Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #481  
Vechi 07.05.2008, 14:25:59
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

pai stati mai fratilor ca eu nam invinuit pe nimeni
eu nam spus nimic despre cei din BOR
ca de exemplu Sf. Ioan Iacob hozevitul a fost pe vechi si na slujit niciodata cu preotii de pe nou dar na spus ca cei de pe nou nau har sau ceva de genul acesta
el doar nu slujea cu cei de pe nou dar ii considera ortodoxi pe toti si mie mi se pare ca aceasta este pe departe cea mai indreptatita atitudine ; si sa luam in calcul ca lui i s-a aratat Maica Domnului si l-a sfatuit cum sa faca
la fel si sf. Iosif Sihastrul i s-a spus de sus ca nu trebuie sa dea anatema Biserica chiar daca schimbarea calendarului na fost corecta ; si el deasemenea n-a permis ucenicilor lui sa slujeasca vreodata cu preotii de pe nou
si sa ne gandim ca Sf. Ioan Iacob si Ioan Maximovici au facut parte din BOSV si totusi sunt canonizati si de BOR
Iar Sf. Ioan Maximovici s-a aratat cuiva impreuna cu Maica Domnului si a spus ca dreptatea este departea celor din BOSV ; dar eu cred ca este corect sa nu consideram deocamdata ca cei din BOR nu mai au har si deci sa consideram ca si ei sunt ortodoxi doar ca gresesc in problema calendarului ;
  #482  
Vechi 07.05.2008, 14:56:05
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Hristos A Inviat, tuturor fratilor intru Domnul Iisus!

Atentie la ceea ce ne invata Sfantul Parinte Ilie Cleopa cu privire la membrii BOSVR (schismatici dupa parerea Parintelui)care ii critica pe ierarhii din conducerea BOR:

Citat:
"Iar celor ce pe Internet, la adresa www.ortodoxia.go.ro critică și defăimează pe ierarhii Bisericii, și care sunt și autorii broșurii contra ecumenismului, li se potrivesc aceste cuvinte pe care Pr. Cleopa le adresează stiliștilor (celor ce țin calendarul vechi):



„Încă să citească și ei canoanele: 18 al Sin. IV ec. și 6 al Sin. II ec. și să înțeleagă că singuri, rupându-se de ascultarea episcopilor și hulind Biserica și pe conducătorii ei, au căzut sub anatema care o arată sfintele canoane 17 ale Sin. VII ec., 3, 4 al Sin. IV ec., 31 Apost., 31 și 34 al Sin. VI, 1 al Sin. I-II, 5 și 6 Gangra și 5 Antiohia, asupra celor ce nu ascultă de episcopii lor. Decât a judeca ei pe episcopii și mitropoliții din Biserica noastră Ortodoxă, mai bine ar întoarce ochiul asupra lor, ca sa-și cunoască grelele vinovății canonice pe care le au, că au rupt legătura duhovnicească cu Biserica Ortodoxă și se conduc după mintea lor cea întunecată de mândrie, de ură și de nesupunere”

(Arhimandrit Cleopa Ilie, Călăuză în credința ortodoxă,

Editura Episcopiei Romanului, 2000, p. 69)
Iar cum anatema asupra Bisericii Catolice a fost ridicata de Patriarhul Ecumenic dce la Constantinopol in anul 1965, gandul meu pacatos imi spune ca sunt cu mult mai eretici membrii asa-zisei BOSVR care-i critica mereu pe ierarhii din fruntea BOR si care sunt sub anatema BOR decat credinciosii romano- sau greco-catolici, despre care Parintele Arsenie Papacioc afirma ca nu poate sa-i numeasca eretici de vreme ce au, ca si noi, ortodocsii, Cele sapte Sfinte Taine, chiar sub forma simbolica, asa cum le detin ei.

Domnul sa ne ajute sa putem trece prin aceste vremuri, fratilor cu adevarat ortodocsi si celor din Biserica Catolica sora(caci ceilalti, membrii BOSVR, sunt sub anatema, neputand fi numiti cu noi frati, decat daca revin din erezia lor cu vechiul calendar...).
--------------------------------------------------------------------------------------
Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatosul!
  #483  
Vechi 07.05.2008, 15:13:47
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

DREPTATE,DREPTATE...SI IAR DREPTATE!.Dreptatea este de partea binelui,nu de partea teoriei,al maiestriei de cuvinte pe care am invatat sa le manuim,in acelasi timp in care am uitat de fapte.Dreptatea este de partea confirmarii acesteia,de partea faptelor...si nu carti peste carti,in teancuri fara sens selectate pentru rivalitate,pentru competitie spirituala.Ce bine ar fi daca ne-am bate in fapte,sa vedem cine le face pe alea mai bune,si nu in date calendaristice,in calculele inutile ale unei credinte de mult apuse.Cred ca dupa fapte se poate vedea omul care-l are pe Dumnezeu,nu dupa data in care considera el ca e bine sa se roage,caci poate sa se roage oricand.
Dumnezeu a venit pe pamant si a spus;"EU SUNT CALEA,ADEVARUL SI VIATA!...",Nu a spus eu sunt pe vechi,sau pe nou,ori catolic sau mai stiu eu ce...urmati-ma!
Oameni buni,ne-am ratacit in detalii,si dogma sau scrierea a devenit scut mai presus decat faptele si cugetul cel adevarat din noi.Si e pacat,ca degeaba vorbim la infinit despre credinta,daca nu suntem capabil sa o simtim prin iubire...NUMAI PRIN IUBIRE.ASTA ESTE O ADEVARATA LEGE!!!!DE ASTA SA TINEM CONT SI NU NE VOM PIERDE CU SIGURANTA!
  #484  
Vechi 07.05.2008, 15:31:42
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citand ory:
Citat:
DREPTATE,DREPTATE...SI IAR DREPTATE!.Dreptatea este de partea binelui,nu de partea teoriei,al maiestriei de cuvinte pe care am invatat sa le manuim,in acelasi timp in care am uitat de fapte.Dreptatea este de partea confirmarii acesteia,de partea faptelor...si nu carti peste carti,in teancuri fara sens selectate pentru rivalitate,pentru competitie spirituala.Ce bine ar fi daca ne-am bate in fapte,sa vedem cine le face pe alea mai bune,si nu in date calendaristice,in calculele inutile ale unei credinte de mult apuse.Cred ca dupa fapte se poate vedea omul care-l are pe Dumnezeu,nu dupa data in care considera el ca e bine sa se roage,caci poate sa se roage oricand.
Dumnezeu a venit pe pamant si a spus;"EU SUNT CALEA,ADEVARUL SI VIATA!...",Nu a spus eu sunt pe vechi,sau pe nou,ori catolic sau mai stiu eu ce...urmati-ma!
Oameni buni,ne-am ratacit in detalii,si dogma sau scrierea a devenit scut mai presus decat faptele si cugetul cel adevarat din noi.Si e pacat,ca degeaba vorbim la infinit despre credinta,daca nu suntem capabil sa o simtim prin iubire...NUMAI PRIN IUBIRE.ASTA ESTE O ADEVARATA LEGE!!!!DE ASTA SA TINEM CONT SI NU NE VOM PIERDE CU SIGURANTA!
Sau parintii nostri Ilie Cleopa si Arsenie Papacioc nu au fost luminati de Duhul Sfant cand au scris sau au spus ceea ce am citat in postarea anterioara?
Sau membrii BOSVR sunt adevaratii crestini ortodocsi, iar noi BOR avand in frunte un Patriarh ales dupa toate canoanele BO suntem schismatici? Sa tii de chestiunea cu stilul calendarului ca de o dogma inexpugnabila nu este oare mandrie din partea membrilor acestei asa-zise Biserici Ortodoxe, BOSVR? Nu inseamna lepadare de ierarhii din fruntea BOR pe care ei ii critica toata ziua in vazul intregului popor? Oare nu sunt ei vinovati ca imping binecredinciosul popor roman spre schisma lor anatemizata de insasi conducerea BOR? Ory ,esti cumva membra a BOSVR? Daca da, sa stii ca te afli sub anatema BOR si e de trebuinta pentru mantuirea sufletului tau sa revii la BOR. Daca esti membra a BOR si ii aprobi si pe cei din BOSVR, sa stii ca esti chiar aproape de a primi acesta anatema, din pricina simpatiilor tale pt. BOSVR, membra a nu stiu cator sinoade schismatice, nerecunoscute pe plan mondial de Biseriica Ortodoxa, Una Sfanta, Soborniceasca si Apostoleasca.
A propos,Ory, cati preoti facuti la Manastirea Slatioara, sunt recunoscuti de BOR?

Domnul sa ne ajute sa putem trece prin aceste vremuri.
--------------------------------------------------------------------------------------
Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine, pacatosul!
  #485  
Vechi 07.05.2008, 15:53:33
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Razvan_m,hai ca esti hilar!!Am specificat cumva in postarea mea anterioara ca as apartine BOSVR?S-au m-am antrenat cumva in polemici ce au in vedere adevarul credintei pe nou sau pe vechi?...nu cred!.Asa ca esti irelevant!
  #486  
Vechi 07.05.2008, 16:20:26
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Si sa nu spui ca nu zace in tine duhul mandriei, Ory!
Dar chestia aceea cu "carti peste carti, in teancuri fara sens selectate pentru rivalitate, pentru competitie spirituala" cum este?
Tu chiar crezi ca am selectat din teancuri de carti alese fara sens, chiar daca acele carti sunt operele unor sfinti parinti contemporani ai BOR? Cartile sfinte, draga Ory, niciodata nu sunt alese fara sens, doar am extras din ele adevarul crud ca membrii BOSVR sunt de multe ori mai eretici decat catolicii, care conform spuselor parintelui Arsenie nici macar nu pot fi facuti eretici caci au ca si noi, ortodocsii, cele sapte Sfinte Taine...
Apoi mergi la BOSVR sa vezi cum ei iti recomanda un nou botez (O EREZIE F. F. MARE!!!) deoarece dupa parerea lor de purtatori ai anatemei BOR, botezul din cadrul BOR nu a fost facut reglementar prin scufundare in apa... Ei, si presupunand prin absurd, ca ai fost membru al BOR, te-ai botezat o data, treci la BOSVR, te botezi a doua oara, revii la BOR, te duci din nou la BOSVR unde te botezi pentru a treia oara... Oare asa ceva nu reprezinta erezia ereziilor, practicata de "dreptii nostri crestini ortodocsi, membri ai BOSVR ???
  #487  
Vechi 07.05.2008, 16:27:53
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Razvan,sunt mandra,tare mandra,din pacate....Dar,tot irelevant insisti sa fii.Iar daca citesti mai bine,eu m-am referit la general,deci nu la tine ori la postarile tale in mod special,sincer,nici nu mi le amintesc cu exactitate,uneori nu ma intereseaza numele,ci opinia.Si iarasi iti spun ca nu intentionez sa intru in polemici,mai ales pe considerente religioase in credinta ortodoxa.Deci am spus ortodoxa...caci mai departe nu ma intereseaza.
  #488  
Vechi 07.05.2008, 16:40:23
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

dragilor (nu-i pe ton ironic), iertati-ma ca va spun... nu vreau sa va jignesc, dar ganditi limitat.. si nu-i deloc in spiritul ortodoxiei.
adevarata diferenta dintre BOR si BOSV este muult mai profunda si nu o puteti intelege daca va limitati la calendar.. adevarata diferenta nu consta in calendar. privind prin prisma calendarului nu veti putea intelege o profunzime.
calendarul este doar primul pas gresit al BOR (sau prima fisura din baraj, cum o numesc eu). explicatiile le gasiti aici... http://www.mitropoliaslatioara.ro/calendarul.php

si cred ca, macar din bun simt, inainte de a va antrena in polemici legate de stil nou - vechi, sa va informati; sa aflati punctul de vedere al ambelor parti.
pe langa faptul ca tine de moralitate, de bun simt, se si vede cine s-a informat serios si cine a citit un articol - doua si, gata, are impresia ca stie tot. si pur si simplu ti-e sila sa mai acorzi atentie unor oameni neinformati.. nu stiu nici macar niste chestii esentiale... iar timpul e limitat.
  #489  
Vechi 07.05.2008, 16:49:45
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Hristos A Inviat!

Nu faptul ca tin calendarul iulian e cea mai grava problema, ci ca se agata de aceasta ca de o dogma infailibila, devenind astfel schismatica fata de BOR, aceasta e cea mai grava problema a "capetelor luminate" din BOSVR. De vreme ce BOSVR se afla sub anatema BOR, nu prea am ce sa discut de bine despre membrii ei. Toti sunt niste razvratiti, schismatici, fata de singura BO adevarata din Romania, si anume BOR (BISERICA ORTODOXA ROMANA, pentru cine nu intelege sau nu vrea sa inteleaga). In plus BOSVR este afiliata pe plan international unor sinoade de rezistenta, schismatice si ele de asemenea, deci nerecunoscute de Bisericile universal recunoscute ale fiecarui stat ortodox in parte (si nu ma refer aici la schismatici, asa cum din pacate sunt cei din BOSVR, pe deasupra si anatemizati de BOR).

Domnul sa ne ajute sa putem trece prin aceste vremuri.
--------------------------------------------------------------------------------------
Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine, pacatosul!
  #490  
Vechi 07.05.2008, 16:50:12
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

apropo
am primit o inregistrare a unui reportaj de pe TVR in care se vorbeste despre data Invierii. este foarte interesant, s-au spus multe chestii adevarate pe care, pana acum, numai noi, BOSV, am avut curaj sa le spunem.... si prea putini ascultau.
cine o vrea.. sa ma contacteze pe privat.
chiar v-o recomand!
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
biserica ortodoxa de stil vechi silviu.pintilie Secte si culte 6 12.11.2010 14:03:30
BISERICA ORTODOXA RUSA DE RIT VECHI Nosam Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 30 27.02.2008 14:30:37
Biserica Ortodoxa de Rasarit( Stil vechi) teogtf Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 43 06.11.2006 10:37:07