Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 02.12.2006, 09:51:05
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

:)ungerea cu sf mir se face a doua oara ereticilor care revin la ortodoxie.Cu ce este eretica BOR fata de BOSV?Doamne ajuta!
  #42  
Vechi 02.12.2006, 11:28:58
teogtf teogtf is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.08.2006
Mesaje: 12
Implicit

Ca sa afli unde se greseste biserica ortodoxa de stil nou incepand din 1924, poti citi ce s-a scris mai inainte. Ca sa enumar aceste lucruri ar suna ca o ofensa adusa BOR, si nu cred ca ar fi bunevenit!
  #43  
Vechi 03.12.2006, 00:16:17
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

:)Am citit,dar n-am gasit nici o erezie.Asa incat cred ca greseste BOSV cand reboteaza si repeta mirungerea considerand BOR eretica.Doamne ajuta!
  #44  
Vechi 03.12.2006, 12:10:29
teogtf teogtf is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.08.2006
Mesaje: 12
Implicit

Pentru cei care vor mai multe informatii despre BOSV, le recomand sit-ul

http://www.synodinresistance.org/Administration_en/Romania.html
  #45  
Vechi 03.12.2006, 12:47:26
teogtf teogtf is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.08.2006
Mesaje: 12
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Negroponte
:)Am citit,dar n-am gasit nici o erezie.Asa incat cred ca greseste BOSV cand reboteaza si repeta mirungerea considerand BOR eretica.Doamne ajuta!
Atuci daca nu esti lamurit mai poti citi aici :
http://www.synodinresistance.org/Theology_en/E3a3a009cOrthodoxosEnstasis.pdf
  #46  
Vechi 03.12.2006, 17:40:51
Luly Luly is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.11.2006
Mesaje: 90
Implicit

Pt mirelat


Nu e de mirare ca Sf Taina a Botezului oficiata de Biserica Catolica a fost luata in considerare deoarece BOR tinde spre catolicism atat in privinta oficierii botezului cat si in alte privinte.


Eram la ora de religie, in liceu, si preotul a afirmat : "fratii nostrii catolici". Cum poti sa-i numesti pe catolici frati cand ei au cele trei mari erezii: Infailibilitatea Papei, Filioche, Purgatoriu.

Inca o chestiune:

In septembrie, 1984, papa a hirotonit 8 deaconi in Canada. In timpul acestei ceremonii, indigenii au aprins focul sacru, arzand plante pentru a chema Marele Spirit Ke-Jem-Manito, apoi i-au daruit papei o pana inmuiata in sange proaspat. In 1985, in timpul calatoriei sale in Togo, papa a declarat: "Pentru prima data m-am rugat impreună cu cei care cred in animism."http://www.geocities.com/levitki/opinii/catolicii.html


Cum e posibil ca o Biserica Ortodoxa sa tinda spre o religie care s-a departat enorm de mult de Harul Divin si de dreapta credinta (inca din 1054)?
  #47  
Vechi 03.12.2006, 18:09:05
Luly Luly is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.11.2006
Mesaje: 90
Implicit

Pt maria55

de ce lumina vine la Pastele nostru indiferent cum ar schimba data Biserica ?



Dupa 1924, BOR a oficiat Pastele dupa calendarul gregorian(in 1926 si 1929). Oficierea dupa calendarul nou a dus la serbarea Pastelui inainte de evrei si odata cu catolicii(in 1929). Biserica are legi bine puse la punct cu privire la serbarea Sf Pasti. Din cauza schimbarii calendarului s-au incalcat doua din cele trei reguli de serbare a Pastelui. Din acest motiv, BOR a revenit de la serbarea Pastelui dupa calendarul gregorian(Pashalia noua) la serbarea acestuia dupa calendarul iulian, vechi (Pashalia veche).


Deci, Sf Lumina nu vine nici la Pastele vostru nici la al nostru , ci la Adevarata Ortodoxie care serbeaza sarbatorile dupa calendarul iulian. DECI Sf Lumina vine doar dupa calendarul iulian si nu dupa alt calendar.
  #48  
Vechi 03.12.2006, 20:37:40
Grigorie Grigorie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.09.2006
Mesaje: 376
Implicit

Mi-as dori foarte mult ca aceasta lupta intre oameni care marturisesc in fond aceeasi credinta sa inceteze. Eu fac parte din BOR, apreciez viata exemplara pe care o duc cei pe vechi - asa cum rezulta din cele spuse de Luly, Ory si Teogtf, numai ca nu inteleg lipsa de ascultare si schisma care s-a produs intre frati de aceeasi credinta. Si, fara sa vreau, ma duce cu gandul la alte manifestari din cadrul BOR (inca): visarionistii si Oastea Domnului. Un acelasi comportament ireprosabil (asa se vede din exterior), dar ... le lipseste ceva. E poate vorba de dreapta socoteala.
Un alt element comun: au o infatisare de secta. "Pacatele" celor de pe nou ne sunt foarte cunoscute, dar nu ar trebui sa mire pe cineva, pentru ca BOR este majoritara. Sunt absolut convins ca in tarile ortodoxe unde s-a pastrat calendarul iulian (Rusia, Serbia) si acolo majoritarii sunt "pacatosi". E ceva care nu-mi place, prea adesea am auzit neoprotestanti spunand: "veniti la noi ca popii ortodocsi sunt pacatosi". E ceva specific gruparilor minoritare. Majoritatea e mai laxa, totdeauna i se pot gasi defecte. Dar si mai multa largime de suflet.

E totusi un subiect care nu-mi face multa placere sa-l discut. Ce as vrea sa-i asigur pe cei din BOSV este ca in randul BOR sunt foarte multi cei care se opun "catolicizarii". Ecumenistii sunt minoritari in BOR, desi ocupa destule posturi importante. N-ar fi mai bine sa incetati aceasta schisma si sa intariti partea sanatoasa din BOR?

Calendarul nu este o dogma, ci o conventie. Mantuitorul a spus: "Nu omul este facut pentru sambata, ci sambata pentru om!". Credeti oare ca Biserica nu are aceasta putere de a schimba o hotarare disciplinara a unui sinod ecumenic? Sa ne aducem aminte de ce s-a luat hotararea de la Niceea (325): pentru ca toti crestinii din lume sa sarbatoreasca impreuna Sf. Pasti. Se stie ca cei din Asia, care pastrau traditiile Sf. Apostol Ioan, ajunsesera la inceputul sec. IV sa praznuiasca Sf.Pasti la o data cu totul diferita decat restul crestinatatii, bazandu-se pe traditia lor (apostolica!). S-au rupt ei de Biserica? I-a considerat cineva diferiti de restul crestinilor sau eretici pentru asta? Nici vorba! Pe atunci era mai multa iubire si dorinta de unitate. Era un lucru groaznic sa fii despartit de Biserica. Cei 318 Parinti de la Sinodul I ecumenic au avut intelepciunea de a gasi o cale de impacare. Oare ce ar face acei Parinti astazi? Ar dezaproba schimbarea "sfantului" calendar, s-ar grabi sa spuna unii. Eu cred ca ar incerca sa mentina unitatea Bisericii, trecand peste ingustele socotinte ale unor minti firesti.

Faptul ca lumina vine la Ierusalim vine dupa Pastile sarbatorite dupa calendarul iulian nu inseamna ca acest calendar este "sfant". Concluzia logica este alta: lumina vine atunci cand crestinii de la Ierusalim sarbatoresc Pastile. Daca Patriarhia Ierusalimului ar trece la calendarul nou, atunci lumina ar veni dupa nou.

Este calendarul nou identic cu cel gregorian (catolic)? Din cate stiu eu, nu. In cartea Pr. Prof. Ene Braniste, "Liturgica Generala", se prezinta exact diferentele dintre calendarul ortodox din BOR si calendarul gregorian. Calendarul ortodox "stil nou", fiind introdus in sec. XX, este mai exact din punct de vedere astronomic decat cel gregorian (din sec. XVI).
In concluzie, as spune ca problema calendarului este o falsa problema. De 1000 de ori este mai importanta unitatea ortodocsilor decat data serbarii unor praznice.
  #49  
Vechi 03.12.2006, 22:11:29
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

Asta am vrut si eu sa spun , adica inima mea imi spune ca daca Biserica ar vrea sa sarbatoreasca Pastele in august(exgarat vorbind) , atunci s-ar pogori lumina .E vorba de credinta nu de date astonomice . Credinta ,ndejdea si dragoste inainte de toate !
  #50  
Vechi 04.12.2006, 14:12:55
irina77 irina77 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.04.2006
Mesaje: 288
Implicit

Citat:
În prealabil postat de teogtf
Citat:
În prealabil postat de irina77
"Cei care boteaza a doua oara sunt eretici si hulesc Duhul Lui Dumnezeu."
Ai dreptate, dar confunzi lucrurile!
In Biserica Ortodoxa de Rasarit, crestini care vin de la o confesiunea la care se savarseste Sfantul Botez asa cum este lasat de Sf Apostoli(adica prin trei scufundari), li se face doar ungerea cu Sf. Mir! Deci daca cineva de pe sitilul nou care a avut parte de un botez ortodox, vine la BOSV, i se face doar ungerea cu Sf Mir!
Nu confund. Nu se repeta formula "Se boteaza robul... in Numele Tatalui, Fiului si Sfantului Duh", ca e pacat. E lepadare de primul botez.
Zici ca cei care au fost botezati doar prin stropire trebuie rebotezati la voi, nu-i asa?
:D Ideea in sine e nu doar eretica, dar de-a dreptul aberanta. Cati dintre noi pot sa verifice cum au fost botezati? Poate nasii nu mai tin minte. Si ce facem atunci?...
Dar are dreptate Grigorie...
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
biserica ortodoxa de stil vechi silviu.pintilie Secte si culte 6 12.11.2010 14:03:30
BISERICA ORTODOXA RUSA DE RIT VECHI Nosam Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 30 27.02.2008 14:30:37
Biserica Ortodoxa de Rasarit( Stil vechi) teogtf Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 43 06.11.2006 10:37:07