Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #171  
Vechi 29.05.2012, 11:09:52
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Petru a fost nu numai presbiter, ci și episcop, deci a "impune preoților celibatul" este fix la fel de biblic cu a impune episcopilor celibatul.
si lui Petru de ce nu i-a fost impus celibatul, el fiind totodata si episcop?
  #172  
Vechi 29.05.2012, 11:10:42
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Prin urmare, amice, dacă sexul a ajuns nevoie fiziologica
Asta reiese din comportamentul deviant al sutelor și sutelor de preoți catolici , care folosesc copiii pentru satisfacerea nevoilor animalice, iar acolo unde nu au posibilitatea să-și procure minori, o fac cu multă plăcere între ei . Nu este vorba de câțiva , ci de sute și sute de cazuri .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #173  
Vechi 29.05.2012, 11:13:22
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Așa cum BOR impune episcopilor celibatul !



Petru a fost nu numai presbiter, ci și episcop, deci a "impune preoților celibatul" este fix la fel de biblic cu a impune episcopilor celibatul.
poti sa postezi un SINGUR verset biblic care sa sustina afirmatia asta a ta?
  #174  
Vechi 29.05.2012, 11:13:28
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
si lui Petru de ce nu i-a fost impus celibatul, el fiind totodata si episcop?
Petru si-a lasat familia pentru a-L sluji pe Domnul nostru, cel putin el asa spune (Matei 19.27):
Atunci Petru, răspunzând, I-a zis: Iată noi am lăsat toate și Ți-am urmat Ție.
  #175  
Vechi 29.05.2012, 11:16:15
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Petru si-a lasat familia pentru a-L sluji pe Domnul nostru, cel putin el asa spune (Matei 19.27):
Atunci Petru, răspunzând, I-a zis: Iată noi am lăsat toate și Ți-am urmat Ție.
deci sustineti ca apostolul Petru si-a parasit efectiv sotia pentru a face o lucrare in numele lui Hristos?
  #176  
Vechi 29.05.2012, 11:21:01
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Asta reiese din comportamentul deviant al sutelor și sutelor de preoți catolici , care folosesc copiii pentru satisfacerea nevoilor animalice, iar acolo unde nu au posibilitatea să-și procure minori, o fac cu multă plăcere între ei . Nu este vorba de câțiva , ci de sute și sute de cazuri .
Mă îndoiesc că este vorba de "sute și sute de cazuri". În schimb, sunt absolut convins că există mii și mii de cazuri de preoți celibi care trăiesc în curăție. Îmi place să cred că și ieromonahii ortodocși trăiesc în curăție. Precum și preoții de mir ortodocși cărora Dumnezeu le-a chemat soțiile la El mai devreme decât ar fi dorit. Mai sper că există mulți laici și laice aparținând ortodoxiei, care nu curvesc, ci trăiesc în castitate până când și până dacă găsesc, cu ajutorul lui Dumnezeu, soția sau soțul potrivit. În schimb, cred că toți aceștia mănâncă, urinează și au defecație, iar uneori sughițuri.

A susține că sexul este "nevoie fiziologică", a susține, deci, că este cu neputință înfrânarea din iubire față de Cristos, este o ofensă pe care o aduceți nu numai preoților romano-catolici, ci tuturor oamenilor, preoți și laici, care aleg să asculte de porunca lui Dumnezeu de a trăi în curăție, refuzând relațiile trupești în afara sau înaintea căsătoriei.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
  #177  
Vechi 29.05.2012, 11:21:52
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Petru si-a lasat familia pentru a-L sluji pe Domnul nostru, cel putin el asa spune (Matei 19.27):
Atunci Petru, răspunzând, I-a zis: Iată noi am lăsat toate și Ți-am urmat Ție.
doamna Petru si-a lasat familia DE BUNA VOIE SI NELISIT DE NIMENI si nu ca Hristos i-ar fi impus acest lucru, asa cum se intampla acum in BC. E o MARE diferenta!
  #178  
Vechi 29.05.2012, 11:23:01
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Așa cum BOR impune episcopilor celibatul !
Am arătat în postarea mea anterioară că Biserica Ortodoxă nu are cum să impună episcopilor celibatul, fiindcă:

- Episcopatul nu e o opțiune a persoanei (nimeni nu intră în slujirea preoțească visând la episcopat) , ci o alegere specială a Bisericii
- Episcopii sunt aleși dintre monahi, care sunt deja ”celibatari” în virtutea unei alegeri de viață anterioare.


Citat:
Petru a fost nu numai presbiter, ci și episcop, deci a "impune preoților celibatul" este fix la fel de biblic cu a impune episcopilor celibatul.
Cuvântul ”impunere” e impropriu utilizat în cazul alegerii episcopului ortodox, întrucât în momentul când un scaun episcopal devine vacant, nu organizează nimeni un ”concurs pentru ocuparea postului de episcop ” la care poate să participe oricine dacă respectă niște condiții prealabile.
Dimpotrivă, biserica respectivă (eparhia) își alege păstorul dintre monahii vrednici pe care-l propune sinodului spre cercetare și validare.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
  #179  
Vechi 29.05.2012, 11:25:11
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
deci sustineti ca apostolul Petru si-a parasit efectiv sotia pentru a face o lucrare in numele lui Hristos?
Eu sustin ceea ce a sustinut si apostolul Petru: ca el a lasat toate pentru Domnul nostru;

Iata ce dialog a avut loc intre ucenici si Domnul nostru Iisus Cristos (Matei 19; 10-12):
10. Ucenicii I-au zis: Dacă astfel este pricina omului cu femeia, nu este de folos să se însoare.
11. Iar El le-a zis: Nu toți pricep cuvântul acesta, ci aceia cărora le este dat.
12. Că sunt fameni care s-au născut așa din pântecele mamei lor; sunt fameni pe care oamenii i-au făcut fameni, și sunt fameni care s-au făcut fameni pe ei înșiși, pentru împărăția cerurilor. Cine poate înțelege să înțeleagă.
  #180  
Vechi 29.05.2012, 11:28:19
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
doamna Petru si-a lasat familia DE BUNA VOIE SI NELISIT DE NIMENI si nu ca Hristos i-ar fi impus acest lucru, asa cum se intampla acum in BC. E o MARE diferenta!
Serios??? Am rude si fosti colegi de scoala care sint preoti catolici. Nu-mi amintesc sa fi venit la ei politia catolica si sa-i OBLIGE sa devina preoti. Au facut-o si ei, ca si Petru, de buna voie si nesiliti de nimeni, dupa lungi ani de analiza.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Un virus ciudat bântuie Biserica Ortodoxă Română: Andreescu (noi dezvăluiri!) stoianov Despre Biserica Ortodoxa in general 40 06.09.2015 17:03:42
Papa - Biserica Catolica - Singura Biserica legionar Biserica Romano-Catolica 133 16.07.2013 11:22:01
biserica catolica versus biserica ortodoxa sovidiu Biserica Romano-Catolica 36 08.06.2013 23:58:51
Dialog BOR - Biserica Catolica Ducutu Biserica Romano-Catolica 70 08.05.2013 00:19:29