Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 01.12.2010, 19:15:53
eu_rationez eu_rationez is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.12.2010
Mesaje: 46
Implicit

Citat:
În prealabil postat de geo.nektarios Vezi mesajul
la noi in tara sunt 1000 de manastiri cu cate un calugar, acolo in Rusia este o manastire cu 1000 de calugari! Au ce face si cum dezvolta. Pe cand la noi.... In afara de Sihastria si de Putna care sunt cele mai numeroase, restul sunt sub 20... ce sa le ceri? abia se descurca ei pentru ei... si mai au nevoie si de angajati!

Sa privim in gradin noastra, nu peste GARD!
si eu stiu o suta de manastiri cu peste 50 de calugari, care altceva nu fac decat sa cerseasca bani prin sate si prin gari. mai mult, au si mercedesuri de serviciu. probabil sunt strict necesare si nu-mi dau eu seama.

Citat:
În prealabil postat de mishi55 Vezi mesajul
Poti sa le explici si de o mie de ori! Pe forum sunt multi care stiu mai bine cum ar trebui organizata viata manastirilor, ce program sa aiba, cu ce este dator monahul fata de mireni si fata de societate in general, cam de cate ori are voie un monah sa fie pomenit in rugaciunile mirenilor, cand poate sa iasa in lume si cand trebuie sa stea la locul lui, ce are voie si ce nu are voia monahul sa gandeasca, sa manance, sa faca etc...
Poti sa le spui de inca o mie de ori cate o mie, si tot degeaba: ei stiu mai bine!
uite ce stiu eu: daca manastirile nu au menirea sa se implice prea mult in viata laica, ar face bine sa nu primeasca nici bani pentru diverse servicii. oare Iisus a cerut bani de cate ori se pregatea sa sustina cate-o cuvantare?
bine ca o fac ai nostri si culeg din sfintele scripturi numai ce le convine, insa nu inceteaza de a tine morala muritorilor de rand.



manastirile si bisericile romanesti s-au degradat in asemenea masura incat nu mai ai nici macar unde sa te rogi sau sa aprinzi o lumanare. nu-mi da nimic ghes sa ma duc cuminica la biserica atunci cand ii vad grasi, nesimtiti, cer milioane pe diferite slujbe, isi cumpara limuzine si nu platesc impozite.
au insa grija sa condamne prostitutia desi sunt implicati in scandaluri dintre cele mai funeste de ani de zile.

Last edited by eu_rationez; 01.12.2010 at 21:28:12.
Reply With Quote
  #62  
Vechi 02.12.2010, 17:20:45
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eu_rationez Vezi mesajul
si eu stiu o suta de manastiri cu peste 50 de calugari, care altceva nu fac decat sa cerseasca bani prin sate si prin gari. mai mult, au si mercedesuri de serviciu. probabil sunt strict necesare si nu-mi dau eu seama.

uite ce stiu eu: daca manastirile nu au menirea sa se implice prea mult in viata laica, ar face bine sa nu primeasca nici bani pentru diverse servicii. oare Iisus a cerut bani de cate ori se pregatea sa sustina cate-o cuvantare?
bine ca o fac ai nostri si culeg din sfintele scripturi numai ce le convine, insa nu inceteaza de a tine morala muritorilor de rand.

manastirile si bisericile romanesti s-au degradat in asemenea masura incat nu mai ai nici macar unde sa te rogi sau sa aprinzi o lumanare. nu-mi da nimic ghes sa ma duc cuminica la biserica atunci cand ii vad grasi, nesimtiti, cer milioane pe diferite slujbe, isi cumpara limuzine si nu platesc impozite. au insa grija sa condamne prostitutia desi sunt implicati in scandaluri dintre cele mai funeste de ani de zile.
Este interesant ca vorbesti de "cuminecare".

Pai... daca am sti noi cu cine ne "cuminecam", nu ne'ar mai interesa ca "popa e gras si nesimtit" si altele asemenea.
Acestea toate sunt scuze pentru starea sufleteasca in care ne aflam.
E mai usor sa "vedem" si "sa dam cu parul", decat sa "ne vedem" si sa ne pazim de ispitele diavolului.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #63  
Vechi 02.12.2010, 18:25:08
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Este interesant ca vorbesti de "cuminecare".

Pai... daca am sti noi cu cine ne "cuminecam", nu ne'ar mai interesa ca "popa e gras si nesimtit" si altele asemenea.
Acestea toate sunt scuze pentru starea sufleteasca in care ne aflam.
E mai usor sa "vedem" si "sa dam cu parul", decat sa "ne vedem" si sa ne pazim de ispitele diavolului.
Ceea ce afirmi tu aici mie mi se pare foarte grav si anume faptul ca daca tu te cumineci , si primesti ceva de la calugari si preoti acest fapt iti adoarme constiinta civica si nu mai vezi cind ceva este in neregula.
deasemenea il judeci pe acest utilizator fara sa cunosti nivelul sau de moralitate si despatimire.
De unde stii ca nu-i un om curat la inima?
Vezi cumva prin el?
Reply With Quote
  #64  
Vechi 02.12.2010, 19:50:44
laraG laraG is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 425
Implicit

Dorin si Andrei,v-ati cam aprins degeaba.eu_rationez nu s-a referit nicidecum la "cuminecare", ci a gresit scriind "cuminica" in loc de "duminica".Iertati-mi observatia!Doamne ajuta !
__________________
"Nu va temeti de cei care ucid trupul si dupa aceea nu pot face nimic mai mult...Temeti-va de acela care , dupa ce a ucis , are putere sa arunce in gheena;adevar spun, temeti-va de acesta"(Lc.12,4-5)
Reply With Quote
  #65  
Vechi 02.12.2010, 23:24:45
Carmen FUNIERU's Avatar
Carmen FUNIERU Carmen FUNIERU is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 357
Implicit

Există în Pateric o povestire unde se spune că erau doi frați, unul mirean și altul călugăr.
La început călugărul, din câte primea, ajuta pe fratele său mirean, dar acesta mai mult sărăcea.
Însă Dumnezeu i-a descoperit călugărului să facă invers, adică să-i ceară fratelui să-i aducă oricât de puțin din munca sa, iar el în schimb să se roage pentru binefăcătorul lui.
La început fratele din lume nu i-a putut aduce ca milostenie decât niște verdețuri. Dar în scurt timp situația lui s-a schimat în bine, încât nu a mai avut nevoie de ajutorul material al călugărului.

Last edited by Carmen FUNIERU; 02.12.2010 at 23:27:38.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
despre minastirea namiiesti danielatomi Generalitati 3 29.09.2010 18:54:44
de ce Biserica nu face mai mult? anamariaplop2000 Despre Biserica Ortodoxa in general 14 18.05.2010 18:07:25
Cum se face canonisirea ca sfant(a)? In ziua de azi se mai face? sophia Mari Duhovnici si predicile lor 5 09.01.2010 23:13:44
Minastirea Sretensk in colaborare cu Statul andreicozia Despre Biserica Ortodoxa in general 0 15.07.2009 00:21:17