Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 28.05.2009, 10:09:36
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit Cel mai greu lucru de indeplinit

Care este cel mai greu lucru de indeplinit dupa dumneavoastra?Parerea mea:Acela de a fi OM!Omenia este un lucru care nu il au toti si pentru noi crestinii este foarte important.Era cantecul lui Cristian Pomohaci:A fi om ii lucru mare ,a fi domn ii o intamplare.Mare adevar .
Reply With Quote
  #2  
Vechi 28.05.2009, 10:20:25
2io's Avatar
2io 2io is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.04.2007
Locație: Giessen, D
Religia: Ortodox
Mesaje: 99
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Care este cel mai greu lucru de indeplinit dupa dumneavoastra?Parerea mea:Acela de a fi OM!Omenia este un lucru care nu il au toti si pentru noi crestinii este foarte important.Era cantecul lui Cristian Pomohaci:A fi om ii lucru mare ,a fi domn ii o intamplare.Mare adevar .
Pentru cei care inteleg semnificatia termenului om...

Pentru mine, cel mai greu lucru de indeplinit este sa urmez cuvantul:
"[SIZE=3]ti-a ajuns lauda ca ocara?[/SIZE]" (bineinteles ca asta presupune si ca ocara nu mai afectecteaza intr-o mare masura sufletul, umplandu-l de manie si, din pacate, urmand cu fapte manioase)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 28.05.2009, 10:46:33
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

cel mai greu lucru este de a le iubi pe ale tale, a cauta la ale tale, dar nu doar pentru faptul ca sunt ale tale, shi pentru pofte shi placeri, pentru iubirea shi fericirea bogatiei, a proprietatzii, sa te bucuri ca sunt ale tale de aia sa le iubeshti, caci proprietatea nu are nici o valoare duhovniceasca daca este mai presus de desavarshire, ci proprietatea ca iubire trebuie sa fie in urma desavarshirii shi neprihanirii, caci omul nefacand deosebirea dreapta a ceea ce se cuvine sa detzina in proprietate, ce sa stranga, ce sa slujeasca, ce sa adune, omul crede ca iubirea cauta la ale sale pentru ca sunt ale sale, lucru care este un egoism pur... caci ne spune rugaciunea ceea ce trebuie sa agonisim:

"a ta folosintza agonisind Preacurata shi cu rugaciunile tale din nevoi izbavindu-ne, cu crucea fiului tau pretutindenea fiind pazitzi, dupa datorie, pe tine totzi cu BUNA CREDINTZA te slavim"
Reply With Quote
  #4  
Vechi 28.05.2009, 17:09:33
adrian010155 adrian010155 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 564
Implicit

tigerAvalo9, prin acest toipic m-ai invitat sa ma mai privesc inca o data si iar m-am speriat. Sunt multe, multe lucruri care, pentru mine sunt cel mai greu de indeplinit. Ar fi greu sa fac un clasament asa ca le voi aduna pe toate in intr-o singura formula. Cel mai greu lucru de indeplinit, pentru mine, este sa fiu placut lui Dumnezeu. Nu trece zi in care sa nu fac lucruri care ma scot din postura de om placut lui Dumnezeu. Asta e. Eu continui totusi sa ma straduiesc.
__________________
Te rog, Doamne, intareste-ma in credinta, caci murdar si pacatos sint dinaintea Fetei Tale.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 28.05.2009, 20:29:28
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit Bun topic

Pentru mine cel mai greu e sa-mi iubesc dusmanul adica il iert dar nu-l uit.
Iarta-ma Doamne.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 29.05.2009, 02:28:31
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Cel mai greu lucru de indeplinit este diferit pe masura ce anii se scurg.
De fiecare data cind exista o problema realizezi ca apare un alt tip de dificultate in a indeplini ceva.

Cind eram la varsta scolii erau examene de luat, era greu.
Cind am fost la varsta alegerii unui sot si a stabili bazele unei familii a fost altceva greu de indeplinit.
Cind a venit baiatul pe lume, erau alte dificultati de indeplinit.
Alegerile in viata - mi se par grele, deoarece renunti la ceva pentru altceva.
Deci acum, la maturitate, mi se pare greu de pazit sanatatea care este pretioasa, sau de pazit sufletul de pacate, care sint la tot pasul.
Cel mai greu totusi de-a lungul vietii mi se parea si mi se pare si acum, este faptul ca uneori ai de a face cu persoane care au dificultati de a recunoaste adevarul uneori ( si asta pentru diferite motive sau interese personale) si asta mi se pare greu de trecut cu vederea.
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #7  
Vechi 29.05.2009, 19:13:42
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit Lupul

Lupta interioara (cu sine)

Intr-o seara, un batran indian ii explica nepotului sau ce lupta teribila se da in interiorul fiecarei persoane.
Si ii spunea asa:
Exista in fiecare dintre noi doi lupi.


Lupul Raului. El este furia, gelozia, invidia, tristetea, regretele, aroganta, cupiditatea, vinovatia, inferioritatea, minciuna, orgoliul, superioritatea si egocentrismul..

Lupul Binelui. El este bucuria, pacea, iubirea, speranta, linistea, modestia, bunatatea, bunavointa, generozitatea, adevarul si compasiunea.

Dupa o clipa de gandire nepotelul il intreaba:
''Bunicule si care lup castiga?''
La care batranul ii raspunde simplu:


'Cel pe care il hranesti'
Reply With Quote
  #8  
Vechi 29.05.2009, 19:41:07
Adelinne's Avatar
Adelinne Adelinne is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 135
Send a message via Skype™ to Adelinne
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
Pentru mine cel mai greu e sa-mi iubesc dusmanul adica il iert dar nu-l uit.
Iarta-ma Doamne.
Dar nici nu te razbuni ...ceea ce este bine ,nu?
Am multe exemple in jurul meu care cauza razbunarea...ohh sa ne rugam cu totii mult asta zic eu.
__________________
"Iata, Eu va trimit pe voi ca pe niste oi in mijlocul lupilor;
fiti dar intelepti ca serpii si nevinovati ca porumbeii." - Matei 10:16

"Nadejdea mea este Tatal, Scaparea mea este Fiul, Acoperamântul meu este Sfântul Duh.
Treime Sfânta, slava Tie !" (Sfântul Ioanichie)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 29.05.2009, 19:41:51
Adelinne's Avatar
Adelinne Adelinne is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 135
Send a message via Skype™ to Adelinne
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adelinne Vezi mesajul
Dar nici nu te razbuni ...ceea ce este bine ,nu?
Am multe exemple in jurul meu care cauta razbunarea...ohh sa ne rugam cu totii mult asta zic eu.
scuze pt greseala
__________________
"Iata, Eu va trimit pe voi ca pe niste oi in mijlocul lupilor;
fiti dar intelepti ca serpii si nevinovati ca porumbeii." - Matei 10:16

"Nadejdea mea este Tatal, Scaparea mea este Fiul, Acoperamântul meu este Sfântul Duh.
Treime Sfânta, slava Tie !" (Sfântul Ioanichie)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 29.05.2009, 19:48:17
Adelinne's Avatar
Adelinne Adelinne is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 135
Send a message via Skype™ to Adelinne
Thumbs up

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Lupta interioara (cu sine)

Intr-o seara, un batran indian ii explica nepotului sau ce lupta teribila se da in interiorul fiecarei persoane.
Si ii spunea asa:
Exista in fiecare dintre noi doi lupi.


Lupul Raului. El este furia, gelozia, invidia, tristetea, regretele, aroganta, cupiditatea, vinovatia, inferioritatea, minciuna, orgoliul, superioritatea si egocentrismul..

Lupul Binelui. El este bucuria, pacea, iubirea, speranta, linistea, modestia, bunatatea, bunavointa, generozitatea, adevarul si compasiunea.

Dupa o clipa de gandire nepotelul il intreaba:
''Bunicule si care lup castiga?''
La care batranul ii raspunde simplu:


'Cel pe care il hranesti'
La fel cred si eu :lupta cu sinele (..''lupul'' )este grea si faptul ca mereu cautam ale noastre..in loc sa ne pese mult de ceilalti ...sa ne ajutam unii pe altii ,sa cladim Raiul aici in sufletele noastre ...se poate ,dar vrea lumea?
De curand am simtit ca nu este unitate in familie , in fapte ....s-ar putea face lucruri marete daca ne-am uni fortele ,zic eu (iertare daca supar).
__________________
"Iata, Eu va trimit pe voi ca pe niste oi in mijlocul lupilor;
fiti dar intelepti ca serpii si nevinovati ca porumbeii." - Matei 10:16

"Nadejdea mea este Tatal, Scaparea mea este Fiul, Acoperamântul meu este Sfântul Duh.
Treime Sfânta, slava Tie !" (Sfântul Ioanichie)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Lucru mostenit de la bunici costel Generalitati 15 23.10.2014 07:59:12
Cand se poate merge la spovedanie(ce trebuie indeplinit) cuvantul Generalitati 7 07.12.2013 02:42:40
Mantuirea-un lucru greu de atins.. ioanhodean Generalitati 5 30.10.2013 20:29:01
care-i cel mai rau lucru...? victortiti89 Generalitati 3 03.06.2011 01:11:04
O intamplare greu de crezut. Pavel_C Intamplari adevarate 11 20.04.2009 03:24:31