Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 21.05.2009, 22:00:40
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit Ecumenismul si oamenii obisnuiti ai confesiunilor

Am inteles ca ecumenismul este f.mult controversat la nivel de ierarhii religioase, iar noi ortodocsii avem probleme si conflicte la toate nivelurile.
Ma si va intreb pe cei care sunteti impotriva, cum vedeti voi pe oamenii ca voi, ca noi, care au fost nascuti si botezati in alte confesiuni/religii, cum vedeti relatiile intre crestinii ortodocsi si celilalti.
Acum cu alte religii, marturisesc ca si eu vad dificila o uniune spirituala, religioasa, dar cu crestinii nu vad probleme.
Voi ii considerati eretici pe cei de langa voi, pe vecinul, sau colegul, sau ruda de alta confesiune si ii urati?
Dar oamenii care traiesc in familii biconfesionale in buna intelegere si respect (inclusiv al credintei) si da, functioneaza la multa lume, ce ar trebui sa faca? Sunt toti eretici? Ce vina au ei, ca unii au dezbinat cu secole in urma biserica crestina unica?
Dar traim in aceeasi lume, in aceeasi tara, casa, bloc, lucram impreuna! Chiar ii judecati si ii dusmaniti? Sau cum faceti cu ei?
Unde este dragostea de oameni, toleranta, fratia, toate scrise si in ortodoxie.
Mie mi-e greu sa judec in locul lui Dumnezeu si sa spun eu sunt buna, aia sunt eretici, rai, sau alte lucruri.
Si in fiecare religie si confesiune sunt exemple de oameni minunati care ajuta si pe altii fara discriminare, care sunt Oameni.
Oare nu vedem credinta prea ingust, daca judecam numai dupa dogme si canoane si teorii?
Mai inainte de toate astea, Fiul Domnului altceva ne-a invatat: "iubiti-va unii pe altii..."
Reply With Quote
  #2  
Vechi 23.05.2009, 02:35:45
orthodoxia.i.thanatos orthodoxia.i.thanatos is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 721
Implicit

Biserica este trupul Domnului, iar Domnul este Adevarul, Calea si Viata. Pentru ca Adevarul este absolut, numai o singura biserica il poate contine. Cind eretici si schismatici au parasit Biserica Catolica (Biserica Ortodoxa este Biserica Catolica), Adevarul a ramas intotdeauna intreg in Biserica. Protestantii, insa, sustin ca Adevarul s-ar afla in toate bisericile, si numai impreuna, ca si piesele de puzzle ar constitui Biserica cea Adevarata, dar inselaciunea lor e mai mult decit evidenta pentru ca invataturile catolicilor si cele ale protestantilor se contrazic intre ele si toate la un loc contrazic invataturile ortodoxe. Biserica Ortodoxa, ca detinatoare a Adevarului nu poate face nici un fel de compromis de la credinta. Ecumenistii ortodocsi s-au lepadat de Adevar in numele dragostei de oameni.

Noi, ortodocsii, intr-adevar ii consideram eretici pe heterodocsi, dar de aici nu rezulta ca ii si urim. Multi dintre ei sint inselati si dorinta noastra fierbinte este ca ei sa se intoarca la Ortodoxie. Asta inseamna Ecumenism adevarat.

“Dragostea de oameni, toleranta, fratia” nu primeaza in fata dragostei de Dumnezeu (Adevar). Cu alte cuvinte, un ortodox nu poate fi fratele heterodoxului atunci cind i se cere si numai sa-si schimbe invatatura despre Adevar, iar toleranta exista si vine de la Dumnezeu care in Mare Mila Sa a hotarit sa-i rabde.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 23.05.2009, 12:26:11
luchian
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Am inteles ca ecumenismul este f.mult controversat la nivel de ierarhii religioase, iar noi ortodocsii avem probleme si conflicte la toate nivelurile.
Ma si va intreb pe cei care sunteti impotriva, cum vedeti voi pe oamenii ca voi, ca noi, care au fost nascuti si botezati in alte confesiuni/religii, cum vedeti relatiile intre crestinii ortodocsi si celilalti.
Acum cu alte religii, marturisesc ca si eu vad dificila o uniune spirituala, religioasa, dar cu crestinii nu vad probleme.
Voi ii considerati eretici pe cei de langa voi, pe vecinul, sau colegul, sau ruda de alta confesiune si ii urati?
Dar oamenii care traiesc in familii biconfesionale in buna intelegere si respect (inclusiv al credintei) si da, functioneaza la multa lume, ce ar trebui sa faca? Sunt toti eretici? Ce vina au ei, ca unii au dezbinat cu secole in urma biserica crestina unica?
Dar traim in aceeasi lume, in aceeasi tara, casa, bloc, lucram impreuna! Chiar ii judecati si ii dusmaniti? Sau cum faceti cu ei?
Unde este dragostea de oameni, toleranta, fratia, toate scrise si in ortodoxie.
Mie mi-e greu sa judec in locul lui Dumnezeu si sa spun eu sunt buna, aia sunt eretici, rai, sau alte lucruri.
Si in fiecare religie si confesiune sunt exemple de oameni minunati care ajuta si pe altii fara discriminare, care sunt Oameni.
Oare nu vedem credinta prea ingust, daca judecam numai dupa dogme si canoane si teorii?
Mai inainte de toate astea, Fiul Domnului altceva ne-a invatat: "iubiti-va unii pe altii..."
Mie mi se pare ecumenisumul asta ca o incercare de standardizare a iubirii pentru Iisus Hristos. Adica pui la un loc toate culorile curcubeului si le amesteci, iar rezultatul este o culoare cenusie (ca sa nu ma exprim plastic).

Dumnezeu a permis diversitatea, pentru ca lumea sa vada toate posibilitatile si sa o aleaga pe cea mai buna.

Intrebarea cea mai buna mi se pare: ce fac cei care s-au nascut cu alta lege? vor fi judecati ca eretici?
Eu cred ca noi ortodocsii vom fi judecati si pentru ei, pentru ca daca noi avem calea (pe care o sustinem ca e cea adevarata) si nu am fost in stare sa o facem sa straluceasca, atunci avem o problema.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 23.05.2009, 12:33:41
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de luchian Vezi mesajul
Eu cred ca noi ortodocsii vom fi judecati si pentru ei, pentru ca daca noi avem calea (pe care o sustinem ca e cea adevarata) si nu am fost in stare sa o facem sa straluceasca, atunci avem o problema.
Aici sunt de acord cu tine.
Nu ma bag insa la acest thread, pt ca Sophia a zis ca vrea sa auda parerile celor care sunt contra.
Ce-i drept, toti antiecumenistii de pe forum si-ai dat cu parerea la threadul deschis pe mine pentru cei care au ceva pozitiv de spus despre ecumenism ('argumente pentru dialogul ecumenic'), dar nu vreau sa fac ca ei.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 23.05.2009, 15:07:11
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Atunci cand intalnesc un om de alta credinta sau de alta confesiune, nu prea intru in dispute religioase, decat daca acesta incearca sa ma atraga la credinta lui. Da, mi-as dori sa se mantuiasca toata suflarea, dar privesc in jur si vad din ce in ce mai clar ca tendintele lumii contemporane sunt in opozitie cu crestinismul autentic.

Caci egoismul si mandria omului contemporan au intrecut orice limite. Dupa perioada comunista s-ar fi cuvenit sa ne catehizam noi insine si sa ne respectam cu strictete valorile noastre ortodoxe, ca sa avem ce sa aratam si altora, nu sa facem inchinaciuni celor care s-au ratacit de la dreapta credinta. Caci in acest caz, orb pe orb se calauzeste pentru a ajunge impreuna in iad.

Ma retrag ca melcul in cochilia mea si-mi vine sa plang cand vad cat de mult se vorbeste de ecumenism si cat de putin despre mantuire. Ma intristez, de asemenea cand vad cum se legifereaza tot felul de pacate, fara ca Biserica sa ia atitudine. Si atunci, dragoste-dragoste, dar in numele cui? In numele lui Dumnezeu nu e in niciun caz.

