Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Noul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 10.07.2009, 17:10:59
sergiu's Avatar
sergiu sergiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 451
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Daca Iisus ar fi spus: "Tata, omul nu este pregatit, nu pot sa-l las si sa plec."
Si ar fi stat sa puna ordine in lume?
Nu avea cum! Daca Iisus ramanea nu mai era vorba de liber arbitru!
Uiti de cealalta forta: vrajmasul! Ei ambii trebuie sa fie prezenti doar in Duh. Cum vrajmasul are interzis sa intre fizic in lumea noastra probabil asa trebuie sa respecte si Dumnezeu (asa ar fi logic, parerea strict a mea!).
Daca Dumnezeu ar fi prezent fizic cred ca alalaltu ar sari ca ars ca trebuie dezlegat si el! Altfel alegerea omului ar fi inegala!

Sa ma ierte Dumnezeu daca am scris vre-o prostie!
__________________
Doamne, Dumnezeul meu, desi nu am facut nici un bine inaintea Ta, da-mi dupa harul Tau, sa pun inceput bun.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 10.07.2009, 17:33:48
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit


Iuda putea sa nu-l vanda pe Iisus? Pai daca trebuia sa respecte scripturile.
Iisus singur a spus si a stiut asta. EL a stiut totul dinainte, de la cap, la coada.
Trebuia sa se intample asa cum a fost scris.
Nici acolo nu a existat liberul arbitru.
Singurul care ar fi trebuit sa-l aibe (Fiul), si asta este intrebarea mea, nu l-a folosit. Ar fi putut poate sa faca altceva ca sa indrepte omul.
A fost bun, a iertat si s-a jertfit. Si omul n-a invatat mare lucru din asta.
In rest nu stim nimic.
Pacatele viitoare daca le-a luat? Pai ele inca exista gramada. Raul mai exista, pacatele mai exista, oamenii sunt rai si nu asculta.
Acum ce spune Sergiu cu vrajmasul, iar nu stim si are si mai putin sens si explicatie.
Exista o permanenta lupta intre Bine si Rau.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 10.07.2009, 17:35:51
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Discutam pe alte fire despre liberul arbitru si ca omul poate alege si a putut alege inca de la Creatie. Eu nu sunt de acord cu aceasta idee. Nu vad acest liber arbitru nicaieri.
Acum ma intreb:
Fiul lui Dumnezeu a fost trimis ca om, a avut si puteri speciale de la Tatal, a facut minuni.
Si totusi n-a avut liberul arbitru

Ar fi putut EL sa faca altfel? Sa aleaga alt drum? A venit stiind deja dinainte ce Ii este scris.
Poate ca in Treime EL a intrupat gandul Tatalui si planul Sau?
Nu prea inteleg.

Si daca s-a jertfit pentru om, pentru mantuirea lui si pacatele sale, de acestea inca mai exista? De ce omul inca nu s-a mantuit?
Pana la urma ce a adus pentru om aceasta jertfa, in afara de Legea cea noua?
Si de ce n-a ramas cu noi, printre noi, ca fiinta?
Poate Tatal a crezut ca omul va putea sa priceapa fara prezenta Fiului ca atare, a crezut ca omul este suficinet de tare si cuprinzator la minte.
Atunci, acum 2000 ani, oamenii veneau la El, cereau, intrebau, El le facea minuni, ii ajuta, ii invata. Fiind intre ei, oamenii il priveau ca pe unul de-ai lor si le era bine.
Acum se pare ca nu pot, ca nu le este bine fara EL aici?
Cred ca omul nu a fost si nu este pregatit sa se descurce singur, numai prin credinta lui, fiinta Lui ii lipseste.
1.In primul rand cand vorbim despre persoanele Sfintei Treimi, vorbim despre unitate de fiinta. Avnd aceeasi fiinta sunt de aceeasi vointa. Fiul in gragina Ghetsimani nu se manifesta ca o persoana omeneasca a carei vointa pote fi contrara celei dumnezeiesti. Pe aceast tema Sfantul Maxim Marturisitorul a scris pagini de teologie.
2.Ca dovada ca Dumnezeu nu ne anuleaza libertatea. Exitenta pacatului in lume este o doda ca noi nu suntem niste obiecte pentru Dumnezeu, ci persoane care se pot manifesta liber.
3.A mers sa ne gateasca loc dupa cum a fagaduit. Nu ne-a parasit ne-a dat un Mangaietor si este prezent in alt mod-tainic
Reply With Quote
  #14  
Vechi 10.07.2009, 19:46:32
sergiu's Avatar
sergiu sergiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 451
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Iisus - a urmat niste scripturi. Ar fi putut sa aleaga altfel?
Nu "a urmat", uiti ca El le-a si scris! Sfanta Treime a existat inca inainte de crearea lumii. Prin Scriptura El a lasat ca noi sa stim si astfel sa-L recunoastem.
__________________
Doamne, Dumnezeul meu, desi nu am facut nici un bine inaintea Ta, da-mi dupa harul Tau, sa pun inceput bun.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 10.07.2009, 20:57:02
sergiu's Avatar
sergiu sergiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 451
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Iisus - a urmat niste scripturi. Ar fi putut sa aleaga altfel?
Nu "a urmat", uiti ca El le-a si scris! Sfanta Treime a existat inca inainte de crearea lumii. Prin Scriptura El a lasat ca noi sa stim si astfel sa-L recunoastem.
__________________
Doamne, Dumnezeul meu, desi nu am facut nici un bine inaintea Ta, da-mi dupa harul Tau, sa pun inceput bun.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 13.07.2009, 00:56:30
cristinamaria cristinamaria is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.04.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 292
Implicit

@Sofia: Eu as vrea sa inteleg de ce iti pui tu aceste intrebari? simti ca aflarea raspunsurilor te-ar ajuta in vreun fel? in ce fel anume ai vrea sa te ajute? ce iti doresti sa ti se intample prin aflarea acestor raspunsuri?

Raspunsul la aceste intrebari nu este indispensabil oricui. Oamenii pot trai, pot fi fericiti, pot iubisi se pot mantui fara a cunoaste aceste raspunsuri. De ce doresti sa le cunosti?

Raspunsul tau la aceste intrebari ma va ajuta sa iti raspund la ale tale.
__________________
Imparatia lui Dumnezeu nu vine cu pandire. - Sf. Teofan Zavoratul
Reply With Quote
  #17  
Vechi 13.07.2009, 00:59:16
cristinamaria cristinamaria is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.04.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 292
Implicit

@Sergiu (floricica si albinutza): de ce crezi ca vrem sa stim ce nu ni se cuvine sa stim? Daca Dumnezeu nu ar fi vrut sa stim, de ce ne-ar fi dat Scripturile? Nu incercam sa cunoastem nimic din ce nu e in Scripturi, ci doar ce scrie acolo, toate intrebarile de pe acest topic adreseaza ceea ce scrie in Scriptura si in Sf. Parinti, nu speculam din capul nostru.
__________________
Imparatia lui Dumnezeu nu vine cu pandire. - Sf. Teofan Zavoratul
Reply With Quote
  #18  
Vechi 13.07.2009, 08:02:06
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Numai un om curajos poate rămâne credincios !

Curajul este intim legat de credință, numai un om curajos poate rămâne credincios până la capăt. De multe ori , credința este încercată și întărită prin aceste acte de curaj. Este curajos cel ce crede în Dumnezeu, într-o lume care Îl neagă pe Dumnezeu, este curajos cel ce refuză câteva ore de odihnă și prefeqgă să se roage în Biserică , este un curajos cel care afirmă dreptatea lui Dumnezeu în fața nedreptăților lumii.
Curaj, mult curaj fraților !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #19  
Vechi 13.07.2009, 14:00:00
sergiu's Avatar
sergiu sergiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 451
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristinamaria Vezi mesajul
@Sergiu (floricica si albinutza): de ce crezi ca vrem sa stim ce nu ni se cuvine sa stim? Daca Dumnezeu nu ar fi vrut sa stim, de ce ne-ar fi dat Scripturile? Nu incercam sa cunoastem nimic din ce nu e in Scripturi, ci doar ce scrie acolo, toate intrebarile de pe acest topic adreseaza ceea ce scrie in Scriptura si in Sf. Parinti, nu speculam din capul nostru.
Vorbeam la modul general. Eu uneori imi pun intrebari legate de Dumnezeu raspunsul la care stiu sigur ca nu tine de ce ar trebui eu sa stiu. Adica ma bag unde nu ar trebui. Sunt lucruri care le vom afla abia in partea cealalta, sau poate nici macar acolo. Uneori nu ma pot abtine si iar mai calc prin strachini
__________________
Doamne, Dumnezeul meu, desi nu am facut nici un bine inaintea Ta, da-mi dupa harul Tau, sa pun inceput bun.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 13.07.2009, 23:35:17
cristinamaria cristinamaria is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.04.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 292
Implicit

@Sergiu: nu cred ca dai prea mult prin strachini, personal nu imi pot imagina care ar fi acele cunostinte pe care nu ar trebui sa le avem pana anu ajungem dincolo. da-mi un exemplu la ce te referi.
__________________
Imparatia lui Dumnezeu nu vine cu pandire. - Sf. Teofan Zavoratul
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Lasand toate i-a urmat Mantuitorului costel Generalitati 29 17.08.2011 09:45:20
Avem dreptul de a alege, nu sa aleaga altii pentru noi!!! fior Generalitati 1 08.02.2009 16:29:00