Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 15.10.2022, 20:31:47
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.952
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sergiu8 Vezi mesajul
Vad ca stăpânești bine atât dogma ortodoxa cât și istoria Bisericii.
Eh, mai prind și eu din zbor câte una-alta, nu am studiat sistematic teologia la vreo facultate, acum nu mai am resurse să fac una.
Mi-aș dori să fac facultatea de teologie și să fiu măcar un prof de religie, dar nu prea sunt posturi tot mai puțini fac ora de religie în liceu cel puțin.

Citat:
În prealabil postat de sergiu8 Vezi mesajul
Un Părinte spunea ca hula împotriva Duhului Sfant, care nu se iartă nici în veacul acesta,nici în veșnicie este erezia.
Adică exact ce face diavolul. El vede Adevărul dar minte fiind conștient.

E adevărat?
Nu văd ce mai e de zis, totuși intuiesc că Hula împotriva Duhului Sfânt face referire și la cultele care nu recunosc lucrarea Duhului Sfânt, sau Duhul Sfânt ca un chip ipostatic al Sfintei Treimi.

Există oameni în istorie care au transformat Parakletus - Mângâietor în Periklutos - Trimis-Profet - Ahmad- Muhammad și că Iisus s-ar fi referit în loc de iată luați Duh Sfânt, că va trimite un alt profet- întemeietor de religie.

Citiți mai multe https://www.answering-islam.org/Inde...eriklutos.html

Mie asta mi se pare o lacună teologică mai mare decât controversa filioque să transformi Duhul Sfânt într-o persoană umană printr-o inversiune de cuvinte de la grecescul Parakletos - la Periklutos.
Iată până unde poate interpreta mintea umană cele de negrăit...
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote