Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1431  
Vechi 18.02.2018, 20:50:04
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Mulțumesc și aceași iertare te rog s-o primești și din partea mea :)
Era odată un coleg și un bun prieten de al meu "Pelerin spre rasarit" , penticostal si el , un om deosebit cum rar întâlnești printre noi ortodocșii, un Om printre oameni !
Am avut o corespondență destul de îndelungată cu el , mi-a trimis multe , foarte multe cărți ortodoxe , un om de o finețe rară .
Numele lui real era Cezar :)
Ii duc lipsa aici pe Forum !
In fine , încă odată iertare și:
Doamne ajută :)
Multumesc frumos pentru spiritul tau impaciuitor! Si eu l-am rugat pe Cezar sa revina pe forum. El este unic in abordarea lui si ii duc si eu lipsa. Nu e penticostal, este protestant. Sper sa nu-l rabde inima si sa revina :)
Doamne ajuta!
  #1432  
Vechi 18.02.2018, 20:57:50
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Multumesc frumos pentru spiritul tau impaciuitor! Si eu l-am rugat pe Cezar sa revina pe forum. El este unic in abordarea lui si ii duc si eu lipsa. Nu e penticostal, este protestant. Sper sa nu-l rabde inima si sa revina :)
Doamne ajuta!
Doamne ajută !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #1433  
Vechi 18.02.2018, 21:10:48
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Pelerin nu era/este calvinist?
  #1434  
Vechi 18.02.2018, 22:02:28
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

De ce nu vă faceți toate aceste urări și de ce nu vă puneți toate aceste întrebări folosind MESAGERIA PRIVATĂ?
Eu aici discut doar despre glosolalie și doresc ca și voi să faceți la fel.
  #1435  
Vechi 19.02.2018, 10:20:41
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Pelerin nu era/este calvinist?
Pe langa faptul ca a spus de fiecare data ca e calvinist am avut si o discutie pe tema calvinismului cu el.
  #1436  
Vechi 19.02.2018, 10:51:25
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
nu. eu sunt cel care ti-a vorbit frumos.
si daca nu te-am facut mincinos pana acum iata ca o fac, minti, cataline!
si baga la cap, am spus ce citesc doar ca sa intelegi ca citesc lucrari neutre, nepartizane, pentru ca pentru un habotnic ca tine absolut tot ce iese din linia ortodoxa e partizanat antiortodox; si asta inseamna stiinta: obiectivitate. nu era vorba despre niveluri sau altceva, dar daca asa te-ai simtit...

ps.si nu-ti mai pierde timpul, doua zile de cautari pentru ceva de raspuns la obiect fara sa o lalai e cam mult...
Da, se vede cat de frumos ai vorbit pana acum in mesajul precedent. Nu, tot timpul ai vorbit jignitor si ai catalogat dupa cum ti-a nazarit. Eu ti-am vorbit frumos de fiecare data, chiar si cand vorbeai urat. La fel faci si in acest mesaj, aduci o acuzatie mincinoasa, spunand ca mint. Nici macar nu dai o explicatie, eu habar nu am la ce te referi. Daca nu o faci e doar o denigrare graduita, cum faci de obicei. Eu nu ti-am vorbit urat chiar cand ceilalti o faceau, desi spuneai lucruri complet false si denigratoare la adresa ortodoxiei sau contraziceai adevaruri evidente.
Nu, tu nu citesti lucrari neutre, ci partizane, dar nici macar nu stii daca sunt neutre sau partizane pentru ca nu ai cunostintele de baza in acel domeniu. Asa cum faci si in privinta crestinismului si ortodoxiei, tu crezi orice aberatie "stiintifica" si "neutra", nestiind prea multe despre crestinism sau ortodoxie. Nimeni nu stie din nastere, dar unii au macar bunavointa sa se informeze, nu sa spuna aiureli sustinand cu fanatism ca acela e adevarul. Habotnic nu sunt eu, ci tu, sustii cu indarjire niste neadevaruri, neinteresandu-te adevarul. Habotnic se refera la orice credinta si religie, inclusiv la ceea ce crezi tu.
Asadar, astept sa spui cu ce as minti.
P.S. Intru la doua zile pentru ca nu vreau sa-mi pierd asa mult timp cu discutii de genul asta si cu oameni care nu discuta civilizat si nu-mi face neaparat placere sa discut (de exemplu tu si penticostalul, in acest moment). Daca intru la doua zile e acelasi lucru ca si cum as intra in fiecare zi, doar ca imi pierd mai putin timp.
  #1437  
Vechi 19.02.2018, 11:45:29
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
Numărul penticostalilor si mai ales cel al carismaticilor creste vertiginos, ăsta fiind semnul că diavolul este în spatele acestor miscări religioase spiritiste/hipnotice.
Asta nu neg, ca numarul lor creste, dar nu pana la cifrele acelea fanteziste. De exemplu, multe surse dau numarul de 270 de milioane pentru penticostalii din lume (plus vreo 300 de milioane de carismatici). Daca numarul carsiamicilor nu ai cum sa-l verifici, numarul penticostalilor este trecut la aproape fiecare tara. Eu ti-am dat tarile in care spun chiar penticostalii ca au cei mai multi adepti. Poti verifica si tu, nu exista nicicum 270 de milioane de penticostali, probabil aduni 50 de milioane in toate tarile. Cei mai multi sunt in Brazilia, 25 de milioane, 13 milioane in SUA, peste 3 milioane in Guatemala, 900 de mii in El Salvador. In Chile se da doar numarul tuturor protestantilor, 1 milion si ceva. In Africa sunt cateva milioane in tarile subsahariene, Kenia, Tanzania, Nigeria, Africa de Sud. In Asia am aratat cati sunt in India, in Filipine sunt cam 170 de mii. In Coreea de Sud sunt peste 9 milioane de protestanti, nu se da cifra penticostalilor, dar scrie ca 90% dintre protestantii de acolo sunt prezbiterieni. Iar in Europa cred ca cei mai multi penticostali sunt in Romania. Nici vorba de 270 de milioane, nici macar pe aproape.
  #1438  
Vechi 19.02.2018, 12:17:39
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Doar ortodocsii bat pasul pe loc?
In ortodoxie nu conteaza numarul, ca la neoprotestanti. Fiind credinte aparute de curand, fara sa fie rezultatul unor schisme (asa cum a fost cu necalcedonienii, catolicii si protestantii), au cautat inca de la inceput sa creasca numarul de adepti. Altfel cine ar fi bagat in seama un cult de cateva zeci de persoane?
Legate de celelalte religii, am spus ca si alte religii au un numar mare de adepti, asta neinsemnand ca sunt adevarate, din cauza numarului mare.
  #1439  
Vechi 19.02.2018, 12:21:24
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Nici vorba. Sunt niste cifre masluite. Toate agentiile de profil sunt de sorginte ecumenista, cu anumita influenta masonica si new-age. Institutele de statistica , de fapt, au drept scop subminarea si chiar distrugerea adevaratei biserici pastratoare a credintei lui Iisus Hristos si a Predaniei Apostolice. In ascuns, departe de privire oamenlor, ele cu asta se ocupa.

Daca vrei sa stii adevarul curat, pastrat nealterat de-a lungul veacurilor, poti citi aici:

Cel putin ceea ce este bolduit este adevar indubitabil, nenegociabil, dincolo de orice indoiala.
Degeaba persiflezi si batjocoresti, la asta te pricepi cel mai bine (stiu, tu sustii ca esti printre cei mai buni oameni, toti care se comporta ca tine spun asta), eu am dat datele exacte, aratand ca tu si coreligionarii tai sustineti niste minciuni.
  #1440  
Vechi 19.02.2018, 12:21:54
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Asta nu neg, ca numarul lor creste, dar nu pana la cifrele acelea fanteziste.
Fenomenul carismatic crește, nu penticostalii neapărat.
În 20 de ani maxim, 1 din 3 creștini va fi carismatic. Asta este o predicție făcută conform statisticilor, de către persoane abilitate.
Este Diavolul care corupe. Este lucrarea de amăgire profețită de Pavel la 2 Tesaloniceni cap. 2.
Vorbirea în limbi este, de fapt, posesie demonică. Așa păcălește Diavolul. Cât de simplu. Vinde o minciună, că ar fi Duhul sfânt, dar nu este. Este un demon băgat acolo, care dă bolborosirea. Obținerea bolborosirii se face în felul în care procedează budiștii și yoghinii cu meditațiile lor pentru a se ilumina (adică pentru a comunica cu zeii lor).
Cât de evident este pentru mine lucrul acesta acum!
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre vorbirea cu mortii strajeru Secte si culte 2 09.04.2018 22:32:16
Vorbirea in limbi - ajutor Archangel Reguli generale de utilizare a forumului 37 03.01.2013 12:16:48
Vorbirea in limbi la penticostali... lacrimi Secte si culte 2217 03.04.2012 13:35:20
Vorbirea despre Dumnezeu George.m Spiritualitatea ortodoxa 28 02.02.2011 13:01:53
DESPRE VORBIREA IN LIMBI Ioan_Ciobota Generalitati 4 24.03.2010 17:09:10