Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #221  
Vechi 15.01.2017, 13:32:10
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Motivul inactivarii sale (da, sa speram ca momentane) este deraierea prin folosirea limbajului suburban.



Chiar asa, cine nu e de acord cu ideile noastre privind vaccinarea e un nemernic iesit din comun ?
Acel limbaj folosit de Ioan a fost doar o iesire nervosa si nimic mai mult , de care sunt sigur ca regretă, sătul find de atâtea bazaconii postate in ultima perioadă.
Dragă Mihnea , nemernicia nu se referă la subiectul de față ci la atitudinea generală a unui coleg de forum , care raneste si sminteste voit ascuns in spatele unui zâmbet fals si rauvoitor precum : :)
Oricum subiectul acestui Thread este complet altul si nici de cum vaccinurile .
Intervenția ta ca medic ar fi totusi benefică referitor la acest subiect destul de sensibil , precum vaccinurile .
Doamne ajută!
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #222  
Vechi 15.01.2017, 16:16:37
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Lămureste-ma: pe cine am smintit sau am rănit intenționat? Să știi că atacul la persoană (lucru care mereu îl repeți și cu alți useri) nu ține loc de argument.
Reply With Quote
  #223  
Vechi 15.01.2017, 19:12:47
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

Nici eu nu văd cu ce a greșit Ovidiu. Chiar dacă în disputa privind vaccinurile înclin mai mult către argumentația lui Alin, nu văd de ce el nu și-ar susține opinia, mai ales că o face rațional și informat. Pot să spun că din discuția purtată am aflat multe, și de o parte, și de cealaltă. Și cred că cineva care vrea să-și formeze o părere obiectivă se poate folosi de argumentele aduse în discuție, putând chiar să schimbe macazul liniei pe care merge până acum.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #224  
Vechi 15.01.2017, 20:19:12
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Lămureste-ma: pe cine am smintit sau am rănit intenționat? Să știi că atacul la persoană (lucru care mereu îl repeți și cu alți useri) nu ține loc de argument.
In cazul lui Ioan Cezar ai gresit când ti-a atras atenția ca o iei pe aratura cu acest subiect si chiar i-ai raspuns ca te opresti .Ai continuat si mult mai mult după oprirea lui forțată de Admin .
In noaptea aceea când s-a enervat ( smintit) ti-a raspuns mult mai dur decât cele pe care le-ai citit , dar a modificat postarea din bun simț si din respect pentru tine , dar tu nimic , ai continuat sa mergi pe acea si linie .
Picătura care a umplut paharul a fost pe alt thread a budistului nostru Florin si care a declansat furia lui îndreptățită.
Acum când nu poate da ( momentan) nici o replică tu ai continuat cu aberațiile tale care l-au smintit, mai ales cu acele linkuri de pe YOUTUBE!
Ovidiu , daca ti la cineva cu adevărat il protejezi nu-i invarti cutitul in rană. Acelasi lucru l'ai facut si pe threadul lui cu psihologia , dar ai uitat sau te faci ca uiți.
Când o sa reapară Ioan Cezar devi mielusel , adică iti schimbi masca, ori asa ceva ma ingretosesza.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #225  
Vechi 15.01.2017, 20:23:19
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Nici eu nu văd cu ce a greșit Ovidiu. Chiar dacă în disputa privind vaccinurile înclin mai mult către argumentația lui Alin, nu văd de ce el nu și-ar susține opinia, mai ales că o face rațional și informat. Pot să spun că din discuția purtată am aflat multe, și de o parte, și de cealaltă. Și cred că cineva care vrea să-și formeze o părere obiectivă se poate folosi de argumentele aduse în discuție, putând chiar să schimbe macazul liniei pe care merge până acum.
N-ai fost deloc atent la ce s-a intamplat cu Ioan , sau poate voit esti superficial de când ai fost sifonat de vorbele lui .
E bine sa intervi când esti pe fază :)
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #226  
Vechi 15.01.2017, 20:35:27
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

Recunosc că n-am făcut legătura între afirmațiile lui Ovidiu și supărarea lui Cezar (pe care am preferat să nu-l amestec în discuție pentru că nu e de față), pe care ne-ai sesizat-o, însă.

Dar chiar dacă așa ar sta lucrurile, nu mi se pare corect ca cineva să nu mai spună ce gândește sau crede din pricină că e posibil ca altcineva să se irite. De fapt, asta se întâmplă mai tot timpul pe forum, cineva e adesea deranjat de afirmațiile altora.

De evitat este, însă, pasul care urmează de regulă, respectiv riposta prin atac la persoană. E ceea ce dinamitează orice dialog.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #227  
Vechi 15.01.2017, 20:42:44
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Dragul meu Cristian , te rog sa continui discutia despre vaccinuri care vad ca te intereseaza de fapt cel mai mult !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #228  
Vechi 15.01.2017, 20:45:39
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

Despre vaccinuri îi las să scrie pe cei mai în temă decât mine; prefer să fiu privitor, deși cred că subiectul s-a cam epuizat.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #229  
Vechi 15.01.2017, 21:29:12
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Acel limbaj folosit de Ioan a fost doar o iesire nervosa si nimic mai mult , de care sunt sigur ca regretă, sătul find de atâtea bazaconii postate in ultima perioadă.
Ar trebui sa exercite mai mult autocontrol, macar sa ascunda, daca nu poate corecta, nu de alta dar este deja pe la a 5-a sau 6-a banare pentru iesiri de genul asta.

Dar na, asta ar fi ipocrizie, si are oroare de asa ceva, nu?
Mai bine spalam rufele in strada sau pur si simplu doar aruncam cu noroi in alte altora.

Citat:
Dragă Mihnea , nemernicia nu se referă la subiectul de față ci la atitudinea generală a unui coleg de forum , care raneste si sminteste voit ascuns in spatele unui zâmbet fals si rauvoitor precum : :)
Nu pot sa neg ca dl. Mihnea are propria agenda - prin prisma convingerilor personale, cum avem si fiecare dintre noi, mai mult sau mai putin corecte, insa la capitolul tinuta forumistica prea putine i se pot reprosa.

Chiar fiind atacat la modul personal - rareori (daca nu chiar niciodata) a raspuns cu acelasi gen de agresivitate, ceea ce nu se poate spune despre multi utilizatori ortodocsi cu patlama de pe acest forum.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #230  
Vechi 15.01.2017, 21:36:08
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
In cazul lui Ioan Cezar ai gresit când ti-a atras atenția ca o iei pe aratura cu acest subiect si chiar i-ai raspuns ca te opresti .Ai continuat si mult mai mult după oprirea lui forțată de Admin .
AFIK Cezar nu este administrator ca sa poata trage de maneca alti utilizatori cand "o iau pe aratura".

Macar daca ar fi avut o deviere sanctionata de regulile de functionare ale forumului, dar nu, omul si-a expus o convingere, buna sau proasta e convingerea lui si s-a straduit sa si-o sustina cumva.

Si Cezar si-a expus diverse convingeri, cel putin atat de aberante ca anti-vaccinismul irational, a fost tras de maneca, cu argumente, nu ca el cu faze de genul "stai jos ca esti prost si eu destept".

Citat:
Picătura care a umplut paharul a fost pe alt thread a budistului nostru Florin si care a declansat furia lui îndreptățită.
Nu trebuie sa te comporti ca un soi de stapan pe mosie mai ales cand tu insuti esti departe de a fi impecabil in comportament sau convingeri.

Daca nu e capabil sa-l lamureasca, sa-l ignore, ce e atat de greu? Mai ales ca prostiile lui nu-l afecteaza decat pe el, fata de alti ca antoniap sau deschizatoarea acestui subiect care pot si incearca sa sminteasca credinciosi ortodocsi.

Citat:
Când o sa reapară Ioan Cezar devi mielusel , adică iti schimbi masca, ori asa ceva ma ingretosesza.
Nu cred ca e genul de om care sa se lase intimidat de unul ca Cezar.
Daca da inapoi, o face din bun simt care sunt sigur ca il are din plin, ceea ce n-as putea spune despre Cezar.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 15.01.2017 at 21:38:11.
Reply With Quote
Răspunde