Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 03.08.2010, 14:13:58
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit Maica Domnului (Luca 1,43)

Singurul îndemn al Maicii Domnului menționat în Sfânta Scriptură.

Datori suntem sa cinstim pe Maica Domnului (Luca 1,43) și ferice de cei care urmează exemplul ei de credita și slujire a lui Dumnezeu ascultând și împlinind singurul ei indemn adresat oamenilor, menționat în Sfânta Scriptură “Faceți orice ce vă va spune EL” (Ioan 2,6). Iată deci că și Maica Domnului are același indemn pentru oameni ca și Dumnezeu Tatăl “acesta este Fiul meu preaiubit de El sa ascultați” (Marcu 9,7).

Oamenii (care stau departe de Dumnezeu) sunt copleșiți necazuri și nevoi acum ca și atunci, iar mai înainte ca ei sa „își vină în fire” (Luca 15,17) și sa alerge la Hristos Dumnezeu, care spune foarte clar că “pe cel ce vine la Mine, Eu nu îl voi scoate afara”(Ioan 6,37), Maica Domnului mijlocește pentru aceștia la Hristos, acum ca și atunci, la Nunta din Cana Galileii, grăbind întâlnirea noastră izbăvitoare cu Hristos Domnul, iar pe noi ne aduce la Hristos și ne îndeamnă sa facem tot ce ne spune Domnul… nu doar ce vrem noi, ci tot ce spune El.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 03.08.2010, 14:15:26
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit termenul pentru mijlocirea Maicii Domnului este cel de πρέσβεια (solitoare)

Dar unul este “Mijlocitorul intre Dumnezeu si oameni, omul Iisus Hristos .” (I Tim 2,5). Cultele protestante si neoprotestante cred ca Maica Domnului se confunda cu Hristos sau ia locul Lui in procesul mijlocirii. Insa este o diferenta intre mijlocirea Maicii Domnului si cea a Fiului ei. In timp ce termenul folosit pentru a reda mijlocirea Maicii Domnului este cel de πρέσβεια (solitoare), pentru mijlocirea Mantuitorului se foloseste termenul de μεσιτεuέι care inseamna o mijlocire prin El insusi.

Cuvintele Mantuitorului de pe Cruce: “Femeie, iata fiul tau” (In. 19, 26-27) reprezinta un mesaj catre lume dar si o raspundere conferita Maicii Domnului. Prin aceasta toti oamenii au devenit fii ai Mariei. Iisus recapituleaza in Sine intreaga umanitate, deci Maica Domnului , fiind mama Sa, e mama umanitatii. Ea este Maica Vietii pentru ca a purtat in sine insasi Viata (In 14, 6); ea devine “mama a celor vii” si “incepatoare de viata” (τῆς ζωῆς κατάρξασα), de viata adevarata, de viata in Hristos. Aceasta intrucat viata e semnul lucrarii lui Dumnezeu. Scopul lui Hristos e sa dea lumii viata in Dumnezeu, lucru facut posibil prin unirea ipostatica, trupul lui Hristos devenind principiu de viata (Sfanta Euharistie). Astfel, Maica Domnului impartaseste de la Fiul Sau acest privilegiu si devine vistier al vietii.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 03.08.2010, 14:21:19
vidoveczandrei's Avatar
vidoveczandrei vidoveczandrei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.02.2010
Locație: oradea
Religia: Ortodox
Mesaje: 475
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru vidoveczandrei
Implicit

Maica Domnului este cea mai inalta sfintenie omeneasca cunoscuta si cinstita de Sfanta Biserica, iar Adormirea Maicii Domnului este cea mai de seama dintre sarbatorile ei. Este o sarbatoare pregatita, precum se stie, printr-un post de doua saptamani. In Sfanta Scriptura, nu aflam nimic despre moartea Maicii Domnului. In schimb, cantarile si imnele de la Vecernia si Utrenia sarbatorii ne vestesc adevarata traditie a Bisericii in aceasta privinta:

Cand a binevoit Hristos, Dumnezeul nostru, sa ia la Sine pe Maica Sa, atunci cu trei zile mai inainte, a facut-o sa cunoasca, printr-un inger, mutarea ei de pe pamant la viata cea cereasca. Deci, instiintandu-se Nascatoarea de Dumnezeu despre aceasta, s-a bucurat, cu bucurie mare, si s-a suit degraba in Muntele Maslinilor, ca sa se roage.

S-a intors, apoi, acasa si a pregatit toate cele de ingropare, incredintand, pe vecine ca, mutandu-se in ceruri, nu numai pe ele nu le va uita, ci pe toata lumea o va cerceta si o va ocroti. Si a impartit vaduvelor sarace vesmintele sale. Si a luat, apoi, iertaciune de la toti si, culcandu-se pe pat, a facut rugaciune pentru intarirea lumii si pentru vietuirea in pace. Si, binecuvantand pe toti cei de fata, si-a dat sufletul in mainile Fiului si Dumnezeului ei. Si multe vindecari s-au impartit tuturor celor bolnavi, prin binecuvantarea ei.

Si, s-a facut, atunci, tunet mare si au venit de la marginile lumii, ca pe niste nori, toti Apostolii lui Hristos, la casa Maicii Domnului din Ierusalim. Si, incepand Petru cantarea cea de ingropare, Apostolii au ridicat patul si au petrecut, pana la mormant, trupul cel primitor de Dumnezeu. Si, sosind in satul Ghetsimani si asezand in mormant trupul Maicii Domnului, Apostolii au zabovit, acolo, inca trei zile, asteptand pe Apostolul Toma, care din dumnezeiasca randuiala, lipsea.

Si, sosind, Toma Apostolul era intristat, ca nu se invrednicise sa vada, si el, chipul adormit al Maicii Domnului, ca si ceilaiti Apostoli. Deci, s-a deschis, cu hotarare de obste, mormantul, pentru el. Si, daca s-a deschis, s-au minunat, ca au aflat mormantul fara sfantul ei trup si era numai giulgiul lasat, ca mangaiere si marturie nemincinoasa a mutarii Nascatoarei de Dumnezeu, cu trup cu tot, la ceruri.

Pe scurt, dupa credinta Sfintei Biserici, la Adormirea Maicii Domunului, trupul ei n-a cunoscut putrezirea, care vine dupa moarte, nici n-a ramas in mormant. Maica domnului, cu trupul schimbat, viu si proslavit, a fost mutata, cu trup cu tot la ceruri, ca o parga a intregii omeniri. Dar, spre deosebire de Mantuitorul, ea a fost dusa la ceruri de ingeri, nu prin puterea ei, ca Mantuitorul. Si acolo se roaga de-a pururi pentru noi. Sa avem mare incredere in rugaciunea ei, ca ea singura poate vorbi lui Dumnezeu, ca o mama unui fiu al ei. Dumnezeului nostru slava!
__________________
"Cand e vorba de lucruri trecatoare si pamantesti, suntem sarguitori si ravnitori, dar cand putem agonisi atat de usor pe cele netrecatoare si vesnice, noi intarziem si trandavim."Sfantul Ioan Gura de Aur
Reply With Quote
  #4  
Vechi 03.08.2010, 14:43:25
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
Singurul îndemn al Maicii Domnului menționat în Sfânta Scriptură.

singurul ei indemn adresat oamenilor, menționat în Sfânta Scriptură “Faceți orice ce vă va spune EL” (Ioan 2,6).
In primul rand este Ioan 2,5
In al doilea rand acolo este despre nunta din Cana Galileii,iar acel indemn era asupra oamenilor ce puneau apa in acele vase,ca ulterior sa fie transformata in vin. Haideti sa nu scoatem si noi doar fragmente incomplete si sa le interpretam in lipsa cunoasterii intregului pasaj din text. Doar nu incepem sa-i copiem pe sectari...

Oricum in principiu Maica Domnului ar spune acelasi lucru oricui si in orice situatie,si anume sa-L ascultam pe El,pe Fiul ei,Domnul si Mantuitorul nostru Iisus Hristos. Dar cred ca asta o simtim fiecare,nu cred ca reiese din acel fragment de text in care se refara strict la acele gazde ale nuntii si care trebuiau sa asculte "indicatiile" lui Hristos pentru ca minunea sa aiba loc.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 03.08.2010, 14:49:47
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
este Ioan 2,5 .
asa este... multumesc pentru atentionare.

