Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 06.05.2013, 17:58:48
CiprianTm CiprianTm is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.09.2012
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 35
Implicit Simeon Kraiopoulos

Hristos a Inviat!
M-am uitat putin peste niste carti scrise de arh. Simeon Kraiopoulos, dar nu gasesc nicio informatie despre cine este, ce fel de viata duce etc.
Subiectele pe care le abordeaza sunt fix cele care ma intereseaza; totusi, inainte sa ma incred intr-un invatator, as vrea sa stiu cine este, ce face, daca pot sa am incredere in scrierile lui, nu vreau sa risc sa preiau niste idei gresite.
Ati citit vreo carte scrisa de dansul?
__________________
Iarta-ma, Iarta-ma, Iarta-ma, Dumnezeul meu ! Pentru felul meu firesc, printre oameni cand pasesc, pentru traiul in zadar, Doamne Iarta-ma Tu iar, pentru nevegherea mea, de-a ramane-n voia Ta, pentru tot ce-a fost murdar, Doamne Iarta-ma Tu iar!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 06.05.2013, 18:07:02
Marcel_Ionut's Avatar
Marcel_Ionut Marcel_Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CiprianTm Vezi mesajul
Hristos a Inviat!
M-am uitat putin peste niste carti scrise de arh. Simeon Kraiopoulos, dar nu gasesc nicio informatie despre cine este, ce fel de viata duce etc.
Subiectele pe care le abordeaza sunt fix cele care ma intereseaza; totusi, inainte sa ma incred intr-un invatator, as vrea sa stiu cine este, ce face, daca pot sa am incredere in scrierile lui, nu vreau sa risc sa preiau niste idei gresite.
Ati citit vreo carte scrisa de dansul?
Eu am citit " Sufletul meu, temnita mea " stiu ca este arhimandrit si este un grec , eu nu am indoieli fata de scrierile lui, fiindca parintele meu il mai citeaza la predici :)
__________________
,,Cu Dumnezeu nu-i nevoie să fii politicos; pur și simplu, varsă-ți inima ta în fața Lui."
Pr Sofronie Saharov
Reply With Quote
  #3  
Vechi 06.05.2013, 20:39:32
maria-15
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

daca iti place cum si ce scrie,il poti citi linistit pt. ca daca ai un minim de cunostiinte teologice iti vei da seama (sau cel putin vei banui) daca e vreo greseala in scrierile lui


Citat:
În prealabil postat de Marcel_Ionut Vezi mesajul
... parintele meu il mai citeaza la predici :)
si duhovnicul meu il citeaza f. des pe parintele Teofil Paraian (al carui fiu duhovnicesc a fost) :D
Reply With Quote
  #4  
Vechi 06.05.2013, 20:52:58
CiprianTm CiprianTm is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.09.2012
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 35
Implicit

Nu cred ca am chiar atat de mult discernamant... sunt cam incepator eu :).
__________________
Iarta-ma, Iarta-ma, Iarta-ma, Dumnezeul meu ! Pentru felul meu firesc, printre oameni cand pasesc, pentru traiul in zadar, Doamne Iarta-ma Tu iar, pentru nevegherea mea, de-a ramane-n voia Ta, pentru tot ce-a fost murdar, Doamne Iarta-ma Tu iar!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 06.05.2013, 23:12:11
icamilin's Avatar
icamilin icamilin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2007
Locație: Timisoara Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit Doamne ajuta!

Iti pot recomanda o carte minunata scrisa de autorul de care vrei sa afli daca este " bun ", daca merita sa iei seama de sfaturile pe care ni le da.
TAINA SUFERINTEI - o carte scrisa de Parintele Simeon Kraiopoulos, binecunoscut arhimandrit-teolog grec contemporan.
" Ne ofera una din cele mai convingatoare si mobilizatoare lucrari despre suferinta, pe care le-a scris ca o serie de meditatii, predici si omilii tinute in diferite ocazii, in biserica sau sali de conferinte. Autorul este preocupat sa ofere raspunsuri credibile nenumaratelor intrebari si obsesii ale omului suferind precum si solutii pentru impasul in care acesta se afla tocmai datorita neintelegerii si neraportarii corecte fata de suferinta. " prefata Taina Suferintei
__________________
" Fiti buni intre voi si milostivi, iertand unul altuia, precum si Dumnezeu v-a iertat voua in Hristos "
Reply With Quote
  #6  
Vechi 02.01.2023, 10:03:06
ioanmuntean ioanmuntean is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.04.2014
Mesaje: 2
Thumbs up Arhimandrit Simeon Kraiopoulos 1926 - 2015

Citat:
În prealabil postat de CiprianTm Vezi mesajul
Hristos a Inviat!
M-am uitat putin peste niste carti scrise de arh. Simeon Kraiopoulos, dar nu gasesc nicio informatie despre cine este, ce fel de viata duce etc.
Subiectele pe care le abordeaza sunt fix cele care ma intereseaza; totusi, inainte sa ma incred intr-un invatator, as vrea sa stiu cine este, ce face, daca pot sa am incredere in scrierile lui, nu vreau sa risc sa preiau niste idei gresite.
Ati citit vreo carte scrisa de dansul?
https://www.youtube.com/watch?v=6A6Y...nel=TRINITASTV

Arhimandrit Simeon Kraiopoulos 1926 - 2015
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare