Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #401  
Vechi 26.09.2013, 07:07:34
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Uite ce a spus Parintele Necula: sa nu mergem la Biserica pentru oameni, caci oamenii sunt pactosi, au probleme, ci sa mergem pentru Hristos, din dragoste pentru Dumnezeu. :)
Asta-i drept Parascheva :)
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #402  
Vechi 26.09.2013, 07:20:03
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Simt ca am spus cam tot ce s-a vrut spus pe acest topic si in plus de asta,m-am sicanat si eu ca si Baursaumas cu destui amici/amice pe aici,desi nu-mi doream,dar asta este...

Scuze domnului Catalin2 si Ekaterinei carora nu am mai apucat sa le raspund la replici,insa fara a fi suparata pe absolut nimeni am decis ca nu mai pot diseca subiectul acesta,am dureri de cap la propriu.

Sper ca multi iubitori de animale sa adopte acum cati mai multi sau sa plaseze,astfel incat sa fie si niste rezultate in fapte nu doar in vorbe.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #403  
Vechi 26.09.2013, 07:33:11
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ekaterina Vezi mesajul
Dupa cum ai spus si tu, cunoastem cauza ce ne-a adus in pragul disperarii. Daca am vazut ca nu s-a facut nimic in 23 de ani, cu toate ca au fost bani, pot sa cred ca se va face de acum incolo? Ne-am pierdut increderea si nimeni nu mai spera ca se vor lua masuri responsabile astfel incat cainii sa nu mai fie lasati in strada.

Dedic tuturor articolul scris de Lucian Mandruta la care subscriu intru totul, considerandu-l un punct de vedere echilibrat.
Nu m-am referit numai la autoritati si la cei care fac parte din ONG-uri, ci la toti oamenii, toti cetatenii Romaniei. Comunitatea, societatea este formata din oameni. Ori cand acesti oameni nu fac nimic ptr. ea, ea se ruineaza in timp. Oricat de corupt ar fi un primar, daca oamenii s-ar tine de ei si ar fi insistenti, s-ar misca. Nu am vazut protest si petitie anti-coruptie in Ro. In alte tari imediat se actioneaza, se unesc oamenii si lupta. Este si vina noastra ptr. ca s-a ajuns aici, nu doar a celor de sus. Nu o sa faca nimeni treaba in locul cetatenilor.
Reply With Quote
  #404  
Vechi 26.09.2013, 09:54:30
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Barsaumas Vezi mesajul
Catalin, Brasovul e oras civilizat, asa era dintotdeauna: fara scandal si mahalagisme se rezolva problemele; se cunoaste ca pe vremuri era Kronstadt.
Mai bine muta Regretatul capitala la Tirgoviste; Bucurestiul e un oras tigano-roman, un megalopolis al entropiei pe stil balcanic. Si nu ma refer doar la problema maidanezilor.
Stii si cum erau tratai romanii cand Brasovul era Kronstadt? Primul liceu a fost construit in sec.XVIII, aveam doar o biserica ortodoxa, in schei. Acum trebuie sa ne admiram invadatorii doar ptr. ca ei nu au caini? Si romanii pot face multe daca vor. Nu sunt inferiori altora. Inainte sa fie Kronstadt a fost Corona. Sunt si cetati si asezari geto-dacice in vechiul oras si in imprejurimi.

Bucurestiul nu a fost mereu cum este astazi. Inainte sa ajungem sub sovietici, era chiar un oras superb, fara cocalari si tiganime. Dupa '89 ceva s-a schimbat. Parca tinerele generatii nu mai isi gasesc locul, nu stiu cine sunt, ce modele sa urmeze, nimeni nu le ofera o indentitate, nimeni nu le explica ce inseamna sa fi roman, ca de, nationalismul este comunist sau fascist. Modelele si inaintasii romani cica nu sunt buni. E trist ce se intampla.
Reply With Quote
  #405  
Vechi 26.09.2013, 10:06:25
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Pe seama maidanezilor s-a extins haita cainilor cu doua picioare. Duminica, 18:00, in noul sezon "Romania, te iubesc"

http://romaniateiubesc.stirileprotv....te-iubesc.html

*
Chiar sunt curioasa sa vad cum vor prezinta Duminica problema cainilor si daca vin cu ceva informatii noi.
Reply With Quote
  #406  
Vechi 27.09.2013, 03:38:35
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Adevărații iubitori de maidanezi nu stau întinși pe asfalt

O familie din Buzău care deține un adăpost pentru câini reușește de mai mulți ani să trimită maidanezi peste hotare, prin intermediul unei rețele sociale. Aproape 40 de maidanezi din Buzău au fost adoptați de la începutul anului de englezi, germani, danezi și francezi. Inițiativa buzoiencei a fost apreciată în plan internațional. Fundația actriței Brigitte Bardot a trimis vreme de trei ani, din 2009, câte 350 de kilograme de hrană uscată lunar. Toți câinii din adăpostul privat al soților Meteleaucă sunt vaccinați, sterilizați și au carnete de sănătate.



Video aici: http://adevarul.ro/news/eveniment/ad...f85/index.html
Reply With Quote
  #407  
Vechi 27.09.2013, 23:34:35
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Am citit si eu aceasta stire inainte de a fi postata si am ramas impresionata de ce au putut acesti oameni sa faca. Jos cu palaria! Cainii erau foarte bine ingrijiti, oamenii isi dadeau cu adevarat interesul si ii iubeau cu adevarat (nu se amageau asa cum fac cei ce ii lasa in strada).
Reply With Quote
  #408  
Vechi 27.09.2013, 23:44:01
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Inca 5000 ani sau inca 5000 familiii din astea si scapam de cainii vagabonzi intr-un an.

DAR, se pare ca la o populatie de 18 milioane, astia 5000 nu sunt de gasit deci pana la urma cine agita spiritele cand restul vor sa scape de ei prin orice mijloace.

Apropo, cati copii au?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #409  
Vechi 07.10.2013, 23:15:55
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit Tot ce trebuie să știi despre adoptarea unui maidanez

"Acum ca legea referitoare la aprobarea programului de gestionare a cainilor fara stapan a fost promulgata de Parlament si semnata de presedintele tarii, din ce in ce mai multi romani sunt interesati de adoptarea unui caine maidanez, pentru a-i oferi sansa la o viata mai buna. In cazul in care animalele nu sunt adoptate in termen de 14 zile, acestea nu vor mai ajunge pe strazi, ci vor fi eutanasiate.

Daca iti doresti un animal de compane, in loc sa iti cumperi un caine de rasa, mai bine ofera-i sansa la viata unui caine comunitar, si implica-te in programul de adoptie a acestor animale.

Eutanasierea maidanezilor, solutia tuturor problemelor?

Odata cu promulgarea legii cainilor comunitari, Romania s-a alaturat unui numar mare de tari, care au ales sa puna capat problemelor create de cainii fara stapan. Astfel ca, in Marea Britanie si in Franta, cainii maidanezi sunt tinuti in adaposturi timp de 7, respectiv 8 zile, dupa care, daca nu sunt adoptati, sunt eutanasiati.

Spaniolii, belgienii si letonienii sunt ceva mai indulgenti, canii fiind tinuti in adaposturi timp de 14 zile, spre a fi adoptati. In caz contrar, acestia sunt eutanasiati.

Desi in America regulile privind animalele fara stapan sunt foarte stricte, exista anumite ONG-uri care se ofera sa preia animalele comunitare pentru a le transfera in propriile padocuri, special amenajate. Scopul ONG-urilor este acela de a incuraja adoptia cainilor comunitari, pentru a evita astfel eutanasierea lor si pentru a-i tine cat mai mult timp in viata.

Aceste organizatii ar putea reprezenta un model demn de urmat si in Romania, mai ales ca in adaposturile lor animalele nu sunt eutanasiate, spre deosebire de cele care raman in grija municipalitatii. In plus, iubitorii de animale pot oferi mai mult ajutor decat cred, avand in vedere ca pot lucra si ca voluntari sau pot oferi ajutor financiar adaposturilor in care sunt adusi cainii comunitari.

De unde poti adopta un maidanez

Daca vrei sa adopti un caine fara stapan, tot ce trebuie sa faci este sa intri pe site-ul www.adoptiicaini.ro, unde vei gasi cele mai dragalase animalute, care abia asteapta sa-si gaseasca un stapan. In plus, tot aici gasesti toate informatiile de care ai nevoie daca doresti sa te implici in procesul de adoptie a unui animal comunitar, poti comunica cu cei care au trecut printr-o experienta asemanatoare sau poti afla unde se afla adaposturile unde sunt adusi cainii maidanezi.[

Singurul adapost din Bucuresti, detinut de Autoritatea pentru Supravegherea si Protectia Animalelor, Adapostul Pallady, este situat in sectorul 3, pe strada Lunca Jaristei, in dreptul bulevardului Theodor Pallady, Nr. 262. Daca vrei sa vizitezi acest adapost, o poti face in zilele de luni, miercuri si vineri, intre orele 9 si 15. Ai nevoie doar de buletin, intrucat adoptia unui caine maidanez este gratuita. De asemenea, in cazul in care vrei sa ajuti adapostul prin munca de voluntariat, nu ezita sa le faci o vizita direct la sediu. (sursa: realitatea.net)

Reply With Quote
  #410  
Vechi 09.10.2013, 01:27:04
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

O stire care ne readuce in atentie situatia critica la care s-a ajuns.

Bărbat de 65 de ani în stare gravă la spital, după ce a fost mușcat de o haită de câini


Un bărbat în vârstă de 65 de ani, din municipiul Vaslui, a fost internat în stare gravă la spital, marți seară, la Secția de Reanimare, după ce a fost mușcat de o haită de câini, medicii intervenind pentru suturarea a 39 de plăgi mușcate, transmite corespondentul MEDIAFAX.

Potrivit anchetei declanșate de Poliție în acest caz, bărbatul ar fi fost mușcat de cel puțin șase câini în suburbia Gura Bustei, unde victima deține un teren de aproximativ cinci hectare, în apropierea unei păduri.

În momentul în care au fost, împreună cu reprezentanții Serviciului de ecarisaj al Primăriei Vaslui, polițiștii au observat, într-o suprafață de teren împrejmuită, care aparține vasluianului mușcat, mai mulți câini, însă fără a se cunoaște proveniența acestora.

"Deocamdată, nu știm în ce condiții a fost mușcat bărbatul, fiind continuate cercetările în acest caz. În momentul în care starea de sănătate a victimei va permite, atunci va fi audiată pentru a se stabili împrejurările în care a avut loc incidentul", a declarat, marți, pentru corespondentul MEDIAFAX purtătorul de cuvânt al Inspectoratului de Poliție al Județului Vaslui, Mihaela Ștraub.

În cursul serii de marți, bărbatul de 65 de ani se afla internat la Secția de Reanimare a Spitalului Județean de Urgență Vaslui.

"Pacientul prezintă un număr de 39 de plăgi mușcate pe brațe, antebrațe și gamba stângă, fiind supus unei intervenții chirurgicale de suturare a rănilor. De asemenea, bărbatul a fost vaccinat antitetanos, în prezent aflându-se internat la Secția de Reanimare", a precizat managerul SJU Vaslui, Ana Rinder.

Bărbatul de 65 de ani a fost găsit pe terenul pe care-l deține la Gura Bustei de o rudă de-a sa, care, de altfel, a și sunat la numărul de urgență 112 pentru a solicita o ambulanță. (sursa: gandul.info)
Reply With Quote
Răspunde