Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 23.07.2015, 21:42:55
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Ce spuneti nu are logica. Din moment ce acolo nu se permite propaganda catolica, nu mi-as pierde de loc timpul acolo, fiindca nu mi s-ar permite sa postez.
Repet: nu este interzis romano-catolicilor, ci propagandei romano-catolice.

Nu-mi spuneti ca nu pricepeti diferenta...suneti o persoana cu inteligenta peste medie.

Sau vreti sa spuneti ca tot ce postati aici este propaganda romano-catolica?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 23.07.2015, 22:15:55
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul

Sau vreti sa spuneti ca tot ce postati aici este propaganda romano-catolica?
Desigur. Potrivit criteriilor multor ortodocsi, inclusiv dv, tot ce postez este propaganda romano-catolica.

Cea mai buna dovada este ca, atunci cand am raspuns cuiva care pare nelamurit de ce unii catolici se impartasesc uneori cu o singura specie, dv imi vorbiti de propaganda romano-catolica in postarea urmatoare.

Si, daca termenul de "propaganda" nu ar fi capatat o conotatie negativa din cauza abuzului, ca si alti termeni (de exemplu "folclor", "munca", "nationalist", etc) as fi absolut de acord si foarte mandru de acest lucru. Una dintre cele mai celebre dicastere ale aparatului central al Bisericii este Congregatia pentru Propaganda Credintei. Chiar daca nu am onoarea sa fac parte din ea, imi place sa ma ocup cu asta. Si laicii pot contribui la ministerul apostolic. Altfel spus, la propaganda credintei.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #33  
Vechi 23.07.2015, 23:39:11
Prajascu Vasile Prajascu Vasile is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2015
Locație: Bacau
Religia: Ortodox
Mesaje: 6
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Ce spuneti nu are logica. Din moment ce acolo nu se permite propaganda catolica, nu mi-as pierde deloc timpul acolo, fiindca nu mi s-ar permite sa postez.




Urmand indemnul Domnului nostru, catolicii beau din Sfantul Potir. Mai des decat o fac ortodocsii.
Astfel, greco-catolicii se impartasesc din Potir practic saptamanal, afara de cazurile rare (in orice caz, de departe minoritare) ca au vreun pacat si au neglijat sa obtina iertarea. Dimpotriva, la ortodocsi cei care se impartasesc saptamanal din Sfantul Potir sunt in mare minoritate.

Dar chiar si romano-catolicii se impartasesc, poate, mai des decat ortodocsii din Sfantul Potir. Spre exemplu, la casatorie, cand ortodocsii mananca un piscot inmuiat in vin, romano-catolicii se impartasesc cu ambele specii.

Spre exemplu, dv de cate ori v-ati impartasit, anul acesta, din Sf Potir ? Cand ati facut-o ultima data ?
Greco-catolicii au facut-o ultima data duminica trecuta, iar romano-catolicii au facut-o ultima data luna trecuta, cu ocazia Missei de Corpus Christi.




Catolicii mananca Preasfantul Trup si beau Preacuratul Sange si cand se impartasesc cu o singura specie, si cand se impartasesc cu amandoua.

Eu sper ca, daca in lingurita cu care preotul dv impartaseste credinciosii se afla mai mult din agnet decat din vin dv nu veti spune "iata, acesta a mancat mai mult din Trupul Domnului decat a baut din sangele Lui". De asemenea, sper ca, daca in lingurita dv este o cantitate generala mai mica, nu veti gandi "ia uite, mie preotul mi-a dat mai putin din Trupul si Sangele lui Cristos". Iarasi, sper ca, daca vreodata preotul, nescufundand suficient lingurita, va da numai din supernatantul din Sf Potir, nu veti spune "azi nu m-am impartasit, fiindca mi-a dat numai din Sangele Domnului".

Ci imi place sa cred ca oricare ar fi cantitatea ori proportia din cele doua specii aflate in lingurita, aveti convingerea ca acolo se afla, in intregime, Preasfantul Trup si Sange si ca pentru asta ii aduceti multumita lui Dumnezeu.



Si astazi, ca si ieri, Petru si ceilalti apostoli in comuniune cu el hotarasc asupra regulilor liturgice, inspre binele Bisericii pe care o conduc in plan vizibil.
Catolicii se impartasesc din acea ostie, cum ii spuneti, paine uscata, deloc vin. Nu beau nimic.
In ortodoxie avem vinul, sangele Domnului care e clar sange, nu poate lipsi.

In ortodoxie, asa cum stii, se impartaseste cel putin Duminica de Duminica, si nu e gramada ca in catolicism, caci "Cu frica si cu dragoste " sa ne apropiem, cand avem binecuvantare. Daca ne-am impartasi saptamanal, calugarii ce ar mai face ?
Reply With Quote
  #34  
Vechi 24.07.2015, 07:52:50
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Prajascu Vasile Vezi mesajul
Catolicii se impartasesc din acea ostie, cum ii spuneti, paine uscata, deloc vin. Nu beau nimic.
Dv cititi cele ce am spus ? Tocmai spuneam ca romano-catolicii au baut Sangele Domnului ultima data luna trecuta. Cu acea ocazie, si in toate celelalte 12 ocazii cand se distribuie credinciosilor Preasfantul Sacrament sub ambele specii, ei nu doar "au mancat paine uscata", ci au luat "paine" inmuiata in "vin".

In alta ordine de idei, vad ca folositi indistinct termenii de "catolic" si "romano-catolic", ca fiind intersanjabili. Va sfatuiesc sa aveti in vedere ca romano-catolicii reprezinta o parte a catolicilor. Ei au reguli si traditii liturgice proprii, ceea ce inseamna un mod propriu de a se impartasi.

Asadar, corect spus este: "unii catolici se impartasesc cu acea ostie (romano-catolici si armeano-catolici), in timp ce alti catolici nu folosesc ostii (greco-catolicii si neo-catechumenalii). In total, sunt multe rituri in Biserica, dar acestea 4 functioneaza in Romania: romano-catolici, greco-catolici, armeano-catolici, neocatechumenali (in ordinea ponderii numerice).
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare