Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 16.11.2020, 20:01:08
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.882
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristian sergiu Vezi mesajul
Am mai postit si alta data si mi-a fost de mare ajutor

Nu stiu ce inseamna duhovnic de mir am un preot la o manastire unde merg regulat si ma spovedesc si ma impartasesc dar cu pandemia m-as proteja

Prietena mea castiga dar nu am putea sa ne intretinem doar pe venitul ei
Sunt mulți care gândesc să nu mai meargă la biserică odată cu pandemia, e alegerea lor o respect, dar poate efectul e invers - stau mai mulți pe acasă deci sunt cozi mai puține la spovedit.

Nu te mai căsători dacă nu simți și gata, dar nici nu trăi în păcat, abstinență, nu văd de ce ai face ceva la care nu ai tragere de inimă.

Oricum pandemia s-ar putea să mai dureze faza cu restricții până după Paștele viitor 1 mai 2021, așa că fiecare își face strategia cum poate, poate după alegerile din 6 Decembrie, ne bagă pe toți la cușcă guvernul, acum nu puteau lua restricții prea dure că e campanie, altfel demult serveam carantină și ieșit din casă doar cu o foaie justificativă.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 16.11.2020, 21:04:23
cristian sergiu's Avatar
cristian sergiu cristian sergiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.06.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 107
Implicit crestin ortodox

stii cum e cu pandemia? din martie m-am retras la o casa de vacanta la 60km de cluj intr-un sat cu 0 infectati. In oct intro joi era ziua prietenei si am zis sa vina la mine sa nu mai umblu eu pe drumuri sa ma infectez. Trebuia sa vina intro joi nu a mai venit ca am avut ceva altercatii , vineri mi-a zis ca are sintome si sambata dupa test a iesit pozitiv Eu care am fost autoizolat din martie pana in prezent ma puteam infecta intr-o singura zii cand a fost ziua prietenei.

Mai merg aici in sat la biserica dar nu merg sa ma spovedesc deoarece preotul are doua masini si eu consider ca are iubire de arginti. Chiar la o slujba a spus ca o masina tot omu tre sa aiba e ca si telefonu . Dupa ce eu un an am facut curierat pe bicicleta si pe ploaie sau pe frig el cu 2 masini imi spune ca masina tot omu tre sa aiba.
__________________
am scris un calendar crestin ortodox
sunt crestin ortodox
Doamne ajuta
Reply With Quote
  #13  
Vechi 16.11.2020, 22:03:25
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.882
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristian sergiu Vezi mesajul
stii cum e cu pandemia? din martie m-am retras la o casa de vacanta la 60km de cluj intr-un sat cu 0 infectati. In oct intro joi era ziua prietenei si am zis sa vina la mine sa nu mai umblu eu pe drumuri sa ma infectez. Trebuia sa vina intro joi nu a mai venit ca am avut ceva altercatii , vineri mi-a zis ca are sintome si sambata dupa test a iesit pozitiv Eu care am fost autoizolat din martie pana in prezent ma puteam infecta intr-o singura zii cand a fost ziua prietenei.
Eu merg la Biserică în oraș și observ că oamenii încep să se împuțineze la slujba duminicală, cam de două săptămâni și unii stau pe afara.
Cei care evită să vină le dau spațiu celor care vor să vină și cred că e mai bine așa, nici cei care stau acasă să nu-i judece pe cei care vin, nici invers, e ca principiul postirii.

Dacă nu văd aglomerație la slujbe nu ar fi motiv să atragem împotriva restricții totale, în Bulgaria s-a dat voie la înviere, dar s-a ținut pe afară și se recomanda să vină doar un membru / familie, mi se pare o măsură mai bună așa, decât nimic închis de tot, amenzi, îmbrânceli cu autoritățile.

Am stat cât am putut la soare în vara asta, iau vitamina D detrical 2000, acum o să-mi mai completez paleta cu unele imunizante, zinc, seleniu, și despre vitamina C am găsit o mărturie a unui preot care a scăpat de zeci de răceli cu ea, poate fi o barieră anti-virală.

Am băgat intensiv și preventiv ceaiuri de ghimbir, foarte bune, sper să găsesc acel ceai de scorțișoară-ghimbir-cuișoare care am auzit că ajută la infecții virale.

Până acum Dumnezeu m-a păzit, deși am fost și înainte de Paști și după ce s-a dat drumul, vreau să merg la spovedanie - Dumnezeu spune - în ce te găsesc în aceea te judec, măcar știu că prin Biserică am șanse la mântuire și atunci nu vreau să mă mai necăjesc excesiv.

Asta nu înseamnă că merg ca un nesăbuit, eu chiar am nevoie de reculegere spirituală într-un spațiu în care asta se face de zeci de ani, respectând și medicii și pe cei care s-au îmbolăvit sau cărora le e teamă.
Acasă te distrage mereu ceva, nu pot urmări prin televizor, mai bine citesc Biblia dacă tot stau și nu mă pot concentra și conecta la Liturghie.

Citat:
În prealabil postat de cristian sergiu Vezi mesajul
Mai merg aici in sat la biserica dar nu merg sa ma spovedesc deoarece preotul are doua masini si eu consider ca are iubire de arginti. Chiar la o slujba a spus ca o masina tot omu tre sa aiba e ca si telefonu . Dupa ce eu un an am facut curierat pe bicicleta si pe ploaie sau pe frig el cu 2 masini imi spune ca masina tot omu tre sa aiba.
Depinde și ce mașini are poate sunt la mâna a doua sau a treia cu valoare de până-n 3.000 de euro, nu văd cum te deplasezi din sat în oraș fără mașină, pentru cumpărături foarte grele, sau unelte.

Eu nu pot să-ți zic ce să faci, dacă eram în locul tău mergeam măcar o dată la spovedit în orașul cel mai apropiat, mă interesam la duhovnicul studenților din Cluj, dar tu faci cum crezi, eu mă gândesc că poate nu mai prind spovedanie până cine știe când în 2021.

O mașină e bună pentru că te chinuie rău bicicleta, nu poți căra mare lucru pe ea, nu poți pune varza pe iarnă, nu poți transporta un porc dacă ai tăiat, nu poți căra nici măcar o presă și un zdrobitor de struguri dacă ai vie, ajută foarte mult portbagajul.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 16.11.2020, 22:19:28
cristian sergiu's Avatar
cristian sergiu cristian sergiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.06.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 107
Implicit crestin ortodox

Desi mam autoizolat nu mie frica de infectare deoarece cred ca usturoiul vindeca infectia. Tot asa am avut o infectie in corp iar peste 10 medici nu m-au vindecat ci vreo 10 catei de usturoi luati in 3 zile. Va puteti imagina 6 ani de facultate si 5 de rezidentiat un medic; inmultit cu 10 medici 110 ani de facultate nu a facut ce a facut 10 catei de usturoi. Zilele acestea am citit pe un forum un prieten care are cancer din cauza unui tratament de la medic gresit si apoi au curs mesaje de genu si "eu am pe cineva care a patit asa" mori cu ea facultate de medicina finantata de tot romanul de rand.
__________________
am scris un calendar crestin ortodox
sunt crestin ortodox
Doamne ajuta
Reply With Quote
  #15  
Vechi 16.11.2020, 22:49:12
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.882
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristian sergiu Vezi mesajul
Desi mam autoizolat nu mie frica de infectare deoarece cred ca usturoiul vindeca infectia. Tot asa am avut o infectie in corp iar peste 10 medici nu m-au vindecat ci vreo 10 catei de usturoi luati in 3 zile. Va puteti imagina 6 ani de facultate si 5 de rezidentiat un medic; inmultit cu 10 medici 110 ani de facultate nu a facut ce a facut 10 catei de usturoi. Zilele acestea am citit pe un forum un prieten care are cancer din cauza unui tratament de la medic gresit si apoi au curs mesaje de genu si "eu am pe cineva care a patit asa" mori cu ea facultate de medicina finantata de tot romanul de rand.
Nu vindecă numai un singur ingredient, părintelui Calistrat i s-a extras din predică o frază și au dat-o ca și cum ar fi zis că trece cu o gură de țuică și l-au linșat presa.

Acum că vine iarna e bun și un vin fiert când e dezlegare la vin cu scorțișoară, cu condimente de vin fiert, nu spun că apără dar era bun până la virusul actual.

E bun și un ardei iute într-o supă de fasole verde sau în paste.

E bun și un ghimbir, o rădăcină de ghimbir e un leu și ceva în kaufland, curățat de coajă și ras în apă fierbinte.

Frica e bună până în punctul în care aduce o anumită pază, dar dacă te paralizează și te aruncă în stări nasoale nu te ajută.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 16.11.2020, 23:09:56
cristian sergiu's Avatar
cristian sergiu cristian sergiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.06.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 107
Implicit crestin ortodox

eu tiam zis ce am patit eu nu e neaparat sa ma crezi oricum stiu pe cineva care foloseste ceai de scortisoara pe post de medicament. Naturistele au mare efect dar trebuie sa si crezi in ele jumate ele jumate placebo si iaca esti vindecat
__________________
am scris un calendar crestin ortodox
sunt crestin ortodox
Doamne ajuta
Reply With Quote
  #17  
Vechi 17.11.2020, 01:19:19
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.978
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristian sergiu Vezi mesajul
Desi mam autoizolat nu mie frica de infectare deoarece cred ca usturoiul vindeca infectia...
Intr-adevar usturoiul are din belsug aceasta calitate pretioasa.

Citat:
În prealabil postat de cristian sergiu Vezi mesajul
Mai merg aici in sat la biserica dar nu merg sa ma spovedesc deoarece preotul are doua masini si eu consider ca are iubire de arginti. Chiar la o slujba a spus ca o masina tot omu tre sa aiba e ca si telefonu . Dupa ce eu un an am facut curierat pe bicicleta si pe ploaie sau pe frig el cu 2 masini imi spune ca masina tot omu tre sa aiba.
Oare e drept sa-l judeci?

Citat:
În prealabil postat de cristian sergiu Vezi mesajul
Mentionez ca adorm cu trinitas in fiecare zii, merg la liturghie aproape saptamanal, muncesc zilnic dar situaria financiara e pe 0
In aceasta situatie mondiala n-ai cum s-o scoti la capat, cu atat mai mult cu cat suntem deja "cotropiti"(integrati UE) de interese straine invincibile; drepturile constitutionale nu mai conteaza absolut deloc, decat ca pretext pentru profitorii care stiu sa profite politic de conjuncturi favorabile.
Descrierea vietii tale imi pare ca un fel de calugarie in lume; sincer, ma minunez. De ce nu intri in manastire(mai ales ca nu prea te "trage" casatoria)?

Citat:
În prealabil postat de Bucuriepedrum;
Mi-a fost dor de tine, Demetrius. Deci Sfânta Taină a Cununiei, sfințită de Mântuitorul Hristos prin prezența Sa la nunta din Cana, e după unii un pogorământ.
E reciproc, Bucuriepedrum; iti dai seama ce "m-ai uns la inima"?

In privinta pogoramantului eu zic sa nu te ambalezi cu toate puterile atat de... "sus", nu te lasa pacalita; fac pariu ca n-a facut nici macar o cruce pe vinul ala abia "fermentat".
Daca era pogoramant atunci chiar El ar fi fost mire, insa tocmai pentru ca nu S-a lasat atras de "cununie" El este un perfect exemplu de urmat.

Ultimele doua taine, cununia si preotia, sunt la alegere, una din doua, fiindca cununia este o alegere de a trai omeneste(orizontal), iar preotia(calugaria) este alegerea de a trai dumnezeieste(transcendental).
Preotii de mir din BOR sunt casatoriti tocmai ca masura de "protectie a muncii" impotriva tentatiilor din mediul de lucru.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare