Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 24.04.2013, 10:58:42
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de horatiu.miron Vezi mesajul
Eu as dori un remediu impotriva parului facial, m-am saturat sa ma barbieresc la fiecare cateva zile. Cunoasteti vreun leac pentru asta?
Pai daca apa il face sa cresca, uscaciunea il doboara.
Iti usuci pielea fde mai multe ori pe zi, cu o suflata de aer cald, industrial, setat la 350grade.
Functioneaza garantat, parul cade si nu mai reapare.

O foloseau si hunii in vechime, dar ei nu aveau o tehnica atat de avansata, foloseau sabiile lasate in foc.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 24.04.2013, 11:13:46
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovivivi Vezi mesajul
Ba-i chiar moale părul cel alb al Mariei Magdalena sau Maria Egipteanca... aia care a luminat... în deșert, ca o stea.

Voi insinuați că-s chel da' fac recomandări. Păi nu mă dau pe mine exemplu ca fariseii care dau lecții de smerenie și de practică duhovnicească peste tot în speranța vicleană că răspândesc mai bine așa prozelitismul ortodox al vorbelor deșarte cu pretenții mântuitoare... că de catolicismul și protestantismul indulgent până la utopia unității în diversitatea păcătuiriilor de tot soiul ce să mai vorbim?

E vorba de milă și înduioșare dacă tot te apuci să faci milostenie că filantropia e moda bogaților excentrici ca să-și facă reclamă și acum e generalizată ca să ne închipuim cu toții că participă la jocurile lor de lux... dar ceea ce nu pricep este de ce românul creștin nu face milostenie cu cei harnici, cu cei lucrători care se zbat să-și mențină gospodăria duhovnicească... de ce nimeni nu cumpără de la ei produsele lor? Nu de ei ar fi trebuit să avem milă mai întâi?

Deci eu n-am aplicat încă tratamentul... că mai am un smoc în mijlocul capului, cam rar ce-i drept... dar până Duminica asta n-am știut de tratamentul ăsta venit de la Dumnezeu!

Nu mă grăbesc, o să-l aplic cu prima ocazie... că doar nu mă pregătesc pentru nicio întâlnire pe muntele Găina, am trecut de faza asta.
am insinuat eu sau amicul Cezar ca ai fi...chel? Poti sa-mi arati mesajele?
Reply With Quote
  #23  
Vechi 24.04.2013, 15:57:33
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Alopecie (chelie)

Oțet cu urzică

Oțet pentru păr

Întreținerea părului

Oțet pentru păr
Reply With Quote
  #24  
Vechi 24.04.2013, 16:46:57
vsovivivi vsovivivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.08.2012
Locație: Insectharul creștin ortodox israelit
Religia: Ortodox
Mesaje: 549
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Alopecie (chelie)

Oțet cu urzică

Oțet pentru păr

Întreținerea părului

Oțet pentru păr
Nu mere, am încercat și e o prostie, defapt accelerează căderea părului și miroși a oțet care arde fiindcă e acid!
Reply With Quote
  #25  
Vechi 24.04.2013, 16:50:09
vsovivivi vsovivivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.08.2012
Locație: Insectharul creștin ortodox israelit
Religia: Ortodox
Mesaje: 549
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
am insinuat eu sau amicul Cezar ca ai fi...chel? Poti sa-mi arati mesajele?
Citat:
În prealabil postat de stefan florin
Citat:

Citat:
Citat:
În prealabil postat de cezar_ioan
În contact cu atâta umezeală, pare firesc să-ți crească-n cap nu păr ci ... mop!
După cum se poate observa lesne.
........:)
Sorry, nu m-am putut abține. Să nu fie cu supărare...
tare...tare DE TOT asta!
Nu ți-e clar oare ce se înțelege din text?
Nu m-am supărat pentru atâta lucru, dar iată că voi v-ați supărat că cică nu m-ați jignit pe mine ci eu ca sensibilul care nu pricep corect v-am scos ca vicleanul că m-ați jignit deci iată eu sunt cel care v-am jignit pe voi.
Păi dacă nu pe mine atunci numa' pe Dumnezeu mai rămânea să-L fi jignit. Nu ne-am supărat chiar așa de tare deși batjocura mi se pare evidentă. Deci am trecut cu vederea făcând o figură de stil referitoare la farisei căci asta ați insinuat ca nevinovații.

Dar să revenim la tămăduirea cheliei. Rețeta cu apă sfințită și apoi reînmuierea cârpei sau batistei în orice fel de apă curată și bună e venită de la Dumnezeu... deci nu trebuie să vă fie teamă sau să fiți sceptici.

Last edited by vsovivivi; 24.04.2013 at 17:09:20.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 25.04.2013, 01:06:24
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

vsovivivivivivi: "... iată că voi v-ați supărat..."

Eu, unul (sau mai mulți), nu m-am supărat!
Frică îmi era să nu te fi supărat matale, zău... Că mă luă pohta de veselie cam tare...
Reply With Quote
  #27  
Vechi 25.04.2013, 01:43:32
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit Încerc un compromis

nu prea e stilul meu

Last edited by cezar_ioan; 26.04.2013 at 01:48:32.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 25.04.2013, 11:45:55
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovivivi Vezi mesajul
Nu ți-e clar oare ce se înțelege din text?
Nu m-am supărat pentru atâta lucru, dar iată că voi v-ați supărat că cică nu m-ați jignit pe mine ci eu ca sensibilul care nu pricep corect v-am scos ca vicleanul că m-ați jignit deci iată eu sunt cel care v-am jignit pe voi.
Păi dacă nu pe mine atunci numa' pe Dumnezeu mai rămânea să-L fi jignit. Nu ne-am supărat chiar așa de tare deși batjocura mi se pare evidentă. Deci am trecut cu vederea făcând o figură de stil referitoare la farisei căci asta ați insinuat ca nevinovații.

Dar să revenim la tămăduirea cheliei. Rețeta cu apă sfințită și apoi reînmuierea cârpei sau batistei în orice fel de apă curată și bună e venită de la Dumnezeu... deci nu trebuie să vă fie teamă sau să fiți sceptici.
reteta asta e venita de la Dumnezeu sau...de la tine?
ps: amice, nu m-am suparat
Reply With Quote
  #29  
Vechi 25.04.2013, 11:57:05
vsovivivi vsovivivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.08.2012
Locație: Insectharul creștin ortodox israelit
Religia: Ortodox
Mesaje: 549
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
reteta asta e venita de la Dumnezeu sau...de la tine?
ps: amice, nu m-am suparat
E de la Dumnezeu... n-am aplicat-o până acuma că abea de o săptâmână știu cum sună, și nu mă grăbesc s-o aplic chiar dacă-s mai chel fiindcă nu doresc să particip pe muntele Găina la comerțul cu fecioare.

Deci e sigură și am de gând s-o aplic și eu în curând, noaptea, îmi caut o cârpă moale și groasă, și am s-o țin udă sub căciulița de noapte. Și ziua pot să port o cârpă udă mereu sub șapcă... da' n-am aplicat tratamentul imediat fiindcă nu mă grăbesc nicăieri iar chelia mea nu fuge nici ea nicăieri și parcă mi-e și milă de ea ca să scap de ea așa ușor, deși m-am săturat de ea până peste cap chiar dacă e mult mai practică decât părul sculat și năclăit și plin de mătreață de care mi se făcea greață.

Mai că-mi pare rău după chelie acuma că știu rețeta de tămăduire venită de la Dumnezeu.

Last edited by vsovivivi; 25.04.2013 at 13:27:54.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 27.05.2013, 11:56:39
vsovivivi vsovivivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.08.2012
Locație: Insectharul creștin ortodox israelit
Religia: Ortodox
Mesaje: 549
Implicit Nu e păcăleală.

Cu apă, țineți chelia umedă toată ziua și toată noaptea... iar firele vor crește ca iarba și se vor îndesi recăpătându-și culoarea naturală și mirosul proaspăt ca de fân.

Last edited by vsovivivi; 27.05.2013 at 11:59:03.
Reply With Quote
Răspunde