Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 05.02.2011, 20:48:34
roman2010 roman2010 is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.03.2010
Mesaje: 43
Implicit pe pomelnic

avem voie sa trecem pe pomelnic pe cei care nu merg la biserica ?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 05.02.2011, 20:54:16
colaps3's Avatar
colaps3 colaps3 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.01.2011
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 107
Implicit

Măi, nu prea știu.... e delicată treaba.

Nu ai voie să treci pe cei ce se află sub afurisenie. Sfintele Canoane spun că cei ce nu vin 3 Duminici la rând la Sfânta Liturghie cad sub afurisenie.
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, masoneriei, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului, părăsirii patriei și a venirii antihristului de papă în România!

Semnați petiția împotriva venirii diavolului de papă în România! - http://www.petitieonline.ro/petitie/...p66477055.html
Reply With Quote
  #3  
Vechi 05.02.2011, 21:01:14
roman2010 roman2010 is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.03.2010
Mesaje: 43
Implicit

dar avem voie sa trecem pe cei care nu se spovedesc adica nu duc o viata de crestin dar mai vin la biserica putin duminica ?????
Reply With Quote
  #4  
Vechi 05.02.2011, 21:09:40
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de roman2010 Vezi mesajul
avem voie sa trecem pe pomelnic pe cei care nu merg la biserica ?
Mai este un topic exact cu această tema. Acolo vei gasi multe raspunsuri bune la problema care te interesează.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 05.02.2011, 21:12:15
roman2010 roman2010 is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.03.2010
Mesaje: 43
Implicit

dar nu l-am gasit , daca imi puteti da linkul ca nu il gasesc
Reply With Quote
  #6  
Vechi 05.02.2011, 21:40:24
caty_deea's Avatar
caty_deea caty_deea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.07.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 298
Implicit

Citat:
În prealabil postat de colaps3 Vezi mesajul
Măi, nu prea știu.... e delicată treaba.

Nu ai voie să treci pe cei ce se află sub afurisenie. Sfintele Canoane spun că cei ce nu vin 3 Duminici la rând la Sfânta Liturghie cad sub afurisenie.
Eu am fost plecata din tara 4 saptamani in care nu am putut ajunge la biserica.Deci sunt sub afurisenie?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 05.02.2011, 21:59:24
colaps3's Avatar
colaps3 colaps3 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.01.2011
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 107
Implicit

Citat:
În prealabil postat de caty_deea Vezi mesajul
Eu am fost plecata din tara 4 saptamani in care nu am putut ajunge la biserica.Deci sunt sub afurisenie?
Dacă ai fost plecată cu munca sau ceva similar atunci cred că nu-i problemă. Pe acolo prin zonă nu erau Biserici Ortodoxe ? Cu alte cuvinte, trebuie să existe un motiv binecuvântat pentru a lipsi de la Sfânta Liturghie 3 săptămâni la rând.

Canonul 80 Trulan : „Dacă vreun episcop, presbiter, ori diacon, sau dintre cei numărați în cler (în clerul inferior), sau vreun laic, de n-ar avea nici o nevoie prea grea sau vreo treabă anevoioasă, ca să lipsească mai multă vreme de la biserica lui, ci fiind (petrecând) în cetate, nu ar merge (la biserică) trei zile de duminică în trei săptămâni, de ar fi clerîc, să se caterisească, iar de ar fi laic, să fie îndepărtat de la împărtășire (de la comuniune, afurisit).”
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, masoneriei, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului, părăsirii patriei și a venirii antihristului de papă în România!

Semnați petiția împotriva venirii diavolului de papă în România! - http://www.petitieonline.ro/petitie/...p66477055.html

Last edited by colaps3; 05.02.2011 at 22:02:19.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 05.02.2011, 22:19:36
caty_deea's Avatar
caty_deea caty_deea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.07.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 298
Implicit

Citat:
În prealabil postat de colaps3 Vezi mesajul
Dacă ai fost plecată cu munca sau ceva similar atunci cred că nu-i problemă. Pe acolo prin zonă nu erau Biserici Ortodoxe ? Cu alte cuvinte, trebuie să existe un motiv binecuvântat pentru a lipsi de la Sfânta Liturghie 3 săptămâni la rând.

Canonul 80 Trulan : „Dacă vreun episcop, presbiter, ori diacon, sau dintre cei numărați în cler (în clerul inferior), sau vreun laic, de n-ar avea nici o nevoie prea grea sau vreo treabă anevoioasă, ca să lipsească mai multă vreme de la biserica lui, ci fiind (petrecând) în cetate, nu ar merge (la biserică) trei zile de duminică în trei săptămâni, de ar fi clerîc, să se caterisească, iar de ar fi laic, să fie îndepărtat de la împărtășire (de la comuniune, afurisit).”
Da am lucrat la niste rude ca dadaca in vara o luna.Cea mai apropiata biserica ortodoxa era pe la 30 de km .Nu era imposibil ,dar nu eram pe cont propriu.Nu am masina, nu am carnet si nu exista transport in comun.Era un fel de satuc,dar f elegant.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 05.02.2011, 23:01:06
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Nu stiu,nu cred ca nu-i poti trece. Pana la urma cei ce nu vin la biserica si nu au o viata crestina au nevoie de pomenire si rugaciune,nu? Ca asa eu daca sunt crestin bun pot avea si singur de mantuirea mea oarecum. Dar oare nu cei bolnavi au nevoie de doctor??
Reply With Quote
  #10  
Vechi 06.02.2011, 13:08:06
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de roman2010 Vezi mesajul
avem voie sa trecem pe pomelnic pe cei care nu merg la biserica ?
Dacă sunt botezați ortodox, da.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pomelnic , acatist spre_rasarit Generalitati 22 12.07.2013 19:30:15
Inscriere pentru pomelnic N.Priceputu Stiri, actualitati, anunturi 22 27.10.2012 21:17:23
Pomelnic pentru cei adormiti de care am aflat pe acest forum...+ LapetiteMoc Slujba inmormantarii 22 03.08.2011 03:41:54