Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 20.01.2010, 18:59:03
mariagmt mariagmt is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2009
Mesaje: 5
Implicit Promisiuni

Eu de exemplu,am promis ca am sa tin toate posturile de peste an.
Citat:
În prealabil postat de alexdu Vezi mesajul
ce inseamna sa facem promisiuni catre dumnezeu? Ce promisiuni ati facut catre dumnezeu?
Reply With Quote
  #22  
Vechi 20.01.2010, 21:22:35
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de linistea Vezi mesajul
Eu am promis ca daca ma ajuta sa-mi gasesc caprioara ma calugaresc.
Eram un copil cred ca aveam in jur de 13 ani.....si cred ca am promis si M.D ceva asemanator,e de rau?
Eu cred ca trebuie sa spovedesti aceasta promisiune...
Reply With Quote
  #23  
Vechi 24.10.2011, 17:48:31
noulvestitor noulvestitor is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.09.2011
Mesaje: 3
Unhappy Are dreptate!

Citat:
În prealabil postat de beliver Vezi mesajul
Sa nu-ti respecti promisiunea este ca si cum te-ai autoblestema.
Așa este. Din proprie experiență știu asta. Într-un moment foarte greu din viață, am promis lui Dumnezeu că voi fi modest în anumite achiziții, iar la scurt timp am cheltuit tot pe lucruri nicidecum modeste. Rezultatul? Am pierdut toate acele lucruri.

Deci, NU FACEȚI NICIO PROMISIUNE ȘI NICIUN JURĂMÂNT LUI DUMNEZEU, decât dacă sunteți 1000% siguri că veți fi în stare să o îndepliniți. Și, sincer acum, care din lumea asta e 1000% sigur pe el?

DECI, NU!!!

Mai bine spune-ți ție că vei încerca să fii pe placul Lui, decât să promiți ceva! Nici măcar oamenilor să NU le promiți nimic! Spune, mai bine, „fac tot ce pot să...”. E mai sigur și îți lasă obrazul curat.

Credeți-mă, e cel mai bine așa!

Last edited by noulvestitor; 24.10.2011 at 18:09:36.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 25.10.2011, 14:17:10
spre_rasarit spre_rasarit is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 544
Implicit

Nu fa promisiuni ca poti muri, ajunge la spital etc sau trece in alte conditii in care promisiunea nu e respectata si probabil e bine sa fie spovedita.

Mai bine spune, "O SA INCERC SA....."
Reply With Quote
  #25  
Vechi 09.11.2014, 21:30:35
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexdu Vezi mesajul
Ce inseamna sa facem promisiuni catre Dumnezeu? Ce promisiuni ati facut catre Dumnezeu?
Cred ca promisiunile de acest fel sunt cele mai mari provocari pe care le facem diavolului.
Despre provocari, stiu ca am avut naivitatea sa ma cred mai presus de pacatele altora, spunand ca eu niciodata n-as fi capabil sa fac "cutare lucru". Si Dumnezeu i-a ingaduit diavolului sa ma ispiteasca mai mult decat ma credeam eu in stare sa rezist. De-atunci incerc sa nu mai judec pe nimeni, fiindca stiu ca nu eu sunt cel tare in virtute, ci mila lui Dumnezeu.
Despre promisiuni? Candva am pierdut un cec. Erau banii pe o saptamana. Nu era neaparat o suma insemnata, dar pentru mine conta destul de mult. Am rascolit peste tot, dar fila de cec parea sa fie de negasit. Si mai erau doar cateva zile, pana la trecerea celor trei saptamani, cand expira practic valabilitatea cecului. Sau cel putin asa ni se spusese de la inceput. Atunci am spus simplu, fara rugaciuni sau alte formalitati: "Doamne, daca ma ajuti sa gasesc cecul, n-am sa pastrez nimic pentru mine, ci voi face o milostenie in numele Tau!" Ei, nu va spun ca in scurt timp, am gasit cecul!... Aparent, n-am facut ca cel cu parcarea: "Multumesc, Doamne, am gasit, nu mai e nevoie sa ma ajuti!" In sinea mea, promisiunea era clara si de neschimbat. Dar incepand chiar de a doua zi, am fost asaltat de atat de multe neajunsuri incat practic, a trebuit sa apelez inclusiv la acei bani. Timpul trecea, situatia a revenit la normal, iar eu mai aveam promisiunea plasata undeva intr-un viitor incert. Si atunci Dumnezeu a intervenit in acel fel cu totul special, amintindu-mi ca promisiunile facute Lui, nu pot fi vorbe goale. Rusinat, mi-am cerut iertare si am facut ceea ce trebuia sa fac.
De atunci nu mai spun nimic, ci doar "gandesc": "Doamne, ajuta-ma sa fac voia Ta si acolo unde voia mea pare a fi alta!"
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #26  
Vechi 29.08.2015, 17:13:33
cristiansebi cristiansebi is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.05.2014
Mesaje: 26
Implicit