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Oricum in principiu Maica Domnului ar spune acelasi lucru oricui si in orice situatie,si anume sa-L ascultam pe El,pe Fiul ei,Domnul si Mantuitorul nostru Iisus Hristos. Dar cred ca asta o simtim fiecare,nu cred ca reiese din acel fragment de text in care se refara strict la acele gazde ale nuntii si care trebuiau sa asculte "indicatiile" lui Hristos pentru ca minunea sa aiba loc.
nu este vorba doar de indemn ci si de faptul ca ea a mijlocit atunci. Acesta este un aspect foarte important, faptul ca ea ii aduce pe oamenii in nevoi la Hristos si ii indeamna sa asculte de EL, iar pe de alta parte roaga pe Fiul ei sa mantuiasca oamenii... chiar daca inca zac in pacate si nu au venit la Dumnezeu din toata inima lor.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 03.08.2010, 15:03:47
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Ai dreptate si aici. Iisus nu ar fi vrut sa savarseasca minunea,pentru ca inca "nu a venit ceasul". Dar rugamintile maicii Lui L-au induplecat. Asta arata foarte clar cat de mult conteaza rugaciunile Maicii Domnului,este cu adevarat o mijlocitoare pentru toti crestinii.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 03.08.2010, 15:13:57
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Ai dreptate si aici. Iisus nu ar fi vrut sa savarseasca minunea,pentru ca inca "nu a venit ceasul". Dar rugamintile maicii Lui L-au induplecat. Asta arata foarte clar cat de mult conteaza rugaciunile Maicii Domnului,este cu adevarat o mijlocitoare pentru toti crestinii.
asa este... in primul rand mijloceste pentru crestini dar si pentru toti oamenii mijloceste, caci toti trebuie sa ajungem la Hristos sa ne mantuiasca.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 03.08.2010, 15:15:41
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

O vedenie la fel de infricosatoare ... cand ii apare din nou Mantuitorul:
-Nu pot sa mai rabd! Focul il trimit pe acest pamant! Deodata apare in partea dreapta a Mantuitorului, Sfanta Fecioara, Maica Domnului, inconjurata de o lumina, imbracata in negru, cu o naframa neagra lasata pe cap, de nu se vedeau ochii de lacrimile ce-i curgeau pe obraz, sta cu mainile inclestate si se ruga catre Mantuitorul. Vad pe Mantiutorul ca intoarce capul catre Dansa si zice:
-De ce mama plangi? Si n-a raspuns nimic Sfanta Fecioara. Si iarasi o intreaba:
-Pentru ce mama plangi? Atunci am auzit un glas plin de durere zicand:
-Plang, Fiul meu, ca sa-i ierti si de asta data!
-Nu pot mama sa-i mai iert! Caci au facut pacate mari, strigatoare la cer, nu mai indrazni si da asta data sa ma opresti! Atunci Maicuta Domnului cu lacrimi in ochi curgand la vale pe obraz si framantandu-si mainile ii zice:
-Iarta-i, Fiul meu, si de asta data! Apoi Mintuitorul ii zice:
-Le-am dat timpuri bune, dar ei tot rai, le-am dat seceta, ei tot rai, le-am facut minuni, ei nu vor sa creada, le-am dat pagube, ei nu vor sa se intoarca. Iata, pe tine ca pe o mama te ascult, dar ca un Dumnezeu n-as putea sa te mai ascult. Atunci Preasfinta Fecioara s-a plecat catre Mintuitorul si deodata a disparut. Si Mintuitorul se intoarce spre mine, zicandu-mi:
-Vezi cit se roaga Maica Mea pentru voi? De nu s-ar fi rugat Ea pentru voi de mult v-as fi pierdut!

Last edited by Eugen7; 03.08.2010 at 15:17:44.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 03.08.2010, 15:21:08
vidoveczandrei's Avatar
vidoveczandrei vidoveczandrei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.02.2010
Locație: oradea
Religia: Ortodox
Mesaje: 475
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru vidoveczandrei
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
O vedenie la fel de infricosatoare ... cand ii apare din nou Mantuitorul:
-Nu pot sa mai rabd! Focul il trimit pe acest pamant! Deodata apare in partea dreapta a Mantuitorului, Sfanta Fecioara, Maica Domnului, inconjurata de o lumina, imbracata in negru, cu o naframa neagra lasata pe cap, de nu se vedeau ochii de lacrimile ce-i curgeau pe obraz, sta cu mainile inclestate si se ruga catre Mantuitorul. Vad pe Mantiutorul ca intoarce capul catre Dansa si zice:
-De ce mama plangi? Si n-a raspuns nimic Sfanta Fecioara. Si iarasi o intreaba:
-Pentru ce mama plangi? Atunci am auzit un glas plin de durere zicand:
-Plang, Fiul meu, ca sa-i ierti si de asta data!
-Nu pot mama sa-i mai iert! Caci au facut pacate mari, strigatoare la cer, nu mai indrazni si da asta data sa ma opresti! Atunci Maicuta Domnului cu lacrimi in ochi curgand la vale pe obraz si framantandu-si mainile ii zice:
-Iarta-i, Fiul meu, si de asta data! Apoi Mintuitorul ii zice:
-Le-am dat timpuri bune, dar ei tot rai, le-am dat seceta, ei tot rai, le-am facut minuni, ei nu vor sa creada, le-am dat pagube, ei nu vor sa se intoarca. Iata, pe tine ca pe o mama te ascult, dar ca un Dumnezeu n-as putea sa te mai ascult. Atunci Preasfinta Fecioara s-a plecat catre Mintuitorul si deodata a disparut. Si Mintuitorul se intoarce spre mine, zicandu-mi:
-Vezi cit se roaga Maica Mea pentru voi? De nu s-ar fi rugat Ea pentru voi de mult v-as fi pierdut!
e incredibil aceasta minune,dar infricasatoare,cand sa intamplat sim unde avut loc aceast eveniment?
__________________
"Cand e vorba de lucruri trecatoare si pamantesti, suntem sarguitori si ravnitori, dar cand putem agonisi atat de usor pe cele netrecatoare si vesnice, noi intarziem si trandavim."Sfantul Ioan Gura de Aur
Reply With Quote
  #10  
Vechi 03.08.2010, 15:26:46
viorel_b viorel_b is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.08.2010
Mesaje: 36
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
O vedenie la fel de infricosatoare ... cand ii apare din nou Mantuitorul:
-Nu pot sa mai rabd! Focul il trimit pe acest pamant! Deodata apare in partea dreapta a Mantuitorului, Sfanta Fecioara, Maica Domnului, inconjurata de o lumina, imbracata in negru, cu o naframa neagra lasata pe cap, de nu se vedeau ochii de lacrimile ce-i curgeau pe obraz, sta cu mainile inclestate si se ruga catre Mantuitorul. Vad pe Mantiutorul ca intoarce capul catre Dansa si zice:
-De ce mama plangi? Si n-a raspuns nimic Sfanta Fecioara. Si iarasi o intreaba:
-Pentru ce mama plangi? Atunci am auzit un glas plin de durere zicand:
-Plang, Fiul meu, ca sa-i ierti si de asta data!
-Nu pot mama sa-i mai iert! Caci au facut pacate mari, strigatoare la cer, nu mai indrazni si da asta data sa ma opresti! Atunci Maicuta Domnului cu lacrimi in ochi curgand la vale pe obraz si framantandu-si mainile ii zice:
-Iarta-i, Fiul meu, si de asta data! Apoi Mintuitorul ii zice:
-Le-am dat timpuri bune, dar ei tot rai, le-am dat seceta, ei tot rai, le-am facut minuni, ei nu vor sa creada, le-am dat pagube, ei nu vor sa se intoarca. Iata, pe tine ca pe o mama te ascult, dar ca un Dumnezeu n-as putea sa te mai ascult. Atunci Preasfinta Fecioara s-a plecat catre Mintuitorul si deodata a disparut. Si Mintuitorul se intoarce spre mine, zicandu-mi:
-Vezi cit se roaga Maica Mea pentru voi? De nu s-ar fi rugat Ea pentru voi de mult v-as fi pierdut!
Sunt 2 lucruri pe care le omiti:
1)In Cer nu mai plangi, durerile si orice pricina de plans nu va mai fi. Dumnezeu va sterge orice lacrima din ochii copiilor Lui, dupa cum spune Biblia
2)In Facerea se spune ca dupa potop Dumnezeu a zis ca nu va mai distruge pamantul:
"Am socotit să nu mai blestem pământul pentru faptele omului, pentru că cugetul inimii omului se pleacă la rău din tinerețile lui și nu voi mai pierde toate vietățile, cum am făcut.
De acum, cât va trăi pământul, semănatul și seceratul, frigul și căldura, vara și iarna, ziua și noaptea nu vor mai înceta!"
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Maica Domnului NEKTARIOS. Intamplari adevarate 1 25.09.2014 09:14:13
Maica Domnului steliana-steli Generalitati 23 03.07.2014 19:59:57
Maica domnului patricia2006 Rugaciuni 7 29.09.2012 11:44:47
Maica domnului cristina13 Mari Duhovnici si predicile lor 6 06.06.2010 03:20:01
Maica Domnului elenavioletacocos Generalitati 148 30.10.2009 13:47:56