Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 27.12.2006, 11:43:10
Lumi79 Lumi79 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.12.2006
Mesaje: 1
Implicit

M-am inscris pe acest site pt ca eu una sunt tare nelamurita in ceea ce priveste casatoria intre un ortodox de rit nou si unul de rit vechi. Mai precis am auzit chiar unele vorbe care m-au deranjat.
Dar sa va zic despre ce e vorba .. Eu sunt ortodoxa de rit nou viitorul sot de rit vechi si am vrea sa facem casatorie mixta sau daca nu pe rit nou.
Daca facem mixta unde facem slujba? In care biserica?
Daca o facem pe rit nou parintii lui nu au "cica voie" sa intre in biserica pe rit nou pt ca "cica ii reneaga biserica" :dozingoff: lor mai apoi.
Vi se pare ceva normal? :dontgetit:
Dati-mi un sfat ca eu nu stiu cum sa o dam "la pace". :sleep:
Reply With Quote
  #2  
Vechi 30.12.2006, 01:46:17
liviusinorchian liviusinorchian is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.07.2006
Mesaje: 16
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lumi79
M-am inscris pe acest site pt ca eu una sunt tare nelamurita in ceea ce priveste casatoria intre un ortodox de rit nou si unul de rit vechi. Mai precis am auzit chiar unele vorbe care m-au deranjat.
Dar sa va zic despre ce e vorba .. Eu sunt ortodoxa de rit nou viitorul sot de rit vechi si am vrea sa facem casatorie mixta sau daca nu pe rit nou.
Daca facem mixta unde facem slujba? In care biserica?
Daca o facem pe rit nou parintii lui nu au "cica voie" sa intre in biserica pe rit nou pt ca "cica ii reneaga biserica" :dozingoff: lor mai apoi.
Vi se pare ceva normal? :dontgetit:
Dati-mi un sfat ca eu nu stiu cum sa o dam "la pace". :sleep:
Draga Lumi,
Nu cred ca solutia problemei tale o vei gasi pe acest forum,ci la duhovnicul tau.Tare insa imi este teama ca ai cam uitat sa treci pe la el,dar nu deznadajdui,se poate rezolva.Cauta un duhovnic ortodox de rit nou care cu blandete si ingaduinta se va ruga pentru voi.E foarte important sa puneti temelie crestina casatoriei voastre-situatia este delicata dar nu cred ca imposibila.Oricum,va trebui sa te inarmezi cu rabdare,insistenta ,asculatare fata de duhovnic si cu rugaciune personala catre Iisus Hristos care a pus temelia Tainei cununiei la nunta din Cana Galileii.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 05.01.2007, 14:05:29
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Lumi,situatia ta este intr-adevar putin complicata,mai alrs atunci cand intervin parintii partilor care urmeaza sa se casatoreasca,lucru care nu ar trebui permis,voi sunteti maturi si daca va si iubiti trebuie sa rezolvati aceasta problema independent de atitudinea celor din jur.Este intr-adevar o diferenta intre credintele voastre,dar mai depinde si cat de atasati sunteti fiecare imparte de crezamantul propriu,fiindca daca pui problema doar relativ,atunci este usor sa fii indiferenta la rezultate,insa cu certitudine persoanele in cauza pe rit vechi nu va trata aceasta cu o tenta evaziva.
Nu este adevarat ca mama viitorului tau sot,care este pe vechi,nu are vie sa asiste la cununie,daca aceasta ar avea loc pe nou,biserica in sine este aceiasi,este gresit faptul ca n-ar avea voie sa intre in ea.Dar...pentru ca intotdeauna exista un dar,viitorul tau sot nu va avea voie sa se cunune pe nou decat in cazul in care isi reneaga credinta pe vechi,sau se departeaza de ea.Iar in biserica pe stil vechi nu vei fi nici cum cununata decat daca esti si tu pe vechi,cu savarsirea completarii botezului prin mirungerea cu mirul sfant(neinrudit cu cel papal),sau prin efectuarea afundarilor daca acestea nu au fost facute la botezul initial de bebelus.
Nu exista sa faceti cununia mixta,pentru ca fiecare biserica imparte isi are randuiala ei,chiar daca slujba de cununie in sine este absolut aceiasi la ambele biserici.Ar putea mai cu usurinta ca sotul tau sa adere la stilul nou,si deci sa va cununati pe nou fara ca preotul sa va ceara ceva aparte,insa,in acest caz,viitorul sot nu va mai putea ulteriror, pastra o legatura cu biserica pe stil vechi deoarece nu va fi impartasit in aceste conditii,decat dupa efectuarea cununiei cu sotia pe vechi.
Sper ca ti-am scris cat de cat pe intelesul dorit,daca esti cat de cat apropiata de biserica intelegi acestea,daca nu...este mai greu.Oricum,sper ca in tot acest timp de cand il cunosti pe viitorul sot ai incercat sa-i intelegi confesiunea si caracterul ei in viata acestuia.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rusinea de a fi ortodox sau politicianul ortodox in Europa unita mihaiB Despre Biserica Ortodoxa in general 0 08.08.2012 13:13:45
nunta dintre un ortodox si un catolic Marinela Nunta 30 16.07.2011 11:56:44
rit ortodox vechi, ortodoxism - baptism EugeniaG Despre Biserica Ortodoxa in general 15 02.02.2009 02:16:43
casatorie cu ortodox de stil vechi doca Nunta 1 31.01.2008 15:06:59