Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #201  
Vechi 20.07.2009, 01:22:50
cristinamaria cristinamaria is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.04.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 292
Implicit

34 de ani si experienta cat inca o data pe atat (buna si rea). Necasatorita, fara copii, workaholic, thinkaholic, helpaholic, traiesc in Romania (si asta nu imi ocupa chiar tot timpul!). Ma bucura mult forumul acesta pentru calitatea discutiilor si curatenia multor parteneri de dialog, din pacate ajung la el doar noaptea. Am invatat deja multe pe acest forum, iar raspunzand postarilor sunt obligata in fiecare zi sa invat si mai mult, sa citesc, sa ma documentez, sa imi amintesc ce am citit, sa imi pun intrebari la care nu m-am gandit pana acum. Va multumesc tuturor ca m-ati imbogatit cu gandurile voastre.
__________________
Imparatia lui Dumnezeu nu vine cu pandire. - Sf. Teofan Zavoratul
Reply With Quote
  #202  
Vechi 20.07.2009, 01:29:45
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Iti multumesc si eu tie, Cristina Maria, pentru postarile tale obiective. Se vede ca scrii in cunostinta de cauza fiind. M-a bucurat pledoaria ta pentru combaterea ideii nu a persoanei... Sper sa prinda!
Reply With Quote
  #203  
Vechi 20.07.2009, 01:48:01
cristinamaria cristinamaria is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.04.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 292
Implicit

@Anca-Miha: N-o sa prinda! cunosc marfa! Oamenii nu pot fi in mod real obiectivi (nici eu nu sunt, faptul ca sunt mai obiectiva decat altii nu e decat o chestiune de nivel, exista multi altii mai obiectivi decat mine si chiar pe acest forum). Experienta mea extinsa (foarte!) in ale dialogului, zice ca oamenii fac ce fac si pana la urma tot sar de la idei la persoane, ca sunt mai "personale". Pentru multi planul ideilor necesita efort intelectual (uneori mare) si stim ca oamenii sunt foarte "iubitori" de efort (nu ca n-ar avea echipamentul mental necesar, dar consumul de energie pentru acest tip de efort e mult mai mare decat pentru efortul fizic sau orice alt efort). Saritul la gatul persoanei cu care nu esti de acord nu face decat sa arate frustrarea celuilalt ca nu-si poate "bate" oponentul cu arma argumentului, o arma foarte dificil de manuit. E uman, e normal, e de inteles. Indemnul meu de a lucra cu ideile va fi putin timp luat in considerare, dupa care va fi uitat, si poate se va mai gasi cate unul ca mine sa il repete din cand in cand, pentru echilibru. (Nichita Stanescu avea un eseu superb despre gandirea in idei si gandirea in imagini, este absolut superb si spune cam tot).

Oricum, multumesc mult pentru aprecieri. Mie una imi place dialogul real si sincer. N-as fi zis in ruptul capului ca aveti 60 de ani! Multi inainte.

Pe mine ma cheama Cristina Maria (cum spune si ID-ul meu) si sunt nascuta pe 17 septembrie 1974 la Tg. Mures.
__________________
Imparatia lui Dumnezeu nu vine cu pandire. - Sf. Teofan Zavoratul
Reply With Quote
  #204  
Vechi 20.07.2009, 02:17:45
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Multumesc, Cristina Maria; nici mie nu-mi vine sa cred ca in curand implinesc 60 ani. Timpul zboara, acum mai mult ca niciodata, caci Dumnezeu a scurtat timpul; deci trebuie folosit cu folos.
Reply With Quote
  #205  
Vechi 24.07.2009, 17:31:13
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

M-am uitat azi la profilul lui Andreicozia. Si ce am gasit? NIMIC!
Reply With Quote
  #206  
Vechi 24.07.2009, 18:24:02
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Multumesc, Cristina Maria; nici mie nu-mi vine sa cred ca in curand implinesc 60 ani. Timpul zboara, acum mai mult ca niciodata, caci Dumnezeu a scurtat timpul; deci trebuie folosit cu folos.
deci trebuie folosit cu folos-bine ai grait surioara.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #207  
Vechi 24.07.2009, 18:27:07
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
M-am uitat azi la profilul lui Andreicozia. Si ce am gasit? NIMIC!
De ce mai esti curioasa
Parca ma banasei din viata ta :)))
Reply With Quote
  #208  
Vechi 24.07.2009, 18:35:30
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Smile

Nu as fi ghicit varstele celor de aici.. ce bucurie sa vad atatia oameni.. tineri.

Anca-Miha, esti mai tanara decat mine! Sa-ti dea Dumnezeu multi ani!
Reply With Quote
  #209  
Vechi 24.07.2009, 20:40:52
anne's Avatar
anne anne is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 148
Smile iertare...

Sa ma iertati dar...pe mine tare ma amuza topicul acesta.
Daca fiecare dintre noi si-ar scrie acolo, la profil datele, n-ar mai trebui sa ne tot "limpezim " atata apele...
Iertare, dragii mei...
__________________
"Dragostea indelung rabda; dragostea este binevoitoare, dragostea nu pizmuieste , nu se lauda, nu se trufeste. Dragostea nu se poarta cu necuviinta, nu cauta ale sale, nu se aprinde de manie, nu gandeste raul. Nu se bucura de nedreptate , ci se bucura de adevar . Toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda. Dragostea nu cade niciodata..."
Reply With Quote
  #210  
Vechi 24.07.2009, 20:57:09
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Smile

Citat:
În prealabil postat de anne Vezi mesajul
Sa ma iertati dar...pe mine tare ma amuza topicul acesta.
Daca fiecare dintre noi si-ar scrie acolo, la profil datele, n-ar mai trebui sa ne tot "limpezim " atata apele...
Iertare, dragii mei...
Tu Anne, din ce tara indepartata ne scrii ?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Altă Evanghelie Carmen FUNIERU Despre Sfanta Scriptura 17 04.02.2014 15:53:19
o alta perspectiva The_Fallen Generalitati 24 07.01.2013 14:54:10
alta rugaminte alt_inceput Generalitati 0 08.06.2011 10:38:56
Nasi ... de alta religie! cdiasimi Nunta 51 09.02.2010 15:59:33
in alta tara, dar tot saraca Anna Despre Biserica Ortodoxa in general 22 09.06.2009 07:43:16