si cum trebuie facute promisiunile pentru a fi primite (auzite) de cel de sus?
__________________
imi place sa fac fotografie din placere si le editez in photoshop online
Reply With Quote
  #27  
Vechi 29.08.2015, 18:43:40
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiansebi Vezi mesajul
si cum trebuie facute promisiunile pentru a fi primite (auzite) de cel de sus?
Dumnezeu ne da libertate deplina si NU ne forteaza sa facem promisiuni. Ba chiar ii displac, pentru ca in acest fel omul pretinde ca este in stare sa faca ceva prin propriile puteri. Iar asta e un semn al mandriei.
In concluzie nu trebuie sa facem niciodata promisiuni lui Dumnezeu, decat sub forma de legamant in fata Lui, atunci cand vorbim de botez, casatorie, sau calugarie. Acestea sunt Sfinte Taine, la consfintirea carora participa si Ingerii din cer, dar pe care omul naiv si inselat le trateaza (cel putin pe primele doua) cu o iresponsabilitate dezarmanta, atragandu-si grea osanda.
Altfel de promisiuni trebuiesc doar gandite in adancul inimii si insotite de rugaciunea sincera: "Doamne, Tu stii ce-i in sufletul meu! Cu mila si ajutorul Tau, ajuta-ma sa-mi implinesc gandul pe care mi l-am propus, daca imi este de folos. Nu spre mandrie si nici spre osanda, ci spre mantuire si bucurie sufleteasca!" Si nici nu stim cum, toate se leaga minunat, iar in scurt timp gandul prinde contur si se finalizeaza, avand puterea sa ne aduca, nu merite personale, ci acea smerenie binecuvantata, cum ca, desi pacatosi, Dumnezeu isi gaseste timp si pentru noi cand Il rugam!...
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #28  
Vechi 29.08.2015, 21:17:35
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexdu Vezi mesajul
Ce inseamna sa facem promisiuni catre Dumnezeu?

Promisiunile sunt angajamente pe care le facem inaintea Lui Dumnezeu care presupun asumarea unei conduite virtuoase, sub diferite aspecte, functie de circumstante si nivelul de elevare spirituala.

Promisiunile potenteaza toate actiunile noastre pentru ca sunt legate, conectate (prin promisiune) la Dumnezeu.

Ne leaga cu un fir nevazut de Dumnezeu, ne ancoreaza in El.

Promisiunile schimba cadrul nostru psihologic, dintr-unul lax, intr-unul puternic motivat si angajat.

Promisiunile sunt arme duhovnicesti de mare calibru.

Ne pot rani grav, daca nu stim cum sa le folosim,

dar ne pot ajuta sa castigam repede lupta cu natura patimasa.

Una este sa te lupti impotriva unei forte armate inamice cu un bat (sa mai fugi din cand in cand de pe campul de batalie) si alta cu sute de tunuri, cu putere mare de lovire.

Promisiunile sunt de multe feluri, insa toate au un efect convergent, ne unesc in cele din urma cu Dumnezeu.

Pot fi clasificate functie de natura actiunii:
-promisiuni de infranare
-promisiuni de infaptuire

Cand omul incepe sa se uneasca cu Dumnezeu, Dumnezeu actioneaza Insusi in sensul implinirii angajamentelor.
__________________


Last edited by florin.oltean75; 29.08.2015 at 21:20:37.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 29.08.2015, 21:22:17
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiansebi Vezi mesajul
si cum trebuie facute promisiunile pentru a fi primite (auzite) de cel de sus?
Niciodata sa nu faci promisiuni lui Dumnezeu.In schimb, poti sa te rogi lui
Dumnezeu si sa-l marturisesti ori de cate ori ai ocazia.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 29.08.2015, 22:25:07
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Exemple de promisiuni:

-cu caracter general

Promisiunea ca niciodata nu vom renunta la credinta in Dumnezeu, indiferent de obstacole si greutati.

€œPromit Doamne ca nu voi inceta niciodata sa cred in Tine€


Promisiunea ca vom cauta intotdeauna refugiu in Puterea Dumnezeu.

Promit Doamne ca in fata pericolelor intotdeauna voi alerga catre Tine - singurul meu adapost


Promisiunea ca ne vom abtine sa-i ranim pe cei de langa noi, cu gandul si fapta.


-cu caracter specific - actional
legate de frecventa savarsirii unor anumite rugaciuni, contemplatii, mai elaborate sau mai simple.
__________________


Last edited by florin.oltean75; 29.08.2015 at 22:30:02.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
rugaciunea catre est? ioana_b Generalitati 11 17.01.2011 18:56:51
Rugaciune catre Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu alecsandru Rugaciuni 20 06.02.2010 18:42:59
Acatiste catre dumnezeu la necazuri/ probleme/boli patinina34 Rugaciuni 13 24.02.2009 04:57:20
Rugaciune de milostivire si de multumire catre Dumnezeu ortodox4life Rugaciuni 2 12.10.2008 16:35:07