Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 14.04.2008, 12:53:04
DanielaVoica DanielaVoica is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.05.2007
Mesaje: 23
Implicit

AS dori argumente pentru raspunsul fiecaruia intre dvs la intrebarea: Ce parere aceti in legatura cu relatiile sexuale premaritale? Constituie ele un pacat? Va multumesc foarte mult!!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 14.04.2008, 13:13:46
Leinarius Leinarius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2007
Mesaje: 132
Implicit

Draga Daniela,

De ce ne intrebi pe noi? Biserica zice ca sunt pacat - adica e pacat sa iti daruiesti trupul fara cununie. Mai mult decat atat ce sa zicem noi?

Ce as zice eu e ca relatiile intime intre un barbat si o femeie presupun si efecte profunde sufletesti. Chiar daca uneori le trecem cu vederea sau nu le simtim pregnanta, aceste efecte exista si se manifesta intensiv asupra sufletului.
Omul este o fiinta completa si complexa, iar cum spune Sf. Ap. Pavel trupurile noastre sunt temple ale sufletului, unde cautam si speram ca Hristos sa vina si sa se salasuiasca, in inimile noastre...

Te-as sfatui, cu rugamintea sa ma ierti pentru indrazneala, sa nu cauti a inlocui sfatul si calauzirea duhovnicului cu forumul sau cu altele...
Cauta-ti un duhovnic si intreaba-l.
Mergi, in cazul in care ai intrebari mai delicate, la un preot duhovnic si sfatuieste-te cu el, in cadrul tainei spovedaniei, afla ce invata Biserica sa facem in situatia asta.

Dumnezeu sa iti ajute si sa te intareasca!

Reply With Quote
  #3  
Vechi 14.04.2008, 13:26:18
DanielaVoica DanielaVoica is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.05.2007
Mesaje: 23
Implicit

Multumesc foarte mult. Nu stiu, ma simt nedumerita de cand am inceput sa iau in calcul si problemele medicale legate de acezst aspect si... unt intr-o mare dilema, dar si foarte foarte obsedata
o obsesie de care nu scap
imi cer scuze daca sunt prea indrazneata cu aceste discutii
Reply With Quote
  #4  
Vechi 14.04.2008, 14:08:58
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

CLD:"... E momentul sa traiesti cu sotia ta ca si cu o sora, ca e sfarsitul si nu mai ai loc daca nu faci asa"

"... Eu am pus o bara între femeie si barbat, dar zic: decat sa huleasca, mai bine sa ramana cum vor ei. Si mai bine este sa iasa de la Mine, sa nu mai huleasca. Cu forta nu se va face planul Meu. Fara credinta nu se va face planul Meu. Cine vrea si cine are dreptate si crede cu adevarat, cu aceia se va face planul Meu. Cine nu vrea si nu are credinta, sa se dea la o parte si sa nu mai încurce.

... Daca nu voi reusi, va voi da focului de veci pe toti acei ce Mi-ati adus Mie stricaciune."

Poi ce parere ai dumneata cand Cuvantul Lui Dumnezeu ne cere sa traim shi in casatorie cu sotzia nu ca shi cu sotzia, intima sotzului, ci ca shi cu o sora intr-o cumuniune de dragoste ce se sfintzeste de la Hristos... dar atunci necununat? e clar ca este pacat sa ai relatzii intime, shi fecioria trebuie nu numai pazita aia de la natura ci shi adaugata feciorie din voie libera, dupa vointza, sau cu fagaduintza, dar totushi mai mare pacat este sa te casatoreshti tocmai pentru relatzii intime cu cineva, adica sa te foloseshti de casatorie pentru curvie, pentru perversiuni shi aprinderea poftelor trupeshti... mai bine sa nu te casatoreshti pentru asha ceva.... dar cine sunt eu sa dau indicatzii, ca doar... 7x??? ... dar macar sa shtie altul mai deshtept, mai ascultator, mai treaz la minte shi sanatos la cuget, sa-shi incununeze sufletul cu Har.... caci fiintza omeneasca, a fost creata sa fie de mare shi foarte mare curatzie ca sa fie frate shi sora intima cu Dumnezeu... dar o intimitate sfanta ... mai ceva ca ingerii lui Dumnezeu deoarece oamenii sunt dupa Chipul shi asemanarea lui Dumnezeu... deci nu au nici fire draceasca shi scurta sau dobitoceasca sau amestecata sau mandra ca shi ingerii cazutzi... ci firea oamenilor trebuie sa urmeze firii smerite a lui Dumnezeu...

astfel ca la intrebarea ta... raspunsul dat de Hristos, este ca pacatele nu se fac inainte sau dupa casatorie ci tottimpul cadem in pacate shi cu sotzul tot pacate se cheama sau sotzia ca te ispiteshte pofta chiar shi cu tine insutzi sa curveshti... iar daca pofta curveasca cu tine insutzi se numeshte malahienism, atunci cu sotzia cum numeshte? cum? iar necununatzi, adica traind in legea legii faradelegii este tot pacat dar nu asha de grav ca in casatorie, oricum nu sunt in masura sa spun care e mai grav ca este in functzie de nevoitor shi de Milostivirea lui Dumnezeu shi Voia Lui, dar mi se pare ca ar fi mai grav intrucat atunci ai promis deja la Hristos o cununie sfanta, neadultera, duhovniceasca intr-un singur trup neadulterin shi ingeresc... deci am impresia ca relatziile inainte de casatorie sunt doar curvie, pe cand in casatorie sunt preacurvie sau adulter.... asha ca mult mai grave...

deci atat in casatorie cat shi inainte, trebuie sa traieshti cu cea de care te-ai indragostit ca shi cu o sora, incercand sa urmezi iubirea sfanta shi smerita a lui Dumnezeu in relatzia curenta sau viatza de cuplu viitoare....

Deci pentru ce casatorie daca prin ea faci copii pe care ii daruieshti lumii shi antihristului shi sub ea faci curvie shi malahienism shi aprinderea poftelor shi adulter iar fara ea ai impresia ca pactele intimitatzilor curveshti ale poftei de goliciune shi de trufie ar fi libere?! Nicicum nu e bine...

Trebuie defapt shi inainte shi dupa casatorie sa luptzi cu natura, ca frumosul shi frumoasa ca o vitrina ce etaleaza marfa ca sa strangi bogatzia patimilor sa te luptzi shi sa nu te desfetzi la privirile lor ranjitoare ca sunt ficele fecioriei ispititoare ale Sodomei shi Gomorei... care daruiesc fierbintzeli shi animatoria ushuratatzii spre pacatuire....

Deci ai vazut cum spune Hristos, relatzii ca shi cu o sora, dar nu oricefel de sora ci asha cum ai avea cu o sora DUHOVNICEASCA shi pe care o respectzi ca pe o sfanta... intru Hristos... deci in casatorie unde e voie totushi decat sa preacurveshti sau sa curveshti, dar atunci in relatzii unde nu e voie... cu alea din reviste sau din TV sau cu alea cu fuste scurte ce ishi etaleaza goliciunea de parca ar zice ca ar fi disponibile iar tu oferind mereu ca le vei lua, ca le vei lua de neveste, oferindu-le totul, dar nefiind manat decat sa strangi ca idiotul shi tampitul shi avarul shi strangatorul sa strangi fericire trupeasca, fericirea patimii ca s-o ai pentru mai tarzui sau sa te bucuri cat mai mult de ea.... ca doar omul e strangator shi a ajuns sa se inchine la goliciune shi se capatuieshte cu ea pentru slava lumii.......

Nu te uita la ea creshtine ca ranjeshte cu vrajeala fermecaturii duhului rau pe care il portzi peste tine ca sa te fermece shi ala sa te mandreasca shi sa cazi in letargie... sau de ce te uitzi la ea? crezi ca ai o mai mare importantza daca a ranjit una din asta la tine? de ce te uitzi la ea? ce vrei sa-tzi faci streep-club? nu vezi ca eshti anesteziat de duhul rau care te farmeca shi-tzi ia mintzile? Nu vezi cat de debusolat eshti cand tzi-a ranjit? Ce crezi, ca eshti frumos? Chiar crezi ca eshti frumushel? Mandruletz? shi apoi sa vezi cum s-a smerit Mandruletzul.... ???:(:(
Reply With Quote
  #5  
Vechi 14.04.2008, 15:11:50
Leinarius Leinarius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2007
Mesaje: 132
Implicit

"deci am impresia ca relatziile inainte de casatorie sunt doar curvie, pe cand in casatorie sunt preacurvie sau adulter.... asha ca mult mai grave..."

Sa ne ferim, fratie de asemenea judecata...
Ca riscam sa cadem de-a dreapta. Nu zic, e bine sa fie casnicia libera de patima, sa nu fie ingreunata inima niciunuia dintre soti, sa fie in pace si in iubire curata.

Dar cine cauta sa fie intru toate in legamant nu se cununa ci se calugareste...
Cununia e taina, iar taina e de la Domnul.

"Deci ai vazut cum spune Hristos, relatzii ca shi cu o sora, dar nu oricefel de sora ci asha cum ai avea cu o sora DUHOVNICEASCA shi pe care o respectzi ca pe o sfanta... intru Hristos..."

Aci nu suntem de acord... Intre sot si sotie nu trebuie sa existe venerare de niciun fel - amandoi sunt un trup, iar cu trupul lor sa se inchine lui Hristos... Sotul sa iubeasca sotia, sotia sa iubeasca sotul cum se iubesc madularele trupului intre ele si cum lucreaza fara incetare unul pentru altul...
Nu ca pe o sfanta, in niciun caz, ci ca pe sine insusi, ca parte a lui si a trupului pe care l-au primit la cununie, asa ar trebui sa se vada unul pe altul.

Sfintenia se recunoaste la altii, la sine niciodata, pentru ca atunci nu ar mai fi sfintenie...

Desigur ca se poate intina trupul cel binecuvantat la cununie, iar pacatul e pacat si inainte si dupa, dar dupa cum stim exista scapare de pacat si izbavire, prin taina marturisirii si prin cuminecare.

Asadar s-o incurajam pe Daniela, sa nu o speriem. Si mai ales sa nu judecam in locul lui Hristos, stii dumneata de ce, mai bine ca mine.:satisfied:

Fiecare cu inima lui, catre Hristos sa ne aruncam si la El sa cerem intarire si iertare.

@Daniela: Indrazneala e buna, dar nu aci, ci catre Hristos, cu duhovnicul martor, la spovedanie. Daca ai indrazneala ai mai mult ca mine, care ma poticnesc de multe ori de rusine...
Tocmai acea obsesie este din patima, patima e rea, iar de ea nu scapi decat cu ajutorul rugaciunii si postului, cu indrumarea duhovnicului... Mie mi-a fost de ajutor parintele duhovnic cu doar o singura intrebare, mai mult retorica, dar care a deschis in inima si in mintea mea o usa, o usa de iesire catre Calea cea dreapta..

Efectele de care vorbeam mai sus sunt si aceste "obsesii"... E o lupta cu ispita, in care cel rau ne incearca, ne trimite ganduri si intrebari si ne perpeleste, mai ales in singuratate, mai ales cand ne gandim sa ne plecam genunchiul la rugaciune, etc.

De multe ori cadem si credem gandurile si impresiile respective, credem ca suntem "obsedati", ca suntem patimasi, dar patima respectiva nu vine din firea noastra ci din ascultarea de cel rau... Rugaciunea care ajuta este "Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine, pacatosul/ pacatoasa".
Pe mine ma ajuta mult Hristos pentru rugaciunea aceasta, mai ales cand ma simt stramtorat sau ispitit greu.


PS pt vsovi: Nu cred si nu voi crede vreodata ca ar zice Hristos "daca nu voi reusi"... Nu exista "daca" la Domnul, nici "nu voi reusi".
E prea umana aceasta cugetare, e o proiectie a umanitatii.
In Ghetemani nu s-a luptat umanitatea cu Dumnezeirea in Hristos ci s-a aratat omul din Fiul lui Dumnezeu, ca toti cei care aud si afla despre El sa stie ca a fost SI om si ca a fost mereu purtator al crucii, pentru noi si pentru a noastra mantuire.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 14.04.2008, 16:18:37
DanielaVoica DanielaVoica is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.05.2007
Mesaje: 23
Implicit

Prietene, Vsovi, te rog sa-mi spui si mie care este sursa citatelor tale.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 14.04.2008, 16:27:24
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Leinarius
PS pt vsovi: Nu cred si nu voi crede vreodata ca ar zice Hristos "daca nu voi reusi"... Nu exista "daca" la Domnul, nici "nu voi reusi".
E prea umana aceasta cugetare, e o proiectie a umanitatii.
In Ghetemani nu s-a luptat umanitatea cu Dumnezeirea in Hristos ci s-a aratat omul din Fiul lui Dumnezeu, ca toti cei care aud si afla despre El sa stie ca a fost SI om si ca a fost mereu purtator al crucii, pentru noi si pentru a noastra mantuire.
Draga Leinarius, multzumesc pentru completari shi corecturi ca intradevar nu e vorba de venerare a sfintzenie adica venerare mincinoasa ca pe o sfanta dar vroiam sa subliniez viatza curata in sfintzenie shi duhovnicie pe care trebuie sa o duca familishtii, deci nu era vorba in a se autoconsidera sfintzishori sau o falsa smerita cugetare sau comportament greshit ci asha cum ai corectat dumneata, sa fie ca shi madulare ale lui Hristos, slujind unul altuia intr-o relatzie de sora shi frate, dar vroiam sa subliniez ca nu un frate doar dupa trup ci dupa Duh....

Iar daca din cauza mea ai cazut in necredintza shi te-ai shi jurat parca, atunci imi cer profunda iertare ca precis din cauza mea ai patzit-o, dar cu adevarat Domnul graieshte asha shi nu te mint eu, ci de la cel rau tzi-a venit sa vorbeshti asha ca sa te pierzi pe tine prin mine de la Hristos.... Sa nu fie frate, ca doar Domnul cand spune DACA nu vorbeshte despre El singur ci despre El shi om ca omul nu se lasa ca sa biruiasca Hristos patima omului deci de aceea spune acel daca nu ca nu este Atotputernic ci fiindca il respecta pe om..... fiindca Hristos nu calca voia shi libertatea omului ca sa-l oblige cu sila shi sa-l chinuiasca ci doar il cheama cu blandetze sa urmeze Duhul Lui cel Bun care il va povatzui pe om la pamantul dreptaztzii cum spune Psalmul....???:(:(

Dar indoiala ta ma intristeaza cu atat mai mult cu cat din mandrie te stradui sa nu mai crezi nici pe viitor dar din pacate pentru tine shi vorbele tale necumpatate citeshte mai bine ca este chiar Cuvantul Lui Dumnezeu.... dar ferice de cel care il primeshte ca sa-l Pazeasca shi sa-l asculte... cum scrie shi la Apocalipsa.... :)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 14.04.2008, 16:57:11
Leinarius Leinarius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2007
Mesaje: 132
Implicit

Frate vsovi, o fi cum zici dumneata, ca ma stiu nevrednic si ca nu cunosc Cuvantul nu e de mirare pentru unul ca mine.

Dar starui si zic - nu din mandrie, penru ca ce mandrie pot eu invoca- rogu-te, spune-mi si mie de unde ai invatatura asta, de unde stii ca e Cuvantul lui Dumnezeu?

In Sfanta Evanghelie nu este, in ce scriere ai gasit textul? Mie unul nu mi-a clintit credinta in Hristos, ci mi-a clintit increderea in ce ai scris dumneata - sa ma ierti, nu caut a te tulbura, ci doar a te cerceta. Nu din curiozitate ci din dorinta de a intelege.

Referitor la Cuvant: La "Daca vrei sa imi urmezi Mie..." zice sa ne purtam crucea in fiecare zi. Asadar Hristos intinde mana, iar noi cu crucea noastra fiecare ne cautam calea catre El. Ce are El de reusit a reusit si reuseste continuu.
Noi suntem cei care putem sa nu reusim. Asupra noastra e balanta. Noi o putem inclina, cu ajutorul si cu lucrarea Duhului. Asadar daca e un "daca" e al nostru, nu al Lui, daca e vreo nereusita, e a noastra.

Aici cred ca suntem de acord, desigur, ca din respect si din iubire pentru persoana fiecaruia dintre noi ingaduie Dumnezeu sa avem alegerea. Eu nu am vrut sa subliniez altceva...

Te-am intrebat de sursa acelui text pentru ca vad ca ai gandul cel bun si nu marturisesti stramb, dar textul acela mi se pare oarecum ... altfel decat cuvantul clar si viu al Evangheliei... E poate o traducere mai putin reusita, sau poate cine stie...

Rogu-te nu te intrista din pricina mea. Nu ma clintesc in credinta mea (care desi e mica, este) nici pe dumneata nu ma supar. Nici de jurat nu ma jur ci doar ma tin de ce stii si marturisesti si dumneata, la Crez: Unul Dumnezeu, Tatal Atottiitorul... Si Unul Domn, Iisus Hristos, Fiul lui Dumnezeu, cel de-o Fiinta cu Tatal... Si intru Duhul Sfant, Care din Tatal purcede. De unde nu ramane loc pentru "daca nu voi reusi", sa ma ierti. Este mult loc pentru "Daca nu VETI reusi"... Este loc pentru asta din pacate mult, se umple Pamantul... Dar din pricina noastra, nu a Lui.

Inca odata: sa me ierti si dumneata ca nu am cautat sa te tulbur si sa nu crezi ca sunt manios ori necajit, nici din pricina dumitale, nici din pricina altora.
De mandru, recunosc si ma caiesc, ca sunt. Si mai ales la vorba. Dar nu te supara, te rog, daca ai rabdare, mai bine roaga-te si pentru mine. Voi face si eu la fel pentru dumneata. Mai mare ajutor vom avea amandoi prin asta.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 14.04.2008, 19:43:07
BogdanF BogdanF is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.07.2007
Mesaje: 89
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DanielaVoica
AS dori argumente pentru raspunsul fiecaruia intre dvs la intrebarea: Ce parere aceti in legatura cu relatiile sexuale premaritale? Constituie ele un pacat? Va multumesc foarte mult!!
Chiar si intre soti casatoriti, sexul este permis doar cu restrictii: adica doar martea si joia, si in afara posturilor si a sarbatorilor, si doar pentru nasterea de prunci (adica fara prezervative, pastile, calendar si alte cele).

Motivele sunt multe si intemeiate. Dumnezeu care a facut cerul si Pamantul nu ar fi pus astfel de reguli doar ca sa afle in treaba. In primul rand inmultirea oamenilor prin sex (asa cum este astazi) este straina de natura umana, fiind o consecinta a caderii lui Adam si a blestemului abatut asupra intregii creatii. Dupa moarte si invierie, chiar daca isi redobandesc trupurile (in forma ne-stricacioasa), oamenii nu vor mai avea sex, nu se vor mai insura si marita, ci vor fi ca ingerii in cer.

Casatoria este binecuvantata de Dumnezeu, dar fecioria ii este superioara.

Bogdan.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 14.04.2008, 20:08:39
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Leinarius, multzumesc pentru cuvintele tale... dar nu te grabi caci vei afla despre Hristos shi Cuvantul Lui Dumnezeu de la sfarshitul veacurilor...

BogdanF nu exista zile pentru pacat, cum ar fi martzea shi joia, ci doar zile cand se posteshte cum sunt Miercuri shi Vineri dar shi Luni daca eshti mai induhovnicit... cand nu e voie nu numai impreunarea ci shi restul pacatelor ca lacomia, rautatea sau lenea.... ca sa te potzi intarii impotriva mancarii, neascultarii shi desfranarii adica sa te pazeshti de la oprirea sau incetinirea ritmului desavarshirii, cazand in poticneli, in pietre de poticnire, in ochi dreptzi dar defapt nedreptzi ci strambi shi cu dragoste fatzarnica...

dar este ingaduit sa te impreunezi cu sotzia mai degraba decat sa cazi in malahienism sau in adulter care sunt pacate mai mari...asta daca nu reusheshti sa ai o casatorie duhovniceasca cu sotzia ta traind ca frate shi sora nu dupa trup ci dupa Duh...

dar era vorba de dinainte de casatorie... shi atunci e perioada foarte nefasta ca de foarte mic, de la gradinitza apar aceste relatzii .... daca nu chiar din familie in perioada de gravidie sau in primii 3 ani cand femeia ar trebui sa stea departe de barbat shi 40 de zile sau 80 sa se considere spurcata shi sa stea departe de Biserica shi sa-shi faca moliftele de curatzire respectand perioadele... deci relatziile sexuale spurcate shi nelegiferate, necununate apar de foarte mici shi nu sunt ingaduite.... asha cum spune Cuvantul Lui Dumnezeu....

CLD:"... E momentul sa traiesti cu sotia ta ca si cu o sora, ca e sfarsitul si nu mai ai loc daca nu faci asa"

"... Eu am pus o bara între femeie si barbat, dar zic: decat sa huleasca, mai bine sa ramana cum vor ei. Si mai bine este sa iasa de la Mine, sa nu mai huleasca. Cu forta nu se va face planul Meu. Fara credinta nu se va face planul Meu. Cine vrea si cine are dreptate si crede cu adevarat, cu aceia se va face planul Meu. Cine nu vrea si nu are credinta, sa se dea la o parte si sa nu mai încurce.

... Daca nu voi reusi, va voi da focului de veci pe toti acei ce Mi-ati adus Mie stricaciune."

deci trebuie dragoste nefatzarnica shi credintza shi curatzenie caci altfel iata ca Domnul se pare ca eshueaza in planul sau shi biruie satana pe om... shi ne spune ce va face cu cei cu care va eshua... ii va da focului asha cum au fost datzi apelor shi va curatzi pamantul de tot pacatul... ???:(:(
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Am nevoie de niste sfaturi!! Calin21 Preotul 4 17.02.2011 16:32:09
Ajutor...am nevoie de sfaturi.. marcelpanait Secte si culte 11 02.08.2010 17:49:00
Am nevoie de sfaturi daca se poate cineva888 Generalitati 41 04.05.2010 19:25:29
Caz rar, am nevoie de sfaturi!!! worldwide Intamplari adevarate 18 28.04.2010 23:52:32
sfaturi pt cei care au nevoie anna13 Intamplari adevarate 2 29.10.2006 16:57:48