Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 09.07.2012, 09:23:08
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
[u]
Conteaza doar ceea ce vrei sa faci si unde sa ajungi !
corect, FOARTE corect spus!
Reply With Quote
  #42  
Vechi 09.07.2012, 11:00:54
podolski_2's Avatar
podolski_2 podolski_2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2008
Locație: ”Oamenii te iarta daca faci crime. Dar nu te iarta daca esti fericit”
Religia: Ortodox
Mesaje: 388
Implicit

Ma bufneste rasul cand vad cu cata ardoare lupta barbatii contra patimilor femeilor, dar cand vine vorba de ei, sunt mai mult decat indulgenti si intelegatori.

Ar fi corect sa masuram cu aceiasi masura, si pentru unul si pentru celalalt.

Sa lase femeia machiajul cand o lasa barbatul parfumurile, sa lase femeia epilatul cand o lasa barbatul tunsul parului din cap si tunsul barbii definitiv, sa lase femeia pacatul neascultarii cand o lasa barbatul pacatul curviei, si sa poarte femeia numai fuste lungi atunci cand barbatul o sa poarte numai pantaloni lungi (si pe canicula) ca sa nu ispiteasca pe femeie cu formele lui.

Multi drepti pe lumea asta, dar mereu cu altii, nu cu ei insisi. :)
__________________
  • Ateii nu din dragostea de oameni sunt purtati, ci din ura de crestini.
  • Daca de frica nu folosesti harul preotiei si predai armele cu care trebuie sa lupti, atunci treci in randul mirenilor si lasa locul aceluia care poate lupta si apara turma lui Hristos. (cuvant impotriva preotilor care nu savarsesc Moliftele Sf. Vasile cel Mare)

Last edited by podolski_2; 09.07.2012 at 11:57:14.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 09.07.2012, 12:13:09
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de podolski_2 Vezi mesajul
Ma bufneste rasul cand vad cu cata ardoare lupta barbatii contra patimilor femeilor, dar cand vine vorba de ei, sunt mai mult decat indulgenti si intelegatori.

Ar fi corect sa masuram cu aceiasi masura, si pentru unul si pentru celalat.

Sa lase femeia machiajul cand o lasa barbatul parfumurile, sa lase femeia epilatul cand o lasa barbatul tunsul parului din cap si tunsul barbii definitiv, sa lase femeia pacatul neascultarii cand o lasa barbatul pacatul curviei, si sa poarte femeia numai fuste lungi atunci cand barbatul o sa poarte numai pantaloni lungi ( si pe canicula) ca sa nu ispiteasca pe femeie cu formele lui.

Multi drepti pe lumea asta, dar mereu cu altii, nu cu ei insisi. :)
Pai , mai frate, hai sa ne ridem impreuna ! E pacat sa te rizi tu singur !
Deschide un topic despre cum trebuie sa fie barbatul in lumina sfintei traditii ortodoxe si a sfintelor canoane si apoi sa vedem cum vom trata aceasta problema !
Nu crezi ca este mai bine asa ?
Iar pe dealta parte, de unde esti dumneata asa de sigur ca asemenea barbati pe care ii evidentiezi , nu exista deja , sau nu au existat din toate timpurile ?
Sa cugetam pe indelete si sa ne ridem mai putin !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
  #44  
Vechi 09.07.2012, 12:43:34
podolski_2's Avatar
podolski_2 podolski_2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2008
Locație: ”Oamenii te iarta daca faci crime. Dar nu te iarta daca esti fericit”
Religia: Ortodox
Mesaje: 388
Implicit

Citisem zilele astea un reportaj pe net tocmai despre acest subiect.
Vai ce "curve" erau femeile ca se imbracau asa sumar si toti barbatii exaltau in aplaude, dandu-i dreptate autorului.

Nici macar un barbat nu isi punea problema , cat de curva este el. :))
Cat de fustagiu este ca se uita dupa fuste.

Daca tot ne place sa jucam rolul de barbati, si ne dorim identificarea cu Sfintii Parinti, am face bine sa nu ne comportam ca evreii, si sa ne scuzam fiecare pacat dand vina pe vreme, pe femei, pe draci, ci sa ne asumam pacatele. Problema nu este in fundul si sanii fetelor, ci in capul nostru stricat cu totul de patima curviei.

Crezi ca observa vreun barbat problema asta? Ca viermele este in capul nostru? Eu nu am vz pe nimeni pe discutia asta ca isi asuma pacatul.

Ne asemanam cu dracii in privinta asta, nu cu Sfintii, caci Sfintii isi recunosteau mereu pacatul, nu il aruncau ca dracii mereu in alta curte decat a lor.
__________________
  • Ateii nu din dragostea de oameni sunt purtati, ci din ura de crestini.
  • Daca de frica nu folosesti harul preotiei si predai armele cu care trebuie sa lupti, atunci treci in randul mirenilor si lasa locul aceluia care poate lupta si apara turma lui Hristos. (cuvant impotriva preotilor care nu savarsesc Moliftele Sf. Vasile cel Mare)

Last edited by podolski_2; 09.07.2012 at 12:47:55.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 09.07.2012, 13:24:51
podolski_2's Avatar
podolski_2 podolski_2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2008
Locație: ”Oamenii te iarta daca faci crime. Dar nu te iarta daca esti fericit”
Religia: Ortodox
Mesaje: 388
Implicit

Tare as vrea sa te vad pe tine Zaharia, cum te duci tu la servici in sec. XX, neberberit, netuns, neparfumat, ca un scons, si cum te faci tu de ras la servici pentru Dumnezeu.

Doar nu ii slujesti trupului, ci lui Dumnezeu. Dumnezeu nu are nevoie de chipul tau frumos, ci de nevointa.

As vrea sa te vad purtand numai pantaloni lungi pe canicula asta, sa nu ispitesti femeile. As vrea sa vad cum iti acoperi pe caldura asta capul, si sa vad cum esti perceput la munca, mereu cu capul acoperit, ca sa nu ispitesti cu frumusetea parului tau.

E cam nasol sa iti aplice cineva propriile tale canoane. Brusc, nu mai e distractiv.

Zii tu, nu e amuzant? :))
__________________
  • Ateii nu din dragostea de oameni sunt purtati, ci din ura de crestini.
  • Daca de frica nu folosesti harul preotiei si predai armele cu care trebuie sa lupti, atunci treci in randul mirenilor si lasa locul aceluia care poate lupta si apara turma lui Hristos. (cuvant impotriva preotilor care nu savarsesc Moliftele Sf. Vasile cel Mare)

Last edited by podolski_2; 09.07.2012 at 13:42:06.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 09.07.2012, 15:51:05
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de podolski_2 Vezi mesajul
Tare as vrea sa te vad pe tine Zaharia, cum te duci tu la servici in sec. XX, neberberit, netuns, neparfumat, ca un scons, si cum te faci tu de ras la servici pentru Dumnezeu.

Doar nu ii slujesti trupului, ci lui Dumnezeu. Dumnezeu nu are nevoie de chipul tau frumos, ci de nevointa.

As vrea sa te vad purtand numai pantaloni lungi pe canicula asta, sa nu ispitesti femeile. As vrea sa vad cum iti acoperi pe caldura asta capul, si sa vad cum esti perceput la munca, mereu cu capul acoperit, ca sa nu ispitesti cu frumusetea parului tau.

E cam nasol sa iti aplice cineva propriile tale canoane. Brusc, nu mai e distractiv.

Zii tu, nu e amuzant? :))
Intelegi tare gresit frate : igiena consta in apa calda si sapun oriunde pe corp ori de cite ori este nevoie pe zi .
Bicarbonat de sodiu sau sare cu periuta pt. dinti in cavitatea bucala, peste tot si nu numai pe dinti (pe limba , pe mucoasa jugala, in vestibulul bucal)
Nu consta in parfumuri, deodorante, edulcorante si sociocorante !
Daca vrei sa vezi cit de barbos si de netuns sunt intra pe comunitate si ai sa te convingi singur.

Nu am purtat niciodata shorturi, pantaloni scurti sau jenantele bermude in locuri publice si mai ales in cele in care erau si femei , exceptind casa mea sau locuri de pescuit .
Port numai pantalon lung si camasa cu mineca cel putin lunga pina la cot , in procent de 80% negre , bleumarin sau culori inchise.

Nu umblu cu capul acoperit , eu sunt barbat si am binecuvintare sa umblu descoperit oriunde !

Nu uita , regulile de vietuire crestina igienovestimentaromorale au fost puse intr-o tara din Levant , ori acolo temperaturile din vara erau cu mult superioare celor din Romania , si lumea traia asa f. bine . Ba din contra , in acest mod se proteja corpul de caldurile toride .
La noi se postuleaza ca dezbracarea cit mai accentuata creaza confortul crestinului pe timpul verii, al toamnei, al iernii si al primaverii.

Ar fi bine daca nu ai uita ca nu corpul nesuleimenit miroase/pute (multi sfinti parinti au practicat nespalarea si ignorarea igienei corpului ca grad de smerenie !) ci pacatele put !
Gura, care scoate tot pacatul si faradelegea verbala (porul roman are o zicala tare semnificativa : pe unde iese faradelegea , pe acolo iese si sufletul !), gura care face toata faradelegea fizica , corporala, carnala... este cea care miroase urit .
Ia seama cind stai de vorba cu calugari imbunatatiti sau chiar si cu preoti de mir sporiti vorbind cu ei intim, de f. aproape, ca halena (desi "halena" nu inseamna miros in general ci un miros rau neplacut al gurii !) lor este asemanatoare cu Sf. Impartasanie , incit ai zice ca inainte sa vorbeasca cu tine s-a impartasit , ceea ce nu este tot timpul adevarat .

De asemenea , corpul pacatos , tavalit si strivit in tot felul de pacate , dintre care cele legate de sex , de pruncucidere si de omucidere in general, sunt cele mai grele , dau un miros urit in timp corpului . Aceste corpuri au o transpitatie grea , persistenta, cu miros neplacut mult timp chiar dupa ce a incetat transpiratia , care reapare f. repede dupa imbaiere.
Si parafrazindu-l pe IPS. Iustinian Chira al Maramuresului , corpul copilului si al tinarului , pina intra bine in pacate trupesti, miroase a viata, a flori, a romanita si levantica, a ceara de albine si a polen, a curat si nevinovat , pe cind corpul adultului si al batrinului miroase a pamint, a moarte, a boz, a frunze de maracin .

Sigur , ca ispititorul a venit si ne-a legat la ochi si ne-a invatat sa mintim ca aceste schimbari sunt "fiziologice" si ca ar fi firesc sa se intimple astfel , dar sa nu uitam ca ortodocsii imbunatatiti nu miros deloc urit nici la batrinete iar altora cind li se descopera moastele, acestea degaja miros de mir , miros deosebit de placut de toate celelalte de pe pamint .
Deci teoria cu "fiziologia" pica ! Pacatele put ! Iar impotriva pacatelor diavolul nu putea sa il invete pe om sa se pocaiasca si sa se smereasca ci i-a prostit legindu-i cu teoria "fiziologica". Si asa paiatele de astazi se dau cu toate esentele artificiale crezind ca pot inlatura sau masca miasmele corpului pacatos !

Corpul singur vorbeste, el insusi, despre cit de practicant este omul respectiv in viata in duh si adevar , cit de departat de Dumnezeu este el !

Dar daca chiar are meteahna parfumatului , crestinul are la indemina , infara de apa calda si sapun, toate felurile si esentele de mir , pe care le poate folosi !

Solutia demirosirii trupului este oprirea de la pacate si canonisirea celor facute, ispasirea lor prin penitenta .
Dar stiu ca este mult mai simplu sa dai citiva lei pe un parfum decit sa faci penitenta .
Revenim la ce am mai spus : depinde ce voiesti sa faci si unde sa ajungi !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 09.07.2012 at 16:02:51.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 09.07.2012, 17:43:51
podolski_2's Avatar
podolski_2 podolski_2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2008
Locație: ”Oamenii te iarta daca faci crime. Dar nu te iarta daca esti fericit”
Religia: Ortodox
Mesaje: 388
Implicit

Atunci este de admirat orice nevointa care este pentru EL. Chiar daca e de rugaciune, post, vestimentatie sau orice fel. Chiar si tu, respectand o vestimentatie aspra, in sensul neispitirii femeii, poti recunoaste ca patima curviei la barbat nu este provocata de femeie, ci de propria minte slaba.


In plus, o minte slaba s-ar impatimi si doar la auzul vocii, ori acum nu putem sa nu mai vorbim deloc sau sa ne astupam ochii. Nu o femeie cu pantaloni scurti baga in iad barbatii, ci propria lor minte bolnava.

Poate acea fata este o fata buna asemenea samarineanului, un exemplu de fapte bune si un altul e imbracat ca un monah. Ea ridica si vindeca bolnavii, iar acela in straie aspre face teologie, vorba si judecata in loc sa il ajute. Hainele nu sunt un criteriu de judecata a oamenilor, in plus nu noi suntem judecatori. Hainele sumare sau crestinesti, nu conditioneaza mantuirea, in schimb rautatea da.

Si spre amintire pun pilda samarineanului, sa mi-o aduc si eu aminte cand recitesc mesajul:

Și iată, un învățător de lege s-a ridicat, ispitindu-L și zicând: Învățătorule, ce să fac ca să moștenesc viața de veci? Iar Iisus a zis către el: Ce este scris în Lege? Cum citești? Iar el, răspunzând, a zis: Să iubești pe Domnul Dumnezeul tău din toată inima ta și din tot sufletul tău și din toată puterea ta și din tot cugetul tău, iar pe aproapele tău ca pe tine însuți. Iar El i-a zis: Drept ai răspuns, fă aceasta și vei trăi. Dar el, voind să se îndrepteze pe sine, a zis către Iisus: Și cine este aproapele meu? Iar Iisus, răspunzând, a zis: Un om cobora de la Ierusalim la Ierihon, și a căzut între tâlhari, care, după ce l-au dezbrăcat și l-au rănit, au plecat, lăsându-l aproape mort. Din întâmplare un preot cobora pe calea aceea și, văzându-l, a trecut pe alături. De asemenea și un levit, ajungând în acel loc și văzând, a trecut pe alături. Iar un samarinean, mergând pe cale, a venit la el și, văzându-l, i s-a făcut milă, Și, apropiindu-se, i-a legat rănile, turnând pe ele untdelemn și vin, și, punându-l pe dobitocul său, l-a dus la o casă de oaspeți și a purtat grijă de el. Iar a doua zi, scoțând doi dinari i-a dat gazdei și i-a zis: Ai grijă de el și, ce vei mai cheltui, eu, când mă voi întoarce, îți voi da. Care din acești trei ți se pare că a fost aproapele celui căzut între tâlhari? Iar el a zis: Cel care a făcut milă cu el. Și Iisus i-a zis: Mergi și fă și tu asemenea.
__________________
  • Ateii nu din dragostea de oameni sunt purtati, ci din ura de crestini.
  • Daca de frica nu folosesti harul preotiei si predai armele cu care trebuie sa lupti, atunci treci in randul mirenilor si lasa locul aceluia care poate lupta si apara turma lui Hristos. (cuvant impotriva preotilor care nu savarsesc Moliftele Sf. Vasile cel Mare)
Reply With Quote
  #48  
Vechi 09.07.2012, 18:14:24
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Da, tu ai dreptate in ce spui dar eu cred ca inca in plus mai trebuiesc spuse citeva lucruri .
Doua mai voiesc eu sa adaug :

O expresie strengareasca spune asa: oamenii e diferiti !
Dar in realitate , acesta este un mare adevar duhovnicesc !
Nu toti oamenii au aceleasi puteri duhovnicesti , nu toti suntem la fel de tari ci din contra , taria noastra duhovniceasac merge de la mai nimic pina la virtuti .
Asadar ispitirea unui om , este adevarat ca tine de el insusi intr-o prima faza dar apoi tine si de cel care ispiteste in egala masura . Picatura chinezeasca , sau romaneasca, reuseste in zeci de ani sa ingenuncheze taria pietrei si sa o rotunjeasca sau sa o sparga .
Chiar daca esti tare duhovniceste , traind in conditii de ispitire care mai de care si neinvatind sa eviti aceste situatii , vei ajunge sa fi ingenunchiat .
Ne spune patericul egiptean ca pe diavolul desfrinarii nu a reusit nimeni sa il invinga luptindu-se cu el , ci doar fugind de acesta .
Asadar si revenind, caderea in ispitire depinde si de tine crestine cit de tare esti dar si de vicleana ispitire ori de momente absolut neprielnice in care esti prins cu garda jos, iar atunci chiar si lucruri mai putin deosebite te poate sminti .
Daca ajungi sa crezi doar in tine , in taria de a nu putea fi ispitit, adica sa te mindresti in asa hal incit nici sa nu iti mai dai seama , vei cadea in pacat greu doar pt. 2 arginti !, adica, mai pe nimic !
Cel ce ajunge in ispita si cedeaza el ca asa vrea el este tot atit de vinovat ca si cel ce ispiteste , constient sau nu .
Si pt. ca acesta este adevarul despre ispitele trupului si nu numai , adaugam aici al 2 lea lucru pe care il voim a spune :
- stim cu totii ca sufletul omului dupa adormire va fi supus la 2 judecati , una particulara , in care raspunzi pt. toate greselile tale , si alta generala , adica deobste , in care vei raspunde inca odata pt. faptele tale prin care ai provocat rau fizic sau moral-duhovnicesc aproapelui , prin ispitirile tale voite sau nu , prin smintirea aproapelui !

Mai adaug doar un lucru : mindria este pacatul cel mai savuros in care ne arunca diavolul impingindu-ne pe toti sa ne mindrim, constienti sau nu : eu nu ma smintesc decit daca vreau eu ! Pot sa vad orice , oricit de mult , eu nu ma smintesc !
As crede pe oricine ar spune aceasta daca am fi sigur ca diavolul nu exista !
Pina atunci cred ceea ce spun batrinii ortodoxiei : fugi de dracul desfrinarii , iar cind vezi ca vine ostentativ la/pe tine , inainte sa ii intorci spatele, rusineaza-l , ocareste-l, infrunta-l si atunci il vei vedea cum se deconspira , ce urla si ce iti zice . Pt. ca el nu vrea sa se smereasca .
Am si spus intr-un articol un pic mai sus ca toti oamenii care incearca sa se zeleasca pe calea mintuirii, sa se indrepte, sa faca in fiecare zi mai mult decit ieri pt. mintuirea lor , sa fie mai grijulii cu sufletul lor ... devin placuti , sunt ajutati , sunt mai lesne iertati pt. greselile de care se caiesc , sunt cu bucurie si fratietate atrasi si insotiti pe calea mintuirii .
Pt. ceilalti lucrurile nu stau intotdeauna astfel . !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 09.07.2012 at 18:19:41.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 09.07.2012, 21:14:29
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Chiar daca esti tare duhovniceste , traind in conditii de ispitire care mai de care si neinvatind sa eviti aceste situatii , vei ajunge sa fi ingenunchiat .
Ne spune patericul egiptean ca pe diavolul desfrinarii nu a reusit nimeni sa il invinga luptindu-se cu el , ci doar fugind de acesta .

Mai adaug doar un lucru : mindria este pacatul cel mai savuros in care ne arunca diavolul impingindu-ne pe toti sa ne mindrim, constienti sau nu : eu nu ma smintesc decit daca vreau eu ! Pot sa vad orice , oricit de mult , eu nu ma smintesc !
As crede pe oricine ar spune aceasta daca am fi sigur ca diavolul nu exista !
Pina atunci cred ceea ce spun batrinii ortodoxiei : fugi de dracul desfrinarii , iar cind vezi ca vine ostentativ la/pe tine , inainte sa ii intorci spatele, rusineaza-l , ocareste-l, infrunta-l si atunci il vei vedea cum se deconspira , ce urla si ce iti zice . Pt. ca el nu vrea sa se smereasca .
De reținut! Vă mulțumesc pentru aducere aminte!
Reply With Quote
  #50  
Vechi 10.07.2012, 19:45:19
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Apropos,de cele spuse de podolski ,oare cate femei s-or fi lasat ademenite de picioarele paroase ale barbatilor dezvelite de pantalonii scurti..????

Barbatii smintesc mai degraba prin atitudine decat prin aspect,pot fi imbracati in costum cu 3 piese si cravata si in acelasi timp iti pot arunca priviri necuvincioase si zambete( experienta de serviciu).

Insa mai cred ca nimeni,absolut nimeni nu poate fi ispitit in curvie fara vointa lui.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.

Last edited by Yasmina; 10.07.2012 at 19:49:40.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Portret de femeie Pelerin spre Rasarit Despre Sfanta Scriptura 7 03.10.2014 10:39:39
Femeie in moarte clinica alt_inceput Generalitati 18 04.01.2011 16:22:35
Despre femeie in Biserica claudelina Tinuta in Biserica 34 13.09.2010 23:43:36
femeie insarcinata in post ginabadea Postul 26 24.03.2010 10:59:50
Omul , bărbat și femeie cristiboss56 Din Vechiul Testament 5 24.04.2009 17:46:29