Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Dogmatica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 02.11.2012, 14:29:40
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit Apelul la autoritate. "Batalia" CU (utilizand) Sfintii (ca arme... nu ca exemplu!).

Sfintii Parinti afirma ca Biserica este infailibila prin harul Duhului Sfant garant al Adevarului prin Sfintele Sinoade... mai devreme sau mai tarziu (ca au fost si sinoade tendentioase, "talharesti" sau eronate. Spre exemplu cazul Sfantul Ioan Damaschin sau a Sfantului Grigorie Palama... insa avem nadejde in Hristos Iisus, Adevarul ca prin harul Duhului Sfant Biserica este infailibila... mai devreme sau mai tarziu asa cum am precizat)

Scrierile Sfintilor Parinti asemenea scrierilor Sfintei Scripturi trebuie intelese exegetic, tinand cont de contextul social, cultural, filozofic, stiintific si teologic al epocii lor precum si de scopul si motivatia scrierilor.

Ortodoxia afirma infailibilitatea Bisericii nicidecum a unei anumite persoane.

Biserica genereaza Sfanta Traditie, Sfanta Scriptura si Sfintii...

Sunt de parere ca este impertinent sa comparam sfintii "fata in fata" dupa o metoda si scop exclusivist (de genul gruparilor din Corint: Sf. Apollo, Sf. Pavel, Sf. Petru).

De asemenea consider ca este inadecvat sa sustinem infailibilitatea eshaustiva a afirmatiilor unui sfant. (In acest sens este elocventa disputa intre Sfintii Petru si Pavel).


Fiecare om si fiecare sfant are darurile sale de la Dumnezeu prin conlucrare cu harul Duhului Sfant spre mantuire (atat a lor cat si a oamenilor) spre slava Sfintei Treimi si a Sfintei Biserici.

Este inadecvata o batalie CU (utilizand) Sfintii (ca arme), adica cineva "ma loveste in cap" cu Sfantul Efrem Sirul (ca zilele creatiei au 24 ore fix), iar eu "abil" ma "apar" si contraatac cu Sfantul Luca al Crimeii (care sustine pertinenta stiintifica contemporana: teoria relativitatii, mecanica cuantica etc).
Sunt de parere ca o asemenea situatie este spre deliciul dracilor.


Consider adecvat sa studiem scrierile Sfintilor Parinti exegetic (tinand cont de contextul teologic, social, cultural, politic) in conlucrare cu harul Duhului Sfant in Sfanta Biserica, si precum albinele culeg nectarul florilor spre a face mierea, asa si noi ajutati de Biserica, in colucrare cu harul Duhului Sfant sa culegem "nectarul duhovnicesc" din scrierile Sfintilor Parinti ocolind cu delicatete "spinii" florilor (micile inadvertente din scrieri care pot fi datorate fie neintelegerii cuvintelor, fie caderilor umane, fie unei anumite slabiciuni a sfantului in momentul respectiv...) spre a face "mierea duhovniceasca" care este conlucrarea mantuirii noastre intru Hristos Iisus in Sfanta Sa Biserica.
Sa ne ferim asadar de interpretarile ad litteram si precum si de infailibilitati personale, institutionale (infailibilitatea papala spre exemplu); sau textuale (infailibilitatea "sola scriptura").

Harul Duhului Sfant nu vorbeste print-un Sfant fara conlucrarea persoanei umane (precum ar sufla cineva intr-un fluier, fluierul fiind inconstient), ci potenteaza calitatile pe care le are deja sau le doreste dezvoltate omul: iubire, intelepciune, tamaduire, stiinta, blandete, pace, invatatura, minuni, vitejie...

Sunt de parere ca apelul la autoritate trebuie sa urmeze indemnul si exemplul Sfantului Simeon Noul Teolog (sa fie facut cu discernamant caci omul sa stie directia si cum sa o caute facand apel la constiinta). In acest sens consider relevant cazul Sfantului Ioan Damaschin.

Doamne ajuta.
__________________
Pr. Arsenie Boca: "In mintea stramba si lucrul drept se stramba"; "Sa-ti feresti capul de frig si de prostie!"; "Mustrarea invinge, dar nu convinge"; "Bobul lui de grau se preschimba in taciune, iar el se crede grau nedreptatit";
Reply With Quote
  #2  
Vechi 02.11.2012, 17:23:33
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Cu mai puține cuvinte: ce vrei de fapt? Să se transforme forumul în aula Academiei?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
"Fiul Omului" - "Cel Vechi de zile" Daniel 7,13 georgeval Din Vechiul Testament 25 25.10.2016 06:31:20
Ce considerati despre "Misquoting Jesus"/"Forged" de Bart Ehrman Ciprian Mustiata Teologie si Stiinta 8 19.12.2012 16:12:08
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 07:26:42