Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 27.10.2010, 04:29:09
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Vad ca nu intelegi ce spun, nu este de ajuns sa nu dau eu, Vasi, trebuie sa convingem pe toata lumea sa nu mai participe la crima organizata, la perpetuarea coruptiei!
Doar impreuna vom invinge, ca doar ai auzit de cuvintul FRONT COMUN, nu?

Dezordinea asta morala si comportamentala din cultura noastra ortodoxa unde fiecare face ce vrea ne-a adus in pragul disperarii Vasi!
Eu cind am fost in Rom in luna mai am vazut la tv se spunea sa nu incurajam cersetorii asa ca organele in drept eu cred ca urmaresc cersetorii si ei stiu care sint saraci si care sint trimisi la cersit pentru a stringe bani se zicea ca daca le dai mincare o ia dar merge dupa zid si o arunca. Unde sa se pune plancarde la usa bisericii ? hai ca ar fi si culmea. Sa stii ca cersetori sint si pe aici mai ales la NY si in alte orase mari da astia sint ma smecheri cinta la cite un instrument are acolo un cos si lumea arunca maruntis dar macar canta. La Boston am vazut statui (oameni deghizati statuie)juri ca e statue, eu am trecut pe linga una si nu am pus bani si ce crezi ma agatat cu cirja de git sa ma atentioneze m-am speriat rau.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #42  
Vechi 27.10.2010, 10:04:39
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit greu de crezut!!!

Doamne Sfinte!Am avut curiozitatea sa vad ce se mai spune si pe alte topicuri,si cand colo vad numai corectari peste corectari,si persoane care de care mai "bine intentionate"sa-si ofere cunostiintele si inalta pregatire intr-ale gramaticii,fara sa fie solicitati...
Forumul Crestin Ortodox era in viziunea mea o fortareata a celor piosi,iubitori,umanitari,a celor care au in suflet imaginea lui Isus;nu stiu unde s-au dus manierele de altadata,toleranta,rabdarea si mai ales omenia?
Cum sa spun,chestiunea asta este foarte depasita,a devenit un cliseu,pe toate blogurile si forumurile,insa chiar nu ma asteptam la acest forum...
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 27.10.2010, 19:45:04
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Doamne Sfinte!Am avut curiozitatea sa vad ce se mai spune si pe alte topicuri,si cand colo vad numai corectari peste corectari,si persoane care de care mai "bine intentionate"sa-si ofere cunostiintele si inalta pregatire intr-ale gramaticii,fara sa fie solicitati...
Forumul Crestin Ortodox era in viziunea mea o fortareata a celor piosi,iubitori,umanitari,a celor care au in suflet imaginea lui Isus;nu stiu unde s-au dus manierele de altadata,toleranta,rabdarea si mai ales omenia?
Cum sa spun,chestiunea asta este foarte depasita,a devenit un cliseu,pe toate blogurile si forumurile,insa chiar nu ma asteptam la acest forum...
Yasmina, draga, sa inteleg ca tu ai venit aici cu observatii tocmai ca sa te alaturi celor care " corecteaza " ?
Altfel nu-mi dau seama care a fost intentia ta " pioasa " .
Te rog, nu risipi acel " Doamne Sfinte ! " pe lucruri atat de mici, ai sa ai tot timpul din viata ca sa ajungi la aceasta exclamatie cu intonatie dureroasa si intriganta, asta daca nu ai ajuns la maturitate, iar daca ai ajuns...mai trebuie sa cresti, cu siguranta.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "

Last edited by ory; 27.10.2010 at 19:48:44.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 28.10.2010, 02:44:57
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit @Ory

Da,observatia mea a fost foarte pertinenta!Este un forum crestin,repet!
Rautatile nu ar trebuie sa-si gasesca locul aici,precum si fatarnicia superioritatii,cine stie mai mult,cine stie mai corect...
Din cate am citit,tu te aflai printre cei criticati si pusi la colt de altii,iar eu vorbeam despre aceste persoane...De fapt care este pasul tau,cu ce pot sa te ajut??

Am facut o observatie foarte logica,asta nu-ti da tie dreptul sa ma jignesti,spunand ca nu am ajuns la maturitate sau daca am ajuns e totuna;asa este cel mai convenabil in dialogurile virtuale,cand nu sunt destule argumente sa se poarte o discutie, se prefera invectivele si jignirile personale!
Multumesc pt interventie,nu este doar inutila este chiar toxica!!!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 28.10.2010, 07:49:05
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Cred ca putem atrage atentia unui frate atunci cand greseste,insa ar trebui sa ne gandim la beneficiul lui si nu sa gasim sa ii dam peste nas cu o hiba a sa,ca sa ii inchidem gura in alte privinte.Mai delicat ar fi,daca tot ii vrem binele sa il facem atent in privinta asta ori pe privat ori pe un topic dedicat subiectului in cauza (cum a fost situatia de mai sus,se putea face pe topicul despre lb.romana si cu delicatete).
Ory,Yasmina cred ca fost deranjata de scopul in care era facuta respectiva "corectare" si nu de ea in sine,insa trebuie sa inteleaga ca desi,da,teoretic si ideal ar fi sa nu ne judecam aproapele,sa fim echidistanti,mai blanzi si rabdatori in calitatea noastra de crestini,din pacate suntem ca si in viata reala oameni cu calitati,dar si defecte.Insa,daca stii sa filtrezi informatia,se gasesc si pe acest forum multe lucruri frumoase si interesante de invatat.
Revenind ontopic:

Citat:
Eu cind am fost in Rom in luna mai am vazut la tv se spunea sa nu incurajam cersetorii asa ca organele in drept eu cred ca urmaresc cersetorii si ei stiu care sint saraci si care sint trimisi la cersit pentru a stringe bani se zicea ca daca le dai mincare o ia dar merge dupa zid si o arunca. Unde sa se pune plancarde la usa bisericii ? hai ca ar fi si culmea. Sa stii ca cersetori sint si pe aici mai ales la NY si in alte orase mari da astia sint ma smecheri cinta la cite un instrument are acolo un cos si lumea arunca maruntis dar macar canta. La Boston am vazut statui (oameni deghizati statuie)juri ca e statue, eu am trecut pe linga una si nu am pus bani si ce crezi ma agatat cu cirja de git sa ma atentioneze m-am speriat rau.
Eu bani nu dau la tiganusii aceia care cersesc,insa am mai dat cateodata mancare si chiar n-am vazut pe nimeni sa o arunce,ci au infulecat-o repede.
Pana la urma,cei care sunt in spatele lor asteapta bani,iar daca cei mici nu ii aduc sunt de multe ori batuti si lasati sa flamanzeasca,asa ca am considerat ca nu fac chiar un rau dandu-le un sandvis,spre exemplu.Sunt copii si nu au nici o vina pentru ceea ce ii forteaza cei mari sa faca!
Referitor la strainatate,recunosc ca atunci cand am iesit prima data din tara a fost in Cehia, in Praga mai exact,era prin 1994 si am ramas teribil de placut impresionata cand am vazut ca nu era nici picior de cersetor,in tot cazul nu in sensul in care gasim la noi,ci oameni care faceau ceva pentru banutzul acela pe care ai fi dorit sa li-l dai: pictau,desenau,unii faceau pe statuile,altii faceau pantomima.
Chiar mi-a placut mult ce am vazut acolo si cred ca asta deranjeaza in tari ca ale noastre printre altele privind acest aspect al cersetoriei:faptul ca,de obicei, doar se cere intr-un mod primitiv,insa nu se ofera nimic in schimb,macar simbolic.De aceea trecatorul se simte agresat la propriu,de multe ori cand se trezeste cu o gasca de 3-4 copilasi din acestia care il inconjoara si se milogesc de el sa primeasca ceva.
Iar referitor la imaginea Romaniei,nu stiu cine exact este in spatele acestei mascarade care are ca scop tararea prin noroi a imaginii acestei tari,insa se urmareste sistematic tiganizarea ei inca de acum multi ani:au schimbat denumirea de tigan in cea de rom,pe pro tv,in 2000 si ceva,de ziua nationala a tarii au permis unor manelisti sa ne poceasca imnul pe ritm de manele,manele care apoi au luat un avant nesperat si au fost promovate toate lalaielile grotesti ale acelor oameni,erau invitati peste tot in media,telenovele cu iz "gipsy" etc.Apoi,usor usor ne-am trezit identificati cu ei de acum nu mai stim cum sa scoatem capul in lume fara sa se uite cineva urat la noi.
Cu tiganii in sine nu am nimic,multi sunt oameni de treaba,unii foarte credinciosi,familisti,muncesc,muzica lautareasca e de apreciat,dar dintre ei,din pacate cam nonvalorile au fost scoase in fata si latura urata a acestei etnii.
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share

Last edited by heaven; 28.10.2010 at 08:15:36.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 28.10.2010, 16:42:26
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit Porumbeii Parisului

Primarul Parisului era foarte îngrijorat în privința invaziei de porumbei de pe Champs-Élysées.
Nu putea nicidecum să-i alunge din oraș. Întregul Paris era plin de rahat de porumbei.
Parizienii nici nu mai puteau călca pe alei, nici să conduci nu mai avea niciun haz.
Costa o avere să tot cureți străzile și trotuarele.
Într-o zi intră în primărie un om care-i face primarului o ofertă.
„Îți pot scăpa frumosul oraș de plaga columbească fără nicio plată.
Dar trebuie să promiți că nu-mi vei pune nicio întrebare.
Sau, îmi poți plăti un milion de euro și să-mi pui o întrebare.”
Primarul cântări oferta și o acceptă rapid.
A doua zi, omul se cățără în vârful Turnului Eiffel, își descheie redingota și eliberă un porumbel albastru.
Porumbelul albastru dădu de câteva ori din aripi și apoi se pierdu în înaltul cerului parizian.
Toți porumbeii din Paris au văzut porumbelul cel albastru și s-au adunat în aer în urma acestuia.
L-au urmat cu toții într-un nor uriaș spre Răsărit, departe, departe.
A doua zi, porumbelul cel albastru s-a întors complet singur la omul ce-l aștepta încă în vârful Turnului Eiffel.
Primarul era în extaz. A considerat că omul și porumbelul albastru au înfăptuit o adevărată minune scăpând Parisul de plaga porumbească.
Deși omul cu porumbelul nu ceruse nimic, primarul i-a înmânat un cec cu un milion de euro și i-a spus că, într-adevăr, voia să-i pună o întrebare.
Chiar dacă s-au înțeles că nu-l costa nimic pentru curățarea orașului, se hotărâse să plătească un milion pentru a putea pune O ÎNTREBARE.
Omul acceptă banii și-l invită pe primar să-i pună UNICA întrebare.
Primarul întrebă:
„Aveți și un țigan albastru??”
Reply With Quote
  #47  
Vechi 28.10.2010, 16:46:13
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Sa nu discriminam! Avem si noi falitii nostri!
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Documentar PS Iustinian Chira Adriana Cluj Calugarul 5 28.12.2012 16:22:36
Poate cel mai bun documentar... alexmatei Teologie si Stiinta 30 23.08.2011 15:50:26
Athos (foarte bun documentar) eduardd Stiri, actualitati, anunturi 1 11.02.2010 09:16:42
documentar interesant tigerAvalo9 Intamplari adevarate 0 12.07.2009 23:28:16
Un documentar cum nu am mai vazut. Luca_002 Generalitati 46 15.12.2007 00:53:54