Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 15.09.2014, 16:50:00
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Pai ar putea spune ca ambulantele cu sirenele lor salveaza vieti...
Ceea ce nu pot spune despre biserica, atata timp cat in ea intra multi cu picioarele inainte...
Pentru multi confrati, viata e doar asta de aici care se vede....
Pentru multi, clopotul nu bate pt ca se jertfeste Cristos, ci ca o chemare la un spectacol monden ca oricare altul...
( iar pe unii dintre noi ii deranjeaza orice spectacol, li se pare o forma de manipulare a maselor in scopul obtinerii de venituri...)

Last edited by fallen; 15.09.2014 at 16:55:05.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 15.09.2014, 16:58:29
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

In fine, nu stiu de ce ma erijez in avocatul prietenilor mei atei si/sau anticrestini...oricum, ei nu citesc aici, si nici nu e musai sa-si schimbe parerea despre mine pe care si-au facut-o deja...poate chiar daca ar vedea m-ar crede ipocrita, ca spun astea doar ca sa ma impac, sa ma pun bine cu ei, dar defapt in sinea mea nu chiar cred cu tarie ca ei au dreptate...

Ceea ce insa cred ca e foarte posibil e ca mai degraba un om sa vrea sa fie bun la inceput, si deodata sa devina rau, sa se strice, decat situatia inversa ...desi literatura citeaza si chiar promoveaza astfel de exemple, cu siguranta in viata reala sunt mult mai frecvente situatiile de metamorfoza inversa( opusul pocaintei, metanoiei, care nu stiu exact cum se denumeste) , dar ele, normal, nu sunt promovate si mediatizate pt ca nu se vrea acest lucru, fireste...

Last edited by fallen; 15.09.2014 at 17:03:29.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 15.09.2014, 17:02:28
forever... forever... is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.09.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 274
Implicit

Chiar așa, de ce scrii ca și când ai fi necredincioasă, ca și când ai urî Biserica ba poate și mai rău :-(

Persoanele acelea din jurul tău, care îți induc aceste gânduri, sunt chiar așa importante pentru tine?
Reply With Quote
  #14  
Vechi 15.09.2014, 19:02:12
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Ei, nu, asta nu obliga pe nimeni, se duce numai cine vrea.
Insa sotul meu de exemplu e nemultumit ca le bat clopotele in cap, celor care locuiesc langa biserica, duminica dis de dimineata, sau in toiul noptii de Inviere, ba mai mult se scot si boxe, statii de amplificare afara, si a zis ca el daca ar da drumul tare la manele in toiul noptii ar fi cel mai probabil amendat pt tulburarea ordinii publice.
Si pe mine ma deranjeaza ca Biserica noastra nu are grija sa evite astfel de conflicte cu vecinii, ba chiar face aceste lucruri ostentativ, in loc sa isi vada de treaba in liniste si fara sa dea necredinciosilor motive de hula

( bine, s-ar putea ca aversiunea lui fata de biserica sa nu fie cauzata de clopotele de la miezul noptii, ci mai degraba de zilele de post premergatoare marilor sarbatori, daca ma intelegeti ...:)...( care pot priva un sot de drepturile lui conjugale... )
Si apoi, daca biserica prin reprezentantii ei ar fi zis ca femeia trebuie sa asculte neconditionat de barbatul ei, chiar daca nu e cununata cu el de catre ei, iarasi ar fi fost ok, dar daca au venit ( nu au venit ei, femeia s-a dus la ei) si au zis ca dc nu e, n-are nici o obligatie...atunci e nasol.... )
La Judecata, nu vor mai bate clopotele, dar glasul Mantuitorului va fi mai puternic ca un clopot! Si nu ne va cere nimeni parerea daca ne place sau nu! Sa ascultam cu drag clopotele bisericilor pana cand mai bat.

Vai de noi cand nu vor mai bate clopotele! Clopotele imi provoaca emotie si bucurie, nicidecum nu consider ca ma dranjeaza. E glasul Bisericii care e mireasa lui Hristos. Cum sa ma supar pe ea? Daca nu accept invitatia la cina Împăratului Ceresc, vin altii de la distante mai mari de biserica. Iar Dumnezeu cineaza cu aceia, iar pe mine ma trimite in focul cel vesnic. Cand bat clopotele la biserica, eu nu am voie sa ma aflu in pat dormind. Daca sunt crestin.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 15.09.2014, 19:38:37
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de forever... Vezi mesajul
Chiar așa, de ce scrii ca și când ai fi necredincioasă, ca și când ai urî Biserica ba poate și mai rău :-(

Persoanele acelea din jurul tău, care îți induc aceste gânduri, sunt chiar așa importante pentru tine?
Da, sunt

Decand sotul mi-a zis ca ma uraste, simt o dorinta acuta de a face ceva rau, nu neaparat mie sau lui, ci oricui s-ar nimeri...
Dc nu imi trece va tb sa merg ori la preot ori la psihiatru... noroc ca la spit de nebuni e si biserica, poate incerc sa vb cu pr de acolo, o fi ma obisnuit cu asemenea idei si manifestari, ca la duhovnicul meu n-as indrazni...

Last edited by fallen; 15.09.2014 at 19:40:40.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 15.09.2014, 19:52:41
forever... forever... is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.09.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 274
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Da, sunt

Decand sotul mi-a zis ca ma uraste, simt o dorinta acuta de a face ceva rau, nu neaparat mie sau lui, ci oricui s-ar nimeri...
Dc nu imi trece va tb sa merg ori la preot ori la psihiatru... noroc ca la spit de nebuni e si biserica, poate incerc sa vb cu pr de acolo, o fi ma obisnuit cu asemenea idei si manifestari, ca la duhovnicul meu n-as indrazni...
Cu siguranță e greu să fii în pielea ta...
Se mai întâmplă ca persoane apropiate să te urască și e dureros, ți se face un gol în inimă... Dacă nu punem acolo pe Cel care nu ne dezamăgește niciodată...
Chiar trebuie să ai grijă de tine!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 15.09.2014, 20:05:58
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Sunt voci care spun ca crestinismul s-a impus " cu japca" in anumite parti ale lumii ( de ex tarile norice, scandinave, etc), ucigand chiar practicantii vechii religii considerati vrajitori...
Acelasi lucru, se pare, l-a facut si islamul, pe unde a trecut....desi si el trebuia sa fie " religia pacii"

Desi ar putea, daca tot se plange lumea ca sunt prea multe biserici si prea putine scoli, mai ales la sate, sa ofere acestea, in cursul saptamanii, spatiul de defasurare a orelor de curs...ce pe vremuri nu iera asa? Atata doar ca e posibil ca problema sa fie si lipsa profesorilor, mai ales in locurile indepartate...si remuneratia insuficienta a acestora, pt efortul depus ( deplasare) ai conditiile mizerabile...conditii care dealtfel sunt la fel si pt preoti, in locuri indepartate si sarace, ca nici dansii nu primesc salarii mai mari de la guvern, si de aceia am inteles ca nici nu se inghesuie sa slujeasca in atare locatii, unde nici lumea nu are posibilitati ....
()
Nu ne intereseaza acele voci si nu ne ghidam dupa ele, dupa fortele ostile crestinismului.
Asa, si pe viitor nu ar fi rau, sa se transforme si in birturi, daca nu or fi destui credinciosi, ca betivi sunt multi?!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 15.09.2014, 20:12:54
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Ei, nu, asta nu obliga pe nimeni, se duce numai cine vrea.
Insa sotul meu de exemplu e nemultumit ca le bat clopotele in cap, celor care locuiesc langa biserica, duminica dis de dimineata, sau in toiul noptii de Inviere, ba mai mult se scot si boxe, statii de amplificare afara, si a zis ca el daca ar da drumul tare la manele in toiul noptii ar fi cel mai probabil amendat pt tulburarea ordinii publice.
Si pe mine ma deranjeaza ca Biserica noastra nu are grija sa evite astfel de conflicte cu vecinii, ba chiar face aceste lucruri ostentativ, in loc sa isi vada de treaba in liniste si fara sa dea necredinciosilor motive de hula

( bine, s-ar putea ca aversiunea lui fata de biserica sa nu fie cauzata de clopotele de la miezul noptii, ci mai degraba de zilele de post premergatoare marilor sarbatori, daca ma intelegeti ...:)...( care pot priva un sot de drepturile lui conjugale... )
Si apoi, daca biserica prin reprezentantii ei ar fi zis ca femeia trebuie sa asculte neconditionat de barbatul ei, chiar daca nu e cununata cu el de catre ei, iarasi ar fi fost ok, dar daca au venit ( nu au venit ei, femeia s-a dus la ei) si au zis ca dc nu e, n-are nici o obligatie...atunci e nasol.... )
Mai lipseste numai sa sune la politie sa reclame zgomotul de clopote care nu il lasa sa doarma, sa stiti ca eu cunosc un ateu care a facut si asta....

Saracii necredinciosi, sa nu ii mai deranjam, oare nu ar fi bine sa nu mai sunam din clopotele alea deranjante, ba mai bine ar fi sa ne scoatem de tot, nu?

Mi se pare ca concubinul d-voastra va influenteza in mod negativ in ceea ce priveste parerea d-voastra despre biserica, bine ar fi daca l-ati aduce d-voastra pe el la biserica, nu sa va aduca el pe d-voastra in necredinta.
Si sa stiti ca daca nu sunteti casatoriti nu are nici un drept asupra d-voastra, bine ar fi daca ar fi doi oameni cu conceptii la fel , nu diferite iar unul din ei sa il aduca pe celalalt in prapastie, pe marginea prapastiei.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 15.09.2014, 20:17:40
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Pai ar putea spune ca ambulantele cu sirenele lor salveaza vieti...
Ceea ce nu pot spune despre biserica, atata timp cat in ea intra multi cu picioarele inainte...
Pentru multi confrati, viata e doar asta de aici care se vede....
Pentru multi, clopotul nu bate pt ca se jertfeste Cristos, ci ca o chemare la un spectacol monden ca oricare altul...
( iar pe unii dintre noi ii deranjeaza orice spectacol, li se pare o forma de manipulare a maselor in scopul obtinerii de venituri...)
Biserica salveaza suflete, va pot da multe exemple, dar nu are rost, ca nu cunoasteti persoanele, despre cum pot preotii sa schimbe vietile unor oameni din radacina.
Pacatul lor, a celor care vad slujba ca un spectacol monden. Nu ne priveste.
Aceasta ultima fraza este un discurs tipic comunist de pe vremea lui Stalin.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 16.09.2014, 13:02:51
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aubergine Vezi mesajul
Nu ne intereseaza acele voci si nu ne ghidam dupa ele, dupa fortele ostile crestinismului.
Asa, si pe viitor nu ar fi rau, sa se transforme si in birturi, daca nu or fi destui credinciosi, ca betivi sunt multi?!
Nu, carciumile sunt pierzatoare de suflete, pecand scolile si spitalele nu, din contra, sunt salvatoare, cum ar tb sa fie si bisericile ( asta dc ar fi cum credem si sustinem noi, credinciosii, si nu cum sustin ceilalti, ca li se cer 4-5 sute lei pt inmormantare, si 800-1000 pt o cununie .....)
Reply With Quote
Răspunde