Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #361  
Vechi 22.03.2010, 01:39:57
NTatiana NTatiana is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.02.2010
Locație: Irlanda
Religia: Ortodox
Mesaje: 40
Implicit Femeia este discriminata ???

@Golbi : nu imi imaginez de ce sunt urmate aceste ritualuri dar un lucru stiu sigur ! ca femeia dupa nastere trebuie sa se protejeze impotriva oricaror infectii, raceli, gripe si tot soiul de boli pe de o parte ptr. ca poate transmite nou-nascututlui aceste infectii si pe de alta parte daca incepe sa ia medicamente acestea pot afecta nou-nascutul si in al treilea rand daca ea este bolnava si boala se agraveaza nu mai poate ingriji nou-nascutul cum ar trebui si stim bine ca in primul an de viata mama NU TREBUIE SA LIPSEASCA DE LANGA COPILUL EI! nu stiu ce le spun preotii femeilor lauze si care este procedura in Biserica ....dar trebuie sa se faca o educatie a mamelor , a viitoarelor mame ca sa evite deplasarea de acasa in primele 4-6 saptamani dupa nastere si sa evite aglomeratiile ( unul din locuirle aglomerate este si Biserica , Duminica si in zilele de Sarbatoare Bisericile sunt aglomerate ) ; cu educatia aceasta nimeni nu isi va mai pune problema de ce lauza nu poate intra intr-o Biserica decat dupa ce s-a curatat; aceste ritualuri sunt poate chiar mai vechi decat insasi Crestinatatea si au motive serioase de igiena a lauzei si nou-nascutului ...ca sa nu credeti ca inainte de a deveni crestini Dacii , stramosii nostri erau salbatici ... EI AVEAU CUNOSTINTE PRIMARE DE MEDICINA SI CUNOSTEAU LEACURI STRAVECHI DE CARE NE FOLOSIM POATE SI IN ZILELE NOASTRE FARA CHIAR SA STIM DE UNDE VIN ELE ...asa ca nu o mai luati toti in nume de rau iar Preotii nostri ar trebui sa explice aceste lucruri barbatilor la casatorie , sa inteleaga si ei rostul anumitor ritualuri , si poate chiar sa transcrie aceste texte in care sunt folositi termeni vechi in limbaj modern ca sa fie explcit pentru fiecare dintre noi , sa cunoastem si sa intelegem bine rostul lor ...asa cred ca este intelept ...
Citat:
În prealabil postat de Golbi_ Vezi mesajul
Am citit aici despre discriminarea femeii în ortodoxie:

http://ebooks.unibuc.ro/istorie/ciup...reabibliei.htm (ce ironic, autorul are numele Moise)

Puteți citi tot, dar dau un exemplu care mi se pare cam exagerat:

"Biserica Ortodoxă consideră femeia murdară pentru că a adus pe lume un copil, practica bisericească interzicând femeii lăuze să intre în biserică până nu i se citesc moliftele de curățire: �(�) iartă pe roaba Ta aceasta, care a născut, (�) și o curățește pe ea de întinăciunea cea trupească, ca să intre cu vrednicie în biserica Ta, (�) spală-i întinăciunea trupului și necurăția sufletului, (�) iartă și pe ce care s-au atins de dânsa "

Să înțeleg că a naște e un păcat. Înțeleg că în opinia bisericii păcatul originar a făcut ca oamenii să se înmulțească, să se nască, să moară etc. Dar a considera nașterea un păcat... Haideți, chiar până acolo?

Dumnezeu a (ar fi) zis "înmulțiți-vă". Deci Dumnezeu ne-a sfătuit să păcătuim. De ce se continuă cu ideile astea aberante? Cum poți să îi spui unei femei că e întinată și că a păcătuit pentru că a adus pe lume un copil? Lăsând la o parte orice circumstanță... Cum?...
Reply With Quote
  #362  
Vechi 22.03.2010, 10:47:21
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Ce legatura are mancatul aici. Este vorba de stare.
Tu te simti pacatoasa, murdara sufleteste/moral, dupa ce ai avut relatii cu sotul?Trupeste te speli, dar se pare ca moral ramai murdar si de aia n-ai voie anumite lucruri.
Spune-mi cum te simti?
Nu e vorba numai de impartasanie cred. Cei casatoriti n-au voie sa faca nici alte lucruri in biserica din cate am inteles.
Ca altfel n-ar mai exista monahism, ar fi toti casatoriti.
Sophia, eu cred ca tu cam exagerzi totusi.
Ideea ca ar trebui inainte sa te impartasesti sa te abtii de la relatii cu sotul sau sotia nu vrea sa sugereze ca aceste relatii ar fi murdare, ci ca inainte de impartasanie se cere o anumita retinere de la lucrurile care ne-ar putea distrage de la Dumnezeu: de aceea nici nu mancam in ziua aceea; si mie, care am scris atata despre exagerarile care se fac, nu mi se pare o regula exagerata sau gresita.
Greseala este artunci cand se numeste abstinenta sexuala 'a fi in curatie' sau 'a trai in curatie'. Mi se pare o exprimare gresita, care preteaza la confuzii - adica, opusul ar fi 'murdarie'.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #363  
Vechi 22.03.2010, 10:49:16
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eugenia petre Vezi mesajul
Prea multe ganduri si interpretari duc direct in flacarile iadului, sa vedem cat de bine vom *GANDI* printre demoni incornorati arzand pentru eternitate in vapaile iadului, cred ca atunci vom gasi adevaratul inteles al invataturilor biblice.
Eu cred ca tu iti bati joc de noi.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #364  
Vechi 22.03.2010, 11:03:27
eugenia petre eugenia petre is offline
Banned
 
Data înregistrării: 21.03.2010
Locație: nuthouse
Mesaje: 26
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Eu cred ca tu iti bati joc de noi.
Doar imi spun parerile si sper sa se regaseasca si altii in postarile mele asa cum si eu ma regasesc in ale voastre. Asa sa ne ajute Dumnezeu!
Reply With Quote
  #365  
Vechi 22.03.2010, 12:06:32
vultur vultur is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2010
Mesaje: 21
Implicit Nasterea

Citat:
În prealabil postat de Golbi_ Vezi mesajul
Am citit aici despre discriminarea femeii în ortodoxie:

http://ebooks.unibuc.ro/istorie/ciup...reabibliei.htm (ce ironic, autorul are numele Moise)

Puteți citi tot, dar dau un exemplu care mi se pare cam exagerat:

"Biserica Ortodoxă consideră femeia murdară pentru că a adus pe lume un copil, practica bisericească interzicând femeii lăuze să intre în biserică până nu i se citesc moliftele de curățire: �(�) iartă pe roaba Ta aceasta, care a născut, (�) și o curățește pe ea de întinăciunea cea trupească, ca să intre cu vrednicie în biserica Ta, (�) spală-i întinăciunea trupului și necurăția sufletului, (�) iartă și pe ce care s-au atins de dânsa "

Să înțeleg că a naște e un păcat. Înțeleg că în opinia bisericii păcatul originar a făcut ca oamenii să se înmulțească, să se nască, să moară etc. Dar a considera nașterea un păcat... Haideți, chiar până acolo?

Dumnezeu a (ar fi) zis "înmulțiți-vă". Deci Dumnezeu ne-a sfătuit să păcătuim. De ce se continuă cu ideile astea aberante? Cum poți să îi spui unei femei că e întinată și că a păcătuit pentru că a adus pe lume un copil? Lăsând la o parte orice circumstanță... Cum?...
Golbi te rog sa megi la un duhovnic si sa intrebi in timpul facerii adica 9 luni cate duhuri s-au atins de burta unei femei gravide pentru a impide facerea normala a fatului si vei intelege de ce se citesc moliftele femeii lauze.
Reply With Quote
  #366  
Vechi 23.03.2010, 14:43:24
sergiu's Avatar
sergiu sergiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 451
Implicit

Dar de faptul ca Maica Domnului este atat de venerata in Biserica Ortodoxa (dar si Catolica) ce zici? In cadrul rugaciunilor de seara sau dimineata are cel putin acelasi numar de rugaciuni ca Domnul Iisus Hristos. Sa fie asta din lipsa de respect? Este vorba de Maria, Maica Domnului care "este mai sfintita decat sfintii ingeri" si care intr-un exemplu de smerenie absoluta a zis: "fie mie dupa cuvantul tau". Pentru rolul tau de femeie (si om) pe acest pamant incearca sa intelegi acest exemplu, sa studiezi problema si mai discutam dupa.
__________________
Doamne, Dumnezeul meu, desi nu am facut nici un bine inaintea Ta, da-mi dupa harul Tau, sa pun inceput bun.
Reply With Quote
  #367  
Vechi 24.03.2010, 01:06:00
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

@Sergiu - iar compari femeia obisnuita cu Maica Domnului? Las-O te rog in pace. Ea a avut menirea si rolul ei, este sfanta. Am mai scris mai in urma si despre Ea.
Si eu spun de multe ori asa ca Ea ("faca-se voia Ta), dar nu vad legatura cu subiectul.
Nu mai am ce spun la acest subiect. Fiecare le stie pe ale lui/ei.
N-ajungem la nici un rezultat, pentru ca fiecare vorbeste prin prisma firii si experientei proprii de viata. E ca si cum se straduie cineva care are sa explice unuia care n-are "pai uite ce de avem".

@vultur - despre ce duhuri tot vorbesti. E crestineste ceea ce spui?

@Fani, Jane - ceva este interzis pentru ca nu e bun, ca e murdar, pacatos. Peste tot se vorbeste de "ne-curatie". Acum spunetica este lucru rau a manca si a avea relatii cu sotul pentru ca te distrag de la Dumnezeu. Deci nu sunt bune, nu sunt in regula. Orice motiv ati spune voi, sunt lucruri interzise pentru ca nu sunt placute cuiva, cineva nu le-a /le gaseste bune, normale, curate.
Daca mai si spuneti ca sexul il facem numai ca suntem in stare cazuta (nu stiu dar termenul asta ma face sa ma simt ca si cum am fi ultimii oameni, femei de la marginea drumului sau din alte locuri...
Iubirea le cuprinde pe toate, Jane. Fiecare lucru isi are rostul lui.
Eu nu stiu cum functioneaza la voi viata, casnicia, iubirea, respectul fata de sot.
Daca traiti in camere si case separate, daca va alungati sotul, sau traiti in casnicie alba, sau fiecare pe contul lui. Nu stiu, e treaba voastra.
Depinde de multi factori. Unii incep la 16-18 ani viata, chiar in casnicie, altii tarziu. Si nu este acelasi lucru sa pui la abstinenta unul dupa zeci de ani de relatii si altul dupa numai cativa. De la o anumita varsta oricum ajungem la abstinenta oricum.
Am mai spus, depinde de viata fiecaruia (inclusiv cea intima). E gresit sa-i pui pe toti in aceeasi oala si la aceeasi regula.
Abstinenta si post putem apoi de la 50 ani in sus pana la moarte.
Traim pe pamant ca oameni. Asta ne este menirea pana una alta. Dupa ce ne mantuim? Daca ne mantuim dupa viata asta, ce importanta mai are. Acolo n-o sa mai fim oameni, nu vom mai avea trup. O sa avem alta menire/rol, alta existenta.

Jane in zilele in care nu avem chef, sau suntem obositi si ce mai spui tu - da iubim mai putin. Eu asa simt. Devenim mai egoisti, ne punem pe noi in fata.
L-am/am trimis-o la plimbare nu prea se cheama iubire. Inchizi o usa cu cheia, intorci un spate.

Si si o femeie se simte mai putin iubita in anumite imprejurari si simte cand nu este iubita. De aici sentimentul de discriminare.
Toate canoanele astea arata si lipsa de iubire,sila la adresa femeii ca este intr-o anumita stare.
Pe un baietel il ia preotul in brate, il china la cer si-l duce in altar.
Pe fetita nu. Un pic acolo o inchina.
Fetita nu e iubita, nu e demna de Iisus. De la nastere este diferenta.

Si Jane - un lucru poate fi si pacat numai daca este facut in anumite perioade sau locuri. Se si spune: este pacat sa faci aia daca esti la anumite zile, sau e pacat sa cosi duminica (in rest nu), e pacat sa faci nunta in post, dar in rest nu, este pacat sa umble femeia nu stiu cum la biserica, dar in afara ei nu este. Etc.
Si mai cred ca se considera murdar, pentru ca si la barbatii carora li se intampla fara sa vrea, este pacat, deci nu este legat de abstinenta. Ca ei s-or fi abtinut, nu au avut relatii.

Iar ca putem face separare in a trai in duh si trup... mai greu.
Adica nu stiu cum putem sa avem un intrerupator in noi si sa spunem: gata, acum am inchis duhul, sau acum am inchis trupul.
Si sufletul?
De la munca de ce nu avem oprire/post? Sau de la suferinta?
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape

Last edited by sophia; 24.03.2010 at 01:11:33.
Reply With Quote
  #368  
Vechi 24.03.2010, 01:18:47
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
De la munca de ce nu avem oprire/post? Sau de la suferinta?
De la muncă avem oprire Duminica și în alte câteva sărbători. De la suferință vom avea oprire după treminarea stagiaturii. Dacă promovăm.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #369  
Vechi 24.03.2010, 08:35:32
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Sophia sa ma ierti, e ultima remarca, dar tu bati campii pe tema asta de cateva saptamani. asa e cum zici, nu sunt toti la fel, dar parca tu anume te incapatanezi sa vezi distorsionat toate astea si sa spui enormitati gen "fetita nu e demna de Iisus", desi mai multe femei pe aici ti-au spus ca nu e asa deloc. cauta un preot cu care poti discuta pe indelete, mai citeste o carte, o sa vezi tu pana la urma, sunt sigura ca Dumnezeu iti va lumina mintea ca sa nu mai suferi degeaba si sa nu te mai framanti in zadar din cauza unor probleme care nu exista decat in mintea ta (si poate a altora, dar masa anonima, de "out there", nu conteaza asa de mult, ca doar fiecare e cu existenta si perceptia lui). viata asta are destule neajunsuri si fara sa ne mai construim noi altele in intimitatea propriei cutii craniene. dar daca tie iti place sa te lamentezi in rolul asta de victima a discriminarii din biserica - rol de altfel fictiv, pe care ti-l construiesti singura dupa ureche, pentru ca si altele fac parte din aceeasi biserica si uite ca nu se simt asa - atunci mai persista in el, poate intr-o zi te vei plictisi si vei incerca sa vezi conditia femeii si din alt punct de vedere, si din unghiul ala o sa vezi mai mult soare.

Pace.
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)

Last edited by Jane Says; 24.03.2010 at 08:37:59.
Reply With Quote
  #370  
Vechi 24.03.2010, 08:38:38
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Sophia sa ma ierti, e ultima remarca, dar tu bati campii pe tema asta de cateva saptamani. asa e cum zici, nu sunt toti la fel, dar parca tu anume te incapatanezi sa vezi distorsionat toate astea si sa spui enormitati gen "fetita nu e demna de Iisus", desi mai multe femei pe aici ti-au spus ca nu e asa deloc. cauta un preot cu care poti discuta pe indelete, mai citeste o carte, o sa vezi tu pana la urma, sunt sigura ca Dumnezeu iti va lumina mintea ca sa nu mai suferi degeaba si sa nu te mai framanti in zadar din cauza unor probleme care nu exista decat in mintea ta (si poate a altora, dar masa anonima, de "out there", nu conteaza asa de mult, ca doar fiecare e cu existenta si perceptia lui, nu opinia publica ne mantuie). viata asta are destule neajunsuri si fara sa ne mai construim noi altele in intimitatea propriei cutii craniene. poate intr-o zi te vei plictisi de rolul asta de victima a discriminarii in biserica, rol pe care ti l-ai construit si de care se pare ca te-ai si indragostit. poate o sa privesti conditia femeii si din alt punct de vedere, intr-o zi, si-o sa te miri, atunci, ca ai putut candva gandi asa cum o faci acum. poate.

Pace.
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
Reply With Quote
Răspunde

Tags
intinaciune, moliftelnic, nastere, pacat



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
tinuta femeii in biserica lore86 Tinuta in Biserica 469 04.08.2016 15:47:33
Discriminarea și prigonirea Ortodoxiei și a ortodocșilor de către catolicism Decebal Biserica Romano-Catolica 37 25.08.2013 15:06:04
Discriminarea - o boala a societatii in care traim - razvan_andrei Generalitati 23 27.02.2012 12:47:06
Imaginea ideala a femeii laice in biserica sophia Tinuta in Biserica 55 22.01.2012 06:11:46