Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #261  
Vechi 10.10.2010, 06:39:26
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristian67 Vezi mesajul
1968: Iese la pensie, neîncovoiat de vremuri. Începe pictura bisericii parohiale de la Drăgănescu, nu departe de București.
1969-1989: După izgonirea de la Prislop, obștea de maici se reorganizează la Sinaia, unde Părintele Arsenie și-a avut și el, pînă la moarte, chilia și atelierul de pictură,
.
A iesit la pensie la 57 de ani. Este clar ca pe caz de boala...altfel nu s-ar fi putut.
Cei maturi de pe forum stiu cu ce fel de boli se iesea la pensie pe vremea lui nea Nicu la 57 de ani.
Luati datele acestea si viata in serios , nu mai visati la cai verzi pe pereti!
  #262  
Vechi 10.10.2010, 07:55:40
cristian67
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
A iesit la pensie la 57 de ani. Este clar ca pe caz de boala...altfel nu s-ar fi putut.
Cei maturi de pe forum stiu cu ce fel de boli se iesea la pensie pe vremea lui nea Nicu la 57 de ani.
Luati datele acestea si viata in serios , nu mai visati la cai verzi pe pereti!
iertata fie-ti ratacirea frate!
  #263  
Vechi 10.10.2010, 20:40:09
Elesya Elesya is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.10.2010
Locație: intre doua nemuriri
Religia: Ortodox
Mesaje: 169
Smile fii linistit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Tinand cont ca esti Ortodox ( Ortodoxa ) , cel putin dupa cele mentionate in profil , te-as intreba ce parere ai despre Cinstirea Prea Sfintei Fecioare Maria ? Nu de alta de imi sunt atat de cunoscute raspunsurile tale gen " Tatal Ceresc . . . " Ai mai fost pe la noi parca ?
1. Sunt absolut de acord cu cinstirea Sfintei Nascatoare de Dumnezeu, Fecioara Maria!
2.Nu, eu n-am mai fost...(daca as fi mai sugubetza(a) as spune ca poate a fost dublul meu eteric....
3. Ar trebui sa intreb acum cine vrea sa arunce mai intai cu "piatra"?
  #264  
Vechi 11.10.2010, 05:31:23
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristian67 Vezi mesajul
iertata fie-ti ratacirea frate!
Multumesc la fel!
Daca ai ceva de adaugat spune daca nu lasa pe altii sa argumenteze cu date!
  #265  
Vechi 11.10.2010, 10:30:54
cristian67
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

daca nu poti fi bun Andrei,macar fii te rog politicos,tie nu am ce argumente sa-ti dau frate,nu te ajuta cu nimic,ce pot sa fac pt. tine ca frate ce-mi esti,e sa ma rog Bunului Dumnezeu.
  #266  
Vechi 11.10.2010, 10:41:52
t_iubesc t_iubesc is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.10.2010
Mesaje: 9
Implicit

asa zic si eu, Sfantul Arsenie face minuni cu adevarat; il iubesc foarte tare si pe Sf. Arsenie si chiar cred ca e un sfant foarte mare, trebuie numai sa zicem acatiste acatiste si iar acatiste dar cel mai tare trebuie sa iubim sa iubim si iar sa iubim foarte mult pe aproapele
  #267  
Vechi 11.10.2010, 13:37:04
vlad90's Avatar
vlad90 vlad90 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.05.2009
Locație: Rivulus Dominarum
Religia: Ortodox
Mesaje: 144
Implicit Despre temperamente și influența lor asupra caracterului – Arsenie Boca

http://hermanvlad.wordpress.com/2010...-arsenie-boca/
__________________
† "Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluiește-mă pe mine, păcătosul". †
  #268  
Vechi 13.10.2010, 12:18:53
razvan.mn razvan.mn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 05.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 74
Implicit

Nu exista sfinti in bisericile supuse anathemelor Sfintelor Sinoade Ecumenice si Panortodoxe (cele 7 Sinoade Ecumenice + Sinodul I-II Constantinopol (considerat de unii teologi ortodocsi al VIII-lea Sinod Ecumenic) + Sinoadele Panortodoxe de la Constantinopol (1583, 1587, 1593, 1848) + Enciclica Patriarhiei de Constantinopol de la 1756.

Prin urmare, nu exista sfinti proprii ai BOR si ai altor biserici ortodoxe oficiale, cazute in erezia ereziilor (Ecumenismul), caci, spune Sfantul Ioan Gura de Aur - "Nici sangele martirilor nu spala schisma" si va asigur ca toate bisericile ortodoxe oficiale au cazut in schisma in urma conferintei zise inter-ortodoxe de la Constantinopol, dupa ce au acceptat hotararile acesteia, fapt ce a avut drept consecinta innoire Sfintei Traditii, mai putin Biserica Ortodoxa a Rusiei, care a cazut in schisma si erezie in 1927 o data cu "faimoasa" declaratie a mitropolitului Serghie care a recunoscut statul ateu sovietic si supunerea bisericii ruse fata de acesta.
Repet, nu au cazut in schisma cei care au tinut si cu dintii ca Sfanta Traditie sa se pastreze asa cum este, caci - vorba Sfantului Apostol Pavel "Si inger din cer de v-ar propovadui alta Evanghelie (implicit si alta "sfanta traditie" - nota personala) sa fie anatema". Oare acestia din urma sunt "stilistii" (adica creatorii de stiluri) sau cei care s-au separat de Biserica innoind prin hotararile lor Sfanta Traditie a Bisericii si transformand-o intr-o "sfanta traditie" draceasca (referire explicita la bisericile ortodoxiei oficiale - cazute in ereziile ECUMENISTA si SERGHIANISTA)?

Last edited by razvan.mn; 13.10.2010 at 12:24:10.
  #269  
Vechi 18.10.2010, 17:01:59
cristian67
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit marele duhovnic al neamului romanesc ARSENIE BOCA

  #270  
Vechi 19.10.2010, 16:50:51
cristian67
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

- Este adevarat ce se spune, ca parintele le stia oamenilor necazul, fara ca acestia sa-i spuna nimic?

- Da. Stia tot! S-a dus la o tanara care avea un batic pe cap, si-i da parintele baticul deoparte, iar ea avea o tumoare pe gat. Si zice parintele: "Doare, ma? Doare?". "Ma doare, parinte...". Zice: "Mai trage, mai trage un pic... si noua semintii vor iesi din iad pentru rabdarea ta!". Pe urma li s-a adresat tuturor: "Stau cu fiecare un minut de vorba. Atat". Ce sa stea un minut? Cand ajungeai in fata parintelui, nu se putea sa discuti numai un minut, cu tot necazul ce-l aveai! Atunci parintele s-a urcat pe un taburet, in mijlocul bisericii, si a spus: "Copiii vostri se casatoresc la prima vedere, la a doua vedere... Nu-i bine asa! Mergeti acasa, la parintii fetei, vedeti daca ei sunt credinciosi, daca merg la biserica, daca postesc, daca se roaga. Si, tot asa, sa mearga si parintii fetei la parintii baiatului, sa vada daca is parinti credinciosi. Si numai dupa aceea sa le dati binecuvantarea de casatorie! Nu una, doua, si se casatoresc! Si daca va casatoriti, faceti cati copii va da Dumnezeu! Ca, uite, alea cu fuste crete si lungi fac toti copiii! Maine-poimaine, au sa ne-ntreaca si-au sa predomine in tara asta! Ca voi nu faceti, si ele fac! De aia sunt sanatoase!".
Manastirea Prislop




Cand a venit parintele sa ia pe altcineva din grup, am indraznit si am zis: "Parinte, am fost la Sfintia voastra in 1948. Is patruzeci de ani de atunci! Si mi-ati dat o binecuvantare. Binecuvantarea Sfintiei voastre mi-a purtat de grija, ca m-am casatorit cu un preot".

- Nu i-ati reamintit ca v-a vindecat si ca v-a facut sa mergeti?

- Nu! Si zice: "Si cum va impacati, ma?". Zic: "Foarte bine! Am un baiat, care vrea sa faca a doua facultate". Si scot poza si i-o arat. Se uita la poza: "Da' de ce? Inginer nu-i place?".

- Nu i-ati spus ce meserie avea?

- Nu!

- A stiut el?

- A stiut! "Inginer nu-i place?". "Parinte, e prea mult zgomot in fabrica!". Sta parintele si-si mangaie barba: "Sa nu mai faca a doua facultate, ca se gata calendarul!". Eu am ramas mirata.

Sfarsitul calendarului

- Era 1986?

- 1986...

- Cu trei ani inainte de revolutie...

- Da. Si zice parintele: "Asa cum iti spun: se gata calendarul! Sa nu mai faca alta facultate!". Atunci, eu n-am inteles, dar a spus adevarul. Calendarul comunist se apropia de sfarsit. La despartire i-am spus: "Parinte Arsenie, dati-ne voie sa va sarutam mana, in semn de recunostinta ca mi-ati purtat de grija". Si m-a lasat de i-am sarutat mana. Si a venit si fata mea. Nu voia s-o lase. Zic: "Lasati-o, parinte, pentru mangaierea ei!". A lasat-o. Dupa ea, a venit nasa. Si atunci, dansul si-a tras mana: "Vezi ce-mi faci? Toata lumea vrea sa-mi sarute mana. Dar eu nu-s vrednic! Eu nu-s vrednic!". Dupa ce-am facut patru, cinci pasi, parintele ma striga din nou: "Ai bilete de autobuz?". "Da". Trebuia sa merg din nou trei kilometri pe jos si mi-ar fi fost tare greu. "Vezi ca va trece un autobuz pe aici, un autobuz gol. Fa-i semn sa opreasca si urcati-va. Si vezi, cand iesi pe poarta, nu spune nimic, nu vorbi cu nici o femeie!". Erau multe femei, si la gard, si pe sant - "Nu vorbi cu nici una, mergeti in drumul vostru". Cand am iesit pe poarta, femeile s-au napustit peste noi: "Ce ti-a spus ghicitorul? Ti-a ghicit bine? Ti-a spus adevarul?". N-am vorbit cu nici una nimic. La vreo cincizeci de metri de la poarta, a venit, intr-adevar, autobuzul, ne-am urcat in el si ne-am dus pana la Pantelimon, de unde am luat tramvaiul spre gara. Nu l-am mai intalnit pe parintele niciodata. Asta a fost ultima intalnire.

In fata bisericii din Brasov




- Credeti ca parintele Arsenie este sfant?

- Cred! Din toata puterea sufletului meu si a constiintei si a vietii mele, cred ca-i sfant! Pentru ca de cate ori l-am chemat in ajutor, mi-a venit si m-a ajutat. Si cand era in viata, si acuma, dupa ce nu mai este. Si ma rog la Dumnezeu si la Maica Domnului sa-l canonizeze si sa ne dea si noua o particica din moastele lui aici, la Sambata, ca-i prea departe la Prislop. Dar sa-l canonizeze! Sa-l stim acolo, unde-i e locul, alaturi de ceilalti sfinti. Da! Parintele Arsenie este sfant. Merg la mormantul lui mii de oameni.
* * *
La sfarsitul convorbirii cu doamna preoteasa Ileana Ramba l-am rugat si pe parintele Gheorghe sa ne spuna ceva. Am insistat sa vorbeasca despre viata dansului, despre anii grei de suferinta, in temnita comunista. A refuzat. Doar cand l-am rugat sa imi spuna ceva despre parintele Arsenie Boca, a schitat un gest de apropiere de microfon.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Parintele Arsenie Boca Carmen FUNIERU Biserica Ortodoxa Romana 141 20.01.2014 16:22:05
PR. ARSENIE BOCA cristina83 Mari Duhovnici si predicile lor 70 17.01.2013 14:14:43
7 intamplari cu Arsenie Boca florisca Generalitati 13 31.08.2010 20:40:31