Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #831  
Vechi 15.01.2010, 19:59:17
Imogene's Avatar
Imogene Imogene is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.01.2010
Mesaje: 134
Implicit

Ma gandeam ca te-ar pune pe ganduri daca ai vedea cum vad lucrurile unii oameni mai luminati decat noi.
__________________
"Ortodoxia nu convinge, ea seduce.."
  #832  
Vechi 15.01.2010, 21:27:40
bodyandsoul's Avatar
bodyandsoul bodyandsoul is offline
Member
 
Data înregistrării: 31.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 47
Smile

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
- Și tu crezi în viața de după naștere?


- Desigur. După naștere trebuie să urmeze ceva. Probabil că ne aflăm aici tocmai pentru a ne pregăti pentru ceea ce urmează.



- Ce prostie! După naștere nu urmează nimic. Și, de altfel, cum ar putea să arate?


- Nu știu exact, dar desigur că va fi mai multă lumină decât aici. Poate că vom umbla pe propriile picioare și vom mânca cu propria gură.



- Ce tâmpenie! Nu se poate să umbli. Iar ca să mănânci cu gura, chiar că ar fi de râs! Doar noi mâncăm prin cordonul ombilical. Însă ia să îți spun eu ceva: putem exclude viața de după naștere, pentru că deja acum e prea scurt cordonul ombilical.


- Ba da, ba da, cu siguranță va fi ceva. Însă, probabil, ceva mai altfel decât ne-am obișnuit aici.



- Păi de acolo nu s-a întors nimeni. Odată cu nașterea, viața se termină, pur și simplu. De altfel, viața nu este altceva decât o permanentă înghesuială, în întuneric.



- Eu nu știu exact, cum va fi, dacă ne vom naște, dar desigur că o vom găsi pe MAMA, iar ea va avea grijă de noi.


- Pe mama? Tu crezi în mamă? Și după tine, unde ar putea ea să fie?



- Păi oriunde, în jurul nostru. Doar trăim în ea și prin ea. Fără ea, nu am fi deloc.



- Eu nu cred asta! Eu nu am văzut nicicând, nici un fel de mamă, așa că e evident că nu există.



- Dar, uneori, când suntem în liniște, o auzim cum cântă, simțim cum mângaie lumea din jurul nostru.
Știi… eu cred că viața adevărată ne așteaptă abia de acum încolo!
Sa luam aminte!
  #833  
Vechi 16.01.2010, 12:13:25
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Imogene Vezi mesajul
Ma gandeam ca te-ar pune pe ganduri daca ai vedea cum vad lucrurile unii oameni mai luminati decat noi.
Pai si cum vad, ca eu n-am inteles?
  #834  
Vechi 16.01.2010, 12:28:05
AteulCelRau
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
- Și tu crezi în viața de după naștere?


- Desigur. După naștere trebuie să urmeze ceva. Probabil că ne aflăm aici tocmai pentru a ne pregăti pentru ceea ce urmează.



- Ce prostie! După naștere nu urmează nimic. Și, de altfel, cum ar putea să arate?


- Nu știu exact, dar desigur că va fi mai multă lumină decât aici. Poate că vom umbla pe propriile picioare și vom mânca cu propria gură.



- Ce tâmpenie! Nu se poate să umbli. Iar ca să mănânci cu gura, chiar că ar fi de râs! Doar noi mâncăm prin cordonul ombilical. Însă ia să îți spun eu ceva: putem exclude viața de după naștere, pentru că deja acum e prea scurt cordonul ombilical.


- Ba da, ba da, cu siguranță va fi ceva. Însă, probabil, ceva mai altfel decât ne-am obișnuit aici.



- Păi de acolo nu s-a întors nimeni. Odată cu nașterea, viața se termină, pur și simplu. De altfel, viața nu este altceva decât o permanentă înghesuială, în întuneric.



- Eu nu știu exact, cum va fi, dacă ne vom naște, dar desigur că o vom găsi pe MAMA, iar ea va avea grijă de noi.


- Pe mama? Tu crezi în mamă? Și după tine, unde ar putea ea să fie?



- Păi oriunde, în jurul nostru. Doar trăim în ea și prin ea. Fără ea, nu am fi deloc.



- Eu nu cred asta! Eu nu am văzut nicicând, nici un fel de mamă, așa că e evident că nu există.



- Dar, uneori, când suntem în liniște, o auzim cum cântă, simțim cum mângaie lumea din jurul nostru.
Știi… eu cred că viața adevărată ne așteaptă abia de acum încolo!
Draguta analogie problema e urmatoarea, ce va face sa credeti ca voi aveti drepturi exclusive la viata de dupa moarte? Eu unul cred in suflet si viata dupa moarte, dar Dzeu, Biblia si orice religii mi se par niste aberatii. Problema nu e ca exista sau nu viata dupa moarte, problema e ca voi va declarati cunoscatorii acestui fenomen cand defapt sunteti la fel de mult in intuneric ca orice alta religie sau ca si ateii. Faza e ca ateii pur si simplu zic ori ca nu stiu ori ca nu exista si nu impun nimica prin cunostinta asta. Voi imediat impuneti un still de viata si gandeire ce face viata miserabila pentru multi oameni iar scuza voastra e ca o sa fie mai bine dupa maorte, vedeti asta ca motivul principal pentru o viata umpluta de chin fara rost.

Deci mai buna analogie ar fi daca embrionul credincios sar chinui in toate existenta sa, si si-ar impune limite absurde, cand embrionul necredincious oricum nu crede si nui pasa, deci isi traieste liber existenta, si cand are loc nasterea, oricum sunt amandoi egali si na-re nici unul avantaj asupra celuilalt. Problema e ca cel credincios a venit pe lume acrit, chinuit si-si da seama ca sia petrecut toata existenta de dinainte pierzandusi timpul cu cele mai absurde lucruri.

Iar restul problemelor tipice, se aplica oricarei religii si descrierea lui Dzeu na-re nimic deaface cu tiranul din biblie ci e pur si simplu o personificare a tot cei bine in mintea credinciosului.

Last edited by AteulCelRau; 16.01.2010 at 12:34:22.
  #835  
Vechi 16.01.2010, 13:05:42
AteulCelRau
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Hai sa va dau raspunsurile la chestionar.

1. Care credeti ca e mai rau Hitler sau Stalin?
2. Ce parere aveti despre strategia de control a populatiei prin "circ si paine"?
3. Ce parere aveti despre zodiac, dar cel chinezesc?
4. Ce parere aveti despre icoanele care plang si in general locurile cu desemnate ca sfinte si tamaduitoare in religia crestin ortodoxa.
5. Ce credeti, comunismul e o ideologie atee sau o religie?
6. Voi sunteti credinciosi de tipul, credinta ma ajuta in viata reala si de asta traiesc mai bine daca sunt credincios sau sunteti de genul, in viata asta nu ma ajuta cu nimic credinta dar dupa ma duc sigur in rai?
7. Dumnezeu aude mai bine rugaciunile copiilor, fiind nepacatosi si fara ispite?
8. Ce procent din populatie estimati ca se duce in iad? face-ti o cuantificare daca e posibil.
9. Daca Dumnezeu azi ar fi exact ca cel din vechiul testament l-ati mai iubi?
10. Credeti ca tarile crestine au avantaj fata de cele necrestine?
11. Ce parere aveti despre genocid?
12. Daca azi Mitropolitul tarii ar cere uciderea a toti tiganii pentru ca asa ia ordonat dumnezu, ati fi deacord?
13. Ce-i care nu stiu de crestinism, si n-au cum se afle se duc si ei in rai? Daca da atunci un crestin mai pacatos se duce in iad?
14. Daca un copil moare fara a fi botezat, merita sa se duca in iad?
15. Voi cati bani dati pe luna la biserica?
16. Ati fi deacord cu interzicerea homosexualitatii prin lege?
17. Dar a tigarilor si alcoolului?
18. Daca biserica ar forma un partid care sa o reprezinte, ati vota pentru acest partid?
19. Ce parere aveti despre media de orice fel, carti, filme, jocuri video care prezinta o lume fictiva cu alti zei si filosofii decat cea crestina?
20. Ati fi deacord cu instaurarea unei legi anti-blasfemie, adica unde sa nu poti critica o religie in nici un fel, cum e acuma in Irlanda?
21. O Intrebare in plus. Daca cineva(ipotetic vorbind) v-ar oferi dovezi indubitabile ca toate religiile din lume sunt false si ca nu exista zei, ati deveni atei?


1. Scopul acestei intrebari era sa vada daca aveti cunostinte despre istorie si mai important istorie factuala, nu propagandistica. Stalin era mult mai rau ca hitler, dar propaganda mondiala l-a arata intotdeauna pe Hitler ca fiind mai rau. Si daca sunteti capabili sa recunoasteti adevaraul rau in lume si nu unl perceput prin ochii unui crestin (unde mastrubarea e pacat). De asta raspunrui gen "PACATUL!!" sau "Mussolini" denota ca nimeni de aici nu stie istorie si deci e de asteptat sa nu stie istoria proprei religii si ce a facut dealungul veacurilor.

2. Asta era on intrebare al carui raspusn reflecata capacitatea de gandire logica, "circ si paine" are in general o conotatie negativa, denota o sociatea materialsita si nespirituala etc. PRoblema e ca alternativa la "circ si paine" e "opresiune si teroare", n-au existat alte metode in istorie desi fiacare a avut diferite nuante. Deci cei care critica circ si paine au tendinta sa preia tot felul de filozofii si stiluri de viata mai aspre doar pentru ca in cultura naostra au o conotatie pozitive irationala. In alte cuvinte noi traim acum cu circ si paine si traim foarte bine, cei ce o critica nush dau seama ca alternativa e mult mai rea si de asta se opun unei vietii de fericire si satsifactii doar pentru ca a fi fericit si satisfacut are cumva conotatii negative din cauza religiei lor.

3. Aici era vorba daca vedeti sau nu un conflict intre propria religie si zodiacul care e compelt din alta religie dar e in generral acceptat de toate lumea indiferent de religie. Daca nu vedeati nici un conflcit insemna ca sunteti ipocritit si ca n uva cunoasteti religia, daca ati vazut conflictul insemna ca va cunoasteti dogma.

4. Aici e mai complicat, aceste icoane tamaduitatoare avea un anumit sens demult cand medicina era primitiva si nu existeau mutle leacuri. Dar acum cand poti sa primesti tratament pentru mai orice, adevaratul miracol e tehnologia, deasmean sunt rauri si termale si mutle alte locuri in lume cu puteri tamaduitaoare care nu au nici o conotatie religiaosa de nici un fel. In alte cuvinte cine se vede aceste icoane ca nsite miracole sunt cam miopi, adevaratele miracole sutn complet nereligioase, si fata de icoane fac ceva rel nu doar efectul placebo. In alte cuvinte poti sa te rogi zile intregi in fata unei icoane faimoase ca piciorul rupt nu o sa se vindece, sau poti sa te duci la spital si te rezolva cu un gips in cateva minute, si nu trebuie sa urmezi legile unei carti din epoca bronzului sau sa te temi ca te duci in iad daca faci sex inainte de casatorie.

Deasemnea mai este faptul ca o icoana care plange este vazuta ca un miracol, o religie cu un Dzeu atotputernic, atot cunoscator, si unde toti credinciosi sunt compelt siguri si aroganti, dar iata cand apare o icoana ce plange(ceva greu de explicat) toti sar ca e super miracol, Asta nu demonstreaza decat ca nimeni dfapt nu e convins si ca defapt se agata de cea mai mcia dovada, oricat de insignifianta si absurda, mai ales venind de la un zeu care cica paote face orice. Cine nu vedea absurditatea na-re minte.

5. Eu vad comunsimul ca o religie pentru ca are toate caractersiticeile unei religii si mai ales crestinismul. Are carte sfanta anume scrierilel ui marx si lui engels, are un lider absoltul care e dictatorul ,are o fiolozofie si u nset de reguli ce suna bine in teorie dar aplicate sutn dezastroase. Si lumea trasieste i nchin din cauza acestor credinta dar spera ca intrun final vor ajunge in raiul comunist construit de ei insesi. SAu mai rau, deja sunt in raiul comunist dar oricum tot miserabili sunt, iar cine are o viata mai buna si mai fericiita e defapt un porc capitalist, ce traieste intrun desfat materialsit, si este individualist ce traieste numai sa se bucure de sine. Am sa fac mai traziu o analogie itnre istoria comunismului si cea crestinismului.

Urmataorele intrebari mai tarziu.

Apropo comunitatea atee de pe reddit a donat zeci de mii de dolari pentru cei din Haiti, nam gasit nimica pe net cum ca BOR cu miliardele care le are ar fi facut ceva.
http://www.reddit.com/r/pics/comment...id_today_nice/

Last edited by AteulCelRau; 16.01.2010 at 13:12:25.
  #836  
Vechi 16.01.2010, 13:19:31
REBUS REBUS is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.08.2006
Mesaje: 23
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AteulCelRau Vezi mesajul
Draguta analogie problema e urmatoarea, ce va face sa credeti ca voi aveti drepturi exclusive la viata de dupa moarte? Eu unul cred in suflet si viata dupa moarte, dar Dzeu, Biblia si orice religii mi se par niste aberatii. Problema nu e ca exista sau nu viata dupa moarte, problema e ca voi va declarati cunoscatorii acestui fenomen cand defapt sunteti la fel de mult in intuneric ca orice alta religie sau ca si ateii. Faza e ca ateii pur si simplu zic ori ca nu stiu ori ca nu exista si nu impun nimica prin cunostinta asta. Voi imediat impuneti un still de viata si gandeire ce face viata miserabila pentru multi oameni iar scuza voastra e ca o sa fie mai bine dupa maorte, vedeti asta ca motivul principal pentru o viata umpluta de chin fara rost.

Deci mai buna analogie ar fi daca embrionul credincios sar chinui in toate existenta sa, si si-ar impune limite absurde, cand embrionul necredincious oricum nu crede si nui pasa, deci isi traieste liber existenta, si cand are loc nasterea, oricum sunt amandoi egali si na-re nici unul avantaj asupra celuilalt. Problema e ca cel credincios a venit pe lume acrit, chinuit si-si da seama ca sia petrecut toata existenta de dinainte pierzandusi timpul cu cele mai absurde lucruri.

Iar restul problemelor tipice, se aplica oricarei religii si descrierea lui Dzeu na-re nimic deaface cu tiranul din biblie ci e pur si simplu o personificare a tot cei bine in mintea credinciosului.
GREȘIM NOI (x) tu ? Ps. 33

Sănătatea mintală face diferența dintre ce ești și ce ar trebui să devii prin stăruință și responsabilitate (Mat 11, 12 – 13) pentru ați găsi sensul în viață (II SUS) Și în ziua aceea nu Mă veți mai întreba nimic. IoAn 16, XXI.

Așa că nu din întâmplare sau neapărat din plictiseală ceri tuturor ajutor.

Pentru că spui că vei fi ateu până când o Să - Și arate Domnul slava Sa și noi să o vedem din bucuria voastră Is. 66, 5 (cei care vor salva RoMânia) – Și pentru că ți s-a făcut milă de noi Și vrei să ne ajuți să ne trezim lucA 7, 14 Tinere ți E îți zic, scoală T E – după ce citești NT, cartea apocalipsei, etc., ești binevenit pe threadul « suntem creștini, întrebați-ne orice »
Iar de nu vei ierta greșelile noastre, nici Tatăl vostru nu vă va ierta greșelile voastre Mat VI / XV

61. Te smintește aceasta ? IoAn VI ?

VIno DOAMNE II SUS E

ÎȚI MULȚUMIM !
  #837  
Vechi 16.01.2010, 14:35:49
cora43's Avatar
cora43 cora43 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2009
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 6
Implicit

Dragul meu, ateu!
Credinta e o chestiune de optiune, de vointa: cred sau nu cred!... cale de mijloc nu exista ("...la Dumnezeu ce este da este DA, iar nu este NU") Nu te poate nimeni convinge sa crezi sau sa nu crezi. ("Pentru cei care vor sa creada am o mie de motive; pentru cei care nu cred, nu am niciunul." Fericitul Augustin). Si aici, afirmandu-ti necredinta in Dumnezeu, nu faci altceva decat cercuri pe apa, iar cei care nu inteleg inca, cum sta treaba cu CREDINTA si necredinta, se baga in apa sa caute piatra... si nu fac altceva decat mai multe cercuri pe apa, ba uneori, mult mai mult... Si faptul ca ai simtit nevoia sa-ti proclami necredinta aici, pe un forum crestin-ortodox e ceva... inseamna ca ceva din interiorul tau, ceva ce am primit fiecare dintre noi la intrarea in aceasta lume, simte nevoia sa-ti arate ca este acolo si ca nu poti ignora asta la nesfarsit... Ar trebui sa reflectezi la aceasta (Sa ma ierti ca mi-am permis un sfat!). N-as putea spune ca te compatimesc, pt ca fata de cei ca tine (adica cei care sunt atei, nu ma gandesc la altceva care, chipurile, mi te face inferior... pentru ca nu te cunosc!) nu poti avea decat un simtamant de tristete... si-atat! Insusi Dumnezeu a dat vointa oamenilor si le-o respecta (de aceea poti tu sa fii ateu!... altfel am fi fost cu totii niste... robotei orientati in aceeasi... directie!) Si daca Bunul Dumnezeu respecta vointa ta, noi de ce nu ti-am respecta-o?!... sa incercam noi sa te convingem ca exista Dumnezeu??!!... Doamne, ce mare mandrie!... Tu nu poti fi convins decat daca ne vei cunoaste credinta noastra... si cum aceasta, la cei mai multi dintre noi, e putina si slaba, cum sa cunosti tu pe Dumnezeu prin noi??!! Toti ateii de care am cunostinta nu s-au intors decat cunoscand oameni cu ADEVARAT CREDINCIOSI... pentru ca acolo au cunoscut, prin acestia, frumusetea Lui Dumnezeu! Iata ce spune un nevoitor crestin: "Trǎiește în asa fel încât cei care te cunosc, dar nu`L cunosc pe Dumnezeu vor ajunge sǎ`L cunoascǎ, știindu`te pe tine !". No comment!
Hai sa nu ne mai "batem" in vorbe, ci sa traim astfel incat sa fim bineplacuti Lui Dumnezeu!... vi se pare putin?!... de prisos?!... Daca n-ar exista fiecare dintre firele de nisip, n-ar exista plaja, pe de-a-ntregul!...
Iertare sa am pentru vorbele mele!
Bunul Dumnezeu sa ne lumineze si sa ne dea putere! Amin
Doamne, ajuta!
  #838  
Vechi 16.01.2010, 15:42:29
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AteulCelRau Vezi mesajul
Draguta analogie problema e urmatoarea, ce va face sa credeti ca voi aveti drepturi exclusive la viata de dupa moarte? Eu unul cred in suflet si viata dupa moarte, dar Dzeu, Biblia si orice religii mi se par niste aberatii. Problema nu e ca exista sau nu viata dupa moarte, problema e ca voi va declarati cunoscatorii acestui fenomen cand defapt sunteti la fel de mult in intuneric ca orice alta religie sau ca si ateii. Faza e ca ateii pur si simplu zic ori ca nu stiu ori ca nu exista si nu impun nimica prin cunostinta asta. Voi imediat impuneti un still de viata si gandeire ce face viata miserabila pentru multi oameni iar scuza voastra e ca o sa fie mai bine dupa maorte, vedeti asta ca motivul principal pentru o viata umpluta de chin fara rost.

Deci mai buna analogie ar fi daca embrionul credincios sar chinui in toate existenta sa, si si-ar impune limite absurde, cand embrionul necredincious oricum nu crede si nui pasa, deci isi traieste liber existenta, si cand are loc nasterea, oricum sunt amandoi egali si na-re nici unul avantaj asupra celuilalt. Problema e ca cel credincios a venit pe lume acrit, chinuit si-si da seama ca sia petrecut toata existenta de dinainte pierzandusi timpul cu cele mai absurde lucruri.

Iar restul problemelor tipice, se aplica oricarei religii si descrierea lui Dzeu na-re nimic deaface cu tiranul din biblie ci e pur si simplu o personificare a tot cei bine in mintea credinciosului.

eu nu cred ca esti asa de rau cum vrei sa pari, dar ar trebui sa respecti credinta celor care au ales sa creada in Dumnezeu. Fara dragoste, totul e doar un balci al desertaciunilor, iar Dumnezeu este, in primul rand dragostea care uneste totul si in care nu exista moarte. Dumnezeu are multe vii si multi lucratori, cam asa cred ca ar trebui privite religiile. Si mai cred ca fiecare om ar trebui sa se ingrijeasca de "via sa". Si mai cred ca aceia care fac razboi, in numele lui Dumnezeu, nu merg cu Dumnezeu. Si mai cred ca nici un om nu poate fi complet cu adevarat, pana cand nu va sti ca este, in interiorul lui si barbat si femeie si ca adevaratul rost pt care lumea exista sunt copiii. Credinta mea este asta.
  #839  
Vechi 16.01.2010, 18:37:00
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Pun intrebarea asta pentru a treia oara in speranta ca in ultimul ceas mi se va raspunde.


Deci..vin si eu cu niste intrebari...domnilor atei..teoria evolutiei care o sustineti asa mult are 3 mari enigme,probleme etc.Ele sunt asa urmatoarele:
* modul în care informația codificată în cadrul ADN-ului se dezvoltă apărând forme de viață din ce în ce mai complicate;
* apariția rapidă a unor schimbări radicale ale caracteristicilor speciilor;
* cum au apărut primele forme de viață.
De ce credeti orbeste in ea ,daca nici 50% credibilitate nu are?Explicati enigmele daca puteti..desigur nu puteti..

O alta problema:cu ajutorul logicii stim bine ca putem demonstra ca exista un Creator.Trebuie sa existe ceva ce este si a fost mereu,totdeauna ,care sa nu fie creat,trebuie sa existe un Creator,totul este creat si trebuie sa fie creat de ceva care nu a fost creat.Cea mai mica particula,atom,vietate ce vreti voi cum a aparut?Nu se poate ca ceva sa existe dintotdeauna inafara de un Creator,o putere superioara.Sunt tot mai multi oameni de stiinta care cred ca exista un Creator.Ateii de obicei nu cred in Dumnezeu fiindca le place sa fie independenti,nu suporta sa fie condusi de cineva,sa fie cineva mai presus de ei si de aceea,vedeti ca toti ateii se cred superiori,super inteligenti,sunt egoisti,si cred orbeste in ceva ce nu e dovedit.
Nu exista DOVEZI ca nu exista Dumnezeu dar exista DOVEZI ca exista Dumnezeu.Ce dovada am sa cred ca nu exista Dumnezeu?O teorie a evolutiei?vai de capul ei care are o gramada de intrebari neelucidate?In plus sunt atatea demonstratii stiintifice care arata existenta unui Creator.

Cum explicati perfectiunea Universului?Complexitatea creierului uman ,Terrei si toate celelalte lucruri?Cum explicati dezvaluirile milioanelor de oameni,spusele milioanelor de oameni despre existenta minunilor,profetiilor,semnelor etc.?
Ce sens are viata?E o prostie sa zici ca am aparut la intamplare.

Va doresc multa sanatate si Dumnezeu sa va lumineze.
  #840  
Vechi 16.01.2010, 18:52:24
Imogene's Avatar
Imogene Imogene is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.01.2010
Mesaje: 134
Implicit

Exista oameni de stiinta si filozofi care considera ca teoria evolutiei nu exclude existenta unui Creator, lucru pe care se pare ca l-a sustinut si Darwin insusi. A devenit ateu nu din cauza propriei teorii, ci din cauza ca i-a murit in chinuri propriul copil.
__________________
"Ortodoxia nu convinge, ea seduce.."
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Partener ateu onyx235 Nunta 87 26.03.2011 21:52:20
Suntem crestini, intrebati-ne orice andreicozia Generalitati 133 16.08.2010 23:01:34
Eminescu ateu? pisi Generalitati 39 18.01.2010 16:49:03
De ce sunt ateu agnostic hmiron Teologie si Stiinta 43 30.12.2009 22:51:32
ateu sau crestin? Dan-Virgil Generalitati 33 12.07.2008 21:21:58