ii omoara cu raze laser. Dupa aceea vor incepe sa-i omoare si pe oameni. Au pecetluit tone de pesti si-i urmaresc din satelit in ce mare sunt. Acum iarasi a aparut o boala, pentru care au aflat un vaccin care va fi obligatoriu si, ca sa-l poata face cineva, il vor pecetlui. Cati oameni nu sunt deja pecetluiti acolo cu raze laser, unii pe frunte si altii pe mana. ""

Povestile astea de la niscai neoprotestanti ticniti citire, in special una Mary Stewart Relfe cu cartea “The New Money System 666”, informatii care din pacate, dintr-un ecumenism gresit inteles, le-a luat de bune.

Si uite ca nu s-a intamplat nimic nu a existat si nu va exista nici o pecetluire cu laser.

Vremurile s-au schimbat iar neoprotestantii nostri au venit cu alte obsesii "ortodoxe"..

http://www.crestinortodox.ro/forum/s...t.php?p=540815
Tu vrei sa intelegi stiintific o prorocire. Uite ca nu se poate. Sfantul Paisie S-a exprimat suficient de clar, dar nu stiintific. Cine vrea sa inteleaga poate intelege mesajul Sfantului in ciuda schimbarii vremurilor.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 01.04.2015, 12:32:47
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Am dat-o mai nou in prorocii sectare, ca adventistii, zicem ca se intampla X si se intampla Y, concluzia unui om normal la minte, nesectarizat este ca a fost o greseala.

Sectarul in schimb zice "n-ai inteles tu cum trebuie, de fapt Y e tot una cu X dar nu pricepi tu.

Si apropo, daca tot vorbim de profetii, cea care se crede "profet" in chestiunea codurilor de bare (nici vorba de vreun cip) chiar inaintea par. Paisie este neoprotestanta Mary Stewart Relfe care in cartea ei peste tot scrie "Dumnezeu mi-a vorbit" "Dumnezeu mi-a aratat".

Celalt este alt "crestin", Texe Mars, din care se inspira asa zisul "inginer" Vlad intr-o carte parte a Bibliei Cipofobe.

Daca astia sunt profetii vostri, nu e de mirare ca ati luat-o asa tare pe aratura.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 01.04.2015 at 12:38:07.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 01.04.2015, 12:52:53
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Am dat-o mai nou in prorocii sectare, ca adventistii, zicem ca se intampla X si se intampla Y, concluzia unui om normal la minte, nesectarizat este ca a fost o greseala.

Sectarul in schimb zice "n-ai inteles tu cum trebuie, de fapt Y e tot una cu X dar nu pricepi tu.

Si apropo, daca tot vorbim de profetii, cea care se crede "profet" in chestiunea codurilor de bare (nici vorba de vreun cip) chiar inaintea par. Paisie este neoprotestanta Mary Stewart Relfe care in cartea ei peste tot scrie "Dumnezeu mi-a vorbit" "Dumnezeu mi-a aratat".

Celalt este alt "crestin", Texe Mars, din care se inspira asa zisul "inginer" Vlad intr-o carte parte a Bibliei Cipofobe.

Daca astia sunt profetii vostri, nu e de mirare ca ati luat-o asa tare pe aratura.
La astfel de subiecte iti cam dai cu stangul in dreptul. Iarta-ma, dar imi vine sa rad cand vad ce scrii aici.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 01.04.2015, 12:56:08
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

*"In 1999 he alleged that former United States President*George H.W. Bush*would be involved in a black mass in a chamber within the*Great Pyramid of Giza*during the 2000 millenium celebrations."

Texe Marx asta e spectaculos.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 01.04.2015, 13:43:54
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Ca si antonia-maseluta-cu-cip a noastra sau Igor-Emilian-care-nu-e-Emilian vajnicul Mare Inchizitor in varianta (care se vrea) ortodoxa
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 01.04.2015 at 13:46:10.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare