Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Despre Vecernie
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #151  
Vechi 14.10.2010, 13:23:52
IonelS IonelS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Elesya Vezi mesajul
Vaaaii..cum poti fi atat de "mic"? sau poate de vina este testosteronul tau ecumenic???Draga...nu voiam sa impresionez , nu-mi atribui "calitati" de ale tale...Si da...realitatea chiar bate basmul , acela ca papagali sunt multi, plescaie ca sunt samariteni credinciosi si fac de ras ortodoxia prin lipsa de cultura si intoleranta ce razbate prin toti porii(nu prea multi) mintii lor....Sa nu vb de labilitatea unui popor pana cand in nostra causa este ce este din toate punctele de vedere....Cat despre bunatatea anumitor barbati crestini di Romanaia...isi bat si ucid neveste, amante, etc...dar merg duminica la biserica....Si stii nu, astea vor fi fiind exceptii, dar ele intareasc MEREU regula ! Si inca ceva...NU VB in numele TUTUROR...sau te consideri ...hmmm ...vezi ca si Lucifer a crezut ca.....Si tot pt granitele culturii tale generale....DUMNEZEU..ne IUBESTE pe TOTI...crestini, musulmani, budhisti, iudei...Vaai de cel ce lipsit de smerenie socoteste a fi mai presus ca altii...TE IERT Inca o data pt stiu ca....non audiatur vox asinus in caelum sau daca vrei...الحمار حمار لا يزال ! Bafta!
1. Sunt mic...., in raport cu Dumnezeu, cu multi din semenii mei,...;
2. Ca si crestin ortodox nu pot tolera o religie care genereaza bestialitate premeditat, explicit, negru pe alb...si o fac negand, intelectual;
3. Barbatii care-si bat nevestele in Romania nu au nimic comun cu crestinismul. De fapt asta-i problema.
4. Dumnezeu ne iubeste pe toti, dar nu-i mantuieste pe toti.
5. Recunosc , n-am suficienta smerenie, dar d.p.d.v. uman nu ma consider superior nimanui. Crestinismul ortodox, in schimb, imi ofera un etalon de mantuire, de decenta si prin aceasta am un ascendent.
6. Sa te ierte Dumnezeu daca vei sminti vreo fatuca fara de Dumnezeu sa apuce pe calea islamismului..., dar nu cred ca te va ierta !

REPET. NU AI DREPTUL SA VI AICI SI SA FACI PROZELITISM PT CASATORII MIXTE
http://www.truthtube.tv/play.php?vid=3333
http://www.truthtube.tv/play.php?vid=3365

Last edited by IonelS; 14.10.2010 at 13:31:28.
  #152  
Vechi 14.10.2010, 13:37:04
Elesya Elesya is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.10.2010
Locație: intre doua nemuriri
Religia: Ortodox
Mesaje: 169
Implicit te iert frateste daca stii nuantza

[quote=IonelS;297016]1. Sunt mic...., in raport cu Dumnezeu, cu multi din semenii mei,...;
2. Ca si crestin ortodox nu pot tolera o religie care genereaza bestialitate premeditat, explicit, negru pe alb...si o fac negand, intelectual;
3. Barbatii care-si bat nevestele in Romania nu au nimic comun cu crestinismul. De fapt asta-i problema.
4. Dumnezeu ne iubeste pe toti, dar nu-i mantuieste pe toti.
5. Recunosc , n-am suficienta smerenie, dar d.p.d.v. uman nu ma consider superior nimanui. Crestinismul, in schimb, imi ofera un etalon de mantuire, de decenta si prin aceasta am un ascendent.
6. Sa te ierte Dumnezeu daca vei sminti vreo fatuca fara de Dumnezeu sa apuce pe calea islamismului..., dar nu cred ca te va ierta !

REPET. NU AI DREPTUL SA VI AICI SI SA FACI PROZELITISM PT CASATORII MIXTE
http://www.truthtube.tv/play.php?vid=3333
http://www.truthtube.tv/play.php?vid=3365[/QU

Mai FRATE..NU FAC ASA CEVA DECAT IN MINTEA TA....AI DIVAGAT LA GREU DE LA SUBIECT.....RECITESTE TOTUL ATENT ! SI IN PLUS AM EXPRIMAT O CONSTATARE CUM CA AM CUNOSCUT PERECHI MIXTE FERICITE....SI TE ROG EU FRUMOS...ARATA-MI IN BIBLIE UNDE SCRIE IN CLAR CA NUMAI ORTODOCSII SE VOR MANTUI? CAT DESPRE "PROZELITISM" CITESTE IN DEX....EU N-AM PLEDAT IN FAVOAREA LUI(desi ar fi putut fi o opinie)....AM EXPLICAT CA EXISTA EXCEPTII...DOARE ASA RAU ASTA? CAT DESPRE DUMNEZEU STIU CA MA IUBESTE, DEOARECE N-ARE ASTFEL DE PRNIRI PLINE DE VENIT, RAUTATE CA ALE TALE....CARE IN CE SCRIE EU, VEZI NUMAI CA AS VREA SA FAC RAU...TRAIM IN SEC XXI si exista dreptul la OPINIE...REPET..NU MAI INTELEGE TU, CE NU VREAU EU SA EXPRIM...ca nu e doar o gresala de citire....si te consacra in demagog(afirmi ca esti bun crestin dar arati ca cei impotriva carora s-a revoltat Iisus Hristos...SI PT A 3 OARA TE IERT....iti iert neputinta...
  #153  
Vechi 14.10.2010, 13:41:52
Elesya Elesya is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.10.2010
Locație: intre doua nemuriri
Religia: Ortodox
Mesaje: 169
Implicit sinner

ps. pt tine frate IonelS
remitto pecattor ignorat modum sensus communis...
  #154  
Vechi 14.10.2010, 14:05:38
IonelS IonelS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Elesya Vezi mesajul
..ARATA-MI IN BIBLIE UNDE SCRIE IN CLAR CA NUMAI ORTODOCSII SE VOR MANTUI? CAT DESPRE "PROZELITISM" CITESTE IN DEX....EU N-AM PLEDAT IN FAVOAREA LUI(desi ar fi putut fi o opinie)....AM EXPLICAT CA EXISTA EXCEPTII...DOARE ASA RAU ASTA? CAT DESPRE DUMNEZEU STIU CA MA IUBESTE, DEOARECE N-ARE ASTFEL DE PRNIRI PLINE DE VENIT, RAUTATE CA ALE TALE....CARE IN CE SCRIE EU, VEZI NUMAI CA AS VREA SA FAC RAU...TRAIM IN SEC XXI si exista dreptul la OPINIE...REPET..NU MAI INTELEGE TU, CE NU VREAU EU SA EXPRIM......
1. In tot "Noul testament " scrie, dar trebuie sa-l citesti, sa-l studiezi, sa intelegi ce lupta se da pt mantuire, nu de capul tau, ci dupa anumite reguli.. Pacat ca toate aceste femei botezate ortodox nu cunosc..
2. Ba prozelitism in favoarea islamismului,.., a casatoriilor mixte...Asta faci !
Exceptii de fericire in casatoriile cu musulmani ? Pai da, intre o casatorie si un divort exista si ceva placere! Sa ai tu parte de o moarte in haremul unui musulman si abia apoi sa impingi la astfel de "fericire" !
3 Sigur, tu nu faci rau, tu esti rea ...! Ai gasit "calea" fericirii casnice si acum ca ai terminat cu tine te ocupi de restul populatiei feminine din Romania.
Si nelipsitele dovezi de "dragoste" islamica:
http://www.truthtube.tv/play.php?vid=3333
http://www.truthtube.tv/play.php?vid=3365
Stiai ca aceasta teroare islamica, indreptata impotriva femeii, este deja traditie milenara? Tot masculul musulman cunoaste si aplica, numa' legea sa-i permita..

Last edited by IonelS; 14.10.2010 at 14:26:01.
  #155  
Vechi 14.10.2010, 14:29:15
Elesya Elesya is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.10.2010
Locație: intre doua nemuriri
Religia: Ortodox
Mesaje: 169
Implicit Multumesc pt urarea de "bine" si bunatatea ta de cresyin desavarsit

Citat:
În prealabil postat de IonelS Vezi mesajul
1. In tot "Noul testament " scrie, dar trebuie sa-l citesti, sa-l studiezi, sa intelegi ce lupta se da pt mantuire, nu de capul tau, ci dupa anumite reguli.. Pacat ca toate aceste femei botezate ortodox nu cunosc..
2. Ba prozelitism in favoarea islamismului,.., a casatoriilor mixte...Asta faci !
Exceptii de fericire in casatoriile cu musulmani ? Pai da, intre o casatorie si un divort exista si ceva placere! Sa ai tu parte de o moarte in haremul unui musulman si abia apoi sa impingi la astfel de "fericire" !
3 Sigur, tu nu faci rau, tu esti rea ...! Ai gasit "calea" fericirii casnice si acum ca ai terminat cu tine te ocupi de restul populatiei feminine din Romania.
Si nelipsitele dovezi de dragoste islamica:
http://www.truthtube.tv/play.php?vid=3333
http://www.truthtube.tv/play.php?vid=3365
Stiai ca aceasta teroare islamica, indreptata impotriva femeii, este deja traditie milenara? Tot masculul musulman cunoaste si aplica, numa' legea sa-i permita..
Heh...pb e ca intr-adevar l-am citit....iar casatorii mixte fericite EXISTA...vrei sau nu vrei tu...Fii serios cu haremul...sau poate esti invidios ca unii pot cu 4 neveste si altii cu nici una?(glumesc) MULTUMESC DE URARE...dar nu mor caii cand vor cainii e vorba parca, nu?si...ce stii tu despre mine ca sa afirmi ca am gasit calea fericirii casnice?...IAR CU MINE NU TERMIN NICIODATA stii dc? Pt. MEREU caut sa ma desavarsesc....pacat doar ca pe calea mea spre RAI intalnesc presarati "dracusori"....asa ca tine(asta am zis-o pt m-ai facut rea...si vreau sa-ti fac un piculetz pe plac...)Cat despre teroarea in familie crede-ma ca si la noi exista recorduri nefaste....A....si de unde stii tu ca as fi in Romania....chit ca sunt romanca prin nastere?!?

ps.Μείνετε ηλίθιος είσαι ηλίθια......pt tine
  #156  
Vechi 14.10.2010, 15:00:58
IonelS IonelS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Elesya Vezi mesajul
Heh...pb e ca intr-adevar l-am citit....iar casatorii mixte fericite EXISTA...vrei sau nu vrei tu...Fii serios cu haremul...sau poate esti invidios ca unii pot cu 4 neveste si altii cu nici una?(glumesc) MULTUMESC DE URARE...dar nu mor caii cand vor cainii e vorba parca, nu?si...ce stii tu despre mine ca sa afirmi ca am gasit calea fericirii casnice?...IAR CU MINE NU TERMIN NICIODATA stii dc? Pt. MEREU caut sa ma desavarsesc....pacat doar ca pe calea mea spre RAI intalnesc presarati "dracusori"....asa ca tine(asta am zis-o pt m-ai facut rea...si vreau sa-ti fac un piculetz pe plac...)Cat despre teroarea in familie crede-ma ca si la noi exista recorduri nefaste....A....si de unde stii tu ca as fi in Romania....chit ca sunt romanca prin nastere?!?

ps.Μείνετε ηλίθιος είσαι ηλίθια......pt tine
1. Tu habar ai care-i calea de mantuire la crestinii ortodocsi. Modul tau de gandire reflecta lacune grave in acest domeniu, capital si pt tine..
"Neamurile sunt lasate de Dumnezeu"..Esti tu Dumnezeu sa le amesteci ?
2. Vad ca te "desavarsesti" de zor, dar pe pielea altora...La tine vad ca este cam impersonal: victime colaterale ..Dar nici tu n-o sa scapi !
3. Iarasi ma iei cu teroarea casnica la romani..Pai n-ai inteles ca nu-s crestini ? Si prescolarii ti-ar tine un curs pe domeniu! La musulmani teroarea casnica s-a desavarsit -a devenit institutie !

Si nelipsitele dovezi de "dragoste" islamica:
http://www.truthtube.tv/play.php?vid=3333
http://www.truthtube.tv/play.php?vid=3365
  #157  
Vechi 14.10.2010, 15:09:11
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Si eu am rezerve privind o casatorie mixta, ortodox - musulman.Adica, de fapt, nu exista astfel de casatorie.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
  #158  
Vechi 14.10.2010, 15:20:22
IonelS IonelS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 974
Implicit

Sa apara aici femei care sa n-aiba habar de religii mi se pare normal, dar sa apara femei casatorite cu musulmani sau femei care propovaduiesc amestecul neamurilor, ecumenismul religios si sexual, asta ma ........

La ultima categorie poti aduce la nesfarsit argumente de ordin cultural, religios,.., ca nu merge cu poftesc ele..
Si au o demonica pofta sa manipuleze, inclusiv sa faca praf destine..
  #159  
Vechi 14.10.2010, 15:28:41
raisa2006 raisa2006 is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 88
Implicit intrebare pt IonelS

Tu crezi ca doar ortodocsii au sansa sa se mantuiasca?Atunci celelalte "neamuri" pt ce au fost create daca nu se vor mantui?
  #160  
Vechi 14.10.2010, 15:45:34
IonelS IonelS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 974
Implicit

Adu-ti aminte de procesul lent de crestinare a popoarelor din Europa, nu din alta parte..Ce crezi ca s-a intamplat cu generatiile care nu au prins crestinarea, adica calea de mantuire..?
Ce s-a intamplat la coborarea lui Iisus in iad? A golit iadul de oameni pacatosi, nemantuiti, necunoscatori de cai ale mantuirii! Dar de atunci s-a tot umplut, culmea, si cu multi din cei botezati crestini..
Neamurile care azi sunt islamice, "ieri" erau crestine..Exista deci evolutie si involutie spirituala. Invitati in rai sau iad. Noi alegem !
Tocmai pt ca am avut aceasta sansa inestimabila si nu putem da inapoi, sa abandonam ceea ce am primit si sa inlocuim totul cu idei ecumenice, comode, inchipuite, persoale,.. la moda.
Si asa este destul de greu sa te mantuiesti, fiind chiar crestin ortodox, dar este o sansa !

Mantuirea altor neamuri nu-i treaba mea.
" Iubitii, dar nu cu cele lumesti ale lor !" Arsenie Boca
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Casatoria intre o musulmanca si un crestin ortodox Shalom Nunta 37 06.12.2012 13:34:40
casatoria ortodoxa- musulman simona_fidela Nunta 4 15.05.2012 20:01:17
Musulman casatorit religios la Catedrala Dia20_diana Religia Islamica 4 14.11.2010 01:22:44
eu crestina el musulman Carine Generalitati 60 03.08.2010 22:06:28
HELP , VA ROG !!! Casatoria dintre o musulmanca si un crestin , TOTAL INTERZISA ??? dreamhappy Religia Islamica 40 11.01.2010 11:00:14