Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 13.10.2010, 18:24:11
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Era copil, era o formalitate.
Voi care aveti peste 27 de ani pe aici (adica: 21 din 89 plus 14 ani), cati nu ati fost membri UTC, hm? Ia spuneti? Care a avut constiinta si curajul sa spuna NU apartenentei unei miscari de tineret afiliata unui partid criminal si mincinos?
Eu una nu. Am fost in UTC cu toata turma. De altfel chiar era o formalitate.
(Am insa bucuria de a fi fost exclusa din UTC cand am facut cerere sa plecam in Germania. )
Da mai soro cum compari UTC cu tineretul lui Hitler?
Sau pe dl Ceausescu cu Hitler?
Pai dl Ceausescu a dat lege de de s-au interzis avorturile si cate si mai cate.
A avut niste mici greseli dl Ceausescu ca a prigonit un pic BOR .
Apoi ca s-a grabit sa plateasca datoria externa a Romaniei (care fusese facuta pentru a se construi metroul si altele) si a tinut populatia cu foarte putina mancare si in frig.
(da asta s-a facut pentru a se plati datoria externa;ce chestie dl Ceausescu vroia sa faca o lege prin care sa interzica ca Romania sa mai faca imprumuturi externe ).
Daca platea mai incet datoria externa sa nu lipseasca asa tare populatia de mancare si caldura acum poate am fi fost o tara foarte moderna cu o economie foarte puternica,cam cum este in China.
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.

Last edited by mihailt; 13.10.2010 at 18:36:30.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 13.10.2010, 18:39:17
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Oricum acum prin unele locuri din Romania s-a ajuns ca aceia nici cata caldura si mancare (asa putina cat era atunci) cat aveau pe vremea lui Ceausescu nu mai au!
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 13.10.2010, 18:44:39
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
A avut niste mici greseli dl Ceausescu ca a prigonit un pic BOR .
.
Glumesti, nu? Stii cati preoti ortodocsi , pastori sau crestini mireni au suferit si murit in inchisorile comuniste? Doamna Lenuta de la cabinetul nr 2 se ocupa cu mare ravna de ei.
Nu prea ai prins comunismul...
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #14  
Vechi 13.10.2010, 19:05:04
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Mai soro dupa ce a venit dl Ceausescu nu prea au mai fost prigoniti preotii si calugarii.Decretul prin care au fost scosi calugarii din manastiri nu a fost dat pe vremea dlui Ceausescu.
(ala a fost in 1959;dl Ceausescu a ajuns secretar general al PCR in 1965).
Credinciosii nu erau prigoniti nici inainte.
Vino cu date reale si arata-mi unde au fost prigoniti.
Ca nu au fost.
Vezi de exemplu parintele Cleopa care nu a fost prigonit deloc in vremea cat a fost Ceausescu presedinte.
(prigoana parintelui Cleopa a durat pana in anul 1964).
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 13.10.2010, 19:16:46
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

De preoti stiu mai putine, dar stiu de "pocaiti" care intrau la Jilava pe usa si ieseau pe cos, caci ii ardeau in crematoriu. Unul dintre cei care se ocupau cu arderea lor s-a intors la Dumnezeu si a povestit in detaliu toate cate facea. Desigur, nu e asta singura sursa...
Eu cred ca daca nu s-ar fi legat de crestini Ceausescu ar mai fi trait mult si bine. Dar l-a ajuns mania lui Dumnezeu.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #16  
Vechi 13.10.2010, 19:19:23
afaraploua afaraploua is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2010
Mesaje: 72
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Eu cred ca daca nu s-ar fi legat de crestini Ceausescu ar mai fi trait mult si bine. Dar l-a ajuns mania lui Dumnezeu.
Hmmm, dar pe Basescu de ce nu il ajunge mania lui Dumnezeu? ca a facut rau unei tari intregi.
Si pe Ceausescu nu Dumnezeu L-a omorat, special ca era un lider rau, iti pot da exemple de numerosi lideri de stat care au omorat crestini si au trait fericiti pana la adanci batraneti.
Asta a fost soarta lui Ceausescu, sa il tradeze o parte din acolitii lui (in cap cu Iliescu).
Reply With Quote
  #17  
Vechi 13.10.2010, 19:27:26
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Vedeti interviul cu Valentin Ceausescu,Nicolae Ceausescu nu stia de situatia mizera a populatiei.
Aci au fost niste inselati de draci (tot din PCR,tot puternici in PCR) din cine stie ce organizatii oculte care au lucrat sa darame respectivul regim.
Vedeti "democratia" din Romania:
Din 21 de ani de dupa "revolutie" pe cine am avut presedinti si cati ani?
Pai 4 ani dl Constantinescu si restu pe "revolutionari" care au fost acolo la "revolutie" dl Iliescu si acum dl Basescu.
http://ro.wikipedia.org/wiki/Traian_B%C4%83sescu
Ia uitati aci dl Basescu in primul guvern FSN (cel instaurat chiar dupa decembrie 1989) a fost subsecretar de stat in ministerul transporturilor,apoi in al doilea guvern FSN (guvernul de a urmat primului guvern FSN) a fost ministru al Transporturilor.
Hai mai fratilor fiti seriosi cu "democratia" din Romania ca era mai multa democratie inainte de 1989 decat este acum.
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 13.10.2010, 19:27:31
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de afaraploua Vezi mesajul
Asta a fost soarta lui Ceausescu,.
Adica? Predestinare? Asta ar insemna sa accepti ca totusi Dumnezeu l-a omorat.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #19  
Vechi 13.10.2010, 19:28:57
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Credinciosii nu erau prigoniti nici inainte.
Vino cu date reale si arata-mi unde au fost prigoniti.
Ca nu au fost.
Mihail, prin anii '70 inca mai sufereau unii din cauza credintei, din cauza faptului ca tatal era preot, etc.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 13.10.2010, 19:31:55
afaraploua afaraploua is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2010
Mesaje: 72
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Adica? Predestinare? Asta ar insemna sa accepti ca totusi Dumnezeu l-a omorat.
Dumnezeu conduce si controleaza totul, insa pe Ceausescu nu l-a omorat ca a fost un lider corupt, pentru ca daca asta ar fi motivul, drept ar fi sa-i omoare pe toti liderii corupti si necrestini.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Papa Benedict Mihnea Dragomir Biserica Romano-Catolica 243 30.06.2017 16:53:34
poti avea parte de ajutorul sfintilor??????? patricia2006 Rugaciuni 13 09.08.2014 00:40:43
Papa Benedict contesta Biblia? dianagroza Biserica Romano-Catolica 27 05.02.2011 21:07:36
Copiii nebotezati au parte de slujba inmormantarii? manuela_m Intrebari utilizatori 4 21.08.2010 18:23:53
Comunicat de presa - PF Daniel nu a facut si nu face parte din nicio loja masonica Marius247 Intrebari utilizatori 1 17.05.2010 18:51:11