Dragostea crestina, ca orice dragoste, presupune si discernamant. In fata celor care sunt despatimiti si sfinti si au ajuns la treapta cea mai de sus a desavarsirii si-i pot iubi pe oameni asa cum ii iubeste Dumnezeu ma inchin pana la pamant si fac si metanie. Dar in fata celor care in numele iubirii lui Dumnezeu in loc sa fie preocupati de sfintenie duc turma lui Dumnezeu in prapastia pierzarii nu pot decat sa le amintesc cuvintele parintelui Arsenie Boca care spune ca ecumenismul reprezinta cozile de topor ale Apusului, prabusirea Bisericii prin slujitorii ei.

Dumnezeu sa ne ajute sa luptam cu noi insine, cu pacatele noastre si atunci, asa cum spunea parintele Paisie Aghioritul ,,o mie se vor mantui in jurul nostru.'' Deci, daca ne e mila de altii trebuie sa ne despatimim si sa ne rugam lui Dumnezeu cu inma curata si Dumnezeu va putea schimba lumea din aproape in aproape. Nu religia lumii trebuie schimbata in primul rand, ci atitudinea noastra fata de PACAT.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 28.05.2009, 14:53:30
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Aici sunt de acord cu tine.
Nu ma bag insa la acest thread, pt ca Sophia a zis ca vrea sa auda parerile celor care sunt contra.
Ce-i drept, toti antiecumenistii de pe forum si-ai dat cu parerea la threadul deschis pe mine pentru cei care au ceva pozitiv de spus despre ecumenism ('argumente pentru dialogul ecumenic'), dar nu vreau sa fac ca ei.
Fani draga, nu uita ca noi tinem de BOR, nu de Patriarhul ecumenic, si avem voie sa avem alta optica. Noi pe deasupra suntem constienti de venirea antihristului, care va cere tuturor din toata lumea, unita intr-o singura Biserica, sa i se inchine. Cum privesti tu aceasta problema? Oare nu-ti da de gandit?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 28.05.2009, 15:07:08
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Fani draga, nu uita ca noi tinem de BOR, nu de Patriarhul ecumenic, si avem voie sa avem alta optica. Noi pe deasupra suntem constienti de venirea antihristului, care va cere tuturor din toata lumea, unita intr-o singura Biserica, sa i se inchine. Cum privesti tu aceasta problema? Oare nu-ti da de gandit?
Pai si BOR ia parte la dialogul ecumenic ca si Constantinopolul. Nu vad nici o deosebire. Sunt doar miscari laice care sunt impotriva. Ele exista banuiesc in cadrul fiecarei biserici locale.

Interpretarea asta a venirii antihristului este o interpretare, nu este un adevar revelat.
Va fi probabil o unire gresita sub antihrist, dar nu cred ca miscarea ecumenica va fi la baza.
Nu zic, s-ar putea sa ma insel, dar nu vad semne spre asta deocamdata.

E interesant ca in Antihristul de Soloviov (publicat in sec al 19lea) antihristul obliga toate confesiunile crestine sa se uneasca si sa i se inchine, dar din fiecare un grup condus de un om de seama se opune, de oameni integri care nu accepta. Ai citit cartea? Merita.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 28.05.2009, 15:46:17
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Pai si BOR ia parte la dialogul ecumenic ca si Constantinopolul. Nu vad nici o deosebire. Sunt doar miscari laice care sunt impotriva. Ele exista banuiesc in cadrul fiecarei biserici locale.

Interpretarea asta a venirii antihristului este o interpretare, nu este un adevar revelat.
Va fi probabil o unire gresita sub antihrist, dar nu cred ca miscarea ecumenica va fi la baza.
Nu zic, s-ar putea sa ma insel, dar nu vad semne spre asta deocamdata.

E interesant ca in Antihristul de Soloviov (publicat in sec al 19lea) antihristul obliga toate confesiunile crestine sa se uneasca si sa i se inchine, dar din fiecare un grup condus de un om de seama se opune, de oameni integri care nu accepta. Ai citit cartea? Merita.
Nu este o miscare laica, desi sunt si multi laici care o sustin.
Dar ma mir ca nu esti de parere ca va veni antihristul; mai ales ca te afli in Vestul Europei, unde semnele s-au manifesta mai de timpuriu si mai pregnant. Dar cine nu crede ca va veni, nu crede si gata.

Imi imaginez ca nu ai citit nici cartea al carei titlu ti l-am dat cu ceva zile in urma: "Ecumenismul -o noua viziune ortodoxa asupra ecumenismului sincretist" de Ierom Agapit Popovici, care se gaseste si pe net. Pacat, ai fi aflat niste cate ceva...
Reply With Quote
  #9  
Vechi 28.05.2009, 15:52:57
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Nu este o miscare laica, desi sunt si multi laici care o sustin.
Dar ma mir ca nu esti de parere ca va veni antihristul; mai ales ca te afli in Vestul Europei, unde semnele s-au manifesta mai de timpuriu si mai pregnant. Dar cine nu crede ca va veni, nu crede si gata.

Imi imaginez ca nu ai citit nici cartea al carei titlu ti l-am dat cu ceva zile in urma: "Ecumenismul -o noua viziune ortodoxa asupra ecumenismului sincretist" de Ierom Agapit Popovici, care se gaseste si pe net. Pacat, ai fi aflat niste cate ceva...
Eu nu am zis ca nu cred ca va veni antihristul. Asta scrie in Biblie, deci evidnet cred.
Am zis ca nu cred ca ecumenismul este o manifestare care pregateste venirea lui. ;-)

Cat despre antihrist, poate sa vina si maine, si peste mai mult timp, exista semne, da, insa semne au tot existat in toate epocile si au fost multe epoci in care se credea ca sta la usa (ajunge sa studiezi un pic istoria biserici ca sa vezi asta), ce ni se cere noua este nu sa tot cautam semnele venirii lui ci sa fim treji, cu candelele aprinse si ulei in rezerva, ca fecioarele din pilda.

Cartea de care zici nu am citit-o, am multe de citit si parca as pune accentul pe lucrurile pozitive.. Insa o sa ma uit pe ea cand o sa am timp.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 28.05.2009, 16:12:59
2io's Avatar
2io 2io is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.04.2007
Locație: Giessen, D
Religia: Ortodox
Mesaje: 99
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
[..]cum vedeti voi pe oamenii ca voi, ca noi, care au fost nascuti si botezati in alte confesiuni/religii, cum vedeti relatiile intre crestinii ortodocsi si celilalti.
Traiesc si lucrez in Germania de cativa ani si in jurul meu am si am avut multi oameni de alta ... convingere religioasa.
La inceputul timpului nu eram constient de Adevarul ce se afla in credinta noastra ortodoxa si traiam si eu ca si ceilalti colegi romani.
In ultimul timp am inceput a ma intrista pentru toti cei ce umbla dupa poftele vietii acesteia (de fapt asta sunt toate celelalte convingeri, inclusiv ateismul) si am observat ca s-a schimbat si ceva in mine: simt ca ii iubesc mai mult (suna ca in filme/povesti, dar nu stiu cum sa exprim in cuvinte).
Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Voi ii considerati eretici pe cei de langa voi, pe vecinul, sau colegul, sau ruda de alta confesiune si ii urati?
Deci consider ca trebuie [COLOR=Red]sa-i iubim[/COLOR], nici intr-un caz sa-i uram!
Si, cu toate acestea, ii consider, cu toata convingerea, ca sunt eretici. Atata timp cat ei [COLOR=Red]nu vor[/COLOR] sa vada Adevarul ci alearga dupa pofte trecatoare, ei sunt eretici.
Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Ce vina au ei, ca unii au dezbinat cu secole in urma biserica crestina unica?
Din acest punct de vedere, nu au vina. Totusi un urias ce mananca multi oameni (conform Sf. Parinti) este nestiinta.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
ECUMENISMUL Pravoslavia Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 1320 01.11.2017 22:47:00
Ecumenismul-dialog sau unificarea confesiunilor? georgeval Despre Biserica Ortodoxa in general 31 15.07.2008 19:20:50
Ecumenismul MadalinS Generalitati 0 30.09.2007 04:12:34
Ecumenismul IonelaCristina Biserica Ortodoxa si Massmedia 10 03.04.2007 17:46:17