Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 08.10.2013, 08:30:38
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

asta nu era alt topic?
Reply With Quote
  #112  
Vechi 08.10.2013, 08:36:41
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Ba da. Când?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #113  
Vechi 08.10.2013, 11:56:43
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

O prietenie a unui ortodox cu o persoana de o alta confesiune in general reprezinta un mare examen. Un examen cu doi invingatori sau cu doi invinsi. Daca ne doare-n cot de acest amanunt si dam la o parte Ortodoxia pentru un om, atunci ramanem cu prieteniile noastre, pe placul oamenilor, dar nu si pe placul lui Dumnezeu!

Daca stim ca exemplul personal este in masura sa convinga un om de alta confesiune sa vina la ortodoxie, da, atunci putem sa incercam. Daca nu, atunci, pentru siguranta noastra, sa ne abtinem de la astfel de prietenii sau de la abordarea subiectelor religioase cu oameni de alte confesiuni.

Iata un exemplu de sfanta ortodoxa care in copilarie a apartinut altei confesiuni. Nu a obligat-o nimeni sa devina ortodoxa. Puterea exemplelor intalnite a fost suficienta:

http://ro.wikipedia.org/wiki/Marea_D...eta_Fiodorovna
Reply With Quote
  #114  
Vechi 08.10.2013, 12:31:57
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

,,Cum să ne purtăm cu sectarii?

"De omul eretic (sectar) după întâia și a doua mustrare depărtează-te" (Tit 3, 10). Pe omul sectar după mustrare îl părăsești și-ți este ție ca un păgân.

Când este vorba să-l ajuți pe fratele tău, ajuți pe orice om din lume, e în boală, se îneacă dă-i mâna, e în primejdie ajută-l, dar când este vorba de credință îl urăști, căci ei sectarii urăsc adevărul. Hristos a zis: "Eu sunt calea, adevărul și viața!". Iar în psalmul 138 se spune: "Pe cei ce Te urăsc pe Tine, I-am urât" și zice Psalmul: "Cu ură desăvârșită I-am urât pe ei, căci neprieteni mi s-au făcut mie". Pentru că ei urăsc adevărul n-avem voie să-I iubim. In privința credinței nu discutăm, îi spui așa: "Mai, eu discut cu tine cel mult odată, de două ori, pe urmă îmi ești păgân și vameș!"

Sursa:

http://ortodoxia.md/despre-martorii-...am-cu-sectarii
Reply With Quote
  #115  
Vechi 08.10.2013, 12:38:08
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit




http://cleopasihastria.wordpress.com...-cu-sectantii/
Reply With Quote
  #116  
Vechi 08.10.2013, 13:45:43
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Cum adică să-i urâm pe cei de alte credințe???...!...
"Nu știți fiii cărui duh sunteți"
În ce credință am fost botezați?
În ce context cultural?
În ce secol?
Pe ce planetă???
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #117  
Vechi 08.10.2013, 13:57:47
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Si problema e ca nu Dumnezeu a dat "legea" asta, ci tot cei de-o seama cu noi (oamenii) ne-au dat-o...
Dumnezeu credeti ca ii uraste pe sectanti? Chiar aveti voi impresia asta? Dumnezeu nu inseamna iubire?
Unde e iubirea in cazul asta?
Reply With Quote
  #118  
Vechi 08.10.2013, 14:08:20
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
Si problema e ca nu Dumnezeu a dat "legea" asta, ci tot cei de-o seama cu noi (oamenii) ne-au dat-o...
Dumnezeu credeti ca ii uraste pe sectanti? Chiar aveti voi impresia asta? Dumnezeu nu inseamna iubire?
Unde e iubirea in cazul asta?
Desigur că toate acestea sunt idei pur omenești.
Cum spunea Mântuitorul Hristos într-un alt context: "ați desființat porunca lui Dumnezeu cu datina voastră pe care singuri ați dat-o".
Am desființat porunca divină a iubirii pentru... pentru nevoia noastră psihologică de a simți că facem parte dintr-un grup privilegiat, ales.
Exact aceeași atitudine pe care o aveau evreii din vechime față de romani și față de străini, în general: ei erau poporul ales, iar ceilalți... păgâni necircumciși.
Trist...
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #119  
Vechi 08.10.2013, 14:22:38
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

In sfarsit cineva si-a dat seama despre ce tot imi tocesc tastatura pe forumul acesta.

De ce n-am putea fi uniti, si sa lasam pe fiecare in credinta lui? De ce nu ne unim in fapte si cuvinte bune? De ce nu ne ajutam intre noi? De ce suntem un popor dezbinat (la popor ma refer nu neaparat la Romania) si nu suntem in stare sa ne unim nici macar cand devine grava situatia?

Acum puteti intelege de ce nu pun pret pe religie/confesiune?
Reply With Quote
  #120  
Vechi 08.10.2013, 14:33:55
stireana stireana is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.08.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 128
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
In sfarsit cineva si-a dat seama despre ce tot imi tocesc tastatura pe forumul acesta.

De ce n-am putea fi uniti, si sa lasam pe fiecare in credinta lui? De ce nu ne unim in fapte si cuvinte bune? De ce nu ne ajutam intre noi? De ce suntem un popor dezbinat (la popor ma refer nu neaparat la Romania) si nu suntem in stare sa ne unim nici macar cand devine grava situatia?

Acum puteti intelege de ce nu pun pret pe religie/confesiune?

Corinusha vine de la Cornilusha care se trage din Cornilescu neam cu Cornilă Popescu?
Reply With Quote
Răspunde