Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 20.01.2019, 14:14:22
dumitrucelmare2000 dumitrucelmare2000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 101
Implicit Anthony hopkins, de la ateu la credinȚa în dumnezeu

[COLOR=#333333]Sir Anthony Hopkins, care a recunoscut de curând într-un interviu, că în lupta lui cu alcoolismul, a găsit credința, până în acel moment el fiind un ateu convins.[/COLOR]
”DE CE NU CREZI ÎN DUMNEZEU?” A FOST ÎNTREBAT ACTORUL, ÎN CADRUL UNEI ÎNTÂLNIRI A DEPENDENȚILOR DE ALCOOL!

[COLOR=#333333]”În acel moment viața mea, percepția mea s-a schimbat. De la acea întrebare… Probabil ar fi trebuit să fiu găsit mort din cauza alcoolui. Cu trecerea anilor cred că totul este un miracol! Adică gândiți-vă, respirăm, dormim, mâncăm, zâmbim. În corpul nostru se întâmplă lucruri, lucruri legate de Divinitate![/COLOR]
[COLOR=#333333]Am fost pe drumul spre distrugere, spre autodistrugere. Drumul spre IAD… Am cerut doar ajutor Bunului Dumnezeu. Și deodată…BUM… sunt LIBER.[/COLOR]
[COLOR=#333333]Parcă aș fi fost posedat de un demon. Un demon care s-a tot folosit de corpul meu. De mine și de alte milioane de oameni.[/COLOR]
[COLOR=#333333]Nu mă puteam opri!!Nu mă puteam opri din alcool, dar Dumnezeu mi-a deschis mintea. Am avut nevoie doar de secundă, să ajung să mă gândesc la El, să-mi întorc fața către El și totul în mintea mea s-a limpezit”.[/COLOR]
[COLOR=#333333]Credeți în Dumnezeu, credeți în puterea Lui, El vă este aproape în orice moment al vieții, trebuie doar să vă întoarceți fața către El și totul va fi bine!” spunea Anthony Hopkins în cadrul aceluiași interviu.[/COLOR]
Reply With Quote
  #2  
Vechi 20.01.2019, 19:57:01
flying's Avatar
flying flying is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: MIGREZ PRIN DIFERITE LOCURI ALE INIMII IN CAUTAREA LUI DUMNEZEU
Religia: Ortodox
Mesaje: 867
Arrow

E irelevant ce crede despre credinta si Dumnezeu ,un actor mare sau un castigator al premiului Nobel in stiinta.Ei nu sunt autoritati in domeniul credintei ,mai mult decat femeia de servici sau un ospatar oarecare.
__________________
https://youtu.be/mvZARLkQmLk
Reply With Quote
  #3  
Vechi 21.01.2019, 21:04:39
dumitrucelmare2000 dumitrucelmare2000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 101
Implicit

Pe mine m-a impresionat modul cum s-a lasat de patima betiei, si mai ales faptul cum a cerut ajutorul lui Dumnezeu pentru asta si l-a primit. In multe carti am citit cum lucreaza Dumnezeu in lume si credeti-ma ca nu lucreaza numai prin autoritatea bisericeasca. Oare acesti oameni nu au dreptul sa spuna cum a lucrat Dumnezeu prin ei?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 21.01.2019, 23:52:17
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Citat:
În prealabil postat de flying Vezi mesajul
E irelevant ce crede despre credinta si Dumnezeu ,un actor mare sau un castigator al premiului Nobel in stiinta.Ei nu sunt autoritati in domeniul credintei ,mai mult decat femeia de servici sau un ospatar oarecare.
Ar fi irelevanta marturia lui daca nu s-ar intoarce la credinta, daca un om dinasta se intoarce la Dumnezeu marturia lui are mare putere.Nu este usor dupa ce ai baut hectolitri de alcool sau alta dependenta sa te intorci la Dumnezeu. Stiu oamenii care au murit inghetati din cauza alcoolului. Au baut au cazut pe drum si problema ca era iarna... :-(((

Aceste vorbe au o mare tarie:
"Am fost pe drumul spre distrugere, spre autodistrugere. Drumul spre IAD… Am cerut doar ajutor Bunului Dumnezeu. Și deodată…BUM… sunt LIBER....
Nu mă puteam opri!!Nu mă puteam opri din alcool, dar Dumnezeu mi-a deschis mintea. Am avut nevoie doar de secundă, să ajung să mă gândesc la El, să-mi întorc fața către El și totul în mintea mea s-a limpezit”
Credeți în Dumnezeu, credeți în puterea Lui, El vă este aproape în orice moment al vieții, trebuie doar să vă întoarceți fața către El și totul va fi bine!”
spunea Anthony Hopkins în cadrul aceluiași interviu.
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
  #5  
Vechi 22.01.2019, 09:11:20
flying's Avatar
flying flying is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: MIGREZ PRIN DIFERITE LOCURI ALE INIMII IN CAUTAREA LUI DUMNEZEU
Religia: Ortodox
Mesaje: 867
Arrow

Citat:
În prealabil postat de dumitrucelmare2000 Vezi mesajul
Pe mine m-a impresionat modul cum s-a lasat de patima betiei, si mai ales faptul cum a cerut ajutorul lui Dumnezeu pentru asta si l-a primit. In multe carti am citit cum lucreaza Dumnezeu in lume si credeti-ma ca nu lucreaza numai prin autoritatea bisericeasca. Oare acesti oameni nu au dreptul sa spuna cum a lucrat Dumnezeu prin ei?
Se pare ca e agnostic.
Anthony Hopkins - What's The Meaning Of Life

Totusi ,poti sa ne dai sursa in care spunea ca el crede in Dumnezeu? si cel mai important :in care Dumnezeu?EL vorbeste de Maya ,ca totul e o iluzie,spirit superior,etc...new age.
__________________
https://youtu.be/mvZARLkQmLk
Reply With Quote
  #6  
Vechi 10.02.2019, 19:47:04
florean's Avatar
florean florean is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2015
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 4
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dumitrucelmare2000 Vezi mesajul
[COLOR=#333333]IAD… Am cerut doar ajutor Bunului Dumnezeu. Și deodată…BUM… sunt LIBER.
Precum unele din babutele noastre evlavioase care mai toata viata au sarit in haraci iar acum, odata cu ofilirea trupului si in lipsa posibilitatilor de desfrau, cer alinare...
E ok ca si-a gasit-o, ma bucur, dar pentru plebe povestea ar fi fost una cu mai impact de ar fi adus in plan un actor tanar!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 11.02.2019, 02:27:00
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florean Vezi mesajul
Precum unele din babutele noastre evlavioase care mai toata viata au sarit in haraci iar acum, odata cu ofilirea trupului si in lipsa posibilitatilor de desfrau, cer alinare...
22. Fugi de poftele tinereților și urmează dreptatea, credința, dragostea, pacea cu cei ce cheamă pe Domnul din inimă curată.(2Tim2,22)

Oare putem intelege (din spusele tale) ca s-ar putea sa fi "in haraci", ca trupul tau nu e ofilit si... ca nu ceri alinare (inca)?
Poate ca Anthony Hopkins a ajuns ala varsta senectutii si nu mai a asa de asaltat de poftele tineretii si desertaciuniiș asadar are timp de cugetare mai sanatoasa:

9. Bucură-te, omule, cât ești tânăr și inima ta să fie veselă în zilele tinereții tale și mergi în căile inimii tale și după ce-ți arată ochii tăi, dar să știi că, pentru toate acestea, Dumnezeu te va aduce la judecata Sa. Alungă necazul din inima ta și depărtează suferințele de trupul tău, căci copilăria și tinerețea sunt deșertăciune.(Acl11,9)
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare