Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 10.12.2010, 19:28:17
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Dumnezeu nu este autorul bolilor si al suferintei. Le ingaduie si se foloseste de ele, -de vreme ce tin de conditia cazuta a omului -,
Eu nu prea înțeleg. Deci Potopul și plăgile au fost hotărâte de altcineva decât de Dumnezeu, iar Dumnezeu doar "le-a îngăduit și s-a folosit de ele" ? Sau, cum ?

Oare nu ar fi mai bine și mai simplu să spunem că Dumnezeu, în baza suveranității Sale, este cel care hotărăște când trebuie oamenii să moară ? Că el îl pedepsește pe păcătos, dându-i, după voia Sa, atât pedeapsa eternă cât și pedeapsa temporală ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #12  
Vechi 10.12.2010, 23:30:55
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Eu nu prea înțeleg. Deci Potopul și plăgile au fost hotărâte de altcineva decât de Dumnezeu, iar Dumnezeu doar "le-a îngăduit și s-a folosit de ele" ? Sau, cum ?

Oare nu ar fi mai bine și mai simplu să spunem că Dumnezeu, în baza suveranității Sale, este cel care hotărăște când trebuie oamenii să moară ? Că el îl pedepsește pe păcătos, dându-i, după voia Sa, atât pedeapsa eternă cât și pedeapsa temporală ?
Prin voia lui Dumnezeu sunteti medic. V-ati inchinat intreaga viata luptei impotriva bolilor si suferintei. Nu cumva insasi natura medicinei este impotriva vointei divine? Daca boala este pedeapsa divina, ce rost isi mai are medicina? Acela de a alina pedepse date de Dumnezeu?

Sigur ca Dumnezeu este suveran, dar manifesterea suveranitatii Sale nu se face impartind pedepse, ci prin jertfa. Daca in Vechiul Testament prin potop a ucis aproape intreg neamul omenesc, in Noul, Hristos ne-a aratat ca poate invia intreg neamul omenesc impreuna cu Sine.

Pacat, bola, suferinta, moarte, pe toate Dumnezeu le desfiinteaza prin ele insele, daca noi, atunci cand ne lovim de acestea, ne aflam in stare de jertfa. Dumnezeu le ingaduie in viata noastra pentru ca noi sa avem aceasta sansa de a ne schimba mintea, vazand in ele nu realitati care creeaza o prapastie intre mine si El, ci unele care se arata neputincioase in a sta in calea iubirii si comuniunii dintre noi.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 11.12.2010, 00:24:12
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Nu cumva insasi natura medicinei este impotriva vointei divine? Daca boala este pedeapsa divina, ce rost isi mai are medicina?
Aceasta este ca și când ați întreba: dacă inundațiile sunt pedeapsă dinvină, ce rost mai are să facem hidroamenajări ?

Bunica mea, cu drepții să o numere Domnul, era o țărancă simplă de pe malul Moldovei, fără cunoștințe teologice prea avansate. Dar până și ea intuia, în simplitatea ei, că nenorocirile, sau cel puțin o parte a lor, vin ca pedeapsă a lui Dumnezeu. Mi-o amintesc, pe când era o dată secetă, zicând: "Ne-o pedepsât Dumniezău, mamă !".

Citat:
Sigur ca Dumnezeu este suveran, dar manifesterea suveranitatii Sale nu se face impartind pedepse, ci prin jertfa. Daca in Vechiul Testament prin potop a ucis aproape intreg neamul omenesc, in Noul, Hristos ne-a aratat ca poate invia intreg neamul omenesc impreuna cu Sine.
Eu văd că oamenii își plăsmuiesc o imagine de Dumnezeu nu după cum este El de fapt, ci după cum le-ar plăcea să fie. Și anume, un Dumnezeu molatec, a toate îngăduitor, care să nu pedepsească și să fie incapabil de pedeapsă. Mă tem că se înșeală singuri. Eu cred că Dumnezeul Vechiului Testament este același cu al Noului Testament și nu sunt doi Dumnezei. Eu cred că Dumnezeu este unul, Dumnezeul lui Abraham, al lui Isac și al lui Iacob, Acela care a ras de pe fața pământului Sodoma și Gomora, Acela care a trimis îngerul morții să secere viețile amaleciților, Acela care l-a pedepsit pe David omorându-i copilul. Este Același care, probabil, a folosit molima ciumei negre care a omorât o treime din populația Europei în secolul al XIII-lea. Este Dumnezeul Noului Testament, care "veacurile le distruge în scrum" și care, înainte de a se arăta la sfârșit, va fi autorul direct al unui cataclism în care va pieri, mai înt
âi, o treime din populația globului, iar restul de două treimi vor fi cu părere de rău că nu au făcut parte din prima treime. Este Acela care, curând după aceea, îi va aduna pe toți, în Valea Plângerii, și îi va despărți pe oameni cum se despart oile de capre.
Doar părerea mea.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 11.12.2010 at 00:27:29.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 11.12.2010, 01:18:09
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Subscriu la ceea ce ati spus mai sus insa resping termenul "pedeapsa". Dumnezeu il incearca pe om, il smereste, potrivit pedagogiei sale tainice. Dumnezeu pe toate le lucreaza asupra omului cu intelepciune, iubire si dreptate.

Dar, El nu face dreptate pedepsind, pentru ca omul i-a ranit cumva onoarea, prin pacat. Teologia romano-catolica subliniaza cu precadere acest aspect juridic. Omul cazut in pacat, este in sine aproape distrus, se afla intr-un anume sens deja in afara Vietii, pentru ca pacatul si consecintele sale sunt "pedepse" in sine, aducatoare de suferinta. De ce i-ar da Dumnezeu "lovitura de gratie", adaugand pedepse?

A vedea bolile si cataclismele ca pedepse divine unora poate le este de folos. Intr-un fel aceasta perspectiva instaureaza frica, teama sfanta de Domnul.

Dar poate mai important este sa stim ca Dumnezeu este alaturi de noi in orice suferinta, ca bolile si nenorocirile care se abat asupra noastra au un sens mai profund, ca El niciodata in viata aceata nu ne intoarce spatele, asteptandu-ne precum tatal pe fiul risipitor.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 11.12.2010, 01:40:30
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Prin urmare, credeți că bunica mea, care nu auzise de teologia romano-catolică (e adevărat că nici de cea ortodoxă poate că nu auzise) greșea spunând că "ne-a pedepsit Dumnezeu" ? Dar Biblia, credeți că greșește atunci când spune în numeroase locuri (vi le voi căuta la cerere) că Dumnezeu pedepsește ? Deci, dacă Biblia spune și repetă că Dumnezeu pedepsește, cum de nu sunteți de acord cu acest termen ?

Cu plăcere am să continui discuția pe această temă mâine. Acum e noapte și ora culcării a trecut.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #16  
Vechi 11.12.2010, 01:58:40
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

"Este obiceiul dumnezeieștii Scripturi să numească îngăduința Lui activitate si faptă a Sa."
(Dogmatica Sfantul Ioan Damaschinul,capitolul "Dumnezeu nu este cauza raului").
Dumnezeu Iisus Hristos zice asa in Sfanta Scriptura referitor la potop si Sodoma si Gomora:
"27.Mâncau, beau, se însurau, se măritau până în ziua când a intrat Noe în corabie și a venit potopul și i-a nimicit pe toți.
28.Tot așa precum a fost în zilele lui Lot: mâncau, beau, cumpărau, vindeau, sădeau, și zideau,
29.Iar în ziua în care a ieșit Lot din Sodoma a plouat din cer foc și pucioasă și i-a nimicit pe toți,"
(Sfanta Evanghelie dupa Sfantul Evanghelist Luca,capitolul 17).

De ce nu zice oare "am dat potopul si i-am nimicit pe toti" ci zice "a venit potopul si i-a nimicit pe toti"?
Sau de ce nu zice "am plouat din cer foc si pucioasa si i-am nimicit pe toti" ci zice "a plouat din cer foc si pucioasa si i-a nimicit pe toti"?


Ca Dumnezeu poate sa lucreze si mustrator a aratat-o Dumnezeu Iisus Hristos cand a uscat smochinul,dar asta nu inseamna ca Dumnezeu si a lucrat asa.Iar a aratat Dumnezeu Iisus Hristos atotputernicia sa cand pe cei veniti sa il prinda la rastignire i-a daramat la pamant,dar fara a-i vatama:
"4.Iar Iisus, știind toate cele ce erau să vină asupra Lui, a ieșit și le-a zis: Pe cine căutați?
5.Răspuns-au Lui: Pe Iisus Nazarineanul. El le-a zis: Eu sunt. Iar Iuda vânzătorul era și el cu ei.
6.Atunci când le-a spus: Eu sunt, ei s-au dat înapoi și au căzut la pământ."
(Sfanta Evanghelie dupa Sfantul Apostol si Evanghelist Ioan,capitolul 18).
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 11.12.2010, 02:37:33
Scotsman
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Ca Dumnezeu poate sa lucreze si mustrator a aratat-o Dumnezeu Iisus Hristos cand a uscat smochinul,dar asta nu inseamna ca Dumnezeu si a lucrat asa.Iar a aratat Dumnezeu Iisus Hristos atotputernicia sa cand pe cei veniti sa il prinda la rastignire i-a daramat la pamant,dar fara a-i vatama:
"4.Iar Iisus, știind toate cele ce erau să vină asupra Lui, a ieșit și le-a zis: Pe cine căutați?
5.Răspuns-au Lui: Pe Iisus Nazarineanul. El le-a zis: Eu sunt. Iar Iuda vânzătorul era și el cu ei.
6.Atunci când le-a spus: Eu sunt, ei s-au dat înapoi și au căzut la pământ."(Sfanta Evanghelie dupa Sfantul Apostol si Evanghelist Ioan,capitolul 18).
Reactia celor veniti nu este deloc intimplatore.Daca ne gandim la semnificatia expresiei ,,Eu sunt"atunci cu siguranta spaima si stupefactia lor este de inteles.Nimeni nu avea curajul sa spuna acel cuvant in acel fel.Gasiti indicii cu privire la semnificatia ebraica in Exod 3:14 cat si in Exodul 20:2.Ganditi-va,in contextul acelor vremuri si al acelui moment aproape de paroxism, ce efect a avut acest raspuns.

Last edited by Scotsman; 11.12.2010 at 02:46:19.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 11.12.2010, 04:28:42
razvan90's Avatar
razvan90 razvan90 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.12.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru razvan90 Send a message via Skype™ to razvan90
Implicit

Apostolul Pavel suferea de o afectiune fizica:

“Și pentru ca să nu mă trufesc cu măreția descoperirilor,

datu-mi-s-a mie un ghimpe în trup, un înger al satanei,

să mă bată peste obraz, ca să nu mă trufesc.”(IICor.12:7)

Boala nu este numita, tocmai pentru a putea fi aplicata de oricine. Vedem ca Dumnezeu il lasa pe Satana sa se atinge uneori de noi cu boli si necazuri, insa o face intotdeauna cu un scop bine determinat. Iar cand Pavel a cerut Domnului sa-l vindece de acste “ghimpe”, Dumnezeu i-a raspuns:

“Îți este de ajuns harul Meu,

căci puterea Mea se desăvârșește în slăbiciune.”

Iar Pavel a zis apoi:

“De aceea mă bucur în slăbiciuni,

în defăimări, în nevoi, în prigoniri, în strâmtorări pentru Hristos,

căci, când sunt slab, atunci sunt tare.”
Reply With Quote
  #19  
Vechi 11.12.2010, 13:29:00
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mariamargareta Vezi mesajul


Întrebarea însă poate rămâne, ca suport de reflecție teoretică: Poate fi Dumnezeu autorul direct al bolii și al suferinței omului?

Suferinta este o urmare a pacatului, a libertatii indreptate spre rau, nu-si poate avea fundamentul in Dumnezeu.
In Rai nu exista suferinta, primii oameni gustand-o dupa caderea lor in pacat.
De aceea in lume "musteste" sufetinta, cu toate ca n-a fost sadita de Dumnezeu.
Insa bucuria cea mare provine din faptul ca Hristos este alaturi de noi in suferinta si boala, patimeste impreuna cu noi.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 15.12.2010, 14:09:18
medusa medusa is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.12.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 324
Implicit

da, Dumnezeu poate sa fie autorul direct al bolii sau suferintei in general, scrie in Ieremia ca "v-am lovit copiii si tot nu v-ati intors la mine", deci este o masura punitiva din partea Domnului.

Ieremia 2:29 *„Pentru ce vă certați cu Mine? Toți Mi-ați fost necredincioși, zice Domnul.”
30 *„Degeaba v-am lovit copiii; n-au luat seama la certare; sabia voastră a mâncat pe prorocii voștri, ca un leu nimicitor.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Inima omului poate fi altar sau iad Marius22 Spiritualitatea ortodoxa 8 23.04.2012 14:21:30
Dumnezeu nu vrea suferinta omului caty_deea Despre Biserica Ortodoxa in general 17 07.02.2011 23:14:52
Poate fi Dumnezeu autorul direct al urii fata de om? mariamargareta Secte si culte 29 10.01.2011 01:42:41
Alegerea lui Dumnezeu sau a omului? Arcanum Botezul 3 28.10.2007 20:22:41
ACUM IN DIRECT LA TV - RELATIA OM DUMNEZEU cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 2 20.01.2007 23:51:39