Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 24.02.2013, 21:35:51
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patrunjeluldigital Vezi mesajul

Vorbea despre învățătura creștină. Despre asta vorbeam și eu. Învățătura creștină este pusă pe "temelia apostolilor și a proorocilor", piatra unghiulară fiind "însuși Iisus Hristos". Dar, în Scriptură nu găsim tocmai această învățătură creștină? Nu este scrisă ea de apostoli (NT) și de prooroci (VT) și nu este Hristos piatra unghiulară atât în [Templul] VT cât și în [Biserica] NT?
Nu te face ca nu intelegi, cartea in sine a fost alcatuita de Biserica, Pavel avea cel mult Septuaginta la el, nici macar el nu cred ca cita din scrisorile sale.Ori daca Biserica a alcatuit cartea si tu te bazezi pe ceea ce a considerat Biserica ca e Scriptura inseamna ca toata doctrina adventista cu sambata si toate celelalte se fac tandari. Daca Biserica era eretica atunci cu siguranta si Duhul Sfant a lipsit si cartea pe care te bazezi nu e Scriptura.Oricum ai intoarce-o doctrina voastra e pe dinafara.
Sa fi sanatos si sa te ierte Dumnezeu !
Reply With Quote
  #72  
Vechi 25.02.2013, 07:47:02
patrunjeluldigital patrunjeluldigital is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.07.2011
Mesaje: 62
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Pavel avea cel mult Septuaginta la el, nici macar el nu cred ca cita din scrisorile sale.
Câteodată mai cita. Mai mult, cita și Petru!

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Ori daca Biserica a alcatuit cartea si tu te bazezi pe ceea ce a considerat Biserica ca e Scriptura
Pe ceea ce a considerat Duhul Sfânt. Nu Biserica dă directive Duhului Sfânt, ci Duhul Sfânt conduce Biserica.
Reply With Quote
  #73  
Vechi 25.02.2013, 16:25:38
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patrunjeluldigital Vezi mesajul
Te adresezi unui geniu [care a fost lăsat] pustiu. Încerc să-ți răpund eu:

Iată o primă inadvertență.

"Toată Scriptura este insuflată de Dumnezeu și de folos spre învățătură, spre mustrare, spre îndreptare, spre înțelepțirea cea întru dreptate, Astfel ca omul lui Dumnezeu să fie desăvârșit, bine pregătit pentru orice lucru bun." (2 Tim.3,16-17)

Dacă desăvârșirea și pregătirea pentru a tot ce e bun în viață nu reprezintă "cine știe ce folositor", atunci înseamnă că răsturnăm toate valorile creștine și punem în loc anarhia bunului plac.
Desigur asta nu înseamnă că revelația s-a oprit la Scriptură, însă Scriptura este baza - așa cum sugera și al CVI-lea.
Pe langa ca vezi inadvertente unde nu sunt de dragul de a nu recunoaste ceva evident, cum ti-au atras atentia si colegii, iti mai pot da si un exemplu, poate de data asta chiar si pe intelesul tau.

Deci iata ca si Abecedarul este dat spre invatatura de carte dar asta nu inseamna ca toti cei care l-au avut in mana chiar vor sti carte sau mai mult, vor avea si o facultate.

Sau daca vrei tot in citate:

"15. Și îndelunga-răbdare a Domnului nostru socotiți-o drept mântuire, precum v-a scris și iubitul nostru frate Pavel după înțelepciunea dată lui,
16. Cum vorbește despre acestea, în toate epistolele sale, în care sunt unele lucruri cu anevoie de înțeles, pe care cei neștiutori și neîntăriți le răstălmăcesc, ca și pe celelalte Scripturi, spre a lor pierzare.
17. Deci voi, iubiților, cunoscând acestea de mai înainte, păziți-vă, ca nu cumva, lăsându-vă târâți de rătăcirea celor fără de lege, să cădeți din întărirea voastră,"

(1 Petru cap. 3)

Deci te rog convinge-ma ca nu esti in categoria celor "nestiutori si neintariti" si prin ce anume te legitimezi astfel incat nu ai fi chipurile "in ratacirea celor fara de lege".

Nu, nu Scriptura este baza, ci Duhul Sfant, ca Scriptura fara Duh Sfant = erezie si unde este erezie nu este nici Duh Sfant.

"Iar faptele trupului sunt cunoscute, și ele sunt: adulter, desfrânare, necurăție, destrăbălare,
20. Închinare la idoli, fermecătorie, vrajbe, certuri, zavistii, mânii, gâlcevi, dezbinări, eresuri,
21. Pizmuiri, ucideri, beții, chefuri și cele asemenea acestora, pe care vi le spun dinainte, precum dinainte v-am și spus, că cei ce fac unele ca acestea nu vor moșteni împărăția lui Dumnezeu."
(Galateni cap. 5)

Asa ca degeaba tot manati oamenii spre voi cu pretextul Scripturii, mai bine ii indemnati (valabil si pentru tine) sa caute Biserica, ca acolo unde este Biserica este si Duh Sfant.

Iar Biserica nu poate fi decat acolo unde a fost de la cinzecime, nu intr-o secta infiinta adhoc sute de ani mai tarziu, din amagiri si interpretari lautaresti ale Sf. Scripturi.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 25.02.2013 at 16:35:20.
Reply With Quote
  #74  
Vechi 25.02.2013, 18:32:51
patrunjeluldigital patrunjeluldigital is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.07.2011
Mesaje: 62
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Deci iata ca si Abecedarul este dat spre invatatura de carte dar asta nu inseamna ca toti cei care l-au avut in mana chiar vor sti carte sau mai mult, vor avea si o facultate.
Nu poți compara Abecedarul cu Biblia. Dacă chemi autorul acelui manual, nu-ți vine aproape să te ajute a-l învăța. Plus că Abecedarul nu te pregătește [desăvârșit] nici măcar pentru viața aceasta. Cred că ai înțeles, doar ești mai inteligent ca mine...

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Sau daca vrei tot in citate:

"15. Și îndelunga-răbdare a Domnului nostru socotiți-o drept mântuire, precum v-a scris și iubitul nostru frate Pavel după înțelepciunea dată lui,
16. Cum vorbește despre acestea, în toate epistolele sale, în care sunt unele lucruri cu anevoie de înțeles, pe care cei neștiutori și neîntăriți le răstălmăcesc, ca și pe celelalte Scripturi, spre a lor pierzare.
Apostolul Petru se referă doar la acele "unele lucruri" greu de înțeles, adica înalta teologie paulină din epistole, nu la Evanghelia simplă și ușor de înțeles chiar și pentru un copilaș. Crezi în Domnul Iisus, păzești poruncile Lui, beneficiezi de harul Său, trăiești o viață conformă principiilor Împărăției Sale, vei avea parte de mântuirea Lui la a Sa revenire. Simplu în teorie, poate mai greu de pus în aplicare; dar de înțeles pentru orice creștin - cât de simplu și rudimentar în gândire ar fi el.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Deci te rog convinge-ma ca nu esti in categoria celor "nestiutori si neintariti" si prin ce anume te legitimezi astfel incat nu ai fi chipurile "in ratacirea celor fara de lege".
Nici eu nu am a te convinge (nu e necesar acest demers și nici nu ar avea sorți de izbândă datorită atitudinii tale manifeste) de starea mea spirituală, nici tu nu ai a mă judeca pentru aceasta. Deci care ar fi folosul?

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nu, nu Scriptura este baza, ci Duhul Sfant, ca Scriptura fara Duh Sfant = erezie si unde este erezie nu este nici Duh Sfant.
Păi eu ce tot zic? Că Duhul Sfânt a inspirat, El a protejat și tot El ne ajută să înțelegem Scriptura și s-o aplicăm în viața de credință. Dar dacă respingem Scriptura (nu mai zic de Duhul Sfânt), avem toate șansele să ajungem în rătăcire și cruntă erezie:

"Răspunzând, Iisus le-a zis: Vă rătăciți neștiind Scripturile, nici puterea lui Dumnezeu." (Mat.22,29)

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Asa ca degeaba tot manati oamenii spre voi cu pretextul Scripturii, mai bine ii indemnati (valabil si pentru tine) sa caute Biserica, ca acolo unde este Biserica este si Duh Sfant.
Illustre Illuminat, n-am văzut niciun neoprotestant pe acest forum să vă mâne spre dânșii, în schimb cam toți vă îndeamnă să studiați Scriptura. E greșit acest îndemn? Au preferați rătăceala?

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Iar Biserica nu poate fi decat acolo unde a fost de la cinzecime, nu intr-o secta infiinta adhoc sute de ani mai tarziu, din amagiri si interpretari lautaresti ale Sf. Scripturi.
Da, e bine să medităm unde și cum a fost Biserica la Cincizecime și să tindem continuu la acel înalt standard creștin.

Last edited by patrunjeluldigital; 25.02.2013 at 18:35:14.
Reply With Quote
  #75  
Vechi 16.06.2013, 02:21:28
Daniel_Ortodox Daniel_Ortodox is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.01.2013
Locație: pămîntul omenirii căzute
Religia: Ortodox
Mesaje: 428
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Daniel_Ortodox
Implicit

Doamne ajută.

Poziție oficială.
Dezbatere interconfesională în conferință ortodocși și baptiști.

Împotriva ereziei baptiste. (și nu numai adaog eu, ci împotriva oricărei erezii neo-protestante)

Video:

http://www.teologie.net/2010/10/16/i...rconfesionale/

Bucurii.

Last edited by Daniel_Ortodox; 16.06.2013 at 02:24:21.
Reply With Quote
  #76  
Vechi 18.06.2013, 01:12:00
EzioAuditore
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Daniel ma bucur ca vrei sa aduci lumina asupra intunericului, deschide doamne calea !!!

Sunt sigur ca 99% din sectari si-au schimbat deja parerea, iar ortodocsi care sunt pe forum se madresc de initiativa ta. E de bun augur insa nu uita un lucru, toti locuim impreuna insa fiecare moare singur.
Reply With Quote
  #77  
Vechi 18.06.2013, 18:52:21
Daniel_Ortodox Daniel_Ortodox is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.01.2013
Locație: pămîntul omenirii căzute
Religia: Ortodox
Mesaje: 428
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Daniel_Ortodox
Implicit

Doamne ajută.

Dragă frate Ezio, nu știu dacă ai vorbit serios sau în zeflemea, dar dragostea toate le crede, o să plec de la premisa că ai vorbit serios.
Slavă Domnului că ne dă (nu doar mie, deși veșnic suntem nevrednici de orice bunătate) înțelepciunea să aducem lumina în întuneric, și să fim lumini între oameni și sarea pămîntului, cum trebuie să fie orice creștin.
Dacă scrii Doamne, referindu-te la Dumnezeu, scrie cu D mare, e pentru evlavia ta și pentru a înmulții tu virtutiile tale.
Și un ultim aspect, nu mai există moarte, Ezio, a biruito Hristos. Hristos a înviat. Noi creștinii, nu murim, adormim, și ne vom trezi la Înviere, întru slavă. Și cei ce nu sunt creștini, nu mor, adorm, și se vor trezi la Înviere, întru osîndă, sau slavă, din fire făcînd ale legii.

Bucurii.
Reply With Quote
Răspunde