Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #501  
Vechi 07.05.2008, 19:38:37
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

constient unde vreau sa ajung.... Doamne.... intelegeti-ma, am ceva la cap...
  #502  
Vechi 07.05.2008, 20:10:58
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

raspunsul fratelui Dorstor, care este un crestin ortodox canonist cred ca a pus intr-adevar punct asupra oricarei discutii despre BOSVR. O risipire a energiilor in legatura cu acest subiect, BOSVR, care BOSVR nici macar nu exista decat ca o asociatie ca atate altele. Ca se intituleaza religioasa si pe deasupra ortodoxa, sa-i fie de bine. Si Partidul National - Taranesc Crestin si Democrat si-a luat titulatura de crestin si priveste ispita_ta unde au ajuns, acolo unde merita: in afara Parlamentului.
Asa si cu asociatia voastra intitulata "biserica ortodoxa", nu are ce cauta in cadrul BOR si nici macar nu mai necesita pierdere de timp din partea noastra, a crestinilor-ortodocsi din BOR.
Iar cu aceasta, cred ca ti-am si raspuns la intrebare, nu ma intereseaza intrebarile cuiva din afara BOR, Una, Singura si Apostoleasca Biserica de pe teritoriul national al Romaniei, chiar daca acel cineva se auto-numeste "crestin-ortodox", desi nu este in realitate.
  #503  
Vechi 07.05.2008, 21:15:45
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

zic eu ceva de Nicu... zis Dorstor, Pravoslavia, Olivian etc

totusi eu am sa continui pt cei care urmaresc acest topic cu obiectivitate si fara ochelari de cal (cica nu ma intereseaza intrebarile cuiva din afara BOR... daca nu te-ar fi interesat, ai fi tacut de la inceput... dar ai luat pozitia de strut cand ai simtit ca n-o sa mai ai replica). si sunt constienta de limbajul pe care-l folosesc asupra celor care denigreaza Biserica lui Hristos.
"pui de naparca" mai trebuie sa-i numesc... precum le-a zis si Sf Ioan Botezatorul si Insusi Mantuitorul.
pt cei care nu stiu, puiul de naparca este singurul animal care-si omoara mama la nastere; o mananca din pantece pt a se naste. (deci, sunt convinsa ca intelegeti de ce i-a numit asa)
si nu incercati sa va aparati prin "contraatac" spunand "uite cum ne hulesti". in primul rand stiti foarte bine ca asa se vorbeste cu cei care graiesc nedreptati despre Biserica, exemple avand in Biblie si Vietile Sfintilor, iar in al 2-lea rand, voi ati intrat pe acest topic sa cautati nod in papura si sa dati sentinte "BOSV = eretica".. de parca ar interesa pe cineva sentinta voastra...

ceilalti, va rog sa ma iertati, dar m-am descarcat putin... foarte putin...

acum raspunsul...

de ce am intrebat:
Citat:
ascultarea se face de oricine? sau numai de aceia care si ei, la randul lor, asculta de superiorii / predecesorii sai? (sa nu-l uitam pe Arie... crestinii pastoriti de acesta ar fi trebuit sa faca ascultare de el?)
pt ca nou-calendaristii refuza, pur si simplu, sa-si vada istoria. refuza sa accepte faptul ca inainte de anul 1924 (anul schimbarii calendarului), au fost O GROAZA de sfinti parinti care AU REFUZAT si AU DAT ANATEMA noul calendar.
nou-calendaristii ii acuza pe cei de pe vechi ca sunt in neascultare... dar ei n-or fi sub neascultare IGNORAND hotararile si anatemele lasate de predecesorii lor? a ridicat cineva aceste anateme inainte de a accepta schimbarea?

sa vedem...
I. in anul 1583, Eremia, Patriarhul Constantinopolului organizeaza Sinod bisericesc, la care participa Sofronie, Patriarhul Ierusalimului, Silvestru, Patriarhul Alexandriei si un mare numar de arhierei ai Bisericii Ortodoxe de Rasarit si dau anatemii pe cei care nu respecta invataturile Ortodoxiei, specificand chiar si de calendar!

II. in anul 1756, Chiril, Arhiepiscopul Constantinopolului și Patriarh Ecumenic, impreuna cu tot sfintitul cler care era cu el, promulga o noua enciclica impotriva celor care au indraznit a schimba Calendarul si Pascalia.

III. enciclica sinodala din anul 1848 este semnata de reprezentantii tuturor celorlalte 4 patriarhii ale lumii crestine: Antim, Arhiepiscopul Constantinopolului și Patriarh Ecumenic, Ierotei, Patriarhul Alexandriei și a tot Egiptul, Metodie, Patriarhul Antiohiei și Chiril, Patriarhul Ierusalimului, împreună cu ale lor Sfinte Soboare. acestia dau anatema pe cei ce accepta o innoire si nu mai predica curata si intreaga credinta Ortodoxa specificand si de data aceasta despre innoirea calendarului.

daca un Sinod Ecumenic nu indraznea sa incalce hotararile sinodale de la Niceea, in ceea ce priveste sarbatoarea Pastelui, cu atat mai putin Sinodul, transformat in Conferinta, de la Constantinopol, din anul 1923 nu avea puterea sa faca acest lucru.

deci cine era neascultator?
  #504  
Vechi 07.05.2008, 21:21:39
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

ah ... am uitat sa precizez de Sf Ierarh Calinic de la Cernica, pe care si voi il cinstiti ca Sfant, de 2 ori a respins introducerea noului calendar...
iar BOR trece peste hotararea acestuia... halal ascultare...

"ascultarea se face de ascultare" spunea un sfant.
  #505  
Vechi 07.05.2008, 22:17:03
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Toti sfintii de stil (calendaristic) vechi de pana la 1924 sunt sfinti ai BOR, deoarece incepand de la acea data BOR a trecut la calendarul de stil nou, spre a evita ramanerile in urma ale vechiului calendar iulian (de stil vechi, pe care voi, asa-zisii "ortodocsi" il tineti si astazi).
Acolo unde calendarul vechi este tinut de Biserica Ortodoxa Oficiala a statului respectiv, nu am nimic impotriva sfintilor acelui popor (de exemplu si eu ma rog la Sfantul Ioan Maximovici, Noul Facator de Minuni al vremurilor din urma). Dar ca voi, BOSVR, sa tineti mortis la calendarul de stil vechi cu toate ca BOR a trecut la calendarul de stil nou, mi se pare deja o cumplita erezie. Voi sunteti numai asa-zisi "crestini ortodocsi", doar cu numele, dar in rest, gandul imi spune ca sunteti fie niste protestanti in sensul protestantilor (luteranilor) existenti in Europa Occidentala(de la faptul ca voi protestati mereu impotriva ierarhilor BOR). Altfel spus, cum luteranii sunt protestanti fata de catolici si deci sunt schismatici fata de una dintre Bisericile Surori de Traditie Apostolica, asa si voi BOSVR sunteti protestanti fata de ortodocsii din BOR, deci schismatici), ori, si mai rau, ca sunteti niste atei, trimisi de Mr. Lucifer sa semene dezbinari in BOR, care deja v-a anatemizat, dupa cum spunea Parintele Ilie Cleopa.
Aceasta este chiar ultima postare la acest topic, nemaiavandu-si rostul sa-mi consum energiile pentru o asociatie ca oricare alta din Romania, care se da "religioasa" si mai ales "ortodoxa", dar care in fapt este protestanta sau atee.
Rog sa nu mi se mai trimita alte intrebari, la care oricum nu voi mai raspunde.

Voi, BOSVR, sunteti, oricum, ca pulberea in fata vantului, care o matura de pe fata pamantului, sunteti niste pseudo-credinciosi crestini-ortodocsi, niste pacatosi care nu vor sa admita ca au incalcat canoanele bisericesti si acum sunt in schisma fata de BOR, poate chiar niste ATEI...

Domnul sa ne ajute sa putem trece prin aceste vremuri.
--------------------------------------------------------------------------------------
Doamne, iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine, pacatosul!
  #506  
Vechi 07.05.2008, 22:18:41
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine, pacatosul!
  #507  
Vechi 08.05.2008, 09:24:52
tonylee tonylee is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.03.2008
Mesaje: 22
Implicit

stcprlllmnretyuiop ispita_ta gtredw nume purtat si in cealalta viata viitoare de ea
dertws aceasta este cea mai mare vraja facuta vreodata
  #508  
Vechi 08.05.2008, 16:45:59
dorstor dorstor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.12.2007
Mesaje: 357
Implicit

Este o minciuna.Hotararile Sinodului I de la Niceea sunt incalcate de Bosv.La Niceea s-a adus ischimeria pe data de 21 martie.Asa ca cei care nu respecta calendarul stabilit la Niceea sunt cei din Bosv pt ca la ei ischimeria o au pe 8 martie.deci atingere de calendar se face de Bosv tinand pe 8 martie ischimeria,dar unii mint si arunca tot felul de acuze care in realitate ii privesc pe ei.In realitate BOR tine acelasi calendar pe care l-au tinut Sfintii Parinti la Niceea cu ischimeria pe 21 Martie,sfintii parini au mutat si ei ischimeria atunci cu trei zile pt ca sa cada mereu pe 21 martie.deci regula folosita la Niceea era de a se muta (cand nu corespundea)ischimeria pe 21 martie.Asa ca tocmai prin calendarul BOr se respecta procedura folosita la Niceea.Dar unii cu rea credinta arunca to fellul de acuze pt a ascunde necanonicitatea lor.asa ca tocmai pe cei din Bosv ii lovesc cele hotarate ca sanctiune.
  #509  
Vechi 08.05.2008, 16:55:43
dorstor dorstor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.12.2007
Mesaje: 357
Implicit

Din punct de vedere canonic clerul din BOSV nu este cler crestin adica acei pretinsi preoti nu sunt preoti ci simpli mireni.titulatura de preot se da doar ca o aratare a pozitiei lor intr-o asociatie schismatica.Ei ar putea fi corectati ca preoti valizi doar de sinodul BOR pt ca nici o alta Biserica crestin ortodoxa autocefala nu poate face in mod canonic nici o recunoastere sfintitoare pe teritoriul de jurisdictie a BOR fara aprobarea BOR.Aprobare BOR inseamna doar aprobarea sinodului BOR.Nici patriarhul nu-i poate recunoaste canonic daca sinodul BOR nu-i recunoaste!
  #510  
Vechi 08.05.2008, 17:00:57
dorstor dorstor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.12.2007
Mesaje: 357
Implicit

Nu patriarhul Miron Critea a decis revenirea la calendarul niceean(adica indreptat) ci sinodul BOR,iar patriarhul indiferent de parerea lui trebuia sa se supuna.Asa ca acuzatiile aduse patriarhului Miron Cristea cu privire la indreptare calendarului sunt lipsite de bun simt!
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
biserica ortodoxa de stil vechi silviu.pintilie Secte si culte 6 12.11.2010 15:03:30
BISERICA ORTODOXA RUSA DE RIT VECHI Nosam Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 30 27.02.2008 15:30:37
Biserica Ortodoxa de Rasarit( Stil vechi) teogtf Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 43 06.11.2006 11:37:07