Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 16.01.2011, 02:00:15
mariamargareta mariamargareta is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.366
Implicit Spiritismul și diavolii pucioșești

Mai multe texte ale al pucioșilor vorbesc despre niște experiențe prin care ei vorbesc cu morții ca la telefon (“telefonul duhovnicesc” fiind mediumul Verginica). Iată două asemenea texte:

1. Primul text. Aici intermediar între duhul care se legitimează drept “Dumnezeul” Pucios, duhul mortului Mihail și oameni este duhul care își ia numele arhanghelului Mihail:

Iată-l pe Mihail, iarăși vine, însoțit de Mihail arhanghelul.
- Fiul Mihaile, vorbește cu mama ta. Îndrăznește și vorbește.
În numele Tatălui, și al Fiului, și al Sfântului Duh. Așa, Mihaile, ai învățat să te închini.
- Mamă, mă cunoști tu pe mine? Mamă, eu sunt Mihail, care vorbesc prin telefonul duhovnicesc. Nu-mi pare rău că am plecat din lume, că m-am mutat de pe pământ la cerul sfânt[...]

Când voi împlini șapte ani,să mă scoți și să eliberezi zidurile și să mă bagi în pământ. Auzi, mamă? Și învață și pe altcineva că piatra e grea, și greu de văzut. Nu este de la Dumnezeu ca omul să-și facă mormântul său cu piatră. Acum, mai e cum mai e sufletul, dar la judecată se alege[…]

Mamă a sosit timpul să ne despărțim[...]

Nenea Mișu, apropie-te de telefon. Ai grijă de mama mea, întărește-o și pe mama mea. Eu sunt un fiu ucis de tâlhari. Cu greu m-am despărțit de trup. ” (citat din “Cuvântul lui Dumnezeu” de la Pucioasa, 24 mai / 6 iunie 1974)


2. Al doilea text. Aici, intermediar între oameni, duhul mortului Mihail și duhul care se legitimează drept “Dumnezeul” Pucios este duhul care își ia numele arhanghelului Rafail:

“…- Rafaile, du-te și adu pe fiul răposat, Mihail, la mama lui ca să vorbească.
Fiule Mihaile, o vezi pe mama ta? Privește-o bine, că ea nu te vede pe tine; lucrul acesta nu se poate. Daniele, să auzi și tu vocea acestui tânăr și să deosebești duh, de Duh. Prin Duhul Meu vorbește Mihail și grăiește mamei sale.[…]
- Mamă, mult iubește Dumnezeu pe vasul Său prin care eu îți vorbesc ca la telefon, dar plânge Dumnezeu de el, că e supărat de cei ce-l lovesc și nu-l prețuiesc. Păstrați acest telefon, că mare valoare are între cer și pământ, între morți și vii. Păstrați-l și apărați-l.” (citat din “Cuvântul lui Dumnezeu” de la Pucioasa, 22 iulie/ 4 august 1974)

Sunt oare, aceste texte, vorbiri ale duhurilor morților și ale arhanghelilor, sau sunt de la diavoli vorbitori care se prefac a fi arhangheli și duhuri ale morților?

Spre deosebire de duhuri, oamenii implicați se pot identifica. Personajele scenetei sunt:
- mama lui Mihail, cel care a murit;
- Nea'Mișu (pe numele său real, Dănciucă Gheorghe, alias "păstorul Daniel");
- telefonul (vasul) Verginica - pe numele său real, Virginia Tudorache-Stoica:
- figuranți, public ocazional.

Last edited by mariamargareta; 16.01.2011 at 02:11:53.
Reply With Quote
  #82  
Vechi 18.01.2011, 17:14:44
bob2909 bob2909 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.07.2010
Mesaje: 279
Implicit

Doamna Maria Margareta, dumneavoastra sustineti ca Adam a cazut din Rai datorita ingerilor cazuti pentru ca l-au ispitit.

In A doua epistolă Sobornicească a Sfântului Apostol Petru , se vorbeste despre ingerii cazuti :
"4. Căci dacă Dumnezeu n-a cruțat pe îngerii care au păcătuit, ci, legându-i cu legăturile întunericului în iad, i-a dat să fie păziți spre judecată, "

Iar in Epistola sobornicească a Sfântului Apostol Iuda , se spune acelasi lucru:

6. Iar pe îngerii care nu și-au păzit vrednicia, ci au părăsit locașul lor, i-a pus la păstrare sub întuneric, în lanțuri veșnice, spre judecata zilei celei mari. "

Iar intrebarea mea este foarte simpla:

Cum se face, ca ingerii care au cazut cu mult inainte sa fie Adam , datorita razvratirii lor au ajuns legati cu lanturi in iad si paziti, sunt si in rai alaturi de Adam si il ispitesc facandu-l sa cada?

Last edited by bob2909; 18.01.2011 at 17:22:18.
Reply With Quote
  #83  
Vechi 18.01.2011, 17:52:46
mariamargareta mariamargareta is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.366
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bob2909 Vezi mesajul
Doamna Maria Margareta, dumneavoastra sustineti ca Adam a cazut din Rai datorita ingerilor cazuti pentru ca l-au ispitit.

[...]
Iar intrebarea mea este foarte simpla:

Cum se face, ca ingerii care au cazut cu mult inainte sa fie Adam , datorita razvratirii lor au ajuns legati cu lanturi in iad si paziti, sunt si in rai alaturi de Adam si il ispitesc facandu-l sa cada?

Am și eu o întrebare foarte simplă, înainte de a da răspunsul: în ce loc se află citatul care se susține (citez) "ca Adam a cazut din Rai datorita ingerilor cazuti pentru ca l-au ispitit" ?
Reply With Quote
  #84  
Vechi 18.01.2011, 18:06:17
bob2909 bob2909 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.07.2010
Mesaje: 279
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mariamargareta Vezi mesajul
[font=Times New Roman]




Așadar, pucioșii inversează datele Bibliei, pretinzând nu că diavolul l-a înșelat pe Adam ca să păcătuiască, ci că Adam l-a creat pe diavol din gândurile sale de trufie și de neascultare față de Dumnezeu:


Sa inteleg ca dumneavoastra aici cand spuneti diavol, nu va ganditi la ingerii cazuti? , si daca nu va ganditi la ingerii cazuti , sa ne spuneti la cine va ganditi...

iar eu am inteles ca va referiti la ingerii cazuti pentru ca dumneavoastra pe acest topic la mesajul nr 11 dati citate din scriptura in legatura cu caderea ingerilor...

Last edited by bob2909; 18.01.2011 at 18:21:19.
Reply With Quote
  #85  
Vechi 18.01.2011, 19:29:23
mariamargareta mariamargareta is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.366
Implicit

Dumneata spui că diavolii sunt îngerii căzuți care, fiind legați cu lanțuri și păziți în iad, stau acolo ca mielușeii. Deci ei nu-l mai pot ispiti nici pe Adam și, generalizând, nimic și pe nimeni.

Atunci cum îți explici următoarele situații relatate de Biblie:

“Atunci Iisus a fost dus de Duhul în pustiu, ca să fie ispitit de către diavolul.[…]
Atunci diavolul L-a dus pe aripa în sfânta cetate, L-a pus pe aripa templului […]
Din nou diavolul L-a dus pe un munte foarte înalt și I-a arătat toate împărățiile lumii și slava lor.[…]
Atunci L-a lăsat diavolul și iată îngerii, venind la El, Îi slujeau.” (Matei 4: 1,5,8,11)

“Le-a răspuns Iisus: Oare, nu v-am ales Eu pe voi, cei doisprezece? Și unul dintre voi este diavol!” (Ioan 6,70)

?
Reply With Quote
  #86  
Vechi 18.01.2011, 19:35:36
bob2909 bob2909 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.07.2010
Mesaje: 279
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mariamargareta Vezi mesajul
[font=Verdana]]


“Le-a răspuns Iisus: Oare, nu v-am ales Eu pe voi, cei doisprezece? Și unul dintre voi este diavol!” (Ioan 6,70)

?
Pai asta este, vezi si omul poate fii diavol (satana),

Last edited by bob2909; 18.01.2011 at 19:42:08.
Reply With Quote
  #87  
Vechi 18.01.2011, 19:46:24
bob2909 bob2909 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.07.2010
Mesaje: 279
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mariamargareta Vezi mesajul
[font=Verdana]
Atunci cum îți explici următoarele situații relatate de Biblie:

“Atunci Iisus a fost dus de Duhul în pustiu, ca să fie ispitit de către diavolul.[…]
Atunci diavolul L-a dus pe aripa în sfânta cetate, L-a pus pe aripa templului […]
Din nou diavolul L-a dus pe un munte foarte înalt și I-a arătat toate împărățiile lumii și slava lor.[…]
Atunci L-a lăsat diavolul și iată îngerii, venind la El, Îi slujeau.” (Matei 4: 1,5,8,11)


?
Prin diavol intelegem raul , da.. si atunci sa vedem ce este raul...

Atunci sa dam o definitie "raului"... comform credintei noastre ortodoxe , o sa aleg filocalia ca si cale de explicatie si talcuire a trairii credinteii ortodoxe, cat si a scripturii, iar din filocalie o sa aleg un sfant consacrat in ceea ce priveste explicarea tainelor, si anume unul dintre cei mai mari sfinti - MAXIM MARTURISITORUL

"Raul nici nu era, nici nu va fi ceva ce subzista prin firea proprie. Caci nu are in nici un fel fiinta, sau fire, sau ipostas, sau putere, sau lucrare in cele ce sunt. Nu e nici cantitate, nici relatie, nici loc, nici timp, nici pozitie, nici actiune, nici miscare, nici aptitudine, nici patima (pasivitate, afect) contemplata in chip natural in vreo existenta si in nici una din acestea nu subzista vreo inrudire naturala. Nu e nici inceput (principiu), nici mijloc, nici sfarsit. Ci ca sa-l cuprind intr-o definitie, voi spune ca raul este abaterea lucrarii puterilor (facultatilor) sadite in fire de la scopul lor si altceva nimic. Sau iarasi, raul este miscarea nesocotita a puterilor naturale spre altceva decat spre scopul lor, in urma unei judecati gresite.

Deci primul om, neducajdu-si miscarea lucrarii puterilor naturale spre scop, s-a imbolnavit de necunostinta cauzei sale, socotind, prin sfatul sarpelui, ca acela este Dumnezeu, pe care cuvantul poruncii dumnezeiesti ii poruncise sa-l aiba ca pe un dusman de moarte. Facandu-se astfel calcator de porunca si necunoscand pe Dumnezeu, si-a amestecat cu incapatanare in toata simtirea toata puterea cugetatoare si asa a imbratisat cunostinta compusa si pierzatoare, producatoare de patima, a celor sensibile. Si asa ''alaturatu-s-a cu dobitoacele cele fara de minte si s-a asemanat lor'', (Psalmi 48, 12) lucrand, cautand si voind aceleasi ca si ele in tot chipul; ba le-a si intrecut in irationalitate, mutand ratiunea cea dupa fire in ceea ce e contrar firii.


Deci raul sta, in necunoasterea cauzei celei bune a lucrurilor. Aceasta orbind mintea omeneasca, dar deschizand larg simtirea, l-a instrainat pe om cu totul de cunostinta de Dumnezeu si l-a umplut de cunostinta patimasa a lucrurilor ce cad sub simturi. Impartasindu-se deci omul fara masura de aceasta numai prin simtire, asemenea dobitoacelor necuvantatoare si avand prin experienta ca impartasirea de cele sensibile sustine firea lui trupeasca si vazuta, a parasit frumusetea dumnezeiasca menita sa alcatuiasca podoaba lui spirituala si a socotit zidirea vazuta, drept Dumnezeu, indumnezeind-o datorita faptului ca e de trebuinta pentru sustinerea trupului; iar trupul propriu legat prin fire de zidirea luata drept Dumnezeu, l-a iubit cu toata puterea . Si asa prin grija exclusiva de trup, a slujit cu toata sarguinta zidirii in loc de Ziditor. Caci fu poate sluji cineva zidirii, daca nu cultiva trupul, precum nu poate sluji lui Dumnezeu, daca nu-si curateste sufletul prin virtuti. Deci prin grija de trup omul savarsind slujirea cea stricaciosa, si umplandu-se impotriva sa de iubirea trupeasca de sine, avea in sine intr-o lucrare neincetata placerea si durerea. Caci mancand mereu din pomul neascultarii, incerca in simtire parerea (cunostintei) binelui si raului5 ,amestecate. in el.

Si poate ca de fapt daca ar zice cineva ca pomul cunostintei binelui si a raului este zidirea cea vazut, nu s-ar abate de la adevar. Caci impartasirea de ea produce in chip natural placerea si durerea."


Avand in vedere ca am inteles ce inseamna "raul" putem spune urmatorul lucru:

" Raul din draci sta in acestea, zice fericitul Dionisie: in mania fara judecata, in poftirea fara minte, in inchipuirea pripita. Iar lipsa de judecata, lipsa de minte si pripirea la fiintele rationale sunt scaderi ale ratiunii, ale mintii si ale chibzuirii. Scaderile insa vin dupa aptitudini. Asadar a fost odata cand era in ei ratiune, minte si chibzuiala cuviincioasa. Iar daca-i asa, nici dracii nu sunt prin fire rai, ci prin reaua intrebuintare a puterilor firesti s-au facut rai."

Deci ispitele pe care le-a avut Iisus de la diavol au fost de natura cunostintei patimasa a lucrurilor ce cad sub simturi. Caci diavolul Il ispitespe prin lumea aceasta vazuta , adica prin zidire, incercand sa Il traga de la Duhul lui Dumnezeu si de la cele nevazute spre cele vazute, aducandu-I simtirea si patimirea spre cele vazute. Iar aici putem spune ca si Adam a avut testul acesta de la "sarpe" dar a picat ...

Last edited by bob2909; 18.01.2011 at 20:05:32.
Reply With Quote
  #88  
Vechi 18.01.2011, 20:04:02
mariamargareta mariamargareta is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.366
Implicit

Să facem o comparație între ce spune Biblia despre diavoli și ce spui tu:

“Iar pe îngerii care nu și-au păzit vrednicia, ci au părăsit locașul lor, i-a pus la păstrare sub întuneric, în lanțuri veșnice, spre judecata zilei celei mari. " (Iuda 1,6)

“Cum se face, ca ingerii care au cazut cu mult inainte sa fie Adam , datorita razvratirii lor au ajuns legati cu lanturi in iad si paziti, sunt si in rai alaturi de Adam si il ispitesc facandu-l sa cada?” (Bob2909, #82)

Deci la tine “sub întuneric” devine automat “iad”; pe deasupra, mai adaugi și de la tine ceva, bomboana pe colivă, ca să sune mai convingător și să înțelegem noi că de acolo nu mai au nici o șansă vreodată ca să mai iasă: “sunt păziți”. De cine sunt păziți? Asta ai uitat să spui.

Cartea lui Iov ne spune cu totul altceva: nu numai că nu sunt păziți undeva sub pământ, dar se și zbenguie în voia lor, dând târcoale încolo și încoace pe pământ:

“Atunci Domnul a zis către Satan: "De unde vii?" Iar Satan a răspuns Domnului și a zis: "Am dat târcoale pe pământ și m-am plimbat în sus și în jos".” (Iov 1,7)

Atunci cum rămâne cu lanțurile? Dar cu întunericul?

Ele exprimă mai degrabă o stare, decât un loc sau o suită de restricții palpabile simțurilor. Îndată ce îngerii sunt duhuri, ei nu pot fi legați cu lanțuri. Atunci de ce Biblia spune că sunt legați?
Apostolul Iuda exprimă în cuvinte sărace, omenești, cumplita stare căzută a diavolilor, după ce și-au nesocotit singuri vrednicia:

- întunericul exprimă despărțirea de Dumnezeu, care este Lumina;
- păstrarea sub robia întunericului exprimă hotărârea lui Dumnezeu de a nu le mai comuta vreodată pedeapsa despărțirii de El, care rămâne așadar definitivă;
- lanțurile veșnice exprimă imposibilitatea lor potențială de a se mai dezlega de patimi și de a se redresa vreodată, ca să devină iarăși din răi, buni.

Asta nu înseamnă că “săracii” diavoli ar avea cumva “mâinile și picioarele” legate, sau că nu sunt slobozi la “gură”:

“Fiți treji, privegheați. Potrivnicul vostru, diavolul, umblă, răcnind ca un leu, căutând pe cine să înghită” (Petru 5,8)

Last edited by mariamargareta; 18.01.2011 at 20:23:43.
Reply With Quote
  #89  
Vechi 18.01.2011, 20:14:57
mariamargareta mariamargareta is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.366
Implicit

[quote=bob2909;325154]

Prin diavol intelegem raul , da.. si atunci sa vedem ce este raul...

Atunci sa dam o definitie "raului"...
[...]

"Raul nici nu era, nici nu va fi ceva ce subzista prin firea proprie. Caci nu are in nici un fel fiinta, sau fire, sau ipostas, sau putere, sau lucrare in cele ce sunt...
[...]
quote]

Așadar:
1. diavolul este răul;
2. răul nu era, nu este și nu va fi; nu are nici fire, nici ființă, nici putere, nici lucrare;
3. deci... diavolul nu există! El nu are nici fire, nici ipostas, nici putere nici lucrare, ci e complet inofensiv.

Și așa am dat peste tactica diavolului acum, la sfârșit de timp: el nu se mai străduie să-i îngrozească pe oameni, ci să-i convingă matematic că nu există.
Reply With Quote
  #90  
Vechi 18.01.2011, 20:25:27
bob2909 bob2909 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.07.2010
Mesaje: 279
Implicit

[quote=mariamargareta;325169]
Citat:
În prealabil postat de bob2909 Vezi mesajul

Prin diavol intelegem raul , da.. si atunci sa vedem ce este raul...

Atunci sa dam o definitie "raului"...
[...]

"Raul nici nu era, nici nu va fi ceva ce subzista prin firea proprie. Caci nu are in nici un fel fiinta, sau fire, sau ipostas, sau putere, sau lucrare in cele ce sunt...
[...]
quote]

Așadar:
1. diavolul este răul;
2. răul nu era, nu este și nu va fi; nu are nici fire, nici ființă, nici putere, nici lucrare;
3. deci... diavolul nu există! El nu are nici fire, nici ipostas, nici putere nici lucrare, ci e complet inofensiv.

Și așa am dat peste tactica diavolului acum, la sfârșit de timp: el nu se mai străduie să-i îngrozească pe oameni, ci să-i convingă matematic că nu există.

Asta ai inteles tu din ce a spus Maxim Marturisitorul?
dar de ce nu ai pus ca citat ce a spus si fericitul Dionisie?

" Raul din draci sta in acestea, zice fericitul Dionisie: in mania fara judecata, in poftirea fara minte, in inchipuirea pripita. Iar lipsa de judecata, lipsa de minte si pripirea la fiintele rationale sunt scaderi ale ratiunii, ale mintii si ale chibzuirii. Scaderile insa vin dupa aptitudini. Asadar a fost odata cand era in ei ratiune, minte si chibzuiala cuviincioasa. Iar daca-i asa, nici dracii nu sunt prin fire rai, ci prin reaua intrebuintare a puterilor firesti s-au facut rai."

Atata timp cat raul este si el (satana) este...

insa cum ajungem noi sa slujim Satanei?
pai ne spune Maxim Marturisitorul:

spune Maxim ca devenim slujitori ai diavolului in urmatorul caz:

"Nu ne-am facut noi mai rai decat iudeii,noi cei ce purtam azi numele lui Hristos?Nimenea sa nu se razvrateasca auzind adevarul, fiindca si aceia, nelegiuiti fiind, ziceau:<Noi avem un singur Tata, pe Dumnezeu>(Ioan VIII,41). Dar au auzit de la Mantuitorul:<Voi sunteti din tatal vostru diavolul si poftele tatalui vostru diavolul vreti sa le faceti>(Ioan VIII,44).
33.Cum deci, fiind si noi calcatori ai poruncilor Lui, nu vom auzi de la El aceleasi cuvinte? Caci si Apostolul pe cei purtati de Duhul i-a numit fii ai lui Dumnezeu:<Cati sunt, zice,purtati de Duhul, acestia sunt fii ai lui Dumnezeu>(Rom. VII,8). Dar cum putem sa auzim noi, cei purtati de moarte, ca suntem fii ai lui Dumnezeu?<Caci cugetul trupului este moarte>(Rom.VIII,8). Cum putem, asadar, sa auzim ca suntem fii ai lui Dumnezeu, si nu mai degraba ai celui potrivnic? <Caci cel nascut din Duh, duh este>(Ioan III,6). Noi insa ne-am facut trupuri ce poftesc impotriva Duhului si de aceea cu dreptate auzim de la El: <Nu va ramanea Duhul Meu in oamenii acestia, deoarece sunt numai trupuri>(Facere VI,3)"

Last edited by bob2909; 18.01.2011 at 20:37:34.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Noua teorie despre univers ! iuliu46 Stiri, actualitati, anunturi 2 19.06.2012 16:58:20
Despre univers... Prior of ORI Generalitati 229 17.06.2011 13:50:10
A aparut iPad-ul. laurschepsis Stiri, actualitati, anunturi 21 13.02.2010 23:03:05
Univers ORTODOX cristiboss56 Resurse ortodoxe on-line 0 21.01.2010 21:17:46
Cum putem integra raul in univers, si care este rolul acestuia magnusfelyx Generalitati 6 30.12.2008 20:14:48