Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 06.01.2010, 12:04:09
eduard40 eduard40 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.01.2010
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 10
Implicit Ajutatima sa-mi salvez casnicia

Buna ziua,

Am 40 ani si am probleme mari in casnicie , sint casatorit de 14 ani o casatorie aprope perfecta, impreuna cu sotia mea am o fetita frumoasa de 9 ani , anul trecut sotia mea sia schimbat atitudinea fata de mine , mai rece mai nerespectuoasa , de 3 luni ne certam , am tinut si post dar parca mai rau a fost am vorbit si eu foarte urit cu ea .....eu tot incerc sa ne impacam am indurat multe umilinte , dar degeaba nu vrea nici cum sa ne impacam.Iar pe 1 ianuarie mia spus ca divorteaza apoi sa razgindit .Nu stiu ce sa mai fac mam rugat mult..dar cred ca fortele malefice sint la noi in casa si nu vor sa mai plece :).Ce sa fac va rog sa ma ajutati sau sa va rugati voi pentru mine.Eu sint un pacatos si Dumnezeu nu-mi mai asculta rugciunile
Reply With Quote
  #2  
Vechi 06.01.2010, 12:32:44
alexaa alexaa is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 22
Implicit Nu dispera

Nu dispera, continua sa crezi si sa te rogi, Domnul ne iubeste pe toti si chiar cand ne pare noua ca nu ne asculta, El ne ajuta. O doamna mi-a recomandat odata ca atunci cand se isca vrajba cu cineva, sa zic in gandul meu, chiar in timpul acela, asa: "Doamne Iisuse Hristoase, Mantuitorule, miluieste-ne pe noi pacatosii!". Si de fiecare data, vrajba se risipeste. De o bucata de vreme, iau masuri de precautie si zic rugaciunea asta dimineata dupa ce ma trezesc, incerc sa o zic inainte de a vorbi cu cineva. Domnul Dumnezeu sa va binecuvanteze si sa va salveze casnicia!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 06.01.2010, 13:45:01
GeorgeS GeorgeS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.10.2009
Locație: Slobozia
Religia: Ortodox
Mesaje: 132
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eduard40 Vezi mesajul
Buna ziua,

Am 40 ani si am probleme mari in casnicie , sint casatorit de 14 ani o casatorie aprope perfecta, impreuna cu sotia mea am o fetita frumoasa de 9 ani , anul trecut sotia mea sia schimbat atitudinea fata de mine , mai rece mai nerespectuoasa , de 3 luni ne certam , am tinut si post dar parca mai rau a fost am vorbit si eu foarte urit cu ea .....eu tot incerc sa ne impacam am indurat multe umilinte , dar degeaba nu vrea nici cum sa ne impacam.Iar pe 1 ianuarie mia spus ca divorteaza apoi sa razgindit .Nu stiu ce sa mai fac mam rugat mult..dar cred ca fortele malefice sint la noi in casa si nu vor sa mai plece :).Ce sa fac va rog sa ma ajutati sau sa va rugati voi pentru mine.Eu sint un pacatos si Dumnezeu nu-mi mai asculta rugciunile
In primul rand, trebuie sa te spovedesti, atat dumneata cat si sotia. Duhovnicul va decide mai departe ce este de facut, si ,foarte important, sa indepliniti canonul care vi-l va da.
Dumnezeu sa va binecuvinteze si sa va dea gandul cel bun spre salvarea casniciei voastre.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 06.01.2010, 13:46:13
almaris
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eduard40 Vezi mesajul
Buna ziua,

Am 40 ani si am probleme mari in casnicie , sint casatorit de 14 ani o casatorie aprope perfecta, impreuna cu sotia mea am o fetita frumoasa de 9 ani , anul trecut sotia mea sia schimbat atitudinea fata de mine , mai rece mai nerespectuoasa , de 3 luni ne certam , am tinut si post dar parca mai rau a fost am vorbit si eu foarte urit cu ea .....eu tot incerc sa ne impacam am indurat multe umilinte , dar degeaba nu vrea nici cum sa ne impacam.Iar pe 1 ianuarie mia spus ca divorteaza apoi sa razgindit .Nu stiu ce sa mai fac mam rugat mult..dar cred ca fortele malefice sint la noi in casa si nu vor sa mai plece :).Ce sa fac va rog sa ma ajutati sau sa va rugati voi pentru mine.Eu sint un pacatos si Dumnezeu nu-mi mai asculta rugciunile
Dragul meu, nu sunt in masura sa-ti dau sfaturi, nu trec prin asa ceva si fiecare situatie de acest gen are particularitatile ei. Ti-as sugera insa, ca de dragul lor, a sotiei tale si a scumpei fetite pe care o aveti impreuna sa fi tu cel care sa inceapa sa reabiliteze situatia chiar daca ti-e greu. Incearca sa iti inconjori sotia cu mai multa dragoste ca pana acum, cere-ti iertare sincer pentru cuvintele grele pe care poate le-ai spus chiar daca ea la randul ei nu face acelasi lucru, lasa cat poti de la tine, iar daca ea este deschisa va vedea in tine intentia sincera de a va intoarce la viata frumoasa dinainte. Casatoria este institutia fundamentala lasata de Dumnezeu pentru noi oamenii si ar fi pacat ca dupa atatia ani impreuna sa lasati totul balta. Nu este cazul. Vreau sa te asigur ca Dumnezeu iti asculta rugaciunile, insa si noi trebuie sa fim gata sa acceptam voia lui iar de multe ori nu reusim sa ne dam seama cum a raspuns El. Dumnezeu nu va incuraja niciodata despartirea, daca ai cumva acest gand sau sotia ta sa stii ca este din alta parte. A te desparti pe un motiv sau altul este ca si cum ti-ai vinde masina pentru ca ai ramas fara combustibil. Nu-i asa ca nu o vinzi, ci te duci si reincarci rezervorul? Tot asa si casnicia are nevoie de acest "combustibil" care este dragostea si ea se poate manifesta in forme atat de variate si frumoase. Tu stii cel mai bine ce ii face sotiei tale placere, fa tot posibilul sa fi langa ea si sa vada ca tu o consideri ca pe ceva de cel mai mare pret in viata ta, ca iti pasa de nevoile ei. Iti va fi greu daca ea nu va raspunde in acelasi fel, dar te incurajez sa dai totul, iar impreuna cu ce va veni de la Domnul, pentru ca El vrea si poate sa faca ceva pentru voi si uraste despartirea. Sper din toata inima ca aceste cuvinte sa iti fie de folos si m-as bucura sa aud in scurt timp, cu ajutorul Domnului, ca viata voastra a reintrat in normal si ca sunteti toti trei fericiti.

Last edited by almaris; 06.01.2010 at 13:50:15.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 06.01.2010, 15:03:07
Snyk13
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Salut

ti-am lasat un mesaj privat
contacteaza-ma pe mess
Reply With Quote
  #6  
Vechi 06.01.2010, 15:59:35
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Ai mai deschis un topic pe aceasi tema,ti-am raspuns acolo.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 06.01.2010, 16:19:22
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Sunteti intr-o incercare dar nu trebuie sa disperati si nici sa considerati ca rugaciunile dumneavoastra nu ar fi ascultate. Dumnezeu asculta toate rugaciunile dar le implineste atunci cand trebuie! Spunea un Sf Parinte cam asa : " iubirea lui Dumnezeu pentru cel mai mare pacatos este mai mare decat iubirea celui mai mare sfant pentru Dumnezeu". Nu mai stiu ale cui sunt cuvintele acestea dar sper sa te incurajeze sa lupti mai departe.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
casnicia alaturi de un necredincios Aspasia Nunta 38 12.12.2010 22:15:41
Ajutatima va rog!!! DaniUK Stiri, actualitati, anunturi 0 18.08.2009 23:42:48
Va rog ajutatima sa ajut pe cineva. ginette Intamplari adevarate 0 30.06.2007 21:07:12
Va rog ajutatima Laurentiu Generalitati 8 24.09.2006 18:44:16