Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #291  
Vechi 20.03.2014, 22:55:35
Dalian's Avatar
Dalian Dalian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2012
Locație: Cernica
Mesaje: 539
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
dracii care te stăpînesc
Ordinarule și nerușinatule !
nesimțitule ordinar !
Puturos ordinar !
înțelepciune ! Bună de aruncat în toaletă și de tras apa după ea !
nerușinatule
mîndrule ordinar
te numesc ciumat,
ești mai rău ca un păgîn și un ateu.
nerușinatule ordinar !
nesăbuit ordinar !
semnătura acea blestemată
Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Doamne ajută.
voi răspunde cu drag,
Iertare tuturor, bucurii.
Sper că nu îndelunga postire te-a adus în această jalnică stare, dragă frate. Mă întreb totuși: ai avut binecuvântare?
Frate, te rog mult să-ți faci un test: http://psychcentral.com/quizzes/schizophrenia.htm
Și apoi ia repede binecuvenitele măsuri care se impun!

Last edited by Dalian; 20.03.2014 at 23:04:45.
Reply With Quote
  #292  
Vechi 20.03.2014, 23:15:50
zanzabucu14 zanzabucu14 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.03.2014
Mesaje: 15
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
As avea si eu o mica intrebare: Care este calea spre mantuire?
"In nimeni altul nu este mantuire: caci nu este sub cer nici un alt Nume dat oamenilor in care trebuie sa fim mantuiti" (Fapte 4:12).

"Caci n-am avut de gand sa stiu intre voi altceva decat pe Iisus Hristos si pe El rastignit" (1 Corinteni 2:2).
Reply With Quote
  #293  
Vechi 20.03.2014, 23:22:10
Daniel_Ortodox Daniel_Ortodox is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.01.2013
Locație: pămîntul omenirii căzute
Religia: Ortodox
Mesaje: 428
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Daniel_Ortodox
Implicit

Doamne ajută.

Da, scumpul meu frățior Dalian, am binecuvîntare și dezlegare să mustru, de la duhovnic și de la Dumnezeu, în Sfînta Scriptură.

Mulțumesc mult pentru testul dat, de bună credință te consider, și cu bună credință, am luat ce mi-ai dăruit, considerînd că vrei să fi de folos tuturor spre mîntuire și plin de dragoste pentru aproapele. Am terminat testul ce mi-ai dat și mi-a dat un rezultat: "You have answered this schizophrenia screening in such a way as to suggest that you are not likely currently suffering from schizophrenia or a schizophrenia-related disorder. You should not take this as a diagnosis of any sort, or a recommendation for treatment."

Apropo, astfel de teste, ușor modificate se vor folosi pentru oameni, în vremurile din urmă, cînd Biserica Creștină va fi prigonită cu prigoană ce nu a fost și nu va mai fi, spune Scriptura. Pentru a descoperi cine mai este creștin. Atunci, toți creștinii vor fi considerați schizofrenici, și închiși, pentru adevărata reeducare. Tot atunci va fi lipsit cu desăvîrșire discernămîntul, iubirea adevărată și orice altă virtute mîntuitoare, fiind înlocuite cu minciuni imitatoare.
Îți recomand cărțile "Profeții și mărturii creștine pentru vremea de acum" și "Stareții despre vremurile din urmă".

Fie ca Dumnezeu să întîrzie acele vremuri, cît mai mult posibil.
Bucurii.

P.S.: Zanzabucu14, dacă nu ești creștin în creștinismul fără erezie, ortodox, nu te mîntuiești, pentru că te închini unui hristos mincinos, demon. Ai fost avertizat. Te sfătuiesc să te smerești și să citești tot acest topic, înainte de a mai posta ceva.

Post cu pace și odihnitor tuturor.

Last edited by Daniel_Ortodox; 20.03.2014 at 23:27:16.
Reply With Quote
  #294  
Vechi 20.03.2014, 23:24:55
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Smile

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Ultima data cand l-am intrebat pe Dumnezeu asta mi-a spus ca daca ma grabesc sa aflu raspunsul poate ma cheama la EL ca sa aflu.L-am rugat sa mai ma lase putin si mi-a zambit.
Să trăiești, prietene! Tot pelerin și tot pe cale? Ai grijă la omul .. spân.
Lasă întrebările astea încuietoare către Domnul.
Să-ți fie inima plină de dragoste! Atunci vei afla și .. răspunsul.
Dragoste și bucurii!
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #295  
Vechi 20.03.2014, 23:45:17
Dalian's Avatar
Dalian Dalian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2012
Locație: Cernica
Mesaje: 539
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Am terminat testul ce mi-ai dat și mi-a dat un rezultat: "You have answered this schizophrenia screening in such a way as to suggest that you are not likely currently suffering from schizophrenia or a schizophrenia-related disorder. You should not take this as a diagnosis of any sort, or a recommendation for treatment."
E un pas uriaș înainte.
Însă rezultatul bolduit e îngrijorător. Ca și postarea ta anterioară.
Frățioare, cel mai bine ar fi să fim siguri.
Reply With Quote
  #296  
Vechi 21.03.2014, 00:02:10
Daniel_Ortodox Daniel_Ortodox is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.01.2013
Locație: pămîntul omenirii căzute
Religia: Ortodox
Mesaje: 428
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Daniel_Ortodox
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dalian Vezi mesajul
E un pas uria înainte.
Însă rezultatul bolduit e îngrijorător. Ca i postarea ta anterioară.
Frăioare, cel mai bine ar fi să fim siguri.
Doamne ajută.

Da, multe de zis, frățior drag. Dar în principiu, ai dreptate, da, să fim siguri. Pe Dumnezeu și Sfînta Scriptură poți fi sigur. Pe Biserica cea Una și pe sfinți poți fi sigur. Pe iubire, pe virtuți, poți fi sigur. "dragostea toate le crede" - I Corinteni 13, 7.
Iartă-mă pentru orice ți-am greșit, că te-am smintit, și pomenește-mă și pe mine, prostul și beșica de puroi cu patimi.

Bucurii.
Post ușor și mult folos spre mîntuire tuturor.

Last edited by Daniel_Ortodox; 21.03.2014 at 00:05:00.
Reply With Quote
  #297  
Vechi 21.03.2014, 03:23:37
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Doamne ajută.

Mihail C., să certe Domnul dracii care te stăpînesc și să-ți mustre Domnul mîndria și nebunia ta !
Ridicate-ar Dumnezeu din neputințele tale, precum a ridicat Sfîntul Ioan Gură de Aur din tristeți pe diaconița Olimpiada !
Lepăda-ți-ar Dumnezeu toată înțelepciunea populară, ca să fi nevinovat precum copii și porumbeii și înțelept ca șerpii.
Umplea-te-ar Dumnezeu de dragoste și jertfelnicie pentru aproapele, ca Sfîntul Apostol Pavel, pentru Sfîntul Episcop Tit, ca în imaginea a 3-a, paginile 62-63. Să iubești cu jertfelnicie, în Hristos, pe fratele depărtat "pelerin spre Răsărit" și să dorești să-l vezi, și să-l ajuți, și pe toți oamenii.
Sunt și eu ca și tine, total lipsit de iubire !
Dar cel puțin nu vreau să arăt asta, nerușinatule, să nu smintesc pe cei mai mici decît mine, cum mă învață Scriptura.

Ești o sminteală adesea pentru frații creștini și frații depărtați, suflet rătăcit, Mihail C.

Te citesc adesea, mustești de mîndrie, putregai arogant ordinar ce ești ! Tu, marele inchizitor, spui în alt topic, că e greșit să existe Sfinte Magazine Bisericești, în Sfînta Biserică, care pentru cîțiva bănișori, îți dau comori, tu le asemuiești cu vînzarea de animale și schimbul valutar ce făceau oamenii alungați din templu de Hristos Domnul, în templul iudeu ?

Ordinarule și nerușinatule ! Și nesimțitule ordinar ! Poți tu oare să faci asemenea comparație ? Poți, așa-i ? Puturos ordinar !


Și mai și consideri că ai spus o mare înțelepciune ! Bună de aruncat în toaletă și de tras apa după ea ! Măcar așa se mai curăță, fără voia ei...
Da, lipsit de rugăciune, poți face orice răutate și orice hulă și lepădare.

Crezi că faci "lumină" cu cîteva versete din Sfînta Scriptură?
Crezi că dacă ai 39 de ani ai mai multă putere în cuvînt, nerușinatule?
Crezi că dacă pui la imaginea de avatar, de profil la forum o Sfîntă Icoană te face asta mai sfînt, mîndrule ordinar?
Sau să te numesc ciumat, cum te numește Sfîntul Ioan Gură de Aur?
Dacă nu mi-ar păsa de elucubrațiile minții tale, te-aș lăsa să te odihnești în ele.

Fiindcă mai numit "cu reflexe mentale neo-protestante", nu pot să tac, nerușinatule, sunt orice, dar NU eretic !
Dacă eu sunt neoprotestant, tu ești mai rău ca un păgîn și un ateu.
Ești complet lipsit de iubire, ești prefăcut și fățarnic, nerușinatule ordinar !

Doamne iartă-mă, dar cu tine nu se mai iasă la cale ! Și pace bună !

Dacă mă judeci atît de aspru, nesăbuitule, caută să mă înțelegi prima dată, apoi să mă judeci.
Gîndește-te la orice om, cu inimă plină de iubire, de jertfă, ca și cum sufletul acelui om e în spital, bolnav de patimi, sau în închisoare, în strînsorile demonilor. Și apoi roagă-te, înainte să deschizi gura să rostești vreun cuvînt.

Datorită multora ca tine, suferă și azi și va suferi mereu Sfînta Biserică. De-ai avea putere, ai fi ca Faretrie, în ultima imagine, paginile 68-69. Ai prigoni și patriarhi, nu numai proști ca mine, pentru părerile tale, așa-i ?

Suficient tulburi sfîntul post tuturor celor care te citesc, Mihail C., încetează în numele Domnului.
Și din nou îți spun și îți cer: încetează în numele Domnului !
Și din nou îți spun și îți cer: umplete de iubire, iertare, de discernămînt și de trezvie, în numele Domnului !

Dacă lovești, nu lovi în mine, că lupt de partea ta, nesăbuitule ! Lovește în ereziile care apasă omenirea !

Și NICIODATĂ nu lovi în Biserica lui Hristos, și felul ei de a se organiza, și prin Sfintele Magazine Bisericești, care ne dau comori, nesăbuit ordinar !

Și schimbă semnătura acea blestemată, nesăbuitule, că leacuri nu sunt în alte părți decît în Sfînta Scriptură și în Sfînta Biserică. ATÎT !
Pentru Scriptură și Biserică a dat Dumnezeu leacuri prin Sfinții Lui și a lăsat omului descoperirea medicinei.

Iertare tuturor, bucurii.


“Căci ce ar folosi, dacă noi nu mâncăm carnea dobitoacelor, dar ca niște fiare sălbatice sfâșiem numele cel bun al fraților noștri ?
Defăimătorul, într-adevăr, sfâșie și mănâncă pe aproapele său. Despre aceasta vorbește Pavel, când zice: „Iară de vă mușcați unul pe altul și vă mâncați, căutați să nu vă mistuiți unul de către altul” (Gal. 5, 15). Deși nu ai înfipt dinții tăi în carnea, nici în trupul aproapelui tău, dar ai mușcat sufletul lui cu clevetirea ta, l-ai rănit cu bănuiala ta cea rea, ți-ai pricinuit ție însuți, lui și multor altora înmiite daune. Căci tu, prin clevetirea aproapelui tău, ai făcut mai rău pe cel ce te-a ascultat; de este el un păcătos, acum va fi mai îndrăzneț, căci cunoaște un tovarăș al păcatului său; de este el un drept, acum ușor se va amăgi întru mândrie și prin păcatul altora va ti împins a cugeta lucruri înalte despre sine. Tu ești vinovat încă și prin aceea că numele lui Dumnezeu se hulește; căci precum prin vederea faptelor celor bune numele lui Dumnezeu se cinstește, așa prin descoperirea păcatelor El se defăima și se necinstește. Pe lângă aceasta, pe omul pe care îl defaimi, prin defăimarea ta l-ai făcut mai fără de rușine și totodată mai învrăjmășit asupra ta.
Să nu-mi zică nimeni că numai când ar vorbi cineva neadevărul despre aproapele său, atunci l-ar defăima, iară nu când vorbește adevărul. Nu, nu este așa; căci si aceea este o călcare de lege, când cineva vorbește asupra aproapelui ceva de rau, care este adevărat. Fără îndoială și fariseul acela numai adevăr a vorbit despre vameșul, și totuși aceasta nu i-a ajutat, iar toate faptele lui cele bune au fost zadarnice. Dar poate tu voiești să îmbunătățești pe fratele tău, văzându-i păcatele lui. Iată, dacă tu voiești aceasta, atunci plânge, cere de la Dumnezeu ajutorul lui, ia pe fratele tău la o parte, sfătuiește-l îndeosebi, povățuiește-l, mângâie-l.
Arată păcătosului că tu îl iubești, dovedește-i că numai din îngrijire pentru dânsul si pentru că voiești binele lui, iară nu spre a-l rușina, pomenești păcatele lui. Arată-i cea mai mare dragoste și prietenie, fără să te rușinezi a face toate, dacă ținta ta este de a-l face mai bun. Așa fac adeseori doctorii, care măgulesc pe bolnavii cei nesupuși, spre a-i îndemna să primească doctoriile cele vindecătoare. Fă și tu așa și arată preotului rănile aproapelui tău. Aceasta înseamnă a te îngriji de dânsul și a te interesa ele îmbunătățirea lui……Așadar, în acest sfânt timp al postului să alungăm toată defăimarea din gura noastră, fiind convinși, că de am mânca numai cenușă, această viață aspră nu va putea folosi, dacă nu ne vom înfrâna totodată de prihanire și de defăimare. Să postim deci, iubiților, în așa chip, ca noi să ne înfrânăm nu numai de la mâncare, ci și de la păcate”

Sf. Ioan Gura de Aur, Omilii la Postul Mare, Cuvant la Duminica a patra din Post
Reply With Quote
  #298  
Vechi 21.03.2014, 05:26:13
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit Doamne ajută !

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Da, scumpul meu frățior Dalian, am binecuvîntare și dezlegare să mustru, de la duhovnic și de la Dumnezeu, în Sfînta Scriptură.
Eu zic să-i dai duhovnicului tău să citească acel mesaj pe care l-ai adresat lui Mihailc.
Să vedem dacă chiar îți aprobă stilul ăsta, mai ales acum că suntem în post.
Reply With Quote
  #299  
Vechi 21.03.2014, 08:16:17
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

MariS ma bucur asa de mult sa te revad.Da prietene,tot pelerin si tot pe drum sunt,multumesc lui Dumnezeu.Fara EL mi-as fi oprit demult,suficient mie insumi in necredinta mea si fara dor de regasire.Dar ma tine EL,in ciuda timpului,tanar si nelinistit :) Cumva imi ceri sa daruiesc ce nu am dar ce la oameni este cu neputiinta la Dumnezeu toate sunt cu putiinta.Fie ca EL sa-ti daruiasca mereu tot ce mi-ai dorit mie,prieten bun si drag.Harul si pacea Domnului sa te insoteasca.

Last edited by Pelerin spre Rasarit; 21.03.2014 at 08:18:19.
Reply With Quote
  #300  
Vechi 21.03.2014, 08:54:38
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

@Daniel Ortodox:
Se pare că ai terminat de multă vreme cu îndreptarea ta, întrucât abunzi în cuvinte mustrătoare, dacă nu chiar jignitoare, ce par a se prăvăli asupra interlocutorilor de la o mare înălțime duhovnicească, care ți-ar conferi o bună cunoaștere a sufletelor.
Adesea identifici în ceilalți mândrie, nerușinare, nesimțire. Pe de o parte, îmi pare că adesea îți greșești ținta, neidentificând deloc corect păcatul și păcătosul, neînțelegându-ți interlocutorii, pe de altă parte, ai verificat vreodată efectul „mustrărilor” tale? Este cineva care s-a îndreptat în urma lor?
Pe MihailC nu l-ai înțeles deloc: nici eretic nu te-a făcut, referindu-se doar la stilul tău neoprotestant, față de Pelerin și-a manifestat de multe ori aprecierea, și foarte bine ar fi dacă Biserica ar avea cât mai mulți credincioși ca el. Căci nu în Biserică a lovit atunci când a criticat, ci în păcatele oamenilor.
Însă acesta este doar un punct de vedere diferit de al tău; împărtășit de unii, probabil, respins de alții.

P.S. Cred că de folos ți-ar fi să iei în seamă criticile pe care cu prietenie ți le fac frații tăi de credință, să te întrebi, măcar, dacă nu cumva au și puțină dreptate, atunci când te trag de mânecă. Nu este suficient să spui despre tine că ești un buboi. Contează și să mergi la doctor pentru a-ți pune un diagnostic și a te vindeca. Nu știu dacă duhovnicul tău te cunoaște sub aspectele în care te manifești aici, pe forum.
P.P.S. Te rog nu-mi spune că mă iubești.
Acum observ că ai fost banat. Ar putea să-ți fie de folos.

Last edited by N.Priceputu; 21.03.2014 at 09:36:08.